Jedną z coraz bardziej popularnych form inwestowania jest zakup nieruchomości pod wynajem, a Gdańsk, jako jedno z największych miast w Polsce, jest w czołówce takich inwestycji.
Planujesz inwestycję? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na najważniejsze pytania dotyczące kupna mieszkania w Gdańsku – gdzie kupić mieszkanie w Gdańsku, jaka dzielnica będzie najlepsza, oraz jakie są aktualne ceny mieszkań w Gdańsku.
Przejdź do akapitów:
Gdańsk to piękne miasto z bogatą historią i tradycją. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miast nad polskim morzem. Ma szeroką ofertę ekonomiczną, edukacyjną i kulturalną. Chętnie wybierane jako miejsce do życia, mieszkania, studiowania, biznesu, a także turystyki. Turyści odwiedzają Gdańsk nie tylko ze względu na jego walory zabytkowe, ale także atrakcyjne położenie i jakość powietrza.
Stąd też, między innymi, wynika zainteresowanie rynkiem nieruchomości w tym mieście. Zwłaszcza że, jak pokazują analizy ekonomiczne, jest to jedna z pewniejszych form inwestowania gotówki. Rentowność inwestycji w mieszkanie w Gdańsku jest jedną z najwyższych spośród dużych polskich miast.
Zastanawiasz się, gdzie kupić mieszkanie pod wynajem w Gdańsku? Przed podjęciem decyzji o ulokowaniu swoich pieniędzy należy przeprowadzić dokładną analizę sposobu inwestowania. Trzeba wziąć pod uwagę szereg kwestii. Przede wszystkim należy zacząć od określenia, kto będzie potencjalnym najemcą i czy interesuje nas wynajem długo- czy krótkoterminowy. To pozwoli na wybranie tej części miasta, w której zdecydujemy się na inwestycję.
Kolejną kwestią jest to, czy kupujemy nowe mieszkanie z rynku pierwotnego czy z rynku wtórnego. Wiąże się to z wysokością kosztów wykończenia, wyposażenia czy wyremontowania kupowanego mieszkania. Jest to też dosyć kluczowe, jeżeli chcemy podnieść standard i atrakcyjność naszej inwestycji.
Gdańsk to jedno z bardziej lubianych miast w pasie nadmorskim, dlatego też przyciąga szereg inwestycji i turystów. Warto też zauważyć, że jest w czołówce polskich miast, jeśli chodzi o wzrost liczby mieszkańców. Wciąż się rozwija, jest świetnie skomunikowany, oferuje szereg miejsc pracy i możliwości nauki. To, gdzie kupić mieszkanie pod wynajem w Gdańsku, w dużej mierze zależy od dzielnicy. Wśród gdańskich dzielnic są zarówno takie, w których nocami bije imprezowe serce Gdańska, jak i spokojniejsze, położone na uboczu, idealne m.in. dla rodzin z dziećmi. Dzielnicami polecanymi przez wieloletnich mieszkańców Gdańska są Przymorze Małe i Wielkie, Oliwa oraz Wyspa Sobieszewska. Ze względu na bliskość terenów zielonych i morza są one również atrakcyjne dla turystów, poszukujących krótkoterminowego noclegu.
W Gdańsku znajdują się również ważne parki biurowe, gdzie swoje siedziby ma wiele międzynarodowych firm. W Gdańsku, ze względu na obecność Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Medycznego i szeregu innych wyższych uczelni, przebywa duża liczba studentów z innych części Polski i nie tylko. Stąd można wymienić dzielnice preferowane przez ten rodzaj najemców – ceniących bliskość kampusu czy dostępność komunikacji – takie jak Oliwa, Wrzeszcz, Przymorze czy Zaspa. Jednocześnie to miejsca w pobliżu parków biurowych, więc są to także miejsca zamieszkiwane przez młode, pracujące osoby.
Gdańsk bardzo zmienił się w ostatnim czasie. Wiele dzielnic zostało zrewitalizowanych i tętni tam życie. Wśród nich należy wymienić Dolne Miasto i Stary Wrzeszcz, czy Śródmieście. Powstało tam nie tylko wiele miejsc rozrywkowych i kulturowych, ale także niezmiennie powstają nowe inwestycje deweloperskie, dzięki czemu można znaleźć mieszkanie w centrum miasta. Są one przeznaczone dla osób lubiących gwar miejski i życie w sercu miasta. Rodziny z dziećmi chętniej wybierają spokojniejsze okolice i „sypialnie” na obrzeżach miasta i przy głównych ciągach komunikacyjnych. Są to wszystkie dzielnice południowe Gdańska: Chełm, Jasień, Ujeścisko-Łostowice, a także Matarnia, Kokoszki, Orunia i Wyspa Sobieszewska.
Pod wynajem krótkoterminowy i urlopowy najbardziej atrakcyjne są dzielnice w bezpośrednim pasie nadmorskim, czyli Jelitkowo, Przymorze Wielkie, Brzeźno i Wyspa Sobieszewska. Nowy Port i Stogi to lokalizacje sprzyjające pracy i rozwoju inwestycji biznesowych. Jako dzielnica z potencjałem wskazywana jest Letnica.
Wybór samej dzielnicy, w której chcielibyśmy kupić mieszkanie w Gdańsku to nie wszystko. Trzeba bowiem jeszcze znaleźć nieruchomość, która będzie dla nas odpowiednia zarówno pod względem wielkości, lokalizacji, jak i ceny. Średnia cena metra kwadratowego mieszkania w Gdańsku to ok. 11 164 tys. zł na rynku pierwotnym i ok. 10 230 zł na rynku wtórnym – jest to jeden z najdroższych rynków w Polsce (po Warszawie, a na poziomie Krakowa). Nadal jednak nie są to najdroższe oferty w kraju. Dotyczy to zarówno lokali nowych, jak i używanych, rynek nieruchomości w Gdańsku ma się bardzo dobrze.
W zależności od metrażu i dzielnicy średnia cena wynajmu mieszkania w Gdańsku oscyluje między 1700 a 3000 złotych miesięcznie. Śródmieście, ze względu na swoje walory historyczne i bliskość atrakcji turystycznych, oferuje wynajem nawet za 4500 złotych, dotyczy to nie tylko najnowszych inwestycji z apartamentami. Za mieszkanie na wynajem na Morenie, Suchaninie czy Siedlcach zapłacimy od 1300 do 3500 złotych miesięcznie. Różnice w cenie zależą głównie od metrażu i standardu oferowanych nieruchomości oraz ich odległości od środków komunikacji.
Kawalerki i mieszkania dwupokojowe są najdroższe w przeliczeniu na metr kwadratowy, tak samo zresztą jest w cenach zakupu. Dodatkowo wynika to też z dużej popularności takich lokali wśród studentów i młodych osób pracujących.
To, co podnosi cenę mieszkania w Gdańsku to też dostęp do węzłów komunikacyjnych. Rodziny z dziećmi decydują się na wynajem mieszkań na Szadółkach, Kowalach czy Łostowicach, pomimo dalszej odległości od centrum Gdańska. Taki profil klienta częściej decyduje się na trzypokojowe mieszkanie lub większe. Cena wynajmu mieszkania w tych dzielnicach waha się od 1500 do 2800 złotych miesięcznie.
Polacy coraz częściej kupują mieszkania pod wynajem, jako lukratywną lokatę oszczędności. Wg ekspertów, to korzystniejsze inwestowanie pieniędzy niż lokaty bankowe czy fundusze inwestycyjne. Gdzie kupować mieszkania pod wynajem w Gdańsku? Możliwości jest wiele. Mamy do wyboru szereg nowych inwestycji, a także mieszkania z rynku wtórnego. Ceny mieszkań w Gdańsku zależą od tego, czy chcemy zainwestować w apartament w sercu Starego Miasta, mieszkanie na jednym z blokowisk czy w szeregowcu na obrzeżach miasta. Cena wynajmu mieszkania w Gdańsku będzie też zróżnicowana w zależności od dzielnicy i… terminu, bo rynek najmu cechuje się swoją własną sezonowością. Pas przy morzu stanowi atrakcję turystyczną, ale też możliwość aktywnego wypoczynku dla mieszkańców po dniu pracy.
Zobacz także pozostałe artykuły z działu Strefa wiedzy.