Aneks kuchenny czy oddzielna kuchnia? To pytanie, przed którym staje każdy kto poszukuje mieszkania lub decyduje się na generalny remont. Poznaj zalety i wady obu rozwiązań i sprawdź, czy praktyczniejszy dla Ciebie będzie aneks kuchenny czy oddzielna kuchnia.
W tym artykule dowiesz się jak urządzić aneks kuchenny z salonem oraz jak zaaranżować mieszkanie z oddzielną kuchnią. Wspólnie z Ewą Grzywą, architektem wnętrz Decoroom, podpowiemy także komu rekomendowana jest kuchnia otwarta oraz kiedy aneks kuchenny połączony z salonem będzie lepszym rozwiązaniem.
Przejdź do akapitów:
Aneks kuchenny to wydzielona część w pomieszczeniu (zwykle w salonie), która pełni funkcję kuchni. Aneks kuchenny jest cenionym rozwiązanie, szczególnie w mieszkaniach o małej powierzchni, gdzie stworzenie osobnego pomieszczenia byłoby niemożliwe lub kłopotliwe. Projektując aneks kuchenny należy uwzględnić szereg niezbędnych urządzeń na niewielkiej powierzchni i usytuować je w taki sposób, by używanie ich było wygodne i bezpieczne. Dobrze urządzony aneks kuchenny wizualnie powiększy przestrzeń mieszkania i pozwoli zaoszczędzić kilka metrów kwadratowych, które mogłaby zajmować oddzielająca kuchnię od salonu ścianka działowa.
Kiedy decydujemy się na salon z aneksem kuchennym, powinniśmy pamiętać o zachowaniu optymalnych proporcji kuchni w stosunku do salonu. Aneks kuchenny nie powinien przytłoczyć strefy odpoczynku, jednak musi posiadać odpowiednio dużą ilość blatu roboczego. Ergonomiczne rozplanowanie kuchni pozwoli stworzyć idealną przestrzeń do przygotowywania posiłków. Nowoczesny aneks kuchenny będzie nie tylko funkcjonalny, ale również estetyczny.
Jak zaaranżować wygodny aneks kuchenny? Dobrze zorganizowana przestrzeń salonu z aneksem kuchennym powinna być przede wszystkim funkcjonalna. Częstym zabiegiem w tego typu przestrzeniach jest zastosowanie tych samych barw, dzięki czemu unikniemy poczucia chaosu i sztucznego podziału. Optyczne wydzielenie stref można uzyskać stosując uzupełniające się oświetlenie, inne tonacje barw, materiały dostosowane do części roboczej i wypoczynkowej oraz dodatki, które ożywią dane pomieszczenia i nadadzą indywidualności. Kuchnia i pokój dzienny będą znacznie różnić się poziomem oświetlenia. W części kuchennej zazwyczaj stosuje się mocne oświetlenie punktowe, którego zadaniem jest ułatwienie gotowania, natomiast w salonie rozproszone oświetlenie pomaga uzyskać bardziej relaksującą przestrzeń. Spójność warto zachować również w przypadku materiałów wykończeniowych mebli, sprzętów czy dodatków – dużą wartość wizualną mają nie tylko urządzenia AGD (m.in. lodówka, kuchenka, płyta grzewcza), ale także uchwyty szuflad i szafek, gzymsy i nóżki.
Podczas planowania mebli ruchomych warto pamiętać o zachowaniu minimalnego swobodnego przejścia. Stół lub krzesła nie powinny stać w przejściu. Jeśli nie potrzebujemy dużego stołu, który ma być niezmiennym elementem wyposażenia, możemy rozważyć również opcję rozkładanego stołu, dzięki któremu w prosty sposób będziemy mogli przearanżować przestrzeń i stworzyć miejsce do przyjęcia gości. Przemyślana przestrzeń to dobry sposób na usprawnienie codziennie wykonywanych czynności. Wszystkie wyżej wymienione rozwiązania pomagają w maksymalnym zagospodarowaniu wnętrza oraz porządkują nam przestrzeń.
Oddzielna kuchnia daje liczne możliwości aranżacyjne, ponieważ stanowi ona indywidualne pomieszczenie. Nie musimy również martwić się o to, by salon z kuchnią stanowił spójną całość. W urządzaniu kuchni zamkniętej powinniśmy kierować się funkcjonalnością poszczególnych jej stref. Dobry projekt kuchni powinien proponować odpowiednio dużą ilość miejsc do przechowywania, wygodny obszar roboczy do przygotowania posiłków, a także funkcjonalne oświetlenie.
W dzisiejszym budownictwie zamknięta kuchnia jest coraz rzadziej spotykanym rozwiązaniem. Dzieje się tak za sprawą ścian nośnych i elementów konstrukcyjnych, które ograniczają przestrzeń. Okazuje się jednak, że oddzielna kuchnia ma wiele zalet. Można ją np. zaaranżować na wiele świetnych sposobów. W projektach małych kuchni ważną rolę odgrywają kolory, warto zatem postawić na jasne odcienie i odpowiednie oświetlenie, które optycznie powiększy przestrzeń.
Dobierając meble, powinniśmy cenić umiar i pamiętać o zachowaniu minimalnych odległości, które są kluczowe w zamkniętych pomieszczeniach. Jeśli lubimy gromadzić dużą ilość pożywienia, warto pomyśleć o szafkach zabudowanych do sufitu, które znacznie zwiększą naszą przestrzeń do przechowywania. Nie można zapomnieć również o wystarczająco wysokich półkach, na których zmieszczą się także większe przedmioty i wyższe przybory kuchenne. Niezbędna będzie też odpowiednia ilość gniazdek kontaktowych, dzięki którym możliwe będzie podpięcie każdego ze sprzętów bez konieczności używania przedłużacza.
Zarówno kuchnia zamknięta, jak i aneks kuchenny z salonem to rozwiązania, które znajdą swoich zwolenników. Wybór zależny jest przede wszystkim od preferencji użytkownika i dostępnego metrażu.
Aneks kuchenny otwarty na salon idealnie sprawdzi się szczególnie w przypadku osób, które:
Jednym z podstawowych czynników wpływających na decyzję o rodzaju kuchni powinien być nasz zapał do gotowania. Jeżeli szalejemy w kuchni, gotujemy dużo, a przede wszystkim nie boimy się eksperymentów z różnymi kuchniami świata i aromatami, możemy zdecydować się na zamkniętą kuchnię. Nawet najlepszy pochłaniacz nie jest w stanie w pełni uchronić nas przed zapachem np. cebuli. Dlatego też, przy częstych kulinarnych podbojach, ograniczenia w postaci ścian i być może drzwi, dają nam pewien komfort. Unikniemy natarczywych zapachów w części wypoczynkowej mieszkania. Na wypadek niezapowiedzianych gości, możemy również uniknąć raczenia ich widokiem bałaganu wynikającego z naszych kuchennych rewolucji. Zamykamy drzwi i po sprawie. Dlatego też zamknięta kuchnia będzie idealna dla osób, które:
Osobna kuchnia jest również preferowana w mieszkaniach przeznaczonych stricte pod wynajem. Jeśli planujemy wynajmować mieszkania studentom lub po prostu podzielone na pokoje, zdecydowanie salon z aneksem nie wchodzi wtedy w grę. Tracimy bowiem cały jeden pokój – każdy, wynajmując pokój, chce mieć odrobinę prywatności i nie uśmiecha mu się mieszkać w części wspólnej. Warto wtedy pomyśleć o mieszkaniu z nieco większą kuchnią, która będzie pełniła rolę mini-salonu, części wspólnej dla mieszkańców.
Pośrednim rozwiązaniem między kuchnią zamkniętą a aneksem kuchennym połączonym z salonem jest wydzielenie stref blatem barowym lub ażurową ścianką. Oddzielenie aneksu kuchennego możliwe jest także przy pomocy parawanu lub lekkich, przesuwnych drzwi. Półotwarta kuchnia pozwala ukryć uroki kuchennych rewolucji, a jednocześnie umożliwia dobry kontakt z gośćmi.
Zamknięta czy otwarta kuchnia, wszystko jest kwestią aranżacji. Każdy typ kuchni może być piękny, funkcjonalny, dopasowany do naszych potrzeb – bez względu na panujące trendy. Ważne, by kuchnia spełniała nasze potrzeby i wymagania i przede wszystkim trafiała w nasz gust.
Zobacz również pozostałe artykuły.
Fot. Decoroom
O DECOROOM
Pracownia Architektury Wnętrz Decoroom jest obecna na rynku od 2009 roku i z wieloma sukcesami na koncie pozycjonuje się jako jeden z pionierów usługi kompleksowego wykończenia mieszkania „pod klucz”. Decoroom zaprasza Klientów do dwóch flagowych showroomów połączonych z biurem zlokalizowanych w Warszawie oraz we Wrocławiu. Zespół DECOROOM tworzą doświadczeni architekci, zaufane ekipy wykończeniowe, działy realizacji, pracownicy stolarni oraz dział DECOROOM KITCHEN, który zajmuje się kompleksowym wykończeniem zabudowy kuchennej i meblowej.