Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Wieliczka – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Wieliczka mieści się obok Krakowa, a swoją popularność zyskała dzięki znajdującej się tutaj Kopalni Soli. Miasto jest w pełni funkcjonalne i mieszkańcy znajdą w nim wszystkie potrzebne punkty. Jeśli jesteś na etapie szukania nowego mieszkania w dobrze rozwiniętej okolicy i celujesz w kameralną inwestycję, Wieliczka powinna spełnić Twoje oczekiwania.

Wieliczka – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Wieliczka to miasto, które zapewnia dostęp do bogatego zaplecza handlowo-usługowego, dobrze rozwiniętej komunikacji miejskiej i atrakcyjnych terenów zielonych. Deweloperzy chętnie stawiają tutaj nowe inwestycje, dzięki czemu w Wieliczce można znaleźć niejedno ciekawe, kameralne osiedle nowoczesnych mieszkań. Dlatego jeśli interesuje Cię mieszkanie w nowej inwestycji w pobliżu Krakowa, ale nie szukasz wielkomiejskiego zgiełku, to koniecznie poznaj lepiej Wieliczkę i jej okolice! W tym artykule przedstawimy najważniejsze zalety tego obszaru.

Przejdź do akapitów:

Wieliczka – krótka historia

Wieliczka znajduje się obok Krakowa, a jej historia związana jest z XII wiekiem i odkryciem tutaj pokładów soli kamiennej. Badania wykazały, że w Wieliczce sól warzono już ok. 3500 lat p.n.e. Lokacja Wieliczki, dokonana przez Przemysława II, nastąpiła w 1290 roku. Wieliczka za sprawą unikatowej w skali światowej kopalni soli jest znana na całym świecie, a pierwszymi zwiedzającymi kopalnię byli Mikołaj Kopernik, Konrad Celtes oraz Adam Schroeder.

Nowe mieszkania w dogodnej lokalizacji – centrum Wieliczki

​Wieliczka – zabytki i instytucje kulturowe

Najważniejszym obiektem jest bez wątpienia Kopalnia Soli „Wieliczka” wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1978 roku. Korytarze w kopalni mają aż 245 km długości, a maksymalna głębokość wynosi 327 metrów. Kopalnia Soli stanowi dużą atrakcję turystyczną, ale jest także uzdrowiskiem i miejscem wielu wydarzeń, takich jak śluby, studniówki, spotkania firmowe, szkolenia i konferencje. Miejsce to co roku odwiedzane jest przez blisko 2 miliony osób.

Mieszkanie w Wieliczce blisko najciekawszych atrakcji

W Wieliczce są liczne zabytkowe pałace, kościoły i synagogi, np. murowany Kościół św. Klemensa czy drewniany Kościół Św. Sebastiana. Zabytkami są też takie miejsca jak: Rynek Górny w Wieliczce – pochodzący z okresu panowania Kazimierza Wielkiego – oraz Rynek Dolny, zwany też Solnym, ponieważ był miejscem handlu solą.

Ciekawą atrakcję stanowi także podziemna trasa turystyczna oraz szlaki turystyczne. Przez Wieliczkę biegną między innymi: Szlak Architektury Drewnianej, Szlak Kopalniano-Przemysłowy, żółty szlak turystyki pieszej i rowerowej z Wieliczki do Dobczyc, zielony szlak rowerowy po gminie Wieliczka oraz trasa rowerowa Ariański Szlak.

Nowa nieruchomość usytuowana w doskonałej lokalizacji, blisko najpopularniejszych atrakcji

Wieliczka – atrakcje dla turystów i mieszkańców

Wieliczka może pochwalić się także innymi ciekawymi miejscami, takimi jak np. popularny Zamek Żupny. Zamek rozwijał się od XIII wieku, a do 1945 roku stanowił siedzibę zarządu krakowskich żup, czyli kopalni i warzelni soli w Wieliczce i Bochni. W zamku znajdują się wystawy poświęcone archeologii, historii miasta, a także kolekcji solniczek. Mieści się tutaj również Sala Gotycka i sala wystaw czasowych.

Kameralne osiedle nowoczesnych mieszkań - apartament zlokalizowany w centrum Wieliczki

W Wieliczce znajduje się również Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne – Solne Miasto, w którym mieści się pływalnia, siłownia, klub fitness, arena lekkoatletyczna, hale sportowe, ścianka wspinaczkowa, akademia językowa, Mediateka, sala zabaw, centrum konferencyjne, sklep sportowy i bistro.

Inwestycja ulokowana przy Solnym Mieście

Zwolennicy odpoczynku na świeżym powietrzu mogą wybrać się na spacer do pięknego Parku Mickiewicza.

Wieliczka – park

​Mieszkania – Wieliczka i okolice

Ponieważ miasto jest chętnie odwiedzane przez turystów, w okolicy nie brakuje hoteli, moteli, pensjonatów i kempingów. Popularność tego miasta sprawia, że nowa inwestycja mieszkaniowa w Wieliczce sprawdzi się idealnie pod wynajem – zwłaszcza krótkoterminowy. W takim celu najlepiej zwrócić uwagę na nowe mieszkania gotowe od razu do zamieszkania i ukończone w wysokim standardzie. Dobrze jeśli osiedle położone jest blisko centrum lub przy samej granicy Krakowa, dzięki czemu nie będzie problemu z dobrym dojazdem do najważniejszych miejsc. Atrakcyjne mieszkanie usytuowane w dogodnej lokalizacji to inwestycja na lata. Dodatkowo jeśli będziesz chciał zrezygnować z wynajmu, to mając do sprzedania mieszkanie położone w świetnej lokalizacji na pewno szybciej znajdziesz nabywcę.

Wieliczka jest więc ośrodkiem turystycznym, ale ma też funkcję „sypialnianą” dla aglomeracji krakowskiej. Dobra komunikacja z Krakowem sprawia, że ludzie chętnie się tu osiedlają, wiedząc, że nie będzie problemu z dotarciem do pracy lub do najważniejszych atrakcji Krakowa i nie straci się czasu na długie dojazdy. W ostatnich latach liczba mieszkańców Wieliczki zwiększa się coraz szybciej, po części dzięki dodatniemu przyrostowi naturalnemu, a po części dzięki migracji, głównie z Krakowa. Taki stan rzeczy sprawia, że deweloper chętnie decyduje się, aby właśnie tutaj postawić nowe osiedle mieszkaniowe, na które najczęściej składa się zespół budynków, bardzo często w zabudowie szeregowej. A ze względu na liczne domy jednorodzinne w okolicy, zabudowa szeregowa idealnie wpisuje się w już istniejący krajobraz.

Mieszkanie położone obok terenów zielonych, blisko centrum Krakowa

Przyszłych mieszkańców zazwyczaj najbardziej interesuje kameralna inwestycja i właśnie takie nieruchomości najczęściej powstają w Wieliczce. W ofertach są mieszkania o zróżnicowanych metrażach i układach – można zdecydować się na kompaktową kawalerkę czy przestronne mieszkanie 2- lub 3-pokojowe. Do kupienia są lokale z miejscem postojowym naziemnym oraz miejscem postojowym w garażu podziemnym, do mieszkań przynależą także atrakcyjne powierzchnie dodatkowe: ogródki, balkony, loggie lub tarasy.

Mieszkania – Wieliczka. Kameralne osiedle z dobrym dojazdem

Deweloperzy na nowych osiedlach zapewniają maksymalne bezpieczeństwo. Zazwyczaj stawiają na zamknięte osiedle, które jest monitorowane i chronione. Standardem stają się systemy kontroli dostępu oraz wideodomofony. Zamknięte osiedle to gwarancja prywatności oraz pewność, że nikt niepożądany nie dostanie się na teren inwestycji.

​W Wieliczce jest właściwie wszystko, co niezbędne do wygodnego życia – jest po kilka przedszkoli, szkół podstawowych i średnich oraz Szkoła Muzyczna I stopnia, a także kilka ośrodków zdrowia. Do tego dochodzi duża liczba różnorodnych sklepów, lecznice weterynaryjne, salony fryzjerskie i inne punkty usługowe, boiska, sportowe, hale gimnastyczne, basen, korty tenisowe, place zabaw, biblioteka, Centrum Kultury i Turystyki i oczywiście muzea. Nie brakuje też restauracji, pizzerii, food trucków, naleśnikarni czy kawiarni. Na terenie Wieliczki mieszczą się również instytucje powiatowe, takie jak Starostwo, Powiatowy Inspektorat Weterynarii, Sanepid i Urząd Pracy, a także Urząd Skarbowy, Sąd i Prokuratura Rejonowa oraz oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Mieszkanie w Wieliczce – dobre miejsce dla rodzin z dziećmi

​Wieliczka jest świetnie skomunikowana z Krakowem dzięki liniom autobusowym, busom, a przede wszystkim dzięki Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. Wieliczka leży na końcu linii SKA1 biegnącej z lotniska w Balicach przez Olszanicę, Bronowice, Kraków Główny, Płaszów i Bieżanów.

Zamieszkaj w Wieliczce i ciesz się dobrym dojazdem

​Przez Wieliczkę przebiega droga krajowa nr 94, a w jej pobliżu – autostrada A4. Biegnie też stąd linia kolejowa nr 109 i wspomniana wcześniej linia Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. Ponadto Wieliczka ma rozwiniętą komunikację minibusową, która obsługuje połączenia lokalne, między innymi do Krakowa, Niepołomic i Dobczyc, a także dalsze – do Bochni, Brzeska czy Limanowej. Dodatkowo w ramach projektu zintegrowanej komunikacji w aglomeracji krakowskiej na terenie gminy działają linie autobusowe, dowożące mieszkańców z gminy i okolic do stacji kolejowej Wieliczka Rynek – Kopalnia (jeden bilet upoważnia ich na przejazd autobusem do Wieliczki, a następnie pociągiem do Krakowa). Do tego dochodzi kilka linii autobusowych w ramach komunikacji aglomeracyjnej, które kursują do takich miejsc jak: Czerwone Maki, Borek Fałęcki, Centrum Jana Pawła II, Dworzec Główny w Krakowie i Niepołomice.

Nowa inwestycja mieszkaniowa w Wieliczce. Osiedle położone blisko centrum

Szukasz mieszkania? Wieliczka cieszy się dużym zainteresowaniem, więc w samej miejscowości, a także w jej okolicach, nie brakuje nowych inwestycji, przede wszystkim w postaci nowoczesnych osiedli z różnymi udogodnieniami – indywidualnym miejscem parkingowym w garażu podziemnym, przestronną komórką lokatorską, siłownią zewnętrzną, placami zabaw czy atrakcyjną zielenią. Deweloperzy projektują funkcjonalne nowe mieszkania, które można dopasować do swoich potrzeb. Ułatwiają to także pakiety wykończeniowe, dzięki którym bez dodatkowych nakładów (zarówno czasu, jak i pracy) można od razu zamieszkać w wygodnie urządzonym mieszkaniu.

Osiedle położone w Wieliczce gwarantuje otoczenie spokojnej okolicy i sprawdzi się dla tych, których męczą długie dojazdy do pracy i chcą mieszkać w dobrze rozwiniętej okolicy, blisko centrum Krakowa. Dodatkowo mieszkanie w Wieliczce zagwarantuje bliskość najpopularniejszych miejsc, takich jak Rynek Górny i Dolny oraz Kopalnia Soli. Wieliczka to bardzo ciekawe miasto z bogatą historią.

Nowe osiedle mieszkaniowe wśród najważniejszych atrakcji Wieliczki

Jeśli poszukujesz nowej inwestycji w Wieliczce, skorzystaj z naszej wyszukiwarki. Prezentowana oferta zawiera mieszkania oraz domy jednorodzinne, dlatego na pewno znajdziesz tutaj coś dla siebie.

Kolejny artykuł

Zabierzów – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Interesują Cię obrzeża Krakowa i właśnie tam chcesz zamieszkać? Wybierz Zabierzów! Mieszkania, które się tam znajdują nadal należą do powiatu krakowskiego i sąsiadują z Bronowicami. Obszar ten wyróżnia się dobrze rozwiniętą okolicą i zapleczem handlowo-usługowym.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu