Wabi sabi to akceptacja niedoskonałości oraz odnajdywanie w niej piękna. Wabi sabi to też brak pogodni za perfekcją i pokora wobec nieuchronnego przemijania. Jak te wartości zaprezentować we własnym wnętrzu?
W tym artykule wspólnie z Ewą Masztakowską, architektem wnętrz Decoroom, podpowiemy, na czym polega styl wabi sabi oraz jakie są jego charakterystyczne cechy. Dowiesz się, jak urządzić mieszkanie w stylu wabi sabi oraz czy mieszkanie zgodne z japońską filozofią jest dla Ciebie.
Przejdź do akapitów:
Wabi-sabi to japońska filozofia, która powstała w myśl zasady „niedoskonałe jest piękne” i to stwierdzenie oddaje najlepiej sedno konceptu stylu wabi-sabi we wnętrzach. „Wabi” oznacza w języku japońskim stan samotności wśród przyrody, prostotę i spokój, natomiast „sabi” odnosi się do piękna zawartego w przemijaniu. Ta estetyka wyrosła w kraju kwitnącej wiśni podkreśla ukojenie wynikające z akceptacji, że nic w życiu nie jest trwałe, skończone ani… doskonałe. I to jest właśnie piękne!
Życie zgodnie z wytycznymi wabi-sabi wymaga umiejętności doceniania prostoty i odkrywania uroku drobnych, nawet pospolitych rzeczy. Meble, ozdoby i sztuka stworzona w zgodzie z tą estetyką są proste, surowe, nostalgiczne, często naznaczone zębem czasu. Mieszkanie ma być niedoskonałe, bez zbędnych dodatków i ozdób, a obecne w nim przedmioty zwykle kryją w sobie jakąś historię.
Mile widziana jest surowość i naturalność materiałów. Przeważają w nim kolory ziemi i widoczny jest kult dla prostych form. Wyraźne są tutaj wpływy minimalizmu i propagowanie oszczędności, przedkładania jakości nad ilość. Zamiast zapętlania się w konsumpcyjnej pogoni za przemijającymi trendami i kupowaniem nowych przedmiotów stylistyka wabi-sabi i stojąca za nią filozofia podkreślają, by naprawiać rzeczy już posiadane i skłaniać się ku zakupom z drugiej ręki.
Charakterystyczne dla tego stylu jest otaczanie się materiałami naturalnymi lub inspirowanymi naturą, gdzie przewijają się motywy zaczerpnięte z zasobów przyrody jak np. drewno, kamień, wizerunki zwierząt i roślin oraz same rośliny. A do tego szkło, które pozwala obserwować to, co dzieje się na zewnątrz i jak z dnia na dzień zmieniają się kolejny cykle natury. Styl wabi sabi często zestawiany ze skandynawskim hygge ceni sobie asymetrię i swobodne stylizacje – bez zadęcia, snobizmu i dekoracyjności na pokaz.
Filozofia wabi sabi skupia się na powrocie do natury i jej pełnej akceptacji. Dedykowana jest osobom, które cenią sobie jakość i piękno przedmiotów objętych naturalnym procesem starzenia się. Styl ten nie narzuca perfekcji, a skłania do szukania piękna w tym co niedoskonałe. Cenione jest tu wszystko co surowe i naznaczone upływem czasu. We wnętrzach urządzonych w duchu wabi sabi odnajdą się osoby, które dalekie są od konsumpcjonizmu i dynamicznej, przemijającej mody.
Mieszkanie w stylu wabi sabi to miejsce, które starzeje się razem z nami, lecz proces ten jest akceptowany i przyjmowany z pokorą. Jeśli jesteś osobą wrażliwą i sentymentalną, styl wabi sabi może być dla Ciebie idealny.
Wabi-sabi to estetyka rodem z Dalekiego Wschodu, która obecnie funkcjonuje już jako styl życia. Urządzając salon w stylu wabi sabi powinniśmy przede wszystkim kierować się jedną zasadą „nie dążymy do ideału”. Powinniśmy dać przyzwolenie na to, aby materiały mogły się spokojnie starzeć zamiast je wymieniać na nowe. Wybieramy kolory ziemi np. szarości, brązy, beże, odcienie niebieskiego i zielonego. Używajmy ręcznie wykonanych dekoracji, takich jak ceramika, obrazy czy meble. Stół z nieco wytartym blatem, pęknięty wazon, ściana z wytartą tapetą, porcelanowy talerz z obtłuczonym brzegiem – to takie niedoskonałe przykłady elementów, które w salonie w stylu wabi-sabi warto dumnie wyeksponować.
Jeśli lubimy ceramikę to koniecznie wybierajmy taką nabytą na targu staroci lub po prostu robione ręcznie egzemplarze. Nie bójmy się uszczerbień czy nieregularnych pęknięć, bo w takim salonie znajdą swoje miejsce. Warto wspomnieć tu o kintsukuroi, czyli starej, japońskiej sztuce naprawiania potłuczonej ceramiki przy pomocy laki z dodatkiem sproszkowanych metali szlachetnych, w tym złota. Jeśli dywany i chodniki to sięgnijmy po te ręcznie tkane. Co ważne, one również nie muszą być idealne! Przetarcia, drobne zaciągnięcia czy zagniecenia wniosą tu dodatkową wartość! Wybierajmy najmniej przetworzone przedmioty. Z powodzeniem możesz zatem postawić na kamienne posadzki, okładziny ścienne, blaty czy naturalne tkaniny i obicia. Ideałem jest, kiedy naturalne drewno i kamień przeplatają się we wnętrzu, tworząc harmonijną, wyważoną stylizację.
Sypialnia w stylu wabi sabi powinna się charakteryzować surowością i naturalnością. Dodatki należy dobierać z umiarem. Warto postawić na naturalne materiały, takie jak drewno, cegła czy surowy kamień. Dzięki temu wnętrze stanie się bardziej przytulne, a my poczujemy się bliżej natury. Dobierając materiały, nie należy ich upiększać i zmieniać. Zatem nie malujmy drewna, zostawmy surową odkrytą cegłę. Nie farbujmy tkanin, stawiamy na len, jutę, wełnę i bawełnę organiczną. Warto postawić na łóżko z ramą wykonaną z drewna, bambusa albo tapicerowaną naturalną, grubo tkaną tkaniną. Pomieszczenie ocieplą miękkie poduchy, wyplatane narzuty i kapy z materiałów pochodzenia naturalnego.
Wszystkie meble i dodatki, które mają duszę to doskonałe uzupełnienie sypialni wabi-sabi. Zredukuj ilość bibelotów, postaw na to, co funkcjonalne i akcenty z duszą. Charakter tego pomieszczenia podkreślisz przy pomocy naturalnych materiałów i prostych kształtów. Takie meble i dodatki równie dobrze sprawdzą się na zewnątrz nadając charakterystycznej prostoty tego japońskiego stylu. Nie ma tu miejsca na krzykliwe kolory i bogate wzory, które po prostu nie pasują do tego stylu. Zastosowanie palety kolorystycznej zorientowanej wokół barw ziemi jest zgodna z ideą tej filozofii i koncentruje się na tym, co najistotniejsze – harmonii, spokoju i poczuciu bliskości z naturą.
Łazienka wabi sabi powinna być prosta i stonowana. Preferowana paleta barw opiera się na kolorach ziemi, przy czym w mniejszych łazienkach warto postawić na biele i pochodne tego koloru. Wskazane jest tu wybranie około trzech kolorów, które będą przeplatać się w całej aranżacji. Do urządzenia wnętrza wybieramy naturalne materiały – drewno, cegłę, kamień, a do dopełnienia przestrzeni naturalne tkaniny.
W łazience sprawdzą się praktyczne przedmioty, nie muszą one być z najwyższej półki, równie dobrze wypadną rzeczy z odzysku. Nie bój się sięgnąć po szafkę pod umywalkę czy kosz na pranie z drugiej ręki, ważne jest to by były one użyteczne i higieniczne. W łazience funkcjonalności dodają dodatki. Wieszaki na ręczniki możemy uzyskać np. ze starej drabinki opartej o ścianę, a siedzisko z drewnianego pnia. Dywaniki i ręczniki o subtelnych kolorach powinny być wykonane z naturalnych materiałów. Świetnym akcentem będzie tu też lustro o nieoczywistym, organicznym kształcie. Wabi sabi nie wyklucza roślin, w łazience uroku dodadzą bambusy, mchy czy też suche trawy i pampasy.
Wabi sabi wywodzi się z Japonii i stawia na akceptację przemijania oraz docenianie uroku niedoskonałości. Nie oznacza to jednak, że mieszkanie w tym stylu pełne jest zniszczonych bibelotów. Wręcz odwrotnie, styl ten choć nie reprezentuje sterylnego, surowego minimalizmu, daleki jest także od gromadzenia rzeczy zbędnych – powinno być ich jak najmniej.
Ważne jest również to, że nie każdy stary i zużyty przedmiot można określić jako wabi sabi – z pewnością do tej stylistyki nie przynależą dywany z wygryzionymi dziurami przez psa, wybita szyba w łazienkowych drzwiach czy też plastikowe krzesło bez nogi. Rzeczy wabi sabi powinny posiadać własną historię zapisaną na nich samych, dlatego tak ważna jest tu szlachetność tych przedmiotów. Do aranżacji wnętrz w stylu wabi sabi nie używa się plastiku i innych sztucznych materiałów. Nie jest tu akceptowane zaniedbanie, mieszkanie powinno być estetyczne i czyste.
Zobacz również pozostałe artykuły z działu porady i aranżacje.
O DECOROOM
Pracownia Architektury Wnętrz Decoroom jest obecna na rynku od 2009 roku i z wieloma sukcesami na koncie pozycjonuje się jako jeden z pionierów usługi kompleksowego wykończenia mieszkania „pod klucz”. Decoroom zaprasza Klientów do dwóch flagowych showroomów połączonych z biurem zlokalizowanych w Warszawie oraz we Wrocławiu. Zespół DECOROOM tworzą doświadczeni architekci, zaufane ekipy wykończeniowe, działy realizacji, pracownicy stolarni oraz dział DECOROOM KITCHEN, który zajmuje się kompleksowym wykończeniem zabudowy kuchennej i meblowej.