Nawilżacz powietrza to urządzenie szczególnie adorowane w sezonie grzewczym, gdy powietrze w mieszkaniach spada poniżej normy, w następstwie czego możemy być narażeni na choroby dróg oddechowych, suchość skóry lub pękanie ust. Nie wiesz jaki nawilżacz powietrza wybrać? Podpowiadamy.
W tym artykule dowiesz się, dlaczego warto zdecydować się na nawilżacz powietrza oraz jaki rodzaj tego urządzenia wybrać. Podpowiemy też czym charakteryzuje się nawilżacz ultradźwiękowy, parowy i ewaporacyjny. Wyjaśnimy również jaki nawilżacz powietrza wybrać do pokoju dziecka.
Przejdź do akapitów:
Idealna wilgotność powietrza w mieszkaniu, która zalecana jest przez specjalistów powinna wynosić od 40 do 60%. Trzymając się tych parametrów możemy wpłynąć na lepszą kondycję naszego samopoczucia i zdrowia. Zbyt wysoka wilgotność powietrza sprzyjać będzie rozwojowi pleśni i grzybów, co negatywnie wpłynie na układ oddechowy. Pomieszczenia o wysokiej wilgotności powietrza (powyżej 60%) należy wyposażyć w osuszacze powietrza, które znacząco poprawią jakość życia w mieszkaniu. Zbyt niska wilgotność powietrza (poniżej 40%) występuje głównie w sezonie jesienno-zimowym. W jej wyniku możemy narazić się na przesuszenie skóry, błon śluzowych lub oczu. Niska wilgotność może także doprowadzić do zaostrzenia objawów alergii i astmy. Zbyt suche powietrze zwiększa też podatność na infekcje wirusowe i bakteryjne. Wtedy dobrym rozwiązaniem jest zakup nawilżacza powietrza.
Nawilżacze powietrza mogą łagodzić suchość skóry, włosów, paznokci, gardła, oczu oraz zapobiegać podrażnieniom strun głosowych i chorobom układu oddechowego. Ponadto dobra jakość powietrza wpłynie także na lepszą jakość snu, regeneracji i pracy. Nawilżacze powietrza rekomendowane są często alergikom i astmatykom, ponieważ łagodzą nieprzyjemne objawy tych przypadłości. Odpowiednie powietrze to także czynnik, który pozwala zachować świetną kondycję wielu roślinom, a także drewnianym meblom czy podłogom.
Wśród najczęściej spotykanych nawilżaczy powietrza, możemy wyróżnić trzy główne rodzaje: parowe, ewaporacyjne i ultradźwiękowe. Każdy z nich charakteryzuje się trochę innym mechanizmem działania, przez co polecane są one różnym typom użytkowników. Przed dokonaniem wyboru warto poznać wady i zalety każdego z nawilżaczy, a następnie porównać dostępne na rynku modele. Ranking nawilżaczy powietrza obejmujący istotne dla nas funkcje może okazać się bardzo pomocny podczas poszukiwań idealnego rozwiązania.
Warto pamiętać, że cena nawilżacza może nie być jedynym kosztem, jaki będziemy musieli za niego ponieść. Ważny jest także koszt eksploatacji, czyli np. zużycie prądu lub wymienne części, np. filtry. Decydując się na nawilżacz, należy również zwrócić uwagę do jakich metraży jest on przystosowany oraz wybrać taki, który będzie odpowiedni do powierzchni danego pomieszczenia. Istotną cechą będzie też wydajność nawilżacza, głośność pracy, pojemność zbiornika oraz zautomatyzowany system. Wbudowane dodatkowe opcje, takie jak np. higrometr i tryb automatyczny uchronią przed koniecznością manualnego dostosowywania urządzenia do poziomu powietrza. Świetnym rozwiązaniem są też nawilżacze smart, które można obsługiwać z poziomu aplikacji mobilnej.
Nawilżacz powietrza dla dzieci powinien cechować się nie tylko skutecznością, ale przede wszystkim bezpieczeństwem. Inne istotne funkcje to cicha praca urządzenia, wygodne sterowanie oraz tryb nocny. W przypadku pokoju dziecka, lepiej zrezygnować z niewielkich nawilżaczy ultradźwiękowych o uroczych kształtach, ponieważ mimo niezwykłego designu są zwykle mało praktyczne, trudne do czyszczenia oraz niewydajne. Nawilżacz parowy również nie jest dedykowany dziecięcym pokojom ze względu na wysoką temperaturę pary wodnej, którą wytwarza. Optymalnym rozwiązaniem są nawilżacze powietrza wykorzystujące technologię ewaporacji. Takie urządzenia nie wpływają na temperaturę powietrza, nie pozostawiają mokrych plam na meblach oraz mają prosty panel sterowania.
Nawilżacz powietrza ewaporacyjny nazywany czasem dyfuzyjnym to urządzenie, które wykorzystuje proces ewaporyzacji. Proces ten polega na naturalnym odparowywaniu wody. Nawilżacze ewaporyzacyjne wyposażone są w wentylatory wymuszające przepływ powietrza przez zanurzony w wodzie filtr nawilżający lub obrotowe dyski. Po tym zabiegu powietrze oddawane jest z powrotem do otoczenia. Nawilżacz ewaporacyjny jest najczęściej rekomendowanym urządzeniem, ponieważ ta metoda nawilżania powietrza uznawana jest za najbardziej naturalną i zdrową dla ludzkiego organizmu.
Nawilżacze powietrza ewaporacyjne mają wiele zalet, m.in. emitowana przez nie chłodna mgiełka nie powoduje podwyższenia temperatury otoczenia ani nie stwarza ryzyka poparzenia. Nawilżacze ewaporacyjne są też higieniczne oraz cechują się energooszczędnością. Zwykle urządzenia te wyposażone są w higrometry, czyli mierniki wilgotności powietrza, dzięki czemu po osiągnięciu optymalnego poziomu, urządzenie automatycznie zakończy pracę oraz uruchomi się ponownie, jeśli powietrze posiadać będzie niepożądany stopień nawilżenia. Nawilżacz ewaporacyjny nie wymaga destylowanej wody, wystarczy zwykła woda kranowa. Do najczęściej wymienianych wad tego urządzenia należy konieczność regularnej wymiany filtrów, co przekłada się na wyższy koszt eksploatacji. Dostępne są jednak urządzenia bez wymiennych filtrów, oznacza to jednak, że taki nawilżacz należy regularnie czyścić. Nawilżacze ewaporacyjne najczęściej są cichymi urządzeniami, jednak na najwyższych trybach mogą być znacząco słyszalne.
Nawilżacz powietrza parowy wykorzystuje urządzenia grzewcze, które gotują wodę powyżej punktu wrzenia, dzięki czemu uwalniana przez nie para wodna jest bardzo higieniczna. Dodatkowo w procesie wrzenia dochodzi do usunięcia drobnoustrojów i bakterii. Takie urządzenia można również wykorzystywać do stosowania olejków zapachowych, ponieważ zwykle wyposażone jest w dozownik zapachów. Nawilżacz parowy nie powinien być jednak wykorzystywany w pokojach dziecięcych ani w miejscach, do których dostęp mają zwierzęta, ponieważ tak gorąca para wodna może doprowadzić do poparzeń. Nawilżacze parowe nie mają wygórowanych cen, jednak mogą okazać się dosyć drogie w eksploatacji. Przypisuje się im wysokie zużycie energii elektrycznej. Dodatkowo w przypadku nawilżaczy parowych sterowanie wilgotnością w domu jest mniej precyzyjne w porównaniu z nawilżaczem ewaporacyjnym.
Nawilżacz powietrza ultradźwiękowy rozbija wodę na drobne cząsteczki za pomocą ultradźwięków. One jednak zamieniają na mikroskopijną mgiełkę nie tylko cząsteczki wody, ale również wszystko co się w niej znajduje. Woda kranowa posiada minerały, bakterie, pył kamienny, a nawet chemikalia, które wprowadzane drogami oddechowymi będą bardzo szkodliwe dla zdrowia. Nawilżacz ultradźwiękowy wymaga zatem wody destylowanej lub wody po odwróconej osmozie, to wpływa na wyższe koszty eksploatacji. Szczególną uwagę trzeba przykładać także do czyszczenia nawilżacza, ponieważ resztki użytych specyfików także zostaną rozbite i wdrożone do powietrza, a następnie do organizmów domowników.
Nawilżacze ultradźwiękowe są niezwykle ciche. Nie można zapominać jednak o tym, że niesłyszalne ludzkim uchem fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości mogą być bardzo drażniące dla domowych pupili. Będąc właścicielem czworonoga, lepiej wybrać inny rodzaj nawilżacza, który nie będzie negatywnie wpływał na jego zdrowie.
Nawilżacze powietrza na kaloryfer dostępne są w niemal każdym większym sklepie, gdy zbliża się sezon grzewczy. Dostępne są w różnych formach i wariantach kolorystycznych. Najczęściej kupowane są nawilżacze ceramiczne i metalowe, które w prosty sposób przymocowuje się do kaloryfera. Niska cena i tania eksploatacja to elementy przyciągające zainteresowanie, jednak czy takie nawilżacze powietrza sprawdzają się w praktyce? Nieszczególnie. Nawilżacz na kaloryfer cechuje się niską wydajnością, co oznacza, że jego wpływ na wilgotność powietrza jest znikomy, szczególnie w przestronnych pomieszczeniach. Skuteczniejszą i niemal darmową alternatywą będzie praktykowany szczególnie przez starsze pokolenia mokry ręcznik usytuowany na kaloryferze. Ręcznik zajmie większą powierzchnię niż niewielkie ceramiczne naczynie oraz szybciej nawilży suche powietrze. Decydując się na ten sposób, warto zadbać o to, by taki ręcznik nie był płukany w szkodliwych środkach chemicznych.
Wielu producentów wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów tworzy produkty wielofunkcyjne. Popularnym urządzeniem w ostatnich latach jest oczyszczacz powietrza z nawilżaczem. Rozwiązanie to wydaje się być idealną opcją do mieszkania o niskiej wilgotności, w mieście pełnym zanieczyszczonego powietrza, szczególnie, gdy metraż lokalu nie jest wystarczający na dwa urządzenia. Oczyszczacz z nawilżaczem rozwiąże zarówno problem nieświeżego powietrza, jak i nieodpowiedniej wilgotności, jednak, gdy posiadamy dużą powierzchnię to warto zastanowić się nad kupnem dwóch osobnych urządzeń, ponieważ wtedy cechują się one największą skutecznością. Samodzielne oczyszczacze powietrza posiadają lepsze czujniki i zwykle efektywniej optymalizują przestrzeń. Wybierając oczyszczacz z nawilżaczem nie można zapomnieć o regularnej wymianie filtrów i wody oraz częstym czyszczeniu wnętrza produktu, co wpłynie na lepszą pracę urządzenia oraz bezpieczeństwo.
Zobacz także pozostałe artykuły.