Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Przeprowadzka a właściwa organizacja – o czym pamiętać?

Ula Olczak
Ula Olczak

Przeprowadzka to często następstwo zmiany sytuacji zawodowej lub powiększenia się rodziny. Zwykle sytuacja ta jest dla nas niekomfortowa, a sama myśl o pakowaniu i kartonach skutkuje bólem głowy. Przeprowadzka nie musi być jednak przekleństwem o ile zadbamy o właściwą organizację.

Przeprowadzka a właściwa organizacja – o czym pamiętać?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule dowiesz się, co zrobić, aby przeprowadzka przebiegła pomyślnie. Podpowiemy, jak przygotować się do przeprowadzki oraz podamy listę przedmiotów, które ułatwią transport. Wyjaśnimy także jak przewozić rzeczy z firmą przeprowadzkową, a jak na własną rękę.

Przejdź do akapitu:

Jak zorganizować przeprowadzkę?

Zmiana miejsca zamieszkania to zadanie, które wymaga logistycznego myślenia, planowania i cierpliwości. Zostawianie wszystkiego na ostatnią chwilę nie jest dobrym pomysłem, szczególnie, gdy nasz dobytek przestał mieścić się w dwóch walizkach. Właściwa organizacja sprawi, że całe przedsięwzięcie przebiegnie sprawnie i bez nerwów. Zanim jednak zaczniemy się pakować, warto niektóre działania uwzględnić znacznie wcześniej.

Przygotowania do przeprowadzki

W zależności od tego, czy rezygnujesz z wynajmowania, czy sprzedajesz mieszkanie, powinieneś przeznaczyć odpowiednio długi czas na porządki i formalności. Jeśli planujesz zmianę wynajmowanego mieszkania, w pierwszej kolejności powinieneś wypowiedzieć umowę najmu oraz znaleźć nowe lokum. Wtedy też przemyśl ewentualne usługi, z których korzystasz, np. jeśli używasz internetu ze wskazaniem na konkretny adres, zadbaj o zmianę lokalizacji lub anulowanie usługi. Nie zapomnij również zmienić adresu korespondencji.

Przeprowadzka do nowego mieszkania - dobry plan to połowa sukcesu

Kolejną kwestią jest selekcja zgromadzonego dobytku. Kiedy decyzja o przeprowadzce zapadła, skup się na posiadanych przedmiotach. Przeprowadzka to świetny czas na rachunek sumienia i przejrzenie swoich rzeczy. Stwórz cztery kategorie, według których podzielisz rzeczy na te do oddania, do sprzedania, do wyrzucenia oraz do przeprowadzki. W codziennym biegu nie zauważamy, jak duża część przedmiotów jest nam zbędna. Do nowego mieszkania warto zabrać tylko te rzeczy, które faktycznie nam do czegoś służą, a pozbyć się tych, które minimalizują dostępną przestrzeń. Dobrym pomysłem będzie również ograniczenie zakupów do niezbędnych i zużycie posiadanych już rzeczy, np. jedzenia czy kosmetyków, dzięki czemu nasz bagaż będzie mniejszy.

Przeprowadzka – lista rzeczy

Aby wszystko poszło sprawnie, warto wyposażyć się w materiały do pakowania, które ułatwią przeprowadzkę. Warto skompletować:

  • kartony,
  • trwałe torby,
  • plastikowe pojemniki,
  • folię bąbelkową,
  • taśmę,
  • flamastry,
  • worki próżniowe.

Ilość potrzebnych rzeczy uzależniona jest od tego, jak wiele planujemy przetransportować do nowego domu. Kartony można pozyskać z pobliskich sklepów, jednak nie zawsze mamy miejsce na składowanie pudełek, wtedy lepiej zakupić kartony do samodzielnego złożenia. Istotne są również trwałe torby, np. wytrzymałe torby z IKEA, które będą wygodne do przenoszenia cięższych lub nieforemnych przedmiotów. Pamiętaj, by nie pakować zbyt dużej ilości ciężkich rzeczy w jeden karton lub torbę, ponieważ trudno będzie ją wtedy przenieść.

Przeprowadzka – jak się spakować?

Pierwsza przeprowadzka może wprawiać nas w niepokój, przez który nie wiemy od czego zacząć. W pierwszej kolejności warto jest zapakować rzeczy najmniej nam potrzebnych na co dzień, a często używane przedmioty zostawić na koniec. Wygodne jest pakowanie się po kolei, czyli pomieszczeniami. Pakujemy półkę po półce i szafkę po szafce. Drobne rzeczy warto zapakować w zamykany plastikowy pojemnik, dzięki czemu niczego nie zgubimy. Ponadto:

  • ubrania możesz spakować do dużych worków na śmieci, wytrzymałych toreb lub specjalnych kartonów z wieszakami, które w pierwszych dniach w nowym mieszkaniu mogą stanowić także tymczasową szafę,
  • pościel, koce, narzuty, ręczniki spakuj w worki próżniowe, dzięki którym zaoszczędzisz znaczą część miejsca,
  • szklane przedmioty i ceramikę zabezpiecz przed potłuczeniem. W tym celu najlepiej sprawdzi się folia bąbelkowa, ale również stare gazety czy czyste ręczniki. Delikatne przedmioty w folii bąbelkowej należy ustawić ciasno w niedużych, twardych kartonach,
  • ciężkie przedmioty umieść w mniejszych kartonach i nie pakuj ich do jednego pudła lub torby, ponieważ mogą sprawiać trudności w transporcie,
  • książki najwygodniej przenosić w wytrzymałej torbie z rączkami, którą można usytuować na ramieniu,
  • sprzęt taki jak monitory, komputer czy drukarka dobrze jest transportować w oryginalnych pudełkach, jednak, gdy ich nie mamy, warto przymocować kable do odpowiednich urządzeń (np. za pomocą taśmy), dzięki czemu nie będziemy musieli poszukiwać odpowiednich akcesoriów w nowym mieszkaniu. Sprzęt należy przewozić zawinięty np. w folię bąbelkową lub styropian,
  • rośliny domowe powinniśmy zabezpieczyć przed panującymi na zewnątrz warunkami, np. jeśli na zewnątrz jest mróz, kwiaty powinny być okryte w taki sposób, by nie przemarznąć. Rośliny najwygodniej przenosić w skrzynkach,
  • podczas rozkręcania mebli, śrubki i kołki z każdego mebla należy pakować osobno do podpisanych woreczków strunowych, dzięki czemu ponowne składanie mebli okaże się mniej irytujące.

Podczas przeprowadzki do nowego miejsca, warto skompletować kartony na ubrania oraz torby do książek

Większość rzeczy pakujemy ciasno, uwzględniając ich kształty, a pozostałe miejsce dopełniamy czymś miękkim, np. ściereczkami czy poduszkami. Cięższe obiekty lokalizuje się na spodzie kartonu, natomiast lżejsze na wierzchu. Pudła zaklejamy zarówno od góry, jak i od dołu. Spakowane kartony należy opisać pomieszczeniem, ale warto dodać również bardziej szczegółowe informacje, np. salon – książki, a także zamieścić informacje o tym, że w kartonie znajduje się szkło.

Przeprowadzka – bagaż podręczny

Warto zorganizować także jedną walizkę, w której spakujesz najbardziej potrzebne rzeczy, dzięki czemu nie będziesz musiał się w pełni rozpakowywać w nowym miejscu pierwszego czy drugiego dnia. Możesz tam umieścić bieliznę, część ubrań, ładowarki, przybory toaletowe, kosmetyki i ręcznik. Bagaż podręczny powinien zawierać także cenne przedmioty, np. biżuterie i dokumenty.

Przeprowadzka – transport

Podczas przeprowadzki możemy skorzystać z usług firmy przeprowadzkowej lub działać na własną rękę. Dobra firma, która niemal każdego dnia pomaga przy przeprowadzkach z pewnością ułatwi zadanie i profesjonalnie przetransportuje nasz dobytek. Pomoc firmy przeprowadzkowej jest nieoceniona, szczególnie, gdy konieczny jest transport mebli. To bardzo wygodna opcja, jednak wiąże się ona z kosztami, które uzależnione są w dużej mierze od odległości między punktami oraz czasu, który pomocnicy muszą przeznaczyć na przeprowadzkę.

Z różnych powodów często decydujemy się działać samodzielnie lub z pomocą najbliższych. W takiej sytuacji nie możemy zapominać o odpowiednim zagospodarowaniu miejsca w naszym pojeździe. Kartony należy układać od najcięższego po najlżejsze, pamiętając o prawidłowym rozłożeniu ciężaru w samochodzie. Bliżej środka pojazdu należy układać cięższe rzeczy, lżejsze można umieścić w skrajnych częściach. Sprzęt można przypiąć pasami bezpieczeństwa, dzięki czemu zapewnimy mu lepszą stabilizację. Należy zadbać też o to, by nasze pudła nie ograniczyły pola widoczności kierowcy. Podczas jazdy wskazane jest unikanie gwałtownych ruchów, jak nagłe hamowanie, które mogłoby uszkodzić kartony. Duże przedmioty, np. meble czy szafki, wymagają odpowiednio większego środka transportu. Jeśli przeprowadzasz się do innego miejsca w tym samym mieście, pomocne mogą okazać się auta przeprowadzkowe wynajmowane na minuty.

Nowe mieszkanie należy najpierw posprzątać i dopiero wtedy przystąpić do rozpakowywania swoich rzeczy

Przeprowadzka do innego miasta

Przeprowadzka do położonego nieopodal mieszkania czy dzielnicy nie wydaje się być zbyt skomplikowana. Trochę trudniej jest natomiast zdecydować się na nowe mieszkanie w innym mieście. Poza naturalnie nam towarzyszącym strachem przed nową społecznością, również temat przeprowadzki wydaje się być bardziej skomplikowany. Dalsza odległość wymusza skrupulatniejszą organizację oraz odpowiednio wczesną rezerwację transportu.

Rozpakowywanie

Kiedy przenosimy rzeczy do nowego miejsca warto od razu pozostawiać kartony w pomieszczeniach, których dotyczą, co z pewnością ułatwi późniejsze rozpakowywanie się. W nowym mieszkaniu w pierwszej kolejności powinniśmy zająć się składaniem mebli, dopiero na samym końcu należy wypakować pozostałe rzeczy. Zanim jednak urządzimy nowe mieszkanie, niezbędne będzie posprzątanie lokalu. Warto na początku chociażby przetrzeć z kurzu najistotniejsze powierzchnie.

Przeprowadzka do nowego mieszkania wiąże się z koniecznością skrupulatnego pakowania i rozpakowywania się

Nie każda przeprowadzka jest idealna i niemal zawsze zdarzają się nieprzewidywane sytuacje czy opóźnienia. Podczas całego przedsięwzięcia uwzględnij czas na posiłki albo przynajmniej ulubione przekąski, które poprawią Ci humor. Zadbaj również o to, by zająć czymś dzieci oraz zwierzęta, jeśli nie możesz przekazać ich na czas przeprowadzki do bliskich. Mali pomocnicy to uroczy widok, jednak może okazać się, że przynoszą więcej szkody niż pożytku.

Zobacz również pozostałe artykuły.

Kolejny artykuł

Nawilżacz powietrza – rodzaje i korzyści
Nawilżacz powietrza to urządzenie szczególnie adorowane w sezonie grzewczym, gdy powietrze w mieszkaniach spada poniżej normy, w następstwie czego możemy być narażeni na choroby dróg oddechowych, suchość skóry lub pękanie ust. Nie wiesz jaki nawilżacz powietrza wybrać? Podpowiadamy.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu