Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Przeprowadzka z akwarium – jak zorganizować bezpieczny transport?

Ula Olczak
Ula Olczak

Przeprowadzka to czasem nieunikniona część życia. Gdy jednak nasz dobytek wykracza poza jedną walizkę, zmiana miejsca zamieszkania bywa prawdziwym wyczynem. Największe wyzwanie może stanowić dla nas przeprowadzka z akwarium. Podpowiadamy, jak zrobić to bezpiecznie i bezstresowo.

Przeprowadzka z akwarium – jak zorganizować bezpieczny transport?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule dowiesz się, w jaki sposób zorganizować bezpieczny transport akwarium oraz jak zadbać o zdrowie rybek podczas przeprowadzki. Podpowiemy również jak przygotować rybki do nowego środowiska, a także kiedy warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy przeprowadzonej.

Przejdź do akapitów:

Jak pomóc rybkom przetrwać transport?

Decydując się na przeprowadzkę z akwarium, warto wziąć pod uwagę wszelkie czynniki. Przede wszystkim należy pamiętać, że transport rybek i zmiana ich dotychczasowego trybu życia wiąże się dla nich z dużym stresem, dlatego istotne będzie to, by zaplanować transport akwarium w taki sposób, by zminimalizować straty oraz nie narażać rybek na długotrwałą niepewność. Zwierzęta doświadczające stresu są bowiem bardziej narażone na choroby i urazy, a pragniemy przecież zadbać o swoje rybki, co najmniej tak, jakby były złote i spełniały marzeń.

Pora roku

Podczas przeprowadzki z akwarium kluczowa będzie nawet pora roku, w której zdecydujemy się na transport. Mieszkańcy akwarium trudno znoszą duże wahania temperatury, dlatego warto unikać zbyt wysokich upałów oraz nadmiernego mrozu. Jeśli decydujemy się na przeprowadzkę, gdy temperatura na zewnątrz jest skrajna, zadbajmy o to, by odpowiednio odseparować niekorzystne warunki atmosferyczne od naszych rybek.

Przeprowadzka - akwarium musi zostać odpowiednio przygotowane do transportu

Odpowiednie transportery

Podczas przeprowadzki rybek należy wyposażyć się w odpowiednie dla nich transportery. Jeśli transport ma się odbyć w foliowych woreczkach, należy kupić te o zaokrąglonych rogach, dzięki czemu zapobiegniemy możliwej śmierci rybek poprzez uduszenie lub zgniecenie. Zwykłe reklamówki spożywcze nie mają też gwarancji co do wytrzymałości i szczelności, a także mogą być toksyczne podczas długotrwałego kontaktu z wodą. Akwarystyczne woreczki trzeba napełnić wodą maksymalnie do połowy, aby zapewnić rybkom odpowiednią ilość tlenu. Możliwe jest także przewiezienie rybek w wiaderku, pojemniku lub słoiczku. Do transportu rybek często są wykorzystywane także napowietrzacze lub tabletki tlenowe, które pozwalają zadbać o odpowiednią jakość środowiska, w którym są transportowane ryby. Nie wszystkie ryby, nawet jeśli na co dzień żyją w jednym akwarium, nadają się do wspólnego transportu. Należy więc uzbroić się w wiedzę, dzięki której odpowiednio odseparujemy konkretne gatunki ryb.

Przeprowadzka z akwarium – przygotowywanie mieszkańców

Przed przeprowadzką należy również zadać o odpowiednie przygotowanie mieszkańców. Rybki nie powinny być karmione około 24-48 h przed transportem, dzięki czemu zmniejszymy redukcję zanieczyszczeń. Zbyt dużo wydzielin podczas dłuższego transportu mogłoby skutkować chorobą lub nawet śmiercią rybek. Przed przeprowadzką ewentualne chore zwierzęta należy oddzielić od zdrowych, co pozwoli zmniejszyć ryzyko zarażenia się zdrowych osobników.

Rośliny akwariowe i akcesoria

Do przeprowadzki powinny zostać odpowiednio przygotowane również rośliny i akcesoria. Rośliny można przewozić w plastikowych torebkach, pamiętając o tym, by zapewnić im odpowiednią wilgotność podczas transportu. Rośliny akwariowe wymagają dużej wilgotności, dlatego można spryskać je wodą i owinąć folią. Akcesoria należy oczyścić lub ewentualnie wymienić na nowe. Każdy z elementów przewozimy zapakowany w taki sposób, by nie został uszkodzony w transporcie.

Bezpieczny transport akwarium polega na całkowitym opróżnieniu akwarium z wody, rybek, akcesoriów i podłoża

Jak bezpiecznie przetransportować akwarium?

Nie jest wskazane, by przewozić rybki i rośliny w akwarium, dlatego przed przeprowadzką powinno zostać ono opróżnione. Również ze względu na wagę, szczególnie większe akwaria byłyby trudne do przeniesienia, ponieważ nawet parę centymetrów podłoża będzie znacznym obciążeniem.

Również woda nie powinna zostać wylana. Więcej niż połowę wody ze starego akwarium należy przewieźć w nowe miejsce, co pozwoli rybkom stopniowo przyzwyczaić się do nowej wody i równocześnie zmniejszy też ich stres. Woda w różnych regionach będzie znacznie się od siebie różnić parametrami, co także wpłynie na zachowanie zwierząt.

Do nowego akwa należy należy nalać część dotychczasowej wody, która pozwoli szybciej zadomowić się rybkom

Żwir posiada żyjące bakterie, które tworzą cały ekosystem, jakiego nie warto się pozbywać, dlatego też wymiana całego podłoża na nowe nie jest najlepszym pomysłem. Żwir przenosimy do odpowiedniego naczynia i transportujemy do nowego miejsca. Całościowo lub częściowo opróżnione akwarium należy zabezpieczyć przed stłuczeniem oraz stabilnie przymocować w pojeździe. Jeśli przewozimy akwarium częściowo wypełnione podłożem, trzeba uważać na to by w jak najmniejszym stopniu naruszyć pozostawiony żwir. W tym celu akwarium powinno zostać ustawione płasko, tak żeby nie było narażone na poruszanie się. Wieloletnie podłoże może posiadać jednak szkodliwe związki (m.in. siarkowodór), które po poruszeniu mogą źle wpłynąć na zdrowie żyjątek, dlatego powinniśmy zastosować nowy piasek ze szczepką ze starego podłoża. Puste akwarium można okryć folią bąbelkową, styropianem lub materiałem, który zamortyzuje ewentualne negatywne skutki przejazdu.

Woda w nowym miejscu zamieszkania

W nowym miejscu zamieszkania możemy zaobserwować znaczne różnice w parametrach wody, dlatego bardzo ważne jest to, by rybki przyzwyczajać stopniowo do nowego akwarium oraz do nowego środowiska.

Wcześniejsze przyzwyczajenie ryb do nowej wody

Jeśli mamy możliwość zdobyć przed przeprowadzką wodę z nowego domu, to warto dwa razy w tygodniu 20% starej wody zastępować świeżą. Jeśli takiej opcji nie posiadamy, dotychczasową wodę nalewamy do kanistra lub baniaka i transportujemy do nowego miejsca zamieszkania. Etapowa wymiana wody pozwoli na bezstresowe dostosowanie się rybek do nowych warunków. Po usytuowaniu akwarium w nowym miejscu należy umieścić istotne akcesoria, część wody i filtr, poczekać na wyklarowanie się wody, następnie dolać resztę wody, wyeksponować rośliny i dopiero wtedy wpuścić rybki. Zanim jednak wpuścimy osobniki, folie z rybkami umieszczamy w wodzie na kilkanaście minut, dzięki czemu przyzwyczaimy ryby do nowej temperatury. Po przeprowadzce nie należy natychmiastowo karmić rybek. Wskazane jest odczekanie kliku godzin, które pozwolą rybkom przyzwyczaić się do nowego otoczenia oraz uspokoić po podróży. Kolejno można wzbogacać posiłek ryb o preparaty witaminowe, które wspomogą ich układ odpornościowy.

Akwarium należy przenosić delikatnie

Firma transportowa – aby wszystko poszło sprawnie

Przeprowadzka z akwarium może być dużym wyzwaniem, szczególnie, gdy posiadamy jedynie osobówkę, a nasze akwarium jest znacznych rozmiarów. Wtedy też warto zadbać o bezpieczeństwo rybek, wyposażenia oraz akwarium i skorzystać z usług profesjonalnej firmy transportowej. Do transportu akwarium poleca się przede wszystkim usługi firm, które specjalizują się w akwarystyce. Doświadczona firma transportowa zadba o to, by przeprowadzka odbyła się z jak najmniejszym obciążeniem dla zwierząt oraz brakiem uszkodzeń ich domu.

Niezależnie od tego, czy posiadamy duże, czy małe akwarium, powinniśmy ze szczególną dbałością podejść do transportu żyjących w nich ryb. Warto zadbać o dobrą organizację i sprawnie przebiegający proces. Nie zapomnijmy także o odpowiednich transporterach dla ryb oraz o dokładnym zabezpieczeniu akwarium. Pamiętajmy, że przeprowadzka to duży stres nie tylko dla nas, lecz również dla naszych zwierząt.

Zdrowe rybki w akwarium

Zobacz również pozostałe artykuły.

Kolejny artykuł

Prysznic bez brodzika – wady i zalety
W nowoczesnych łazienkach coraz rzadziej stosuje się tradycyjne, zabudowane kabiny prysznicowe z brodzikiem. Ich miejsce zastępują minimalistyczne prysznice z odpływem liniowym lub punktowym, które są lekkie w odbiorze oraz maksymalizują przestrzeń. Czy warto zainwestować w prysznic bez brodzika?
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu