Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Świątniki Górne – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Podobają Ci się spokojne oraz zielone obrzeża Krakowa i właśnie tam szukasz mieszkania? Świątniki Górne to zielony teren, na którym dominuje niska jednorodzinna zabudowa. Poznaj lepiej tę okolicę.

Świątniki Górne – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Jeśli chciałbyś zamieszkać w spokojnej okolicy otoczonej zielonymi terenami, koniecznie poznaj bliżej Świątniki. W tym artykule przedstawiamy zalety tego obszaru.

Przejdź do akapitów:

Świątniki Górne – krótka historia

Świątniki Górne są położone na południe od Krakowa na terenie powiatu krakowskiego. Okolica ma zdecydowanie podmiejski charakter – przeważają tu użytki rolne i leśne, a zabudowa to przede wszystkim domy jednorodzinne. Miejscowość jest znanym ośrodkiem rzemiosła ślusarskiego – powstają tu kłódki i artystyczne wyroby ślusarskie. Chociaż obserwuje się tu niewielki napływ ludności, to jednak Świątniki są zdecydowanie mniej popularne od sąsiedniej Wieliczki lub Skawiny.

https://obido.pl/odkrywaj/krakow/odkrywaj-krakow.htm

Świątniki Górne – zabytki i instytucje kulturowe

W Świątnikach Górnych znajduje się parafia św. Stanisława utworzona w 1845 roku oraz kościół, który został wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków. Mieści się tutaj również Muzeum Ślusarstwa im. Marcina Mikuły.

Świątniki Górne – atrakcje dla turystów i mieszkańców

Świątniki Górne mają na swoim terenie dość dużo użytków leśnych. Przekłada się to na kilka większych lasów i kilkanaście zagajników. Dwa z nich – Las pod Lechą i Dziadowiec – są szczególnie interesujące, ponieważ stanowią endemiczną pozostałość Puszczy Karpackiej, która kilkaset lat temu gęsto porastała tutejsze tereny. W Lesie pod Lechą możemy podziwiać kilkudziesięcioletnie graby i kilka stuletnich dębów.

Las w malowniczej miejscowości Świątniki Górne

Świątnik Górne wyróżnia znajdujący się w okolicy ośrodek Podstolice Ski – stacja narciarska położona najbliżej Krakowa, z trasami narciarskimi dla osób początkujących i zaawansowanych, wypożyczalnią sprzętu narciarskiego i snowboardowego, serwisem narciarskim, karczmą Alpejska Chatka, minizoo dla dzieci oraz dużym, bezpłatnym parkingiem. Ośrodek ma ponadto w planie budowę snowparku. Stacja Podstolice jest czynna w sezonie zimowym.

Mieszkania – Świątniki Górne i okolice

Znajdziemy tu całą niezbędną infrastrukturę – nie brakuje sklepów, są też ośrodki zdrowia, punkty usługowe takie jak salony fryzjerskie, piekarnie, gabinety weterynaryjne i szkoły językowe. W okolicy są również szkoły podstawowe i średnie oraz szkoła muzyczna I stopnia.

Świątniki Górne są połączone z Krakowem kilkoma liniami aglomeracyjnymi, które kursują na Borek Fałęcki. Podróż komunikacją do centrum Krakowa zajmuje około jednej godziny, samochodem jest nieco szybciej. Znacznie bliżej jest stąd do Wieliczki (poniżej 20 minut samochodem) czy Skawiny (niecałe 25 minut), gdzie swoje siedziby ma wiele firm. W Wieliczce znajduje się też dużo atrakcji turystycznych, ze słynną Kopalnią Soli na czele, ale także bogata oferta gastronomiczna czy kulturalna.

Świątniki Górne. Działka znajduje się niedaleko przystanku autobusowego

Warto pamiętać, że Świątniki sąsiadują również z leżącymi na południowych obrzeżach Krakowa Swoszowicami, które również są interesującym terenem, ponieważ mieści się na nim jedno z najstarszych polskich uzdrowisk. Można napić się tutaj wody z dwóch źródeł leczniczych czy przejść się na spacer po pięknym parku uzdrowiskowym o powierzchni 7 hektarów. Jest tu też restauracja. Swoszowice mają też inne atrakcje – stadninę koni i korty tenisowe.

Świątniki Górne. Działka znajduje się niedaleko przystanku autobusowego

W Świątnikach powstają nieliczne nowe inwestycje wpisujące się w podmiejski charakter okolicy. Są to zazwyczaj pojedyncze budynki jednorodzinne, ewentualnie osiedla domów jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej. Osiedla takie to zazwyczaj bardzo nowoczesne obiekty zaprojektowane na podstawie najnowszych trendów architektonicznych i jednocześnie dostosowane do wymagań klientów. Są pełne zieleni, dobrze oświetlone, mają parkingi oraz place zabaw dla dzieci.

Świątniki Górne i ich okolice to miejsce idealne dla osób, które nie przepadają za miejskim zgiełkiem, a cenią spokojną, zieloną okolicę.

Sprawdź również pozostałe dzielnice i obszary Krakowa.

Kolejny artykuł

Wieliczka – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Wieliczka mieści się obok Krakowa, a swoją popularność zyskała dzięki znajdującej się tutaj Kopalni Soli. Miasto jest w pełni funkcjonalne i mieszkańcy znajdą w nim wszystkie potrzebne punkty. Jeśli jesteś na etapie szukania nowego mieszkania w dobrze rozwiniętej okolicy i celujesz w kameralną inwestycję, Wieliczka powinna spełnić Twoje oczekiwania.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu