Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Stare Miasto Kraków – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Jesteś osobą, która lubi przebywać blisko najważniejszych atrakcji i udogodnień? Stare Miasto w Krakowie to miejsce, które okaże się wygodnym i komfortowym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie swój czas i chcą korzystać z bogatej oferty rozrywkowej i kulturalnej miasta.

Stare Miasto Kraków – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Stare Miasto w Krakowie to miejsce, które przepełnione jest historią, zabytkami i niezwykłą aurą. Jeśli nie wyobrażasz sobie życia z dala od centrum miasta i cenisz sobie bliskość tętniącego życiem krakowskiego rynku, to z pewnością mieszkanie tutaj będzie dla Ciebie idealne.

Przejdź do akapitów:

Stare Miasto Kraków – krótka historia

Historyczne Stare Miasto, czyli otoczony Plantami najstarszy obszar Krakowa z centrum na Rynku Głównym, zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a także uznane za Pomnik Historii.

Kościół Mariacki na Rynku Głównym w Krakowie, Stare Miasto

Pierwsze wzmianki o Krakowie pojawiły się w IX wieku, a w X wieku Kraków został włączony do państwa polskiego. Kraków przez długi czas był stolicą władców.

Collegium Novum Kraków Stare Miasto

Stare Miasto Kraków – zabytki i instytucje kulturowe zlokalizowane w dzielnicy

Stare Miasto w Krakowie wyróżnia się wieloma zabytkami, a jednym z nich jest wspomniany już rynek krakowski. Na rynku znajduje się kościół Mariacki, którego budowa rozpoczęła się w 1288 roku, Sukiennice oraz Pomnik Adama Mickiewicza odsłonięty w 1898 roku.

Zaułek św. Tomasza w ścisłym centrum Krakowa

Jest tutaj także Plac Mariacki oraz kościół św. Barbary wybudowany w latach 1338-1402. Za kościołem zlokalizowany jest mały rynek, który do XIX wieku pełnił funkcję targu.

Barbakan - Stare Miasto

Ponadto mieści się tu Barbakan, kościół św. Krzyża, kamienica Hipolitów, kościół św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, kościół św. Anny, kościół św. Piotra i Pawła, kościół dominikanów, bazylika św. Franciszka z Asyżu oraz Zamek Królewski na Wawelu.

Barbakan przy Plantach, Kraków Stare Miasto

Stare Miasto Kraków – atrakcje dla turystów i mieszkańców

Stare Miasto w Krakowie posiada niezwykle bogatą ofertę kulturalną. Na Starym Mieście znajdują się: Teatr im. Juliusza Słowackiego, Teatr Stary, Teatr Bagatela, Filharmonia im. Karola Szymanowskiego, Muzeum Archeologiczne, Muzeum Historyczne Podziemia Rynku, Muzeum Czartoryskich, Galeria Sztuki Polskiej w Sukiennicach, Kino pod Baranami, restauracja Wierzynek, kawiarnia artystyczna Jama Michalika, Piwnica pod Baranami, klub studencki Pod Jaszczurami i wiele innych klubów, kawiarni i restauracji.

Teatr Słowackiego Kraków Stare Miasto

Odbywają się tu liczne imprezy i festiwale – noce muzeów, koncerty okolicznościowe na Rynku, Wielka Parada Smoków, Lajkonik, Wianki, Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych, Parada Jamników, Festiwal Pierogów czy Konkurs Szopek Krakowskich.

Krakowskie Planty Stare Miasto

​Przez krakowski rynek przebiega Wiślana Trasa Rowerowa, która wiedzie doliną Wisły i biegnie z Jawiszowic przez Oświęcim, Tyniec, Kraków, Brzegi, Niepołomice do Szczucina.

Mieszkanie usytuowane tuż przy Wawelu; Stare Miasto

Stare Miasto Kraków – mieszkania

Stare Miasto obfituje w zabytki, obiekty kulturalne, lokale gastronomiczne, słynne miejsca i sławne postacie. Z oczywistych względów jest to idealne miejsce na wynajem krótkoterminowy, przede wszystkim dla turystów.

Teatr Słowackiego Stare Miasto

Czy jest tu jednak w ogóle przestrzeń na nowe inwestycje? Oczywiście ze względu na gęstą historyczną zabudowę rzadziej niż w innych rejonach buduje się tu nowe obiekty, ale mimo to one powstają i uzupełniają istniejącą zabudowę.

Mieszkanie położone w centrum Krakowa przy przystankach tramwajowych

Mieszkanie na Starym Mieście wiąże się z prestiżem i wygodą, ale jest to też miejsce idealne dla tych osób, które chętnie korzystają z miejskich atrakcji, nie przeszkadza im zgiełk, a od ciszy i spokoju ważniejsze jest dla nich to, aby wszędzie mieć blisko.

Plac Matejki przy Rynku Głównym w ścisłym centrum Krakowa

Oczywiście Stare Miasto to najdroższa część miasta, dlatego wiele osób na miejsce zamieszkania wybiera inne lokalizacje, a tutaj kupuje mieszkanie z myślą o wynajmie krótkoterminowym, najczęściej turystom, ale też pracownikom korporacji, którzy podróżują służbowo.

Galeria Krakowska, Kraków Stare Miasto

Na terenie Starego Miasta jest dużo lokali usługowych, w tym Galeria Krakowska i wspomniane już restauracje i kluby, ale też salony fryzjerskie, pracownie krawieckie, kluby fitness i bardzo dużo różnorodnych sklepów spożywczych oraz odzieżowych. Mieszczą się tu też szkoły podstawowe i średnie, szkoły muzyczne, Krakowska Szkoła Filmowa i publiczne uczelnie wyższe – Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Papieski, a w pobliżu także Politechnika Krakowska, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Rolniczy i Akademia Górniczo-Hutnicza. Nie brakuje tu też ośrodków zdrowia, a ponadto w pobliżu znajduje się Szpital Uniwersytecki.

Politechnika Krakowska na Starym Mieście

Także amatorzy sportu znajdą tu coś dla siebie. Poza wspomnianymi klubami fitness mieszczą się tu siłownie, szkoły jogi czy szkoły tańca. Planty stanowią popularne miejsce do joggingu, a rynek krakowski gości wiele imprez sportowych, w tym Tour de Pologne i Cracovia Maraton.

Barki na Wiśle i Wawel, Kraków Stare Miasto

Stare Miasto ma jeszcze jedną zaletę – dobre skomunikowanie z resztą Krakowa. Linie autobusowe i tramwajowe zawiozą nas do każdej dzielnicy, na lotnisko i do sąsiednich miejscowości, podobnie Szybka Kolej Aglomeracyjna (mieszczący się na Starym Mieście Dworzec Główny leży na trasie wszystkich trzech linii), a pociągi dalekobieżne pozwalają dojechać na drugi koniec Polski. Podobnie autobusy, które odjeżdżają z dworca autobusowego sąsiadującego z dworcem kolejowym.

Dworzec Główny w samym centrum Starego Miasta

Stare Miasto w Krakowie to dobre miejsce dla osób, którym nie przeszkadza zgiełk miasta i chcą być blisko tego, co najważniejsze. Mieszkanie w centrum miasta zapewnia dostęp do bogatego zaplecza handlowo-usługowego, edukacyjnego, rozrywkowego i kulturalnego.

Ulica Floriańska na Starym Mieście

​Jeśli szukasz mieszkania w spokojniejszej części Krakowa, sprawdź pozostałe dzielnice.

Kolejny artykuł

Świątniki Górne – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Podobają Ci się spokojne oraz zielone obrzeża Krakowa i właśnie tam szukasz mieszkania? Świątniki Górne to zielony teren, na którym dominuje niska jednorodzinna zabudowa. Poznaj lepiej tę okolicę.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu