Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Remont mieszkania – wszystko co musisz wiedzieć

Ula Olczak
Ula Olczak

Kiedy planujemy generalny remont mieszkania, niezbędne jest uwzględnienie wszelkich prac remontowych, jakie będą się na niego składać. Inny bowiem koszt ukształtuje odświeżenie pokoju i niewielkie zmiany, a inny kapitalny remont mieszkania.

Remont mieszkania – wszystko co musisz wiedzieć

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule podpowiemy od czego zacząć remont mieszkania oraz jak się do niego przygotować. Przybliżymy, jak powinien wyglądać remont mieszkania krok po kroku. Podpowiemy również jak wybrać dobrego fachowca oraz czym pokryć koszty robocizny, materiałów i usług remontowych.

Przejdź do akapitów:

Remont mieszkania – jak się przygotować?

Zanim przystąpimy do remontu, warto się do niego odpowiednio przygotować. Niezbędne będzie tu szczegółowe określenie zakresu prac, czasu, jaki zajmie remont oraz kosztów całego przedsięwzięcia. Uwzględnić należy zatem:

  • pomieszczenia, które zostaną objęte pracami, ich metraż oraz prace budowlane i wykończeniowe podzielone na branże,
  • porę roku i termin prac – tak, aby nie kolidowały z innymi, ważnymi sprawami. Remonty lubią się przedłużać i to też warto mieć na uwadze. Warto stworzyć harmonogram remontu mieszkania, który poza terminami określonymi przez wykonawców, pozwoli też uwzględnić daty dostaw mebli i wyposażenia,
  • miejsce na przechowywanie mebli i rzeczy, jeśli remont wymaga pustych pomieszczeń,
  • sprawdzoną ekipę remontową,
  • budżet z odpowiednim zapasem, ponieważ zwykle szacowane okazują się niewystarczające,
  • prace, które wymagają zgody administratora budynku lub też wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej,
  • powiadomienie sąsiadów o remoncie – częstą praktyką jest wieszanie powiadomień o planowanym terminie remontu na klatce schodowej,
  • kontenery na wywóz gruzu, którego nie można pozostawiać w śmietnikach.

Remont domu

Z pewnością warto zwrócić też uwagę na wszelkie drobne usterki, na które do tej pory przymykaliśmy oko. Skrzypiące drzwi, chwiejne klamki, zdarty lakier – drobnostki, które mogą zmieniać prestiż mieszkania. Stwórz listę, w której opiszesz wszelkie konieczne zmiany uwzględniając także te błahe. Możesz skorzystać z kalkulatorów budowlanych dostępnych w internecie, które pomogą Ci oszacować budżet na remont domu.

Remont pokoju

W przypadku remontu pojedynczego pomieszczenia opróżnienie pokoju z mebli nie będzie stanowiło problemu. Pomocne mogą okazać się też folie zabezpieczające i taśmy malarskie, dzięki którym unikniemy bałaganu i rozchlapanej farby. Zanim przystąpimy do remontu pokoju powinniśmy określić, jakie role ma pełnić to pomieszczenie. Jeśli remontowany pokój będzie wielofunkcyjny, warto stworzyć szczegółowy szkic i wyznaczyć w nim strefy uwzględniające niezbędne zmiany takie jak dodatkowe gniazdka, punkty oświetleniowe, ustawienie mebli i wyposażenia. Wizualizacja celu pomoże wykryć ewentualne niedogodności, ale również wyliczyć koszt robocizny.

Remont mieszkania krok po kroku

Podczas remontu niezwykle ważna jest kolejność prac remontowych, raczej brak tu miejsca na spontaniczne decyzje. W pierwszej kolejności przystępujemy do prac rozbiórkowych. Następne powinny być prace instalacyjne uwzględniające przewody elektryczne i rury. Remont łazienki i kuchni to też ewentualne podtynkowe armatury, które trzeba uwzględnić po skuciu płytek. Wtedy możliwa jest też wymiana okien i drzwi. Kolejno wykonywane są prace murarskie i tynkarskie, a także kładzenie płytek i podłóg. Później przystępujemy do malowania ścian i prac wykończeniowych, w tym również sztukaterii, montowania listew i karniszy. Prace remontowe kończymy wstawiając do pomieszczeń meble i wyposażenie oraz niezbędny sprzęt AGD, RTV i dekoracje.

Do remontu mieszkania niezbędny jest dobór odpowiednich materiałów

Generalny remont mieszkania w bloku – które prace wymagają pozwolenia?

Niektóre remonty wymagają zgłoszenia i akceptacji odpowiednich jednostek. Zgodnie z art. 3 pkt. 8 Ustawy Prawo Budowlane, poprzez remont należy rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym. Zaś przebudowa (art. 3 pkt. 7a) to czynności, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu. W związku z tym przed rozpoczęciem prac, te które podlegają pod pojęcie przebudowy, należy zgłosić we właściwe miejsce.

Zawiadomienia właściciela budynku oraz starosty wymagają m.in. prace takie jak wymiana zewnętrznych okien i drzwi, przebudowa ścian działowych, zmiana instalacji kanalizacyjnych, wodociągowych i elektrycznych, wymiana grzejników czy założenie krat zewnętrznych na okna. Wymiany elementów konstrukcyjnych budynków oraz wszelkie jego przeróbki czy też zmiany w elewacji budynku wymagają pozwolenia na budowę. Warto pamiętać też, że np. wymiana balustrady balkonu w bloku jest zwykle niemożliwa, ponieważ wpłynęłaby ona znacząco na ogólny wygląd obiektu.

Remont generalny mieszkania – jak wybrać dobrego fachowca?

Wybór odpowiedniego fachowca czy ekipy nie jest prostą sprawą, dlatego warto podejść do tego z głową i odpowiednim wyprzedzeniem. Cenieni specjaliści często mają zlecenia nawet na najbliższe kilka tygodni czy miesięcy, nie będą więc w stanie realizować kilku inwestycji jednocześnie. Wybranie specjalisty, który jest dostępny niemal od razu budzi wątpliwości co do jakości jego usług, dlatego jeśli nie może on pochwalić się efektami swojej pracy, lepiej poczekać na sprawdzonych fachowców. Sprawdzonych, czyli jakich? Warto tutaj uwzględnić polecenia, szczególnie wśród rodziny i znajomych, oraz zobaczyć jak dany pracownik poradził sobie z zadaniem. Pomocne mogą być też opinie na różnych serwisach internetowych, dzięki którym możemy poznać opinie szerszego grona klientów. Dobry specjalista powinien być konkretny i rzeczowy – to z pewnością pozwoli zaoszczędzić nam nerwów i frustracji. Dodatkowo dobry wykonawca pomoże nam zaplanować remont mieszkania. Jeśli potrzebujesz więcej niż jednego specjalisty rozsądniejszą opcją będzie wybór całej ekipy, która w razie ewentualnych późniejszych usterek weźmie za nie odpowiedzialność.

Mieszkanie wymagające remontu generalnego

Wybieranie ekipy to też konieczność ustalenia zakresu prac, musisz więc szczegółowo wiedzieć czego wymagasz. Precyzyjny opis zadań pomoże lepiej określić niezbędne materiały i budżet. Możesz wybrać kilku specjalistów i porównać koszt i zakres prac. Być może początkowo tańsza ekipa remontowa nie uwzględniła elementów remontu, która droższa wliczyła w kosztorys. Z fachowcami musisz ustalić również po czyjej stronie leży zakup materiałów – można zrobić to samodzielnie lub oddelegować ekipę, która zwykle posiada także rabaty w sklepach z materiałami budowlanymi. Nie będziesz musiał się tym samym martwić o to, czy nie zabraknie farby lub kleju w trakcie remontu. Ustalenie obowiązków pomoże też określić przybliżony czas trwania remontu.

Ile kosztuje remont mieszkania?

Koszt remontu mieszkania uzależniony jest od zakresu prac jakie należy wykonać, robocizny oraz użytych materiałów. Z pewnością pobieżny remont kawalerki będzie tańszy niż kompleksowy remont mieszkania wielopokojowego. Inna cena będzie również w przypadku wykańczania mieszkania w stanie deweloperskim niż lokalu, w którym najpierw należy wyburzyć ściany czy zdjąć płytki. Wtedy też na koszt remontu składać się będzie wynajęcie kontenera na gruz, jego transport i utylizacja. Nie warto oszczędzać na materiałach o ile nie planujemy kolejnych remontów w najbliższym czasie. Jakość materiałów zwykle przekłada się na ich żywotność, a za usługę fachowców zapłacimy tyle samo niezależnie od użytych materiałów.

Kompleksowy remont mieszkania zaczynamy od prac przygotowawczych, które obejmują zdzieranie parkietu, paneli i wykładzin, skuwanie płytek, usunięcie starej warstwy tynku i niepotrzebnych armatur. To też czas na wymianę okien oraz elementów zewnętrznych. Po demontażu można przejść do prac konstrukcyjnych, czyli np. stawiania nowych ścian.

prace remontowe

Gruntowny remont obejmuje też zmianę instalacji elektrycznej, grzewczej i sanitarnej. Ważne jest to, czy zaplanowaliśmy np. armaturę podtynkową lub też ogrzewanie podłogowe, ponieważ wymagają one odpowiednich instalacji na wczesnym etapie remontu. Kolejno należy uzupełnić ubytki na powierzchniach płaskich, naprawić usterki oraz wykonać wylewki i nanieść gładź.

Kosztorys remontu mieszkania musi uwzględniać wyrównywanie ścian, ułożenie płytek i fugowanie, malowanie ścian, tapetowanie, układanie parkietu lub paneli podłogowych oraz aranżacje sufitu. Jedną z finalnych prac jest też oświetlenie. Jeśli chcemy zamontować listwy oświetleniowe, należy ze szczególną uwagą podejść do malowania ścian, ponieważ takie oświetlenie uwydatni każdą nierówność ściany.

Prace końcowe w kuchni i łazience to także zakup i montaż mebli, wyposażenia oraz sprzętu AGD. Koszt jest bardzo indywidualny, ponieważ niemal każdy element wyposażenia można kupić zarówno za kilkaset złotych jak i tysięcy. Nie zapominajmy o dodatkowych elementach takich jak wieszaki, lustra, półki łazienkowe, akcesoria, dywaniki – ich koszt może wydawać się niewielki, lecz łącznie mogą wygenerować znaczną sumę.

Kredyt na remont domu

Wszelkie usługi remontowe generują koszty, a ceny materiałów nieustannie idą w górę. Jak przygotować się do remontu mieszkania, gdy dotychczasowe oszczędności nie są w stanie pokryć kosztów remontu?

Kiedy decydujemy się na kapitalny remont mieszkania, jego koszt może wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych. Warto wtedy zastanowić się nad zaciągnięciem kredytu hipotecznego, a hipotekę ustanowić na remontowanym obiekcie. Możemy także dobrać kredyt hipoteczny na remont lub zdecydować się na jego refinansowanie. Kiedy kwota za remont nie jest aż tak wysoka, dobrym rozwiązaniem może być gotówkowy kredyt na wykończenie domu. Zaletą tego rozwiązania jest minimum formalności. Kiedy remont jest konieczny do normalnego funkcjonowania lub też po to by stan mieszkania się nie pogarszał, lepiej skorzystać z pożyczki niż czekać na pomnożenie oszczędności.

Mieszkanie po remoncie

Zobacz również inne artykuły.

Kolejny artykuł

Odpady wielkogabarytowe – co do nich zaliczamy?
Istnieje wiele rodzajów odpadów – o ich zatrważającej ilości przekonać się mogą przede wszystkim osoby, które przeprowadzały remont generalny. Szczególnie kłopotliwe do utylizacji mogą okazać się śmieci o ponadprzeciętnej wielkości. Czym są odpady wielkogabarytowe i jak się ich legalnie pozbyć?
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu