Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Jak urządzić mieszkanie z myślą o psie?

Ula Olczak
Ula Olczak

Coraz większa liczba osób mieszkających w mieście decyduje się na zwierzę. Myśl o pupilu niesie jednak pewne wątpliwości co do komfortu związanego z dzieleniem się z nim przestrzenią. Marzysz o krzątających się czterech łapach po Twoim mieszkaniu, ale nie wiesz jak urządzić mieszkanie z myślą o psie? Podpowiadamy.

Jak urządzić mieszkanie z myślą o psie?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule dowiesz się, jak urządzić mieszkanie z myślą o psie oraz co robić, by pies w mieszkaniu czuł się bezpiecznie. Poznasz również zasady, dzięki którym mieszkanie z psem będzie bardziej komfortowe zarówno dla Ciebie, jak i dla pupila.

Przejdź do akapitów:

Mieszkanie z psem – zanim wybierzesz mieszkanie

Niezależnie od tego, czy planujesz zakup mieszkania, czy jego wynajem, zwróć uwagę na to, gdzie usytuowana jest dana nieruchomość. Jeśli posiadasz psa lub wiesz, że w przyszłości chcesz budzić się z widokiem na machający ogon, zadbaj o to, by w okolicy przyszłego mieszkania znajdowały się punkty, które pozwolą na zaspokojenie psich potrzeb.

Najbardziej pożądanymi punktami w okolicy psiarza powinny być parki, lasy, bulwary czy ścieżki pełne zieleni. Umiejscowienie mieszkania w bezpośrednim sąsiedztwie z rozległymi łąkami będzie sprzyjało długim, komfortowym spacerom. Coraz częściej w wielu miastach obserwujemy także pro-zwierzęce rozwiązania, np. psie parki, w których psy mają zapewniony dostęp do wody czy torów przeszkód do treningów. W wielu miejscach dostępne są także wybiegi, gdzie swobodne zabawy i szaleństwa psów są dozwolone dla każdego nieagresywnego psa.

Jeśli chcesz wynająć mieszkanie z psem, zadbaj o to, by w okolicy znajdowały się zielone tereny

Mieszkanie z psem – wybór mieszkania

Jeśli to Ty jesteś lub będziesz właścicielem nieruchomości, masz prawo zarządzać nią wedle własnych preferencji i posiadanie psa w takiej sytuacji nie powinno być problem. Umowy najmu mogą kryć jednak zakaz posiadania psów w danym mieszkaniu.

Warto przeczytać regulamin i zapytać właściciela o taką możliwość lub szukać nieruchomości przyjaznej zwierzętom. Atutem mieszkania będzie dostęp do ogródka lub balkonu czy tarasu, ponieważ większość psów uwielbia przebywać na świeżym powietrzu i obserwować otoczenie. Jeśli Twój pies jest wiekowy, zwróć uwagę na to, czy w inwestycji znajduje się winda, ponieważ psy wraz z upływem lat tracą sprawność stawów, a wejście na 4. piętro może stanowić dla nich niemałe wyzwanie.

Sprawdź też nasze artykuły o najpiękniejszych parkach w Krakowie, Warszawie, Łodzi i Wrocławiu.

Jak urządzić mieszkanie z myślą o psie? Zadbaj o porządek

Pies w mieszkaniu wbrew pozorom nie wymaga zbyt wielu zaawansowanych akcesoriów. Pupil powinien mieć zapewnione miejsce do spania, miski na pokarm i wodę, zabawki, szczotkę do pielęgnacji i obcinaczkę do pazurków oraz akcesoria niezbędne podczas spacerów.

Wraz z upływem czasu przedmiotów dla psa zwykle przybywa, a minimalistyczny porządek zamienia się w chaos, w którym wszędzie znajdzie się psi szarpak czy patyk. Dlatego warto zawczasu zadbać o porządek i wygenerować miejsce na każdą rzecz. W tej roli doskonale sprawdzą się wszelkie organizery. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się najprostsze plastikowe pudełka, półki czy szuflady, zadbaj o to, by mieszkanie nie zamieniło się w niepraktyczny magazyn.

Uroczy piesek na fotelu

Możesz także posegregować rzeczy dla psa zgodnie z ich przeznaczeniem. Haczyki przy drzwiach przeznacz na smycze i szelki. Dzięki temu poszukiwania spacerowych niezbędników nie będą konieczne. W pobliżu drzwi warto zadbać także o ręcznik, który umożliwi wytarcie łapek pieska po deszczowym spacerze lub śnieżnych podbojach. Żywność psa można z powodzeniem przechowywać w szczelnych pojemnikach w kuchni. Miski można dopasować kolorystycznie do wnętrza i ustawić w kuchni pod warunkiem, że pies będzie miał stały dostęp do wody. Zabawki warto uporządkować w estetycznym pojemniku zlokalizowanym niedaleko legowiska.

Miejsce dla psa w mieszkaniu przeznaczone na wypoczynek

To, gdzie zostanie ulokowane legowisko zależne jest od preferencji i możliwości właściciela. Możesz stworzyć pomieszczenie tylko dla swojego pupila korzystając nawet z małych przestrzeni takich jak garderoba czy niewielki pokój. Psy zwykle wolą kompaktowe miejsca z wygodną leżanką, w których czują się przytulnie.

Wygospodarowanie miejsca w dowolnym pokoju i zaaranżowanie w nim klatki to także dobry pomysł, mimo skojarzeń jakie niesie ze sobą pojęcie okratowanej przestrzeni. Klatka nie jest karą i nie robi krzywdy psu – pozwala mu się odseparować od stresujących sytuacji lub uniknąć obowiązkowego kontaktu z ludźmi.

Właściciel psa może zadbać o przestrzeń dla zwierzaka umieszczając wygodne tipi

Psy lubią mieć swoje miejsce, dlatego dopasowana do wielkości psa klatka typu kennel jest dla niego wygodnym, bezpiecznym azylem. Dodatkowo taką klatkę można okryć kocem, co pomoże psu jeszcze lepiej się wyciszyć. Jeśli jednak masz mało przestrzeni, dowolne legowisko dopasowane do wielkości zwierzaka sprawdzi się doskonale.

Miejsce dla psa na balkonie i w ogródku

Balkon i ogródek to miejsca, w których zwierzęta kochają przebywać. Zaaranżowanie przestrzeni tak, by była ona wygodna dla psa nie jest trudne, ponieważ wystarczy wygodny kocyk, zacienione miejsce i dostęp do wody, by zobaczyć szczęście pupila marzycielsko spoglądającego w przestrzeń.

Jeśli istnieje obawa, że zwierzę może zmieścić się pomiędzy balkonowe ogrodzenie, warto zabezpieczyć przestrzeń przeznaczoną do tego siatką. Osoby, które w szczególny sposób chcą zagospodarować dodatkowy metraż zewnętrzny dla psa, mogą pomyśleć o legowisku z wbudowanym zadaszeniem lub parasolem, który zapewni mu przyzwoity cień. Ponadto, pupile entuzjastycznie podchodzące do sportów wodnych ucieszą się z odpornych na psie przetarcia basenów.

Właściciele mieszkań przyjaznych dla zwierząt czasem posiadają przynależne ogródki

Mieszkanie z psem – szczeniak

Decydując się na szczeniaka, warto mieć na uwadze, że będzie wymagał on znacznie większego zaangażowania niż wychowany pies. Nauka czystości jest niezbędna dla zachowania porządku w mieszkaniu. W początkowych fazach warto zainwestować w maty higieniczne, które zabezpieczą podłogę przed szkodami.

Warto pamięć, że młody pies w mieszkaniu może być zainteresowany meblami, na których chętnie zostawi ślady swoich ostrych ząbków, dlatego wybór drogich akcesoriów nie powinien być naszym priorytetem. Unikaj materiałów pobudzających szczenięcą ciekawość np. wikliny czy rattanu.

Mieszkanie z psem – o tym warto pamiętać?

Porządek

Utrzymywanie porządku wydaje się być oczywiste, jednak posiadanie pupila zwykle równa się z częstszym obowiązkiem porządkowania mieszkania. W walce z niekończącymi się tabunami sierści i błota wyjątkowo pomocny może okazać się automatyczny odkurzacz.

Kolorystka

Twój pies nie obrazi się, jeśli zdecydujesz się na zachowanie kolorystyki również w jego przedmiotach, a Twoje poczucie estetyki nie zostanie zachwiane pstrokatymi miseczkami. Wybierając legowisko zwróć uwagę zarówno na jago funkcjonalność, jak i estetykę – wybór jest ogromny!

Wynajmując dwupokojowe mieszkanie, jeden z pokoi możemy wyposażyć w legowisko dla psa​Komendy

Nie musisz robić ze swojego psa gwiazdy show, ale nauka podstawowych komend jest niezbędna nie tylko dla jego prawidłowego rozwoju, ale również dla dobrych relacji z sąsiadami. Pupil powinien zachowywać ciszę zarówno podczas naszej obecności, jak i nieobecności. Praca zdalna w sąsiedztwie psa z lękiem separacyjnym zrazi nawet najbardziej cierpliwego sąsiada.

Oczyszczacz powietrza

Oczyszczacz do powietrza zadba o minimalizację negatywnego wpływu smogu zza okna, zgromadzonego kurzu i sierści na powietrze, a wydawany przez niego biały szum często działa zbawiennie na spokój i sen psa.

Tekstylia a sierść

Wybór materiałów, jakie zastosujesz w swoim mieszkaniu powinien być przemyślany. Tkaniny takie jak wełna, aksamit czy welur są dosyć delikatnie i nieestetycznie uwydatniają sierść. Materiały, które sprawdzą się doskonale powinny być wytrzymałe, ale również proste w czyszczeniu. Decydując się na jakieś tekstylia można uwzględnić także dominujący kolor zwierzaka i postawić na materiał o barwie jego sierści.

Pies w legowisku

Bezpieczeństwo

Zwierzę powinno mieć zapewnione możliwie największe bezpieczeństwo, dlatego podczas naszej nieobecności wszelkie zagrożenia powinny być poza zasięgiem pupila. Kosz, w którym mogą znajdować się produkty niezdatne do spożycia nie powinien kusić psa dostępnością. Trujące kwiaty nie mogą być w widocznym miejscu. W pomieszczeniu, w którym przebywa pies, warto także wybrać wyższe stoły, z których pies nie będzie mógł niechcący zepchnąć ogonem lub pyszczkiem szklanych rzeczy.

Nowoczesne rozwiązania

Obecnie dostępnych jest wiele inteligentnych przedmiotów, które mogą sprawdzić się podczas naszej nieobecności, np. dozowniki karmy, wody czy smakołyków oraz kamerki, dzięki którym w prosty sposób można zaobserwować zachowanie psa podczas naszej absencji. Rozrywkowym psom do gustu mogą przypaść także zabawki takiej jak automatyczne wyrzutnie piłek. W ciepłe dni przydatnymi przedmiotami są maty chłodzące dla psów.

Pies z zabawką w legowisku

Inteligentne zabawki

Dla psa zabawki zadaniowe są niezwykle angażujące. Istnieją zabawki logiczne, w których pupil musi przesuwać dane elementy, by dostać nagrodę oraz takie, w których to zmysł węchu odgrywa główną rolę. W prosty sposób można stworzyć dla psa matę węchową lub zakupić zabawki, w których wydostanie smakołyków ze środka jest największą atrakcją. Kreatywne zabawki w szybki sposób „zmęczą” pupila.

Kiedy nie posiadasz własnej nieruchomości, największą trudnością w posiadaniu psa może okazać się znalezienie lokalu, które właściciel mieszkania określa jako przyjazne zwierzętom. Wielu właścicieli mieszkań obawia się szkód spowodowanych przez zwierzę. Wynajęcie mieszkania z psem wymaga czasem także wyższej kaucji, która ma pokryć potencjalne koszty naprawy zniszczonych elementów. Rzadziej stosowana jest też umowa najmu okazjonalnego, która ułatwia zakończenie najmu, jeśli pies okaże się hałaśliwy. Właściciele psów decydują się czasem także na poręczenie osoby innej, np. tej u której poprzednio wynajmowali mieszkanie, nie zawsze jest jednak to uwzględniane.

Przy wynajmie mieszkania z psem, warto zdecydować się na lokal z balkonem

Zobacz pozostałe porady.

Kolejny artykuł

Jakie rośliny wybrać, by stworzyć z domu osobistą oazę?
Rośliny w naturalny sposób poprawiają jakość powietrza w mieszkaniu, wpływają na estetykę oraz pozwalają ożywić przestrzeń. Nie każdy jednak wie, jakie rośliny wybrać, by stworzyć z domu osobistą oazę i jednocześnie nie narazić ich na szybką śmierć z zapomnienia.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu