W nowoczesnych łazienkach coraz rzadziej stosuje się tradycyjne, zabudowane kabiny prysznicowe z brodzikiem. Ich miejsce zastępują minimalistyczne prysznice z odpływem liniowym lub punktowym, które są lekkie w odbiorze oraz maksymalizują przestrzeń. Czy warto zainwestować w prysznic bez brodzika?
W tym artykule dowiesz się, czy warto zdecydować się na kabinę prysznicową bez brodzika oraz jakie są jej zalety i wady. Podpowiemy także w jakich łazienkach sprawdzi się prysznic bez brodzika, a także jakie wybrać do niego drzwi, płytki czy też odpływy.
Przejdź do akapitu:
Kabiny prysznicowe bez brodzika to nowoczesne i bardzo estetyczne rozwiązanie, które świetnie komponuje się niemal z każdym stylem aranżacyjnym. Kabiny prysznicowe bez brodzika zapewniają więcej przestrzeni i światła od tradycyjnych alternatyw, a także sprawdzą się w niewielkich lub problematycznych pomieszczeniach. Brak brodzika to także duża zaleta dla osób niepełnosprawnych czy starszych, ponieważ podłoga nie tworzy barier, a kabinę można dowolnie dostosować do preferowanej wielkości. Również osoby posiadające zwierzęta w wygodniejszy sposób będą mogły zadbać o higienę swoich pupili. Decydując się na prysznic bez brodzika ułatwiamy sobie też sprzątanie, ponieważ gładka podłoga wymaga mniej czasu i zaangażowania niż brodzik.
Pomimo licznych zalet, jakie niosą ze sobą kabiny prysznicowe bez brodzika, posiadają one również wady. Jedną z nich jest konieczność uwzględnienia odpowiedniego odpływu na wczesnym etapie budowy oraz zachowanie dostatecznego spadku podłogi, który wynosi około 2%. Montaż odpływu w istniejącej już łazience będzie utrudniony, ponieważ często obowiązkowe okazuje się kucie w płytkach, a czasem również w podłożu pod nimi. Taka ingerencja z pewnością będzie miała swoje odzwierciedlenie w finansach, dlatego też wiele osób, kiedy decyduje się na prysznic bez brodzika, podejmuje się generalnego remontu łazienki.
Prysznic bez brodzika nie wymaga tradycyjnych kabin montowanych z każdej strony. Kabina prysznicowa zastępowana jest często jedną ścianą lub parawanem. Prysznic bez kabiny, za to ze szklaną ścianą, tworzy otwartą przestrzeń, a jednocześnie chroni łazienkę przed zachlapaniem oraz zapewnia komfortową temperaturę pod prysznicem.
Montaż prysznica bez brodzika możliwy jest w niemal każdej przestrzeni. Małe łazienki wydawać się będą bardziej harmonijne i optycznie większe, gdy zrezygnujemy z brodzika, a duże łazienki nabiorą współczesnego charakteru. Kabina bez brodzika może być zamontowana także w istniejącej wnęce. Warto wtedy pamiętać o zapewnieniu sobie dostatecznej wielkości i światła. Przyjmuje się, że komfortową swobodę ruchu pod prysznicem uzyskamy stosując szerokość od 70 do 140 cm, jednak wymiary prysznica mogą być dowolne. Możliwa jest także dobudowa ścianki, która oddzieli część prysznicową od pozostałej strefy łazienki.
Montaż kabiny prysznicowej bez brodzika wymaga decyzji, które wpłyną na jego późniejszą funkcjonalność, praktyczność i estetykę. Konieczny jest wybór miejsca, gdzie powstanie nasza strefa kąpieli oraz dobór odpowiednich materiałów i odpływu.
Prysznic bez brodzika daje liczne możliwości aranżacyjne oraz pozwala na dobór dowolnych płytek. Warto podejść do tego rozsądnie i zdecydować się na płytki antypoślizgowe. Zwykłe płytki tworzą niebezpieczeństwo wypadku, szczególnie, gdy powierzchnia jest mokra. Dobrym rozwiązaniem będą płytki oznaczone symbolem od R9 do R13. Antypoślizgowe płytki najlepiej zastosować na całej powierzchni podłogi łazienkowej. Nie mniej istotny jest także dobór kleju i fugi – muszą one mieć właściwości wodoodporne. Polecana jest fuga z żywicy epoksydowej, ponieważ jest elastyczna i dostosowana do wysokiej wilgoci.
Strefę prysznicową często wyróżnia się innym odcieniem lub rodzajem kafelek, aby wizualnie oddzielić ją od reszty łazienki. Pod prysznic wybierane są nierzadko płytki przypominające mozaikę, ponieważ skutecznie maskują odpływy.
Kiedy decydujemy się na kabinę typu walk-in drzwi nie są konieczne. Przy pozostałych typach kabin najczęściej stosuje się drzwi skrzydłowe, drzwi składane i drzwi przesuwne. Drzwi skrzydłowe mogą być otwierane na zewnątrz lub do środka. Drzwi składane nazywane są również drzwiami harmonijkowymi ze względu na sposób ich składania. Drzwi składane świetnie się prezentują, lecz często są mniej szczelne niż pozostałe opcje. Dostępne są także drzwi przesuwne, które umieszczane są na prowadnicach lub rolkach jezdnych, dzięki czemu przesuwają się na jeden lub dwa boki. Wybierając drzwi, warto zdecydować się na produkt o wysokiej jakości, który gwarantować będzie długą żywotność oraz bezproblemowe czyszczenie.
Projekt prysznica bez brodzika wymaga wyboru odpowiedniego odpływu. Najczęściej stosowane są odpływy punktowe i odpływy liniowe wykonane ze stali nierdzewnej. Odpływ punktowy zbudowany jest z syfonu montowanego w podłodze oraz klatki usytuowanej w poziomie posadzki. Odpływ punktowy jest dyskretnym rozwiązaniem i niemal niewidocznym, ponieważ w prosty sposób można pokryć go płytkami. Odpływ należy zamontować z uwzględnieniem dwuprocentowego spadku z każdej strony odpływu. Niewielki odpływ wpływa na mniejszą skuteczność zbierania wody, dlatego w dużych łazienkach stosuje się dwa odpływy, które zapobiegają zalaniu podłogi.
Drugim popularnym rozwiązaniem jest odpływ liniowy, który składa się z kanału prysznicowego zlokalizowanego w podłodze oraz rusztu umieszczonego na poziomie płytek. Odpływ liniowy jest montowany zwykle przy ścianie lub na granicy kabiny prysznicowej z zachowaniem spadku w kierunku odpływu z jednej lub z dwóch stron.
Podczas montażu odpływu liniowego czy też punktowego konieczna jest prawidłowa izolacja przeciwwilgociowa. Zabezpiecza ona nie tylko poniższe kondygnacje przed zalaniem, ale także zapobiega przed przedostaniem się wilgoci pod płytki. Nowoczesną izolację przeciwwilgociową tworzy się przy użyciu folii w płynie.
Kształt kabiny prysznicowej wpływa na jej funkcjonalność, ale dobierany jest on także do posiadanej powierzchni. Kabina narożna umieszczana jest w rogu łazienki, przybiera półokrągły lub kwadratowy kształt i często sprawdza się w niedużych łazienkach. Kabina przyścienna montowana jest natomiast bezpośrednio przy ścianie i zwykle posiada prostokątny lub kwadratowy kształt. Popularna jest także kabina walk-in – nie posiada ona ruchomych drzwi, a w ich miejsce montowana jest szklana ściana. Zaletą kabin walk-in jest łatwy montaż ścianki oraz brak szyn i niewielkich metalowych elementów, które należy zachowywać w czystości. To bardzo estetyczne rozwiązanie, idealne do nowoczesnych stylów.
Współczesna łazienka, w której znajdzie się prysznic bez brodzika z pewnością polubi się z nowoczesnymi rozwiązaniami, np. z baterią podtynkową. Panel natryskowy podtynkowy pozwala uzyskać bardzo estetyczną i elegancką łazienkę. Kompozycja tego rodzaju armatury łazienkowej z prysznicem bez brodzika da niezwykle harmonijny i czysty wygląd łazienki oraz niesamowicie ułatwi zachowanie porządku w tym pomieszczeniu. Świetnym rozwiązaniem do nowoczesnych łazienek jest również ogrzewanie podłogowe, które zapewni przyjemną temperaturę płytek oraz pozwoli na szybsze odparowywanie wody.
Kabina prysznicowa bez brodzika to fantastyczny sposób na estetyczną łazienkę, którą można zaaranżować zarówno minimalistycznie, jak i maksymalistycznie. Prysznic bez brodzika należy jednak uwzględnić we wczesnym etapie projektu lub podczas generalnego remontu. Do montażu tego odpływu warto wybrać dobrego fachowca, który oceni potencjał łazienki, grubość podłogi, usytuowanie odpływu liniowego i powierzchni dna natrysku, konieczne modyfikacje a także pomoże odpowiednio zamontować kabinę prysznicową.
Zobacz również pozostałe artykuły.