Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami, a Twoja posesja przypomina miejsce, którego nie powstydziłby się sam Scrooge? Wciąż nie jest za późno! Poczuj magię świąt i wyeksponuj dekoracje świąteczne przed domem.
Boże Narodzenie to najlepszy czas dla entuzjastów dekoracji i światełek. Nie każdy jednak wie, jakie ozdoby świąteczne można zastosować w tym okresie. W tym artykule przybliżymy Ci temat dekoracji świątecznych, stroików na drzwi, lampek zewnętrznych i świątecznych reniferów.
Przejdź do akapitów:
Święta Bożego Narodzenia kojarzą się z wieloma motywami. W domach widnieją ubrane w bombki i światełka choinki, pod którymi piętrzą się prezenty, a na ścianach dumnie prężą swe wdzięki sezonowe kalendarze adwentowe. Aby jeszcze bardziej uwydatnić wyjątkowość tej uroczystości, możesz zdecydować się również na ozdoby świąteczne przed dom. Ozdoby świąteczne zewnętrzne mogą obejmować gigantyczne bombki, pięknie zapakowane pudełka prezentowe i festiwalowo doświetlone ścieżki otaczające posiadłość, ale także subtelnie wydobyte atuty domu i ogrodu. Pomysłów jest nieskończenie wiele i tylko od Ciebie zależy, czy Twój dom reprezentować będzie zsuwający się z dachu Święty Mikołaj czy może wystarczą same klasyczne lampki zewnętrzne ponętnie podkreślające wejście do Twojego domu. Dekoracje świąteczne mogą być stylowe, duże i odważne, ale również entuzjaści minimalizmu znajdą coś dla siebie.
Dekorowanie fasad domów, a nawet ogrodów przed Bożym Narodzeniem stało się w Polsce dosyć popularnym zwyczajem. Dekoracje świąteczne na zewnątrz dostępne są w licznych sklepach, ale samodzielne ich wykonanie także nie jest trudne i czasochłonne. Możesz wybrać ozdoby z naturalnych surowców, do czego sprawdzą się świetnie np. gałązki drzew iglastych będące idealną podstawą pod urokliwe stroiki i girlandy do dekoracji domu. Błędem nie są również dekoracje świąteczne ze sztucznych materiałów, szczególnie, gdy pragniemy używać ich nie tylko przez jeden sezon świąteczny.
Drzwi wejściowe można ozdobić na wiele sposobów. Popularnym pomysłem świątecznym jest stroik na drzwi, który może przybierać różne formy. Z czego zrobić klasyczny stroik świąteczny na drzwi? Wystarczy kilka gałązek drzew iglastych, bombki i światełka! Wieńce należy wykonywać na rzetelnej podstawie, którą może być na przykład twardy karton wycięty na kształt koła. Dla trwalszego efektu można użyć kilku sklejonych ze sobą warstw kół. Wybrane gałązki i szyszki oczyszczamy z ewentualnych zanieczyszczeń, po czym możemy przystąpić do mocowania ich na podstawie za pomocą kleju na gorąco. Powstałą kompozycję dopełniamy ozdobami w formie niewielkich ozdób, bombek i światełek.
Jeśli pragniesz, aby Twoje wejście jeszcze bardziej się wyróżniało, możesz zastosować nie jeden, a 3 stroiki świąteczne przed dom. Wianki bożonarodzeniowe należy usytuować w jednej pionowej linii, w centralnej części drzwi wejściowych. Środkowy wieniec powinien być nieco większy i dopełniony dużą kokardą. Taka kompozycja z pewnością wywrze wrażenie na Twoich gościach.
Jeśli klasyczny, okrągły stroik bożonarodzeniowy na drzwiach wejściowych nie skradł Twojego serca, to być może gałęzie iglastego drzewa okalające framugę drzwi staną się tegoroczną dekoracją? Gałęzie te można uatrakcyjnić owocami jarzębiny i światełkami, a nawet pozłacanymi bombkami czy szyszkami. Urokliwie prezentować się będą również ozdoby przyprószone sztucznym śniegiem. Pokrewną opcją są także zielone girlandy świąteczne, które wedle uznania możesz jedynie delikatnie przyozdobić pojedynczymi bombkami i usytuować w centralnym punkcie wejścia lub postawić na maksymalizm i bogato zdobioną girlandę przepleść od framug do balustrady.
Oświetlenie to jeden z elementów, który niezwykle skutecznie potrafi wydobyć wyjątkowy klimat świąt. Nie musisz mieć największej liczby świateł w okolicy, by Twój dom prezentował się wyjątkowo świątecznie. Lampki świąteczne mają wiele zastosowań, dlatego każdy z pewnością znajdzie rozwiązanie, które najskuteczniej reprezentować będzie jego własną magię świąt. Dostępne są różne długości łańcuchów, niebanalne kształty i kolory światełek. Popularnym sposobem na lampki świąteczne zewnętrzne jest usytuowanie ich na drzewkach, które znajdują się w bliskim otoczeniu domu. To minimalistyczne, ale piękne rozwiązanie, do którego nie potrzeba zbyt dużo zaangażowania. Czarującą alternatywą będą również niewielkie choinki umieszczone w donicach, które następnie lokalizuje się po dwóch stronach wejścia. Drzewka te wystarczy ubrać w kolorowe światełka choinkowe zewnętrzne oraz dodać niewielki akcent, np. czerwone kokardy.
Nieprzytłaczającym i eleganckim rozwiązaniem jest zastosowanie klasycznych lampek na łukach dachu, dzięki czemu zimowa sceneria będzie wyglądała niezwykle oszałamiająco. Innym sposobem na światełka zewnętrzne są pasma łańcuchów świetlnych, które otaczają dom i tworzą wokół niego kurtynę. Możesz też postawić na klasykę i oświetlić jedynie drzwi wejściowe stawiając na światełka zewnętrzne o ciepłych tonach w kształcie sopli. Coraz popularniejsze stają się także projektory laserowe, które wyświetlają na naszym domu konkretny motyw, np. śnieżynki, Mikołaja czy postacie w kształcie bałwanków.
Wśród dekoracji świątecznych lubianym motywem są renifery. Można je spotkać w wielu formach i rozmiarach. Pragniesz, aby Twój renifer leżał, ciągnął sanie ze Świętym Mikołajem, a może zechcesz ugościć w swym ogrodzie całą rodzinę bożonarodzeniowych reniferów? Nic nie stoi temu na przeszkodzie! Ozdoby świąteczne zewnętrzne w formie renifera można zastosować przy drzwiach, na schodach czy nawet w ogrodzie.
Uroczym elementem dekoracji na schodach mogą być wiklinowe podświetlane renifery, które dodatkowo można zaakcentować niewielką, czerwoną kokardą. W ogrodzie natomiast świetnie sprawdzą się renifery, których konstrukcja składa się ze światełek LED. Coraz powszechniejszym wyborem są też dmuchane postacie reniferów, szczególnie kochane przez najmłodszych. Wybierając renifery do użytku zewnętrznego, warto sprawdzić, czy ich zabezpieczenia są wystarczająco solidne, aby wytrzymały mniejsze i większe podmuchy wiatru. Nie chcesz przecież szukać swoich reniferów na posesjach sąsiadów.
Zobacz także pozostałe artykuły.