Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Ile kosztuje utrzymanie mieszkania?


Każdy z nas marzy o własnych czterech kątach. Dla niektórych spełnieniem marzeń jest dom z dużym ogrodem, a dla innych mieszkanie w drapaczu chmur z widokiem na panoramę miasta. Bez względu na to, czy mieszkanie jest naszą własnością, czy tylko je wynajmujemy, musimy liczyć się z kosztami utrzymania. Dlatego w tym artykule wyjaśnimy, ile kosztuje utrzymanie mieszkania i od czego to zależy.

Ile kosztuje utrzymanie mieszkania?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule postaramy się wyjaśnić, ile kosztuje utrzymanie mieszkania. Zdradzimy przydatne triki jak obniżyć koszty utrzymania mieszkania oraz wyjaśnimy różnice wynikające z utrzymania domu a mieszkania. Wyjaśnimy również jak wygląda sytuacja utrzymania mieszkania nowego a używanego.

Przejdź do akapitów:

  • Ile kosztuje utrzymanie mieszkania?
  • Jak obniżyć koszty utrzymania mieszkania?
  • Koszt utrzymania domu a mieszkania
  • Koszt utrzymania mieszkania nowego a używanego

Ile kosztuje utrzymanie mieszkania?

Ile kosztuje utrzymanie mieszkania? Do podstawowych kosztów należą media. Niezależnie od tego, czy wynajmujemy mieszkanie, czy jest ono własnościowe, musimy się z nimi liczyć. Jeśli jednak jesteśmy najemcami, do wyboru mamy rożne opcje rozliczania mediów, które zostały szczegółowo opisane w artykule Rozliczanie mediów w umowie najmu.

Do podstawowych mediów, wliczanych w miesięczny koszt utrzymania mieszkania, zaliczają się:

  • energia elektryczna,
  • woda ciepła i zimna + doprowadzenie ścieków,
  • ogrzewanie,
  • gaz,
  • opłata za wywóz śmieci,
  • dostęp do Internetu i telewizja.

Jednakże koszt mieszkania to nie tylko opłata za media, ale również czynsz, podatek oraz dodatkowe składki na wspólnotę mieszkaniową oraz fundusz remontowy. Ceny czynszów mogą się znaczenie różnić w zależności od tego, w jakim mieście znajduje się dana nieruchomość. Właściciele mogą zazwyczaj spodziewać się kwoty w granicach 350 zł do 600 zł. Czasami do czynszu doliczony jest koszt utrzymania miejsca garażowego, dlatego warto brać to pod uwagę przy wyborze mieszkania.

Koszty utrzymania domuAby dokładnie odpowiedzieć sobie na pytanie: ile wynosi utrzymanie mieszkania, powinniśmy rozdzielić mieszkanie wynajmowane od własnościowego. Jeśli jesteśmy właścicielami mieszkania musimy spodziewać się również dodatkowych kosztów związanych z remontami organizowanymi przez wspólnotę mieszkaniową.

Jak obniżyć koszty utrzymania mieszkania?

Jak obniżyć koszty utrzymania mieszkania? Istnieje kilka prostych sposobów, aby zaoszczędzić trochę pieniędzy, ale również przyczynić się do poprawy ekologii na świecie. Aby oszczędzić na rachunkach za prąd – pamiętajmy o gaszeniu światła, zawsze gdy wychodzimy z pomieszczenia oraz o wyjmowaniu wtyczek z kontaktów, kiedy z nich nie korzystamy. Super alternatywą dla żarówek, które bardzo pochłaniają prąd są żarówki energooszczędne. Podczas zakupów sprzętów pamiętajmy, aby wybierać te z oznaczeniem A+++, czyli energooszczędne. Jeśli nasze technologie mają funkcję uśpienia lub zmniejszenia poboru prądu korzystajmy z niej.

Jak obniżyć koszty utrzymania mieszkania na użytkowaniu wody? Jako mieszkańcy ziemi, którzy do przeżycia potrzebują wody pitnej powinniśmy ze szczególnością o nią dbać. Zasada jest podobna jak przy energii prądu – dbanie o oszczędzanie wody będzie mieć wiele korzyści. Podczas codziennej higieny częściej wybierajmy szybkie prysznice zamiast długich kąpieli, natomiast podczas mycia zębów pamiętajmy o zakręcaniu kurka z wodą, aby nie marnować wody.

Niezależnie od tego jaki system grzewczy posiada nasze lokum, możemy paroma sposobami obniżyć koszty. Jednym z najważniejszych czynników utrzymywania ciepła w mieszkaniu jest dobra izolacja cieplna – zadbajmy zatem o dobre uszczelnienie okien i drzwi. Pamiętajmy, że zbyt wysoka i wilgotna temperatura w mieszkaniu nie sprzyja naszemu zdrowiu. Na noc, kiedy kładziemy się spać, możemy obniżyć temperaturę – dla lepszego komfortu snu oraz oszczędności portfela.

Koszt utrzymania domu a mieszkania

Niezależnie, czy jesteś posiadaczem domu, czy mieszkania – możesz spodziewać się kosztów jego utrzymania. Koszty utrzymania domu i mieszkania uzależnione są od paru czynników: lokalizacji, w jakiej znajduje się nieruchomość, stanu budownictwa, wykorzystanych technologii, metrażu oraz poziomu życia i liczby mieszkańców. Musimy również pamiętać, że zdarzają się mieszkania typu penthousy, których powierzchnia niekiedy wynosi tyle samo co powierzchnia domów jednorodzinnych, a czasem nawet ją przekracza. W obu przypadkach domownicy ponoszą koszt wywozu śmieci oraz opłatę za wodę, prąd oraz media.

Opłaty za dom jednorodzinny Rachunki za energię uzależnione są od ilości jej zużywania. Musimy liczyć się z zależnością, że większa powierzchnia będzie posiadać zwiększoną liczbę punktów świetlnych oraz kontaktów. W domach wolnostojących do kosztów prądu musimy doliczyć oświetlenie działki oraz – ostatnio bardzo popularne – automatyczne bramy wjazdowe, które również pobierają prąd. Posiadacze domów mogą spodziewać się nawet dwukrotnie większego rachunku za prąd niż właściciele mieszkań w bloku.

Koszty utrzymania domu a mieszkania – jak wygląda sytuacja z opłatami za wodę? Ceny za 1m3 wody różnią się w zależności od tego, w jakim województwie znajduje się nasze mieszkanie lub dom. Do rachunku za wodę musimy również doliczyć opłaty za ścieki. W mieszkaniu, w którym jest tylko jedna łazienka możemy spodziewać się niższych rachunków za wodę niż w domu z dwiema bądź trzema łazienkami. Dodatkowo posiadacze domów z ogrodami muszą liczyć się również z kosztami, które wynikają z nawadniania ogrodu i podlewania roślin. Jeśli jednak chcemy zaoszczędzić wodę, pieniądze oraz zadbać o planetę – polecamy zbiorniki, które zbierają deszczówkę.

Koszty ogrzewania w mieszkaniu a w domu – jak jest różnica? Mieszkania mają trzy możliwości ogrzewania – za pomocą ogrzewania miejskiego, za pomocą zamontowanego prywatnego piecyka gazowego oraz z pomocą grzejników elektrycznych. Jedną z popularniejszych oraz wygodniejszych opcji we współczesnych blokach jest ogrzewanie miejskie. Oprócz wygody, jest to bezpieczna opcja bez możliwości wycieku niebezpiecznego gazu, jak to może być w przypadku piecyka gazowego. Stawka za ogrzewanie miejskie jest również stawką przyjazną dla portfela. Natomiast w domu oprócz trzech wymienionych wyżej opcji mamy do wyboru jeszcze ogrzewanie za pomocą paneli solarnych oraz kotłów grzewczych na drewno, węgiel, ekogroszek lub inne kruszywo. Ostatnie opcje są używane coraz rzadziej, przez swój szkodliwy wpływ na przyrodę. Panele słoneczne są przyjazne otoczeniu, jednakże są dość drogie w eksploatacji oraz potrzebują dobrze nasłonecznionej lokalizacji.

Mieszkania komunalne charakteryzują się znacznie niższym kosztem utrzymania niż wynajmowany dom czy mieszkanieUtrzymanie domu jednorodzinnego przez swoją zwiększoną powierzchnie musi liczyć się wyższą sumą wydatków ponoszonych za większe zużyciem poboru mocy, aby utrzymać ciepłą temperaturę. Oczywiście podczas budowy można zadbać o dobrą izolację termiczną budynku, aby dobrze utrzymywał temperaturę, jednakże nigdy nie dorówna to niższym kosztom mieszkań. Aby wyliczyć koszty za ogrzewanie polecamy zmierzyć wielkość nieruchomości, zaznajomić się z cenami mediów w okolicy i za pomocą wzoru obliczyć przybliżone koszty.

Koszt utrzymania mieszkania nowego a używanego

Koszt utrzymania mieszkania nowego a używanego – jakie są różnice? Jak już mogliśmy zauważyć, na koszty utrzymania mieszkania składa się wiele czynników. Pamiętajmy, że mieszkania nowe nie są ani trochę wyeksploatowane, a technologie w nich zastosowane są lepszej generacji. W przypadku mieszkań z drugiej ręki musimy być gotowi na gruntowny remont i wynikające z tego koszty. Nowe bloki posiadają wysoką izolację, która lepiej utrzymuje ciepło, dzięki czemu automatycznie mamy cieplej w mieszkaniu. Większość nowych nieruchomości posiada ogrzewanie miejskie, które jest dużo tańsze niż np. piecyki gazowe stosowane w kamieniach. Jeśli zdecydujemy się na nowe mieszkanie, nie będziemy musieli przez długi czas obawiać się składek na fundusz remontowy naszego nowego bloku. Dodatkowo nowe mieszkanie posiada 5 letnią gwarancję wynikającą z rękojmi od dewelopera.

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł i pragniesz zgłębić swoją wiedzę na tematy mieszkaniowe, zapraszamy do skorzystania z naszych porad.

Kolejny artykuł

Koszty transakcyjne przy zakupie mieszkania
Myśląc o inwestycji w nieruchomość bierzemy pod uwagę opłatę za mieszkanie, wykończenie i umeblowanie lokum. Czy to jedyne koszty jakie powinniśmy brać pod uwagę? Jakie są koszty transakcyjne przy zakupie mieszkania i czy mamy na nie wpływ?
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu