Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Mieszkanie w stylu minimalistycznym – aranżacje

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Mieszkanie w stylu minimalistycznym to świetne rozwiązanie zarówno dla osoby prywatnej, jak i inwestora, która urządza mieszkanie pod wynajem. Styl minimalistyczny cechuje się przemyślanymi i harmonijnymi rozwiązaniami. Wyposażenie takiego mieszkania będzie oszczędne, ponieważ najważniejsza jest tutaj przestronność i prostota.

Mieszkanie w stylu minimalistycznym – aranżacje

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Chcesz urządzić mieszkanie w stylu minimalistycznym? W tym artykule podpowiemy, czym wyróżnia się ten styl oraz dla kogo będzie odpowiedni. Przedstawimy także nasze propozycje aranżacji poszczególnych pomieszczeń, tak aby całe mieszkanie zachowało spójność.

Przejdź do akapitów:

Mieszkanie w stylu minimalistycznym – dla kogo?

Styl minimalistyczny spodoba się osobom, które lubią porządek i proste formy. Minimalistyczne mieszkanie będzie idealne dla perfekcjonistów. Najważniejszy w tym stylu jest bowiem ład, umiar i przemyślane rozwiązania. Mieszkanie w stylu minimalistycznym na pewno będzie odpowiednie dla ludzi młodych, singli czy par. Rodzinom z dziećmi może być trudno utrzymać idealny porządek, dodatkowo styl minimalistyczny jest dość surowy i czasami może w nim brakować tzw. domowego ciepła. Jednak w ostateczności wszystko jest kwestią gustu, a także doboru materiałów i wyposażenia.

Wnętrze domu w stylu minimalistycznym - jasne meble i jednolite powierzchnie bez zbędnych dekoracji

Styl minimalistyczny w mieszkaniu – co go wyróżnia?

Styl minimalistyczny czerpie z japońskiej filozofii zen, gdzie w stylu życia najważniejsze są harmonia i spokój. Istotna jest tutaj oszczędność w umeblowaniu i wyznawanie zasady „mniej znaczy więcej”. Lepiej zamiast na ilość, postawić na jakość i w miejsce kilku niepotrzebnych rzeczy wybrać jedną, a porządną. Ważne jest, aby uchronić się od przerostu formy nad treścią i nie doprowadzić do przytłoczenia w aranżacji wnętrza.

Salon w stylu minimalistycznym

Salon w stylu minimalistycznym powinien być przestronny i jasny. Meble powinny wyróżniać się przede wszystkim funkcjonalnością.

Wybrana gama kolorystyczna powinna być bardzo oszczędna. Wnętrze minimalistyczne nie lubi przesady, dlatego lepiej wybrać jeden lub dwa kolory, najlepiej w stonowanych barwach, niż kilka kolorów. Jeśli podobają Ci się odważne i wyraziste kolory, zastosuj je w dodatkach, tak aby głównie dominował jednak jasny kolor. Wśród wyrazistych dodatków może znaleźć się pomarańczowy fotel, zielone poduszki, niebieskie wazony – oczywiście nie wszystko jednocześnie.

Styl minimalistyczne we wnętrzach - ważną rolę pełnią tutaj jasne kolory i naturalne materiały

​Najważniejszym elementem w minimalistycznym salonie będzie oczywiście sofa. Dlatego też może ona stanowić punkt centralny i może być bardziej wyrazista. Dobrym rozwiązaniem będzie sofa ze schowkami, w której można ukryć pościel lub inne przedmioty, dzięki czemu nie będą znajdowały się one na widoku. Wśród pozostałych mebli najbardziej pożądana będzie komoda z dużą ilością szuflad i szafek.

Salon w stylu minimalistycznym nie lubi przepychu i zbędnych ozdób, dlatego należy unikać figurek, wielu zdjęć czy falbanek i koronek. Zamiast długich ciężkich zasłon lepiej wybrać rolety lub cienkie firanki. Ozdoby w stylu minimalistycznym powinny mieć proste formy, a ich kolor musi wpisywać się w ogólny charakter wnętrza.

Kuchnia w stylu minimalistycznym

Kuchnia w stylu minimalistycznym wyróżnia się prostotą i zastosowaniem szlachetnych materiałów. Nie ma tu miejsca na bałagan i liczne elementy wystroju. Popularna w tym przypadku będzie tak zwana kuchnia schowana, gdzie większość rzeczy jest ukryta za frontami mebli. Meble przede wszystkim powinny mieć jednolitą zabudowę i cechować się łagodnymi liniami oraz jednolitymi kolorami. Nie wskazane są ozdobne i frezowane fronty. Dodatki w kuchni powinny być ograniczone do minimum, a ich kolorystyka powinna być spójna z resztą pomieszczenia.

Styl minimalistyczny we wnętrzach, chociaż jest oszczędny, to uwielbia dobrą jakość. Stawia się tutaj na takie materiały jak ozdobny beton, szkło hartowane czy stal nierdzewną. Szkło sprawi, że wnętrze kuchni nabierze elegancji i szyku. Na podłodze i ścianach powinny znaleźć się płytki o dużych formatach, które sprawią, że pomieszczenie stanie się bardziej przestronne. W minimalistycznej kuchni nie powinno stosować się wielu barw naraz. Wybiera się tutaj głównie biel, beż, szarość lub czerń, jednak wszystko musi stanowić spójną całość.

Jak urządzić wnętrze kuchni w stylu minimalistycznym - jasne i naturalne materiały, użyteczne meble

​Styl minimalistyczny świetnie sprawdzi się zarówno w małej, jak i dużej kuchni. Oszczędność w umeblowaniu i wykorzystywanie prostych form geometrycznych sprawia wrażenie optycznego powiększenia, które jest pożądane w obydwu rodzajach kuchni. Na powiększenie pomieszczenia wpłynie również dobrze dobrane oświetlenie.

Oświetlenie, które w nowoczesnym wystroju traktuje się jako sposób modelowania przestrzeni, nadaje minimalistycznemu wnętrzu wymiaru dekoracyjnego. W tym celu wykorzystywane są zazwyczaj halogeny, reflektorki, światło LED-owe, które mogą wydobyć zamierzony chłód pomieszczeń, bądź przeciwnie, ocieplić nieco kreowaną przestrzeń. Surowość wnętrza ocieplić mogą również dodatki i elementy wyposażenia, stosowane jednak z umiarem i wyczuciem, tak aby została zachowana harmonia w mieszkaniu. – radzi Jacek Mirek, Excellent S.A.

W minimalistycznej kuchni powinno się unikać wzorzystych dodatków i bogato zdobionych tkanin. Jeśli chcesz ożywić wnętrze, możesz to zrobić nawet za pomocą małych detali – takich jak lśniące fronty czy uchwyty – albo ciekawych akcesoriów do przechowywania.

Łazienka w stylu minimalistycznym

Łazienka w stylu minimalistycznym powinna być przede wszystkim funkcjonalna i musi zawierać tylko takie meble i sprzęty, które są niezbędne. Aby uzyskać pożądaną prostotę wnętrza, najlepiej wybierać uproszczone formy geometryczne.

Styl minimalistyczny świetnie sprawdzi się w małej łazience – a taka przeważnie znajduje się w bloku – ponieważ charakterystyczna dla niego oszczędność w wyposażeniu wpłynie na optyczne powiększenie pomieszczenia. Aby dodatkowo sprawić wrażenie większej przestrzeni, dobrze będzie wybrać podwieszaną muszlę klozetową oraz podwieszaną umywalkę.

Styl minimalistyczny we wnętrzach - łazienka w domu w jasnym kolorze bez zbędnych dekoracji

​Aby zachować ład i porządek należy zrezygnować ze stawiania na widoku akcesoriów i kosmetyków. Najlepiej, aby były ukryte np. za lustrem. Tak samo sprawa wygląda z gniazdkami, które najlepiej schować w blatach lub szufladach.

Kolory, które zostaną użyte w łazience powinny być stonowane, często stawia się na monochromatyczny wystrój wnętrza. Dlatego też dodatki powinny cechować się taką samą kolorystyką jak wystrój całej łazienki. Chodzi głównie o to, aby było spójnie i przejrzyście. Wśród barw dominuje biel, beż i jasny szary. Z materiałów wykończeniowych najczęściej stosuje się duże i gładkie płytki.

Podejmując decyzję o aranżacji wnętrza w tym stylu, musimy pamiętać, że jego odmian jest kilka. Może mieć on ciepły wyraz – wówczas korzysta się z połączeń cieplejszych materiałów i kolorów, a może być też w opcji high-tech, w której prym wiedzie szkło, beton, stal, wszechobecna biel oraz specyficzne, techniczne oświetlenie. Jaką aranżację wybrać, by najpełniej odpowiadała naszym potrzebom i upodobaniom? W tym przypadku warto zaufać specjalistom – doświadczonym architektom współpracującym z firmą Excellent. – mówi Jacek Mirek, Excellent S.A.

Minimalizm we wnętrzach przypadnie do gustu osobom ceniącym sobie proste rozwiązania i oszczędność w umeblowaniu. Urządzenie mieszkania w stylu minimalistycznym będzie dobrym wyborem także w przypadku lokali inwestycyjnych. Styl minimalistyczny wyróżnia się prostotą, harmonią i ładem, więc na pewno spodoba się osobom, które lubią porządek i stawiają przede wszystkim na jakość, a nie na ilość. Dodatkowo oszczędny minimalizm wpłynie na duże możliwości aranżacyjne, które będą mogły być wykorzystane przez lokatorów.

Sprawdź, jak jeszcze możesz urządzić mieszkanie pod wynajem.

Kolejny artykuł

Jak urządzić salon z antresolą?
Salon z antresolą daje duże możliwości aranżacyjne, dzięki czemu wnętrze staje się ciekawe, atrakcyjne i funkcjonalne. Antresola świetnie sprawdzi się zarówno w domu jednorodzinnym, jak i w mieszkaniu w bloku, sprawiając, że pomieszczenia będą przestronne i dobrze doświetlone. Przekonaj się, jak dobrze zaaranżować takie pomieszczenie.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu