Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Ogrzewanie podłogowe – czy warto?

Ula Olczak
Ula Olczak

Ogrzewanie podłogowe to coraz częściej wybierane rozwiązanie podczas budowy domu czy gruntownego remontu. Zwolennicy chwalą je za estetykę i nowoczesność, jednak w oczach dużej grupy osób wciąż pozostaje tajemnicą. Ogrzewanie podłogowe – czy warto?

Ogrzewanie podłogowe – czy warto?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule podpowiemy, co to jest ogrzewanie podłogowe, jakie są jego rodzaje i z jakim urządzeniem grzewczym można je stosować. Dowiesz się też, czy warto zamontować ogrzewanie podłogowe w swoim domu.

Przejdź do akapitu:

Ogrzewanie podłogowe – co to?

Ogrzewanie podłogowe to nowoczesna technologia ogrzewania domów, która podobnie jak ogrzewanie ścienne i sufitowe zaliczana jest do ogrzewania płaszczyznowego. Ogrzewanie podłogowe obejmuje dużą powierzchnię i nie wymaga wysokiej temperatury, by dawać odczucie ciepła i komfortu, dlatego też podłogówka nazywana jest ogrzewaniem niskotemperaturowym. Ten typ ogrzewania można zastosować w całym domu lub w poszczególnych pomieszczeniach.

Podłogówkę można wykonać na całej powierzchni domu, ale może zostać wykorzystana też w jednym pomieszczeniu

Ogrzewanie podłogowe różni się od standardowych kaloryferów przede wszystkim rozkładem temperatury. Grzejnik ogrzewa pomieszczenie konwencją, czyli swobodnym ruchem powietrza. Ciepło wędruje do sufitu, a następnie wychłodzone powraca po podłodze, przez co najcieplejsze powietrze znajduje się pod sufitem, a najchłodniejsze w okolicach podłogi. W przypadku podłogówki najwyższa temperatura jest przy podłodze, a najniższa lokalizuje się pod sufitem. Taki ruch powietrza jest korzystniejszy dla organizmu oraz zapewnia to samo poczucie ciepła przy temperaturze o 1-2 stopnie niższej niż przy zastosowaniu grzejników. Podłogówka wiąże się zatem z większym komfortem oraz niższymi rachunkami za energię.

Rodzaje ogrzewania podłogowego

Podczas wyboru ogrzewania podłogowego, warto znać jego rodzaje oraz wady i zalety każdego rozwiązania. Popularne są obecnie trzy rodzaje podłogówki: ogrzewanie podłogowe wodne, elektryczne i powietrzne. Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać?

Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Elektryczne ogrzewanie podłogowe oznacza umieszczenie w podłodze przewodów grzejnych lub specjalnych mat grzewczych, które przekazują ciepło do pomieszczenia przez podłogę. Do elektrycznego ogrzewania podłogowego wykorzystuje się takie elementy grzejne jak:

  • kable grzewcze – najpopularniejsze rozwiązanie. Kable grzewcze należy starannie rozprowadzić z uwzględnieniem ściśle określonych w instrukcji montażu odległości, a następnie zalać wylewką betonową,
  • maty grzejne – specjalna siatka z wplecionym kablem grzejnym. Maty grzejne mocuje się warstwą kleju lub masą samopoziomującą tuż pod płytkami. Wymagają one określonych odstępów od elementów przytwierdzonych do podłogi na stałe, ponieważ ewentualny remont mógłby wiązać się z uszkodzeniem mat grzejnych,
  • folie grzejne – płaskie druty aluminiowe zlokalizowane w folii poliestrowej. Folie grzejne spotykane są w zestawach z modułami grzewczymi, które można modyfikować.

Podłogowe ogrzewanie elektryczne jest szybkie i dość tanie w montażu oraz proste w sterowaniu, jednak do jego wad z pewnością należy wysoki koszt eksploatacji, czyli duże rachunki za energię elektryczną. Polecane jest do mniejszych pomieszczeń, więc sprawdzi się świetnie np. w łazienkach.

Wodne ogrzewanie podłogowe

Wodne ogrzewanie podłogowe to system rur grzejnych stworzonych z tworzywa sztucznego (najczęściej z polietylenu sieciowanego) lub metali, przez które przepływa ogrzana woda (maksymalna temperatura wody zasilającej to 55°C). Do instalacji wodnej niezbędne jest wyliczenie długości pętli ogrzewania podłogowego. System ten montuje się bezpośrednio na izolacji cieplnej i przeciwwilgociowej, a następnie zalewa warstwą jastrychu, czyli podkładu podłogowego pod posadzką. Do wykończenia wodnego ogrzewania podłogowego często stosowane są płytki ceramiczne, lecz również inne materiały sprawdzą się świetnie w tej roli. Instalacja wodna powinna zostać przemyślana już na wczesnym etapie projektu, ponieważ wymaga on szczegółowego rozplanowania powierzchni. Wodne ogrzewanie podłogowe jest kompatybilne ze źródłami energii, które posiadają regulację temperatury. Stosowane są m.in. kotły gazowe, pompy ciepła czy kolektory słoneczne.

Elektryczna podłogówka nie powoduje podniesienia poziomu podłogi

Do wodnego ogrzewania podłogowego należy przygotować się już na wczesnym etapie. Mimo, że ogrzewanie podłogowe wodne wyróżnia się niskim kosztem eksploatacji, to warto wiedzieć, że koszt montażu i ewentualnych remontów będzie wiązał się z dosyć wysoką ceną.

Powietrzne ogrzewanie podłogowe

Powietrzne ogrzewanie podłogowe to najmniej znane rozwiązanie w Polsce. Polega na przepływie ogrzanego powietrza przez kanały usytuowane bezpośrednio w podłodze lub w fundamentach. Połączenie fundamentu z ogrzewaniem podłogowym zapobiega przenikaniu wilgoci do betonu, dzięki czemu możliwe jest wykończenie podłogi dowolnym materiałem oraz połączenie instalacji ze zróżnicowanymi źródłami energii. Powietrzne ogrzewanie podłogowe określane jest jako bezawaryjne. Ogrzewanie to można jednak zastosować tylko podczas budowy budynku, co uniemożliwia wybór tego rozwiązania podczas remontu.

Ogrzewanie podłogowe – koszt i wykonanie

Koszt ogrzewania podłogowego zależny jest od wielu czynników, ale przede wszystkim od rodzaju instalacji na jaką się zdecydujemy. Po wyborze konkretnej podłogówki powinniśmy zdecydować, jaki obszar ona obejmie – cały dom, część budynku, a może tylko pojedyncze pomieszczenia? Do wykonania ogrzewania podłogowego niezbędny jest zatem dokładny projekt instalacji, który uwzględni przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń, usytuowanie stałych elementów umeblowania oraz układ urządzeń sanitarnych w łazience. Po przeanalizowaniu projektu można kupić materiały i przystąpić do montażu.

Warstwy podłogi wykonane są w taki sposób, by minimalizować straty ciśnienia i ciepła

W pierwszej kolejności należy pamiętać o dokładnym przygotowaniu podłoża. Warstwa chudego betonu powinna zostać dokładnie oczyszczona, osuszona i wyrównania. Kolejnym krokiem jest ułożenie izolacji przeciwwilgociowej, do czego często stosowana jest folia polietylenowa oraz izolacji termicznej, w czym sprawdzi się styropian. Niezbędne będzie wykonanie dylatacji, aby podłoga nie uległa odkształceniu pod wpływem naprężenia.

Następny etap to montaż rozdzielacza i umieszczenie rur zgodnie z projektem. W tym momencie konieczna będzie próba ciśnieniowa, która określi szczelność instalacji. Kolejno można pokryć rury wylewką betonową i poczekać na związanie zaprawy. Do wykończenia podłogi można zastosować wiele materiałów, jednak bardzo ważne jest to, by posiadały rzetelną informację o możliwości montażu ich do ogrzewania podłogowego. Posadzka powinna dobrze przewodzić ciepło.

Koszt ogrzewania podłogowego obejmie zatem:

  • projekt,
  • materiały izolacyjne,
  • elementy instalacyjne,
  • sterowniki do regulacji i czujniki temperatury,
  • kocioł grzewczy,
  • robociznę.

Ogrzewanie podłogowe – wady i zalety

Zalety ogrzewania podłogowego

Podłogówka to świetne rozwiązanie dla każdego, kto pragnie czuć pod stopami przyjemne ciepło. Ważne jest to, że podłogówka równomiernie rozprowadza ciepło, dzięki czemu zapewnia komfort cieplny. Dobry rozkład temperatur umożliwia też otrzymanie optymalnego poziomu wilgotności powietrza, które podczas sezonu grzewczego bywa uciążliwe w przypadku tradycyjnych grzejników. Suche powietrze negatywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie domowników, a dzięki podłogówce można je zminimalizować.

Chociaż montaż ogrzewania podłogowego nie należy do najtańszych to pod kątem użytkowania jest to bardziej ekonomiczne rozwiązanie niż standardowe grzejniki. Ciepło rozprowadzane po całej powierzchni pozwala szybciej osiągnąć komfort termiczny, dzięki czemu temperatura nie musi być wysoka, by dawała poczucie ciepła. Niższa temperatura to niższe koszty zużycia energii. Inwestycja ta powinna zatem po pewnym czasie się zwrócić.

Wiele osób obawia się zalegającego kurzu w mieszkaniach z ogrzewaniem podłogowym, jednak cyrkulacja i poziom wilgotności powietrza to czynniki, które przyczyniają się do mniejszej ilości kurzu i pyłku niż w przypadku kaloryferów.

Warstwy podłogi wykonane są w taki sposób, by minimalizować straty ciśnienia i ciepła

Za ogrzewaniem podłogowym przemawia również estetyka, którą prezentuje. Chociaż obecne grzejniki nie są szkaradnym elementem wystroju to ich brak może znacznie poszerzać możliwości aranżacyjne pomieszczeń. Brak grzejników pod oknem czy obok niego sprawia, że wnętrze jest bardziej nowoczesne i eleganckie oraz umożliwia tym samym usytuowanie w tych miejscach innych elementów.

Kolejną z zalet podłogówki jest dłużej utrzymująca się wysoka temperatura posadzki. Oznacza to, że nawet po wyłączeniu ogrzewania, temperatura w pomieszczeniu będzie wciąż komfortowa. W przypadku kaloryferów następuje szybkie wychłodzenie.

Wady ogrzewania podłogowego

Chociaż podłogówka posiada wiele zalet, nie jest pozbawiona wad. Jednym z największych minusów ogrzewania podłogowego jest koszt montażu oraz konieczność wybrania firmy wyspecjalizowanej w instalacji podłogówki. Warto pamiętać, że każde niedociągnięcie może wiązać się z niesprawnościami w przyszłości, które znacznie podwyższą koszt tego typu ogrzewania.

Inna wadą jest również trudność w naprawie ewentualnej awarii. Ukrycie instalacji pod warstwą betonu i pod podłogą uniemożliwia szybką naprawę nawet niewielkiej usterki. Rozbiórka podłogi może więc wiązać się ze znacznymi kosztami oraz czasochłonnym remontem.

Do ogrzewania podłogowego niezbędny jest konkretny zestaw grzewczy oraz m.in. folia izolacyjna

Wadą ogrzewania podłogowego jest też konieczność uwzględnienia układu masywnych mebli przed montażem. Rury grzewcze nie powinny przebiegać pod obszerną szafą, kanapą czy kuchennym umeblowaniem, ponieważ obniża to skuteczność tego ogrzewania. Do podłogówki konieczna będzie odpowiednia posadzka dostosowana do specyficznych warunków. W wielu przypadkach wskazana będzie również rezygnacja z grubych dywanów, które mogłyby utrudniać oddawanie ciepła.

Ogrzewanie podłogowe – przydatne informacje

Ogrzewanie podłogowe – opinie

Zmiana tradycyjnego ogrzewania na podłogówkę zwykle wiąże się z podniesionym komfortem życia. Większość osób, która zdecydowała się na to rozwiązanie dostrzega walory, jakie daje, czyli np. komfort cieplny oraz przyjemność bosego stąpania po podłodze.

Czy ogrzewanie podłogowe jest zdrowe?

Poprawnie zaprojektowana, wykonana i wykorzystywana instalacja podłogówki wyklucza szkodliwość tego rozwiązania. Ogrzewana podłoga ma pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie organizmu oraz oferuje lepszy rozkład temperatur niż tradycyjny grzejnik. Ludzki organizm lepiej przyswaja cieplejszą temperaturę w pobliżu nóg oraz chłodniejszą w wyższych strefach.

Podłogówka jest rozsądnym rozwiązaniem dla osób, które poszukują nowoczesnych i estetycznych rozwiązań

Co jaki czas przeprowadzać odpowietrzanie podłogówki?

Odpowietrzanie podłogówki powinno zostać przeprowadzone po ułożeniu całej instalacji i powtarzane średnio co 3-4 lata. Warto zwracać uwagę na takie symptomy jak nierównomierne grzanie instalacji, powstawanie zimnych miejsc w różnych częściach podłogi, obniżona temperatura w pomieszczeniu czy niepokojące odgłosy np. szum, stukanie, przelewanie, ponieważ mogą one świadczyć o zapowietrzeniu. Nowoczesne podłogówki posiadają automatyczny odpowietrznik, który pozwala przeprowadzać takie zabiegi samodzielnie.

Czym jest sterownik do podłogówki?

Sterownik do podłogówki pozwala na wygodne zarządzanie ogrzewaniem podłogowym. Sterownikiem ustalamy optymalną temperaturę, co może przyczynić się do jeszcze większej oszczędności energii. Nowoczesne sterowniki umożliwiają zarządzanie ciepłem z poziomu aplikacji mobilnej.

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki?

Tradycyjne grzejniki to rozwiązanie, które wymaga niższych nakładów finansowych, więc są one dobrym rozwiązaniem, gdy naszym wyznacznikiem jest cena montażu. Jeśli jednak zależy nam na komforcie i estetyce to warto zdecydować się na podłogówkę. Z biegiem czasu różnica finansowa zostanie pokryta niższymi rachunkami.

Kolejną kwestią pozostaje, jakie ogrzewanie podłogowe wybrać? Odpowiedź uzależniona jest przede wszystkim od tego, czy zależy nam na tańszym montażu czy niższych rachunkach. Wodna instalacja wpłynie na niższe stałe rachunki, elektryczna będzie tańsza w montażu, natomiast powietrzną trzeba przewidzieć na etapie fundamentów. Niezależnie od tego, która opcja będzie dla nas najbardziej odpowiednia, do montażu ogrzewania podłogowego warto wybrać specjalistę, który sumiennie wykona zadanie i tym samym zapobiegnie przyszłym awariom, które mogłyby być bardzo kosztowne.

Zobacz też pozostałe artykuły.

Kolejny artykuł

Estetyczna łazienka – baterie podtynkowe
Baterie podtynkowe to rozwiązanie coraz śmielej wybierane przez osoby na nowo aranżujące swoje łazienki oraz entuzjastów nowoczesnych rozwiązań. Doceniane są za estetykę, możliwość personalizacji oraz liczne warianty stylistyczne. Baterie podtynkowe – czy warto je wybrać do swojej łazienki?
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu