Jak urządzić salon z antresolą?

Jak urządzić salon z antresolą?

Salon z antresolą daje duże możliwości aranżacyjne, dzięki czemu wnętrze staje się ciekawe, atrakcyjne i funkcjonalne. Antresola świetnie sprawdzi się zarówno w domu jednorodzinnym, jak i w mieszkaniu w bloku, sprawiając, że pomieszczenia będą przestronne i dobrze doświetlone. Przekonaj się jak dobrze zaaranżować takie pomieszczenie.


Jakie informacje znajdziesz w tym artykule?

Zastanawiasz się, jak urządzić salon z antresolą? Aranżacje, które dla Ciebie przygotowaliśmy, z pewnością rozwieją Twoje wątpliwości. Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu, w którym znajdziesz praktyczne porady i pomysły na aranżację antresoli.

Przejdź do akapitów:

  1. Salon z antresolą – o czym powinieneś pamiętać
  2. Jak urządzić salon z antresolą? Praktyczne porady
  3. Salon z antresolą – aranżacje

Salon z antresolą – o czym powinieneś pamiętać

Salon z antresolą świetnie sprawdzi się w mieszkaniach w stylu loftowym, w wysokich starych kamienicach lub w domach jednorodzinnych z poddaszem użytkowym. Antresola w mieszkaniu to dodatkowa powierzchnia, która nie tylko zapewni większą przestrzeń, ale również umożliwi bardziej funkcjonalne urządzenie pomieszczeń.

Salon z antresolą to dobre rozwiązanie także w małej kawalerce. Z racji tego, że niewielki metraż utrudnia wydzielenie stref w mieszkaniu, dodatkowa powierzchnia w postaci antresoli może w tym pomóc – dzięki takiemu rozwiązaniu będzie można u góry zaaranżować prywatną sypialnię, a na dole zostanie więcej miejsca na łazienkę, kuchnię i salon.

Jak mówi Jacek Mirek, Dyrektor ds. Inwestycji Excellent S.A: "Także na mniejszej przestrzeni możemy z powodzeniem zaprojektować antresolę – dzięki niej zyskamy dodatkowe metry do zaaranżowania, bez „zapychania” sprzętami, czy bibelotami dolnej części salonu. W przypadku mniejszej powierzchni sprawdzi się wąska antresola, na której możemy umieścić np. biblioteczkę lub nieduży kącik do pracy. Odradzana w takim wypadku jest duża lub szeroka antresola – byłaby ona zbyt przytłaczająca."

Jak urządzić salon z antresolą? - 1

Co powinno znaleźć się w projekcie salonu z antresolą? Aranżacje powinny uwzględniać odpowiednią ilość sprzętów, wyposażenia oraz przemyślane rozmieszczenie. Trzeba też ustalić, co znajdzie się w górnej części mieszkania, a do wyboru masz naprawdę liczne aranżacje. Antresola daje bowiem dużo możliwości – może tutaj znaleźć się sypialnia, galeria, biblioteka, kino, miejsce do ćwiczeń czy domowe biuro.

Jak urządzić salon z antresolą? Praktyczne porady

Zastanawiasz się, jak urządzić salon z antresolą, aby był jak najbardziej funkcjonalny i komfortowy? Ważną kwestią przy antresoli będzie zwrócenie uwagi na akustykę. Ze względu na to, że mamy do czynienia z otwartym pomieszczeniem, dźwięk z dołu będzie przenikał na górę, a dźwięk z górnego pomieszczenia na pomieszczenia dolne. Z tego też powodu – zwłaszcza jeśli mieszkanie będzie przeznaczone dla więcej niż jednej osoby – należy dobrze rozważyć umieszczenie telewizora centralnie pod antresolą, jak również ulokowanie sprzętu muzycznego na antresoli.

Oprócz akustyki bardzo ważne będzie ogrzewanie. Z racji tego, że ciepłe powietrze ucieka do góry, wyposażając dolne pomieszczenia w grzejniki, należy użyć te o dużej mocy, albo zdecydować się na ogrzewanie podłogowe. Natomiast na górze trzeba zadbać o dobrą wentylację lub też dodatkowo zdecydować się na klimatyzację.

Jak urządzić salon z antresolą? - 2

Projektując antresolę, trzeba uwzględnić materiały, które zostaną użyte. Lekkie konstrukcje drewniane, jak również te metalowe mogą sprzyjać lepszemu rozchodzeniu się dźwięku i sprawiać, że tupanie czy trzaski wywołane chodzeniem po antresoli będą mocno spotęgowane i słyszalne w całym mieszkaniu. Materiałem, który dobrze sprawdzi się przy budowie antresoli, będzie wytrzymały rodzaj drewna jak dąb, buk lub jesion.

W zależności od posiadanego metrażu, antresola może stanowić miejsce ukryte przed wzrokiem gości lub pozostałych mieszkańców, jednak może być też tak, że wszystko, co znajduje się u góry, będzie widoczne z dolnych pomieszczeń. Wtedy też wystrój antresoli powinien być dobrze przemyślany. Można zastosować osłony ze szklanych ścian, które świetnie wpiszą się w loftowy styl i wyznaczą strefę sypialnianą. Co ważne, szklane ściany będą przepuszczały światło, więc pomieszczenie nie ucierpi na oświetleniu. Jedyną wadą jest to, że takie rozwiązanie samo w sobie nie zapewni zbyt dużego poczucia prywatności, chyba że pokusimy się o zasłony lub rolety.

Jak urządzić salon z antresolą? - 3

A jaką wysokość powinno mieć mieszkanie, w którym znajdzie się salon z antresolą? Aranżacje, które będą najbardziej komfortowe, zakładają wysokość ok. 400-450 cm, gdzie wysokość obu części: dolnej i górnej będzie miała min. po 200 cm. Wtedy zarówno salon i kuchnia, jak również znajdująca się na antresoli sypialnia, biblioteka bądź pracownia pozwolą na wygodne poruszanie się w wyprostowanej pozycji. Jeśli antresola będzie służyła tylko za miejsce do spania i nie ma konieczności przebywania w niej na stojąco, wtedy można ograniczyć jej wysokość do 120 cm, co pozwala wygodnie usiąść.

Salon z antresolą – aranżacje

Antresola to dodatkowy sposób na doświetlenie wnętrza. Jeśli antresola znajduje się w domu jednorodzinnym, można bowiem zamontować duże okna dachowe, które zagwarantują naturalne oświetlenie. Trudniej może wyglądać kwestia sztucznego oświetlenia. Ze względu na wysokość pomieszczenia, umieszczenie odpowiednich lamp może być problematyczne. Dobrym pomysłem, aby równomiernie oświetlić salon z antresolą, będą lampy zawieszone na długich linkach bądź kablach. Można także zastosować światła sufitowe o dużej mocy, jednak trzeba tutaj pamiętać o tym, że będzie to rozwiązanie dość energochłonne.

Jak urządzić salon z antresolą? - 4

Często wykorzystywanym motywem jest zamontowanie źródeł światła bezpośrednio pod antresolą, dzięki czemu najbardziej doświetlone będzie miejsce pod nadwieszoną częścią antresoli. Jest to ciekawy pomysł na salon z antresolą. Aranżacje w głównej mierze będą wtedy skupione właśnie na tej części salonu, dzięki czemu można stworzyć bardziej kameralny wystrój – antresola i pozostała część salonu schodzą na dalszy plan.

Przemyślana aranżacja antresoli wpłynie na uatrakcyjnienie mieszkania, a za dekorację mogą posłużyć także belki konstrukcyjne lub schody prowadzące na antresolę. Schody mogą mieć zastosowanie zarówno dekoracyjne, jak i praktyczne. Pod stopniami często znajdują się schowki, które gwarantują dodatkowe miejsce na przechowywanie rzeczy – pozwoli to uniknąć wrażenia zagracenia i ukryć to, co nie musi znajdować się na widoku. Innym częstym rozwiązaniem stosowanym w schodach są półki, gdzie można np. ułożyć książki. Jeśli masz mało miejsca, będziesz musiał wybrać drabinę lub kręte schody, które zajmą mało miejsca w salonie. Ciekawym rozwiązaniem przy małym metrażu będą także tzw. kacze schody.

"Same schody prowadzące do antresoli mogą stanowić atrakcyjny element wizualny – a wybór mamy szeroki: od drewnianych, po stalowe, czy szklane – i tu również należy pamiętać, by dla uzyskania odpowiedniego efektu wybrać takie schody, które będą pasowały i do górnej i dolnej części. Same schody mogą „wtapiać” się w przestrzeń – lub przeciwnie stanowić mocny akcent w naszym salonie. Ważne, by całość spójnie się komponowała." - mówi Jacek Mirek, Excellent S.A.

Koszt antresoli będzie zależał od jej wielkości, rodzaju wejścia i użytych materiałów. Jeśli interesuje Cię samodzielne wykonanie małej antresoli lub zakup gotowego łóżka w prostej ramie – zapłacisz poniżej 1000 zł. Jednak jeśli chciałbyś kupić łóżko piętrowe razem ze schodami i wyposażeniem, znajdującym się pod antresolą – musisz liczyć się z tym, że koszty wyniosą kilka tysięcy.

Jak urządzić salon z antresolą? - 5

Przy urządzaniu antresoli warto zasięgnąć porady specjalisty, który podpowie najbardziej optymalne rozwiązanie.

Projekt salonu z antresolą przypadnie do gustu osobom, które preferują otwarte przestrzenie i dobrze doświetlone wnętrza. Antresola gwarantuje dodatkowy metraż, który można wykorzystać według swoich potrzeb. Można przeznaczyć go na sypialnię, bibliotekę lub pomieszczenie dla dzieci. Również w kawalerce warto wziąć pod uwagę salon z antresolą. Aranżacje, odpowiednio dobrane do metrażu, pomogą wyraźnie wydzielić strefy w mieszkaniu. Zastanawiasz się, jak jeszcze możesz urządzić salon? Zapraszamy również do przeczytania innych artykułów.

Kolejny artykuł

Kto płaci za naprawy w wynajmowanym mieszkaniu?
Kto płaci za naprawy w wynajmowanym mieszkaniu?
Kiedy posiadasz własne mieszkanie, kwestia ponoszenia kosztów za wszystkie usterki nie stanowi problemu. Albo próbujesz samodzielnie poradzić sobie z uszkodzeniami, albo za uiszczeniem odpowiedniej kwoty korzystasz z pomocy specjalisty. Jednak dylemat pojawia się w przypadku wynajmowanego mieszkania – tutaj bowiem sprawa nie jest już tak oczywista.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu