Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione zapytanie do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Jak urządzić małą jadalnię w bloku?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Jadalnia w bloku to pomieszczenie, na które decyduje się niewiele osób. Głównym powodem takiej decyzji jest mały metraż mieszkania, gdzie cenny jest każdy metr kwadratowy – stąd też jadalnia nie jest priorytetem. Jednak nawet w małym mieszkaniu można wygospodarować trochę miejsca, aby zaprojektować kącik jadalniany. Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić małą jadalnię, aby była jak najbardziej funkcjonalna, skorzystaj z porad przedstawionych w tym artykule.

Jak urządzić małą jadalnię w bloku?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Chcesz stworzyć kącik jadalniany w swoim mieszkaniu? W tym artykule podpowiemy, jak urządzić małą jadalnię w bloku i jak odpowiednio wykorzystać taką przestrzeń.

Przejdź do akapitów:

  1. Jak urządzić małą jadalnię w bloku? Rozwiązania dla małych mieszkań
  2. Kuchnia z jadalnią w bloku – praktyczne porady i aranżacje
  3. Salon z jadalnią w bloku – praktyczne porady i aranżacje

Jak urządzić małą jadalnię w bloku? Rozwiązania dla małych mieszkań

Najchętniej kupowane mieszkania w bloku to te, których metraż wynosi poniżej 40 mkw. oraz te, gdzie metraż przekracza 80 mkw. W przypadku pierwszej opcji ciężko będzie znaleźć miejsce na jadalnię, jednak nie jest to niemożliwe. W przypadku drugiej opcji pole aranżacyjne jest o wiele większe.

Jeśli planujesz jadalnię w swoim mieszkaniu, niezależnie od tego, jaki ma ono metraż, musisz wiedzieć, że istnieją dwa sposoby na zaaranżowanie jadalni w mieszkaniu – połączenie salonu z jadalnią lub połączenie kuchni z jadalnią.

Jak urządzić małą jadalnię w bloku? - 1

A co powinno znaleźć się w małej jadalni? W przypadku niewielkiego mieszkania będzie to zapewne sam stolik i krzesła, natomiast w większym mieszkaniu można umieścić tutaj również kredens na sztućce czy barek. Dodatkowo świetnie będzie wyglądał tutaj kryształowy żyrandol zawieszony nad stołem.

Najważniejsze jest, to aby projekt został dobrze przemyślany, w czym pomogą odpowiednie aranżacje – mała jadalnia dzięki temu na pewno zostanie dobrze wkomponowana w całość pomieszczenia.

Kuchnia z jadalnią w bloku – praktyczne porady i aranżacje

Kuchnia z jadalnią w bloku znacznie ułatwi codzienne życie, zwłaszcza w przypadku rodziny z dziećmi, ale również osoby, mieszkające we dwójkę docenią takie rozwiązanie.

Jak urządzić małą jadalnię w bloku? - 2

Jeśli mamy do dyspozycji duży metraż mieszkania nie będzie żadnych problemów z wygospodarowaniem miejsca na jadalnię, dlatego też w takiej sytuacji nie warto z niej rezygnować. Dodatkowo w przypadku dużego mieszkania można zdecydować się albo na wydzielenie zamkniętej kuchni, w której znajdzie się również jadalnia, albo postawić na otwartą kuchnię z jadalnią. A co jeśli metraż mieszkania jest niewielki? Zapewniamy, że tutaj również znajdzie się sposób na zaaranżowanie małej, funkcjonalnej jadalni.

Kuchnia z jadalnią w bloku powinna być przede wszystkim spójna. Zwłaszcza jeśli miejsce, w którym będzie spożywało się posiłki, ma zostać oddzielone od kuchni np. za pomocą innych płytek, paneli czy koloru ścian – należy pamiętać, że całościowo kolorystyka powinna być w miarę zbliżona do siebie, aby uzyskać estetyczny całokształt pomieszczenia.

Ciekawym pomysłem będzie zaprojektowanie kuchni z wyspą, dzięki której jadalnia znajdzie się w bardziej wyodrębnionej strefie.

Salon z jadalnią w bloku – praktyczne porady i aranżacje

Salon z jadalnią w bloku powinien opierać się przede wszystkim na odpowiednim wydzieleniu stref, a z racji tego, że obydwa pomieszczenia będą znajdowały się w jednym miejscu, powinny być w miarę spójne kolorystycznie i stylistycznie. Jednak za pomocą kilku odpowiednio dobranych elementów można dokonać wystarczającego „oddzielenia” salonu od jadalni. Można to uzyskać przykładowo za pomocą właściwie zaprojektowanych podłóg i ścian.

Jak urządzić małą jadalnię w bloku? - 3

Warto tutaj zwrócić uwagę na zbliżoną kolorystykę – najlepiej w jasnych odcieniach, ponieważ wpłynie to na optyczne powiększenie pomieszczenia – jak również użyte materiały. Jeśli zdecydujesz się na panele, to niech znajdą się one w całym pomieszczeniu, różniąc się jedynie delikatnie odcieniem. Możesz również w całym pomieszczeniu położyć ten sam rodzaj paneli, ale w miejscu przeznaczonym na jadalnię umieścić dywan. Koło stołu jadalnianego można ustawić kredens na sztućce, natomiast koło kanapy powinien znaleźć się stolik kawowy – co również zaznaczy charakter danego miejsca w pomieszczeniu.

Na małej powierzchni dobrze sprawdzi się sofa narożna, natomiast jeśli Twoje mieszkanie ma dużą powierzchnię, możesz wybrać dużą kanapę i ustawić ją w takim miejscu, aby wyraźnie oddzielić strefę salonu od jadalni. Dobrym pomysłem jest także ustawianie regału z książkami, aby jeszcze bardziej zaznaczyć granicę i stworzyć sferę prywatności.

Jak urządzić małą jadalnię w bloku? - 4

Salon z jadalnią w bloku może również pełnić funkcję sypialni, wtedy tym bardziej będzie konieczne wyraźne zaznaczenie stref i w miarę możliwości zapewnienie jak największej prywatności.

Aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i nie pomniejszyć optycznie mieszkania, warto zdecydować się na otwartą przestrzeń i połączenie kuchni, jadalni oraz salonu z delikatnym zaznaczeniem poszczególnych stref. Takie rozwiązanie ma liczne plusy. Przede wszystkim zapewnia ono przestronność mieszkania, pozwala na zaoszczędzenie cennego miejsca, wpływa na lepszą komunikację i umacnianie relacji pomiędzy mieszkańcami, a także jest to korzystne rozwiązanie w przypadku przyjmowania gości – można swobodnie kończyć przygotowywanie potraw, nie tracąc kontaktu z pozostałymi osobami.

Wśród minusów są przede wszystkim rozchodzące się po całym mieszkaniu zapachy i odgłosy wydobywające się z kuchni oraz brak wydzielonego pomieszczenia (oczywiście nie wliczając w to sypialni, no chyba, że to salon pełni funkcję sypialnianą), w którym można zaznać prywatności i spokoju. Dlatego opcja połączenia tych wszystkich pomieszczeń sprawdzi się najlepiej w przypadku osób mieszkających samotnie lub par.

Jak urządzić małą jadalnię w bloku? - 5 Jak urządzić małą jadalnię, aby była ona funkcjonalna? Przede wszystkim jest to zależne od dostępnego metrażu – im większe mieszkanie, tym większe możliwości aranżacyjne. W małym lokalu nie zmieści się raczej nic poza niedużym stolikiem i krzesłami – co nie znaczy, żeby z takiej jadalni rezygnować, wręcz przeciwnie! Do wyboru są także dwa zestawienia: salon z małą jadalnią lub kuchnia z małą jadalnią. Aranżacje, które zostaną dobrze dobrane i przemyślane, pomogą we właściwym rozplanowaniu pomieszczenia zgodnie z naszymi potrzebami i preferencjami.

Przeczytaj także: Jak urządzić mały balkon?

Kolejny artykuł

Łazienka z wanną i prysznicem – inspiracje
Przy urządzaniu łazienki w bloku, największy dylemat stanowi wybór pomiędzy wanną a prysznicem. Oczywiste jest, że obydwie opcje mają swoje plusy i minusy, jednak najważniejsze jest tutaj pytanie, czy trzeba z czegoś rezygnować i zdecydować się tylko na jeden ze sprzętów? Odpowiadamy: nie, nie trzeba. Istnieje kilka ciekawych sposobów, aby mogła zostać zaprojektowana funkcjonalna łazienka z wanną i prysznicem. Inspiracje w większości będą opierały się na wybraniu odpowiedniego stylu aranżacyjnego.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu