Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Ksawerów – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ula Olczak
Ula Olczak

Ksawerów to obszar w warszawskiej dzielnicy Mokotów. Granice Ksawerowa wyznaczają aleja Jana Pawła, ulice Woronicza i Wołoska, aleja Wilanowska oraz skarpa wiślana.

Ksawerów – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule przedstawiamy obszar Ksawerów zlokalizowany w warszawskiej dzielnicy Mokotów. Podpowiadamy też, jakie zabytki i atrakcje znajdują się w tym obszarze oraz dlaczego warto w nim zamieszkać.

Przejdź do akapitów:

Ksawerów – historia

Nazwa obszaru Ksawerów pochodzi od Ksawerego Pusłowskiego, który był właścicielem okolicznych terenów, w tym także popularniej Królikarni (od 1849 roku). Pod koniec XIX w. wybudowano dwór Ksawerów według projektu Henryka Marconiego.

Ksawerów – mieszkanie położone w nowoczesnym budownictwie

Ksawerów zaczął widnieć na mapach w latach 30., wtedy też obejmował zachodni skraj miasta, czyli część Szop Niemieckich. Szopy Niemieckie funkcjonowały wówczas jako wieś, choć już wtedy większość tego obszaru określana była jako warszawski Ksawerów.

Ksawerów – instytucje kultury

W alei Wilanowskiej, w budynku żółtej karczmy znajduje się Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego, w którym zgromadzone są pamiątki i materiały dotyczące czasów słusznie minionych.

Ksawerów – atrakcje dla mieszkańców i turystów

Główną atrakcją i najważniejszym budynkiem Ksawerowa jest Królikarnia. W przeszłości był to obszar królewskiego zwierzyńca, w którym hodowano króliki. Budynek został zaprojektowany przez architekta Dominika Merliniego, a wzorem była renesansowa rezydencja Villa Rotonda znajdująca się przy włoskiej Vicenzy, autorstwa Andrei Palladio. Pałac został zniszczony w czasie wojny. Początkowo w rękach prywatnych, po wojnie zabudowania wraz z parkiem przeszły na własność państwa. Budynek zrekonstruowano w latach 60. XX w. Umiejscowiono tu Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego, które jest oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie.

Warszawska Królikarnia – Ksawerów

Naprzeciwko bramy głównej do Królikarni znajduje się skwer im. Grupy AK Granat. Znajdują się tu przyjemne alejki, park jest gęsto zadrzewiony. W sezonie letnim w każdą niedzielę odbywa się tu mokotowska edycja Targu Śniadaniowego.

Mieszkania – Ksawerów

W obszarze Ksawerów przy ulicy Woronicza znajduje się siedziba TVP oraz Polskiego Radia. Zachodnia część obszaru Ksawerów ma charakter bardziej przemysłowy, powoli powstają tam nowe osiedla odmieniając wygląd tego obszaru. Obecnie w sprzedaży jest inwestycja przy ulicy Zdziechowskiego.

Ksawerów – mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji

Komunikacja w obszarze Ksawerów jest bardzo dobra. Znajduje się tu stacja pierwszej linii metra – Wilanowska. Na skrzyżowaniu alei Wilanowskiej i Puławskiej umiejscowiona jest duża pętle autobusowa – Wilanowska, niegdyś nazywana Dworcem Południowym. Stąd odjeżdżają autobusy do wielu miejscowości przy południowych granicach Warszawy. Po ulicach Ksawerowa jeździ wiele linii autobusowych oraz tramwajowych, właściwie każda część obszaru jest bardzo dobrze skomunikowana. Samochodem można poruszać się bez problemu.

Ksawerów – dworzec autobusowy

W obszarze Ksawerów znajdują się zarówno rejonowe, jak i prywatne przedszkola i szkoły podstawowe. W alei Niepodległości swoją siedzibę ma liceum ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego oraz Ośrodek Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego.

Miłośnicy sportu mają dobre warunki do uprawiania różnych dyscyplin sportowych. Jest tu sporo miejsc do biegania i ścieżek rowerowych. Na terenie obszaru Ksawerów znajduje się dużo klubów fitness, w tym klub Zdrofit w Galerii Mokotów. Przy ulicy Domaniewskiej znajduje się Hangar 646, jest to centrum sportowo-rozrywkowe z m.in. trampolinami, posiada ciekawą ofertę zajęć sportowych. Blisko granicy obszaru znajduje się jedna z lepiej doposażony pływalni w Warszawie – Warszawianka, z małym aquaparkiem.

Zakupy w obszarze Ksawerów można zrobić w wielu osiedlowych sklepach oraz znanych dyskontach. Popularnym miejscem handlowym jest Galeria Mokotów znajdująca się u zbiegu ulicy Wołoskiej i alei Wilanowskiej. Mieści się tam kilkaset sklepów i lokali usługowych, gastronomicznych, duże kino oraz obiekty sportowe.

Ksawerów – punkt P+R (Parkuj i Jedź)

Poradnie Podstawowej Opieki Medycznej w obszarze Ksawerów znajdują się przy ulicach Modzelewskiego i Domaniewskiej. Swoje siedziby mają tu również liczne prywatne centra medyczne i specjalistyczne gabinety lekarskie.

Mapa gastronomiczna obszaru Ksawerów na pewno jest ciekawa i wciąż się rozwija. Sporo lokali znajduje się w centrum handlowym Galeria Mokotów.

Ksawerów – mieszkania w inwestycji o wysokim standardzie

Wierni mieszkający w obszarze Ksawerów przynależą do parafii przy kościele Najświętszej Marii Panny Matki kościoła na ulicy Domaniewskiej.

Ksawerów to obszar położony w południowej części Warszawy, jest doskonale skomunikowany z innymi dzielnicami. Bardzo dobrze zorganizowana jest tu infrastruktura potrzebna do życia, są również parki i tereny zielone.

Zobacz również inne obszary Warszawy.

Kolejny artykuł

Służew – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Służew to obszar w warszawskiej dzielnicy Mokotów. Jego granice przebiegają ulicami Dolina Służewiecka, Rzymowskiego oraz Aleją Wilanowską.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu