Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Nowe Miasto – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ula Olczak
Ula Olczak

Nowe Miasto to obszar w warszawskiej dzielnicy Śródmieście, jedno z najstarszych osiedli w stolicy. Nowe Miasto sąsiaduje ze Starym Żoliborzem, Muranowem, Starym Miastem i Wisłą.

Nowe Miasto – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule poznasz warszawskie Nowe Miasto. Opowiemy Ci historie tego obszaru oraz podpowiemy, jakie zabytki i atrakcje warto poznać w tej części stolicy. Dowiesz się też, czy Nowe Miasto to dobry obszar to zamieszkania.

Przejdź do akapitów:

Nowe Miasto – historia

Nowe Miasto zostało założone na początku XV w. przy murach Starej Warszawy, teoretycznie, jako nowy miejski byt ze swoim rynkiem, ratuszem oraz kościołem parafialnym. Tak funkcjonowało niemal 200 lat. Nowe Miasto zostało włączone do Warszawy w 1791 r. Podczas II wojny światowej znaczna część zabudowy została zniszczona, jego odbudowa została zakończona 1 września 1956 roku.

Nowe Miasto to wyjątkowej urody dzielnica, mimo, iż z historyczną zabudową, to z dużą ilością terenów zielonych.

Nowe Miasto – zabytki i instytucje kulturowe

Spacerując po Nowym Mieście warto zwrócić uwagę na Pałac Sierakowskiego (zwany również Koszarami Konwiktorskimi), który znajduje się przy ul. Konwiktorskiej. Przez lata należał on do wojska, w czasie II wojny światowej został poważnie zniszczony. Jego odbudowa nastąpiła w latach 50. XX w. w oparciu o zachowany projekt Jakuba Kubickiego. Obecnie jest to siedziba Centrum Pomocy Społecznej Dzielnicy Śródmieście im. prof. Andrzeja Tymowskiego. Za pałacem znajduje się ujęcie wody oligoceńskiej i wyjątkowej urody fontanna w kształcie niedźwiadka.

Nowe Miasto to również zabytki architektury. Interesujące jest samo osiedle mieszkaniowe przy rynku. Warto zwrócić uwagę na liczne przedstawienia zwierząt, zarówno na pomnikach, jak i fasadach budynku. Mają one przypominać o puszczy, która była tutaj przez tysiąclecia.

Rynek w popularnej dzielnicy Nowe Miasto – przestronne mieszkanie

Interesującą budowlą w obszarze Nowe Miasto jest barokowy Pałac Sapiehów znajdujący się przy ul. Zakroczymskiej. Wybudowany w połowie XVIII w. wg projektu Jana Zygmunta Deybla, na przestrzeni dziejów pełnił różne publiczne funkcje (koszar, szpitala, szkoły). W czasie wojny został zbombardowany i spalony, odbudowany w latach 50. XX w. Dziś mieści się tu Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Słabosłyszących.

W rynku Nowego Miasta swoją siedzibę ma także Teatr WARSawy. Wcześniej znajdowało się tu Kino Wars. Były rozbiórkowe plany deweloperskie, jednak z racji tego, iż pod salą znajdują się bunkry przeciwatomowe, nie zdecydowano się na ich dekonstrukcję, by nie naruszyć skarpy wiślanej, w którą są wbudowane.

Na ulicy Freta znajduje się Muzeum Marii Skłodowskiej Curie, interesujące pod względem ciekawej osobowości kobiecej oraz jednej ze słynniejszych chemiczek świata. Muzeum gromadzi zbiory, organizuje wystawy czasowe, wykłady, spotkania autorskie i wydarzenia artystyczne.

Fort Legionów – Nowe Miasto

Nowe Miasto – atrakcje dla mieszkańców i turystów

Na północy obszaru rozpościera się graniczący z Żoliborzem Park Traugutta. W jego sercu znajduje się Fort Legionów – wspaniale odrestaurowany obiekt Twierdzy Warszawa, który od lat dzierżawi warszawska rodzina restauratorów – Kręgliccy. W każdą środę odbywa się tu rolniczy targ, a Fort można wynajmować na większe i mniejszy imprezy. Po drugiej stronie parku swoją lokalizację ma stadion Polonii Warszawa. W Parku Traugutta znajdziemy wiele zacisznych, zadrzewionych alejek z ławeczkami, jak również place zabaw.

Mieszkanie położone w zabytkowej kamienicy nieopodal rynku

Kolejne miejsce rekreacyjne to Park Fontanny znajdujący się u podnóża warszawskiej skarpy. Jest to lubiane przez mieszkańców miejsce odpoczynku, w którym w sezonie letnim wieczorami odbywają się świecące pokazy fontann, jak również koncerty i plenerowe imprezy. Mieści się tu również Warszawska Strefa Rodziny, gdzie wydzielono strefę relaksu i sportu, z boiskami wielofunkcyjnymi, jak również kompleks placów zabaw, atrakcyjnych dla dzieci w różnym wieku.

Przy brzegu Wisły ciągną się Bulwary, na odcinku Nowym Miasta znajduje się stalowa wieża widokowa oraz pawilony gastronomiczne.

Mieszkania – Nowe Miasto

Charakter zabudowy Nowego Miasta jest wbrew pozorom zróżnicowany – przy Rynku i brukowanych ulicach oraz w sercu obszaru dominują kolorowe, zdobione kamienice. Natomiast na obrzeżach znajdują się osiedla niewysokich bloków.

Komunikacja w obszarze Nowe Miasto jest dobra, choć oczywiście w punktach granicznych, na samo Nowe Miasto nie wyjeżdżają autobusy, a ruch samochodowy jest ograniczony. Jednak Wisłostradą, Miodową, Bonifraterską czy Konwiktorską jeżdżą liczne linie autobusowe. W pobliżu granic obszaru, w sąsiedniej dzielnicy znajdują się dwie stacje metra: Ratusz-Arsenał oraz Dworzec Gdański. W obszarze Nowe Miasto możemy spotkać się z problem znalezienia miejsc parkingowych.

Nowe Miasto – wyjątkowe mieszkanie przy ulicy Podwale

Na Nowym Mieście jest dobry dostęp do edukacji. Znajdują się tu rejonowe przedszkola i szkoły podstawowe. Swoją siedzibę ma tu również liceum Andersa oraz Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa i Ochrony im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Miłośnicy sportu mają bardzo dobre warunki to trenowania dyscyplin. Wzdłuż Wisły ciągnie się ścieżka pieszo-rowerowa, w parkach znajdują się plenerowe siłownie. Stadion Polonii to kompleks większych i mniejszych boisk, przy których działają szkółki piłkarskie. Są tu również korty tenisowe. Ciekawa oferta zajęć jest również w Warszawskiej Strefie Rodziny. Najbliższy basen (o długości olimpijskiej) znajduje się przy ul. Inflanckiej w sąsiadującym obszarze.

Nowe Miasto – kościół

W obszarze Nowe Miasto zrobimy zakupy w licznych osiedlowych sklepach, jednak należy mieć na uwadze, iż jest to rejon turystyczny i ceny mogą być zawyżone. Przy Bonifraterskiej znajduje się popularny dyskont. W środy w Forcie Legionów działa targ, gdzie można się zaopatrzyć w wiele spożywczych i rolniczych produktów.

Dostęp do opieki medycznej w obszarze Nowe Miasto jest dobry, na jego granicy, na Andersa, znajduje się poradnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Są tu również prywatne, specjalistyczne gabinety.

Mapa gastronomiczna Nowego Miasta jest zróżnicowana, bogata i ciekawa. Lokale znajdują się głównie w historycznej części – najwięcej na ulicy Freta.

Nowe Miasto – zabytkowe kamienice, zielone otoczenie

Wierni mieszkający w obszarze Nowe Miasto przynależą do parafii przy kościele Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny oraz św. Kazimierza Królewicza u sakramentek. Ten pierwszy kościół zasługuje na uwagę również pod względem turystycznym – wybudowany został w stylu gotyckim w XV w. w miejscu pogańskiej świątyni. Kościół został zniszczony podczas powstania warszawskiego. Podczas odbudowy w latach 1947-1952 wzorowano się na rysunkach-panoramach miasta.

Nowe Miasto to obszar nierówny. Bywa czas w roku, gdy jest tu gwarno i tłoczno, jednak gdy przychodzi jesień i znikają turyści robi się nostalgicznie i pięknie. Jest to miejsce dla koneserów, z pewnością mieszkanie tu ma swoje wady – mały dostęp do usług innych niż turystyczne, problem z zaparkowaniem. Zaletą natomiast jest ogromna ilość knajp i tętniące wieczorne życie.

Zobacz również inne obszary Warszawy.

Kolejny artykuł

Solec – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Solec to obszar w warszawskiej dzielnicy Śródmieście. Solec mieści się nad Wisłą i graniczy z obszarami Powiśle, Śródmieście Południowe i Ujazdów.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu