Ozdoby świąteczne sprawiają, że czas świąt jest szczególnie magiczny. Zielony wieniec witający gości tuż u progu, zdobne girlandy przeplatane na poręczach, kurtyny świetlne przymocowane na oknie, a może choinka udekorowana świątecznymi figurkami? Możliwości jest wiele, poznaj niektóre z nich.
Jeśli szukasz pomysłów, które pozwolą Ci udekorować dom, inspiracje znajdziesz w tym artykule. Poznasz popularne ozdoby świąteczne do domu oraz na okno. Podpowiemy również, jakie dekoracje warto zastosować na świątecznej choince.
Przejdź do akapitu:
Dekoracje świąteczne to sposób na to, by poczuć magię świąt zanim nadejdzie wigilijny wieczór. Wśród dekoracji bożonarodzeniowych znajdziemy rozwiązania zarówno dla minimalistów, jak i fanów odważniejszych rozwiązań. Odpowiednio zaaranżowana przestrzeń sprawi, że odczujemy Święta Bożego Narodzenia niemal każdym ze zmysłów.
Boże Narodzenie nie odbędzie się bez tradycyjnych potraw, którymi posilamy się zarówno w Wigilie, jak i długo po niej. Zanim jednak zabłyśnie pierwsza gwiazdka, warto uzbroić się w cierpliwość oraz w coś co umili nam oczekiwanie. Popularnym rozwiązaniem są kalendarze adwentowe dostępne w zróżnicowanych wydaniach i aranżacjach. Kalendarze często wypełniane są słodyczami, dzięki czemu oczekiwanie na Wigilię jest znacznie bardziej komfortowe.
Obok zapachów z kuchni, w której przyrządzane są wigilijne potrawy nie da się przejść obojętnie. Warto jednak wprowadzić do mieszkania świąteczny nastrój trochę wcześniej. W tym celu świetnie sprawdzą się świece zapachowe, woski oraz olejki do kominków. Dostęp do świątecznych zapachów jest ogromny. Z pewnością przypadną Ci do gustu zapachy słodkich wypieków, melancholijnego drewna, czy też leśnej sosny. Decydując się na świeczki nie można zapomnieć również o odpowiednim świeczniku, który także może posiadać motyw świąteczny.
Piękne święta to też świąteczne tekstylia. Kiedy decydujemy się na dekorowanie domu, trudno nie pomyśleć o wymianie pościeli, poduszek czy koców na takie, które posiadają świąteczny motyw. Dostępne są poszewki ze wzorami np. choinek, śnieżynek, reniferów oraz nieco bardziej stonowane – z kratą w świątecznych kolorach. Powszechne są także liczne puchate koce, dzięki którym na sofach czy łóżkach możemy otrzymać oazę przytulności. Świąteczną atmosferę można wprowadzić również do łazienki czy kuchni stosując ręczniki, zasłony, dywaniki czy fartuszki z motywem świąt.
Ozdoby świąteczne sycą zmysł wzroku na długi czas. Wśród ozdób bożonarodzeniowych znajdziemy piękne stroiki świąteczne, zielone girlandy, liczne światełka, jemiołę, gwiazdę betlejemską czy też królową świąt, czyli choinkę. Aby zachować spójność w mieszkaniu, warto zdecydować się na jeden motyw lub kolor, który zastosujemy zarówno na choince, oknie, jak i kominku.
Choinka ubrana w bombki i figurki oraz otulona łańcuchami i światełkami to element, który często najmocniej zakorzenia się we wspomnieniach wielu dzieci. Wspólne otaczanie atencją drzewka, które do tej pory dumnie rosło w lesie lub kurzyło się spakowane w karton na strychu, z pewnością pozwoli wprowadzić do Waszego domu magię świąt.
Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na sztuczną choinkę, czy świerk lub sosnę, przed przystąpieniem do strojenia powinniśmy dokładnie oczyścić drzewko z kurzu, piachu i innych zabrudzeń. Ważne jest również uzbrojenie się w dobrej jakości stojak choinkowy, który zapewni stabilność naszej konstrukcji. Żywe choinki nie powinny być umieszczane w pobliżu kaloryfera oraz w ciągach komunikacyjnych, czyli tam, gdzie najczęściej przechodzimy. Warto zostawić również trochę miejsca pod choinką na prezenty lub małe upominki. Choinkę można ubrać na wiele sposobów – jednobarwnie, w wybranym stylu czy też bez ograniczeń tworząc tym samym kolorowy chaos zróżnicowanych ozdób.
Oświetlenie to element, bez którego duża część osób nie wyobraża sobie choinki. Zwykle oplatamy światełka wokół choinki, poczynając od czubka, dzięki czemu łańcuch rozmieszczony jest równomiernie i oświetla również szpic lub gwiazdę. Jeśli usytuujemy choinkę w rogu, to możemy także rozmieścić łańcuch tylko z jej boków i przodu. Lampki dostępne są w różnych kolorach, tonacjach i kształtach. Kiedy planujemy jednobarwne ozdoby choinkowe, to warto również wybrać światełka o podobnym kolorze.
Pierwsze bombki choinkowe powstawały w połowie XIX wieku i wtedy też królowały szklane, ręcznie robione bombki. Początkowe nieśmiałe próby wykonywania ze szkła imitacji orzechów i owoców przyniosły efekty w późniejszych kształtach tych ozdób. Wzornictwo wzbogaciło się o bombki w kształcie zwierzątek, pajacyków, parasolek, bucików i wszelkich innych przedmiotów codziennego użytku. Ozdoby choinkowe spotykamy zwykle z motywami bożonarodzeniowymi, lecz popularne są też bombki w stylu vintage, które przedstawiają żołnierzyki czy dziadka do orzechów. Ręcznie robione ozdoby świąteczne cieszą się dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród starszego pokolenia, które odnosi się do nich z sentymentem.
Ozdoby choinkowe umieszcza się zwykle zgodnie z ich rozmiarem i masywnością. Drobne dekoracje lokalizuje się na górnych gałązkach, które mają delikatniejszą strukturę, natomiast okazałe ozdoby świetnie dopełniają duże, gęste gałęzie w dolnej sekcji choinki. Podobnie wygląda ubieranie choinki na długości jej gałęzi – głębiej umieszczamy większe ozdoby, a bliżej końca gałązki niewielkie bombki, które nie będą narażały gałązkę na przeciążenie czy złamanie. Takie dekorowanie choinki pozwoli zachować jej proporcje, dzięki czemu unikniemy niezrównoważonego, przytłaczającego drzewka.
Alternatywą do tradycyjnej żywej lub sztucznej choinki są także drzewka wykonywane z nietypowych przedmiotów. Jeśli nie masz wystarczającej przestrzeni, by móc w niej wyeksponować dorodną choinkę, być może dekoracja DIY będzie odpowiednim pomysłem. Takie dekoracje to także świetny pomysł na zorganizowanie kreatywnego czasu dla dzieci. Popularne rozwiązania to m.in.:
Stroik świąteczny może być wykonany na wiele sposobów. Można wybrać stroik w formie wianka, jak i zdecydować się na bardziej prostokątną formę. Stroik adwentowy najczęściej składa się ze świec, zielonych gałęzi, czerwonej jarzębiny i wiklinowych gwiazdek. Do dekoracji wykorzystywane są też np. wstążeczki, małe bombki, suszone owoce, orzechy włoskie, cynamon i szyszki. Nierzadkim zabiegiem jest malowanie stroika lub niektórych jego elementów na srebrne, złote lub białe kolory. Stroik adwentowy można umieścić w dowolnym miejscu na stole, najlepiej w centralnej jego części. Stroiki sytuuje się również na drzwiach wejściowych lub nad kominkiem.
Ozdoby bożonarodzeniowe to także kwiaty, wśród których największym powodzeniem cieszy się poinsecja, czyli gwiazda betlejemska. Roślina ta dostępna jest w różnych kolorach, jednak najbardziej popularne są kwiaty o kolorze nasyconej, krwistej czerwieni. Poinsecja traktowana jest jako symbol Świąt Bożego Narodzenia i często króluje w tym okresie w wielu domach. Niestety rzadko pozostawiana jest na kolejne sezony. Gwiazda betlejemska, mimo tego, że uznawana jest za niewymagającą roślinę, bardzo szybko może zostać przelana lub schorowana przez mróz, na który narażona jest podczas transportu. Nadmiar wody i zbyt zimne powietrze to czynniki, które wpływają na opadanie liści.
Lampiony świąteczne to bardzo klimatyczne ozdoby bożonarodzeniowe, szczególnie wieczorami. Lampiony dostępne są w formie latarenek, minimalistycznych słoików czy geometrycznych, szklanych naczyń. Dopełnieniem lampionów są zwykle świece umieszczane w środku oraz niewielkie gałązki czy szyszki mocowane na zewnątrz latarenki. Lampiony bożonarodzeniowe można wykonać także z papieru, w którym możliwe jest wycięcie pożądanego motywu lub kształtu. Szablony i inspiracje dostępne są na licznych stronach internetowych. Papierowe rękodzieło bezpieczniej jest uzupełniać świeczkami ledowymi, które uchronią nas przed potencjalnym pożarem.
Pośród dekoracji świątecznych znajdziemy także odpowiednie ozdoby na okno. W tym celu sprawdzą się dowolne ozdoby świąteczne, które odpowiednio ze sobą skomponujemy. Efektownym rozwiązaniem jest na przykład kurtyna świetlna, którą mocuje się zwykle do karnisza. Takie łańcuchy posiadają zróżnicowane motywy, dzięki czemu możemy dobrać idealny do naszej aranżacji. Często na oknie mocujemy też ażurowe ozdoby, dekoracje z filcu i wianki. Urokliwie przedstawiają się też zielone girlandy. Na parapecie natomiast można wyeksponować świąteczne figurki, kilka niedużych świeczników lub lampionów, które wieczorami zachwycą zarówno domowników, jak i gości.
Zobacz również pozostałe artykuły.