Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Jak urządzić małą kuchnię?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Kuchnia jest absolutnie kluczowym miejscem, w którym każdego poranka parzymy kawę, przygotowujemy niezbędne posiłki, ale i rozwijamy nasze umiejętności kulinarne. Niezależnie od stopnia naszej pasji do gotowania, trudno sobie wyobrazić wymarzone mieszkanie bez kuchni. Co jednak, gdy mamy niewiele metrów do zagospodarowania, a w głowie plan stworzenia niezwykłego wnętrza? Podpowiadamy, jak urządzić małą kuchnię, by zaaranżować funkcjonalną i wyjątkową przestrzeń.

Jak urządzić małą kuchnię?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule podpowiemy, jak urządzić małą kuchnię, aby była jak najbardziej funkcjonalna. Przedstawimy także praktyczne porady na to, jak dodać wnętrzu przestronności i maksymalnie wykorzystać każdy centymetr.

Przejdź do akapitów:

Zdarza się, że w nowo nabytym mieszkaniu mamy niewielki metraż na zaplanowanie kuchni. Choć w pierwszej chwili urządzenie małej kuchni, w której zmieścimy wszystkie niezbędne sprzęty AGD i będziemy mogli swobodnie się poruszać, wydaje się niewykonalnym zadaniem, to odpowiedni projekt – a co za tym idzie kolor ścian, dobór mebli, wyposażenie i dodatki – może sprawić, że nie dość, że wizualnie powiększymy przestrzeń, to wykorzystamy każdy, tak cenny w tym przypadku centymetr. Spróbujmy zatem znaleźć rozwiązania, które pozwolą nam urządzić małą kuchnię.

Jak zaprojektować małą kuchnię?

Już w momencie projektowania małej kuchni musimy pamiętać o zasadach, które pozwolą dodać naszej kuchni przestrzeni. Koniecznie musimy unikać zabudowy wszystkich ścian od góry do dołu. W niedużym pomieszczeniu powinno stosować się wyłącznie szafki niskie, przeszklone lub podświetlane od wewnątrz, wówczas pomieszczenie optycznie się pogłębi.

Jeśli nasza kuchnia jest bardzo wąska, dobrym pomysłem będzie ciąg szafek po jednej stronie pomieszczenia. W przypadku, gdy ma kształt kwadratu lub prostokąta, możemy ustawić meble w kształcie litery „L”.

Mała kuchnia w bloku - aranżacja małej kuchni

Warto pamiętać, że jasne kolory frontów sprawią, że kuchnia będzie wydawać się większa i jaśniejsza, zwłaszcza gdy nie mamy okna. W dodatku gładkie błyszczące wykończenia, które odbijają światło, dodadzą wizualnie kolejnych centymetrów. W kuchniach, których metraż jest mniejszy niż 4m², sprawdzą się m.in. szafki o przesuwanych drzwiczkach. W przypadku kolorów ścian niezawodna będzie biel.

Przy projektowaniu małej kuchni pomoże nam też chwila namysłu, trzeba bowiem zastanowić się, jaki sprzęt tak naprawdę będzie nam na co dzień potrzebny. Wiele osób do gotowania używa dzisiaj już nie tylko klasycznych palników, ale i szybkowarów, które po użyciu możemy schować do szafki, dlatego być może wystarczy nam tylko kuchenka dwupalnikowa? W dodatku warty uwagi jest sprzęt wielofunkcyjny, jak na przykład piekarniki z funkcją mikrofalówki. Miejsce zaoszczędzimy wybierając mały, jednokomorowy zlew.

Odpowiednie oświetlenie i funkcjonalne meble - sprawdzone sposoby na to jak zagospodarować małą kuchnię

​Jak zaaranżować małą kuchnię, by była jak najbardziej funkcjonalna? W zależności od naszych potrzeb trzeba zastanowić się nad kwestią drzwi. Jeśli mamy kuchnię otwartą na pokój dzienny, nie musimy się nimi przejmować. Jeśli jednak chcemy, aby kuchnia była zamknięta, można zastanowić się nad drzwiami przesuwnymi. Wybór mamy między systemem naściennym, a wewnątrz ściennym. Czym się różnią? Naścienne drzwi przesuwne po otwarciu zachodzą na ścianę, tym samym zasłaniając jej fragment, dlatego nie mogą stać przy niej meble. Drzwi przesuwne chowane w ścianie gwarantują maksymalne wykorzystanie powierzchni użytkowej. Kiedy je rozsuniemy, skrzydła są niewidoczne, a ścianę można wykorzystać w dowolny sposób.

Jak umeblować małą kuchnię?

Wiele osób zastanawia się, które meble będą konieczne w małej kuchni, a z których można zrezygnować. Gdy urządzamy małą kuchnię, musimy skupić się na praktycznych rozwiązaniach i funkcjonalnych meblach. Jeśli w kuchni jest okno, warto wykorzystać parapet jako część blatu roboczego.

Organizacja w małej kuchni - kluczowe jest wybranie odpowiednich akcesoriów kuchennych

​Jak umeblować małą kuchnię, by zaoszczędzić jak najwięcej miejsca? Warto zastanowić się nad wyposażeniem mobilnym. W praktyce oznacza to inwestycję w szafki na kółkach, obrotowe wnętrza szafek lub wysuwane kosze. Szafki na kółkach pozwolą nam zyskać dodatkową przestrzeń do działania, ponieważ mają często specjalne blaty, na których można spełniać się kulinarnie. W każdej chwili możemy je wysunąć lub schować pod wspólny blat.

Obrotowe wnętrza szafek i wysuwane kosze sprawią, że już więcej nie będziemy musieli się denerwować, żeby wyciągnąć garnek z narożnej szafki.

Aranżując małą kuchnię w bloku, wcale nie musimy zapominać o stole i krzesłach. Jest wiele sposobów na to, jak komfortowo urządzić małą kuchnię i pomieścić w niej „jadalnię”. Najprostszym rozwiązaniem będą oczywiście meble składane. Innym ciekawym rozwiązaniem może być blat, który będzie pełnił funkcję stołu.

Mała kuchnia – praktyczne porady

Aranżując małą kuchnię w bloku, pamiętajmy, aby maksymalnie wykorzystać miejsce pomiędzy blatem kuchennym a szafkami górnymi. W tym celu możemy zawiesić płytkie półki z transparentnymi osłonami lub całkiem otwarte półki z szufladkami, gdzie będziemy trzymać niewielkie przedmioty. Możemy pomyśleć także o listwach zawieszonych na ścianach i wyposażonych w haczyki oraz kosze.

Podobnym i funkcjonalnym rozwiązaniem jest długi metalowy drążek, tzw. reling, na którego haczykach lub wieszanych metalowych pólkach możemy ustawić np. przyprawy. Takie rozwiązania pozwolą nam utrzymać porządek na blacie.

Każda przestrzeń się liczy, prawda? Nie możemy zatem zapomnieć o przestrzeni nad lodówką! Nawet jeśli ma ona 190 cm wysokości, to do sufitu zostaje jeszcze ok. 70 cm. Zmieści się na niej np. pojemna szafka, idealna na wszystkie pojemniki czy słoiki. W przypadku takiej szafki musimy zamontować w niej kratki wentylacyjne, aby nie pogorszyć pracy lodówki.

Mała kuchnia - projekt małej kuchni w bloku

​Fani świeżych roślin nie muszą się obawiać. Są one jak najbardziej mile widziane, ale... w formie wiszącej. Na rynku nie brakuje ceramicznych doniczek, które przy pomocy specjalnego uchwytu montuje się „do góry nogami” do sufitu. Wyglądają to niezwykle nowatorsko!

W życiu codziennym odpowiedni porządek pomogą nam utrzymać pojemniki o pojemności co najmniej 1 litra, w których trzymać możemy sypkie produkty, takie jak kasza, mąka czy cukier.

Urządzanie małej kuchni - nieduże szafki kuchenne i niezbędne kuchenne akcesoria

​Jak urządzić małą kuchnię? Przemyślany dobór sprzętu AGD, jasna kolorystyka ścian i frontów, mobilne meble, wiszące półki i składane krzesła oraz stolik to tylko niektóre z rozwiązań, które pomogą nam zyskać dodatkową przestrzeń w naszej wymarzonej, choć niewielkiej kuchni.

Wszystkie te sposoby są dobrym punktem wyjścia do planowania małej kuchni. Przy tym nie możemy zapomnieć o najważniejszym – kuchnia powinna spełniać potrzeby jej użytkowników, to oni bowiem na co dzień będą z niej korzystać.

Sprawdź także, jak urządzić małą łazienkę.

Kolejny artykuł

Jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim?
Zastanawiasz się, w jakim stylu urządzić mieszkanie? Bardzo ciekawą i modną opcją będzie urządzenie mieszkania w stylu skandynawskim. Mieszkanie urządzone w taki sposób wyróżni się dość prostą formą, dlatego aranżacja nie powinna sprawić Ci większych problemów.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu