Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione zapytanie do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Kupno mieszkania a meldunek – kiedy należy załatwić formalności po zakupie mieszkania?

Kupno mieszkania a meldunek – kiedy należy załatwić formalności po zakupie mieszkania?

Kupno nowego mieszkania wiąże się z wieloma formalnościami, których należy dopełnić. Jedną z nich, o której należy pamiętać po kupnie mieszkania, jest zameldowanie. Kupno mieszkania a meldunek – sprawdź, kiedy należy się zameldować oraz jak to zrobić.


Kupno nowego mieszkania to wielki krok w życiu każdej osoby. Poza radością z nowo nabytej nieruchomości na naszej głowie spoczywa też dużo formalności. Jedną z nich jest obowiązkowy meldunek w nowym miejscu zamieszkania.

Przejdź do akapitów:

Kupno mieszkania a meldunek – kiedy należy zameldować się w nowym mieszkaniu?

Jeśli kupiłeś mieszkanie dla siebie, musisz dokonać zameldowania. Planując mieszkać w nim na stałe, dokonaj zameldowania na pobyt stały. W przypadku, gdy tymczasowo zamieszkujesz inny adres niż ten powiązany z Twoim zameldowaniem i będziesz mieszkał tam powyżej trzech miesięcy (nie chcąc przy tym zmieniać adresu zameldowania), dokonaj zameldowania na pobyt czasowy.

Jeśli chodzi o to, kiedy meldunek po kupnie mieszkania musi nastąpić – dopuszczalny okres wynosi 30 dni od momentu wprowadzenia się pod nowy adres. Natomiast, jeśli nie planujesz mieszkać w zakupionym lokalu, wtedy obowiązek zameldowania Cię nie dotyczy. Pamiętaj tutaj, że w tym samym czasie można mieć tylko jedno miejsce pobytu czasowego i jedno miejsce pobytu stałego.

kupno mieszkania a meldunek

Jakie jeszcze formalności po zakupie mieszkania należy spełnić? Nie można zapominać o obowiązku zgłoszenia kupna mieszkania do właściwego urzędu gminy lub miasta – w celu wyliczenia podatku od nieruchomości. Na zgłoszenie jest 14 dni od dnia zakupu i można go dokonać osobiście, listownie lub poprzez stronę internetową. Na podstawie zgłoszenia urząd wylicza wysokość podatku, który należy opłacać raz w roku (wysokość podatku nie przekracza 100 zł) albo w czterech ratach (wysokość podatku wyższa niż 100 zł), które należy opłacać 15. dnia miesiąca (marca, maja, września, listopada).

Formalności po zakupie mieszkania – dlaczego warto się zameldować?

Chociaż morze niezbędnych formalności po zakupie mieszkania może przerazić, nie można lekceważyć ich dopełnienia. Niestety coraz więcej osób nie dopełnia obowiązku meldunkowego, choć w Polsce nadal jest to obowiązkiem obywatela.

formalnosci-po-zakupie-mieszkania

Jakie korzyści daje zameldowanie się w nowo kupionym mieszkaniu? Jest ono równoznaczne z płaceniem podatku w danym mieście, a co za tym idzie, urzędy oferują takim osobom specjalne zniżki np. na bilety komunikacji miejskiej, wstęp do muzeów, galerii sztuki czy innych obiektów kultury. Zameldowanie daje zmotoryzowanym możliwość wykupienia dostępu do strefy płatnego parkowania, natomiast rodzicom z dziećmi zapewnia dodatkowe punkty podczas rekrutacji dziecka do żłobka bądź przedszkola.

zameldowanie się w nowym mieszkaniu - korzyści

Przy zmianie zameldowania należy pamiętać o tym, by zaktualizować dane zmiany adresu w niektórych placówkach. W urzędzie skarbowym trzeba złożyć formularz ZAP-3, a w banku zgłosić aktualne dane (zazwyczaj można to zrobić poprzez stronę internetową). Nie można zapominać także o zgłoszeniu się do ubezpieczycieli (np. polisa, OC/AC) i placówek, w których prowadzi się konta emerytalne lub fundusze inwestycyjne. Zmiana zameldowania wiąże się z wymianą dowodów rejestracyjnych samochodu, a także z aktualizacją danych w paszporcie.

Jak zameldować się w nowym mieszkaniu?

Kupno mieszkania a meldunek, czyli jak się zameldować w nowym mieszkaniu? Należy zgłosić taką konieczność w urzędzie gminy lub urzędzie miasta, który jest zgodny z miejscem zamieszkania. Można tego dokonać również elektronicznie poprzez profil zaufany lub logując się e-dowodem. Jeśli nie możesz zrobić tego osobiście, istnieje możliwość upoważnienia osoby trzeciej – taka decyzja musi zostać potwierdzona pisemnym lub elektronicznym pełnomocnictwem.

Aby zameldować się pod nowym adresem, niezbędne będzie przedstawienie odpowiednich dokumentów, a dokładnie:

- dokument tożsamości,

- formularz zgłoszenie pobytu – czasowego lub stałego,

- dokument, który potwierdzi tytuł prawny do mieszkania – w przypadku meldowania się jako właściciel mieszkania. Może to być odpis z księgi wieczystej, wyciągi z działów I i II księgi wieczystej, decyzja administracyjna, orzeczenie sądu lub umowa cywilnoprawna np. umowa najmu.

kupno-mieszkania-a-meldunek

W przypadku, gdy nie jesteś właścicielem danego mieszkania i nie posiadasz do niego innego tytułu prawnego, ale chcesz się w tym mieszkaniu zameldować, musisz złożyć odpowiednie dokumenty: potwierdzenie tytułu prawnego do mieszkania, posiadanego przez właściciela lub inną osobę oraz oświadczenie właściciela mieszkania albo innej osoby posiadającej tytuł prawny do niego, które potwierdzi Twój pobyt w tym lokalu.

Jeśli kupiłeś nowe mieszkania, musisz dopełnić kilka istotnych formalności. Jedną z nich będzie zameldowanie, dlatego warto, abyś wiedział, kiedy meldunek po kupnie mieszkania musi nastąpić i jak się zameldować w nowym mieszkaniu, aby było to zgodne z wymogami stawianymi przez urząd gminy lub urząd miasta.

Kolejny artykuł

Wskaźnik LTV – co to jest i jak wpływa na udzielenie kredytu hipotecznego?
Przy zaciąganiu kredytu hipotecznego banki wymieniają wiele parametrów mających wpływ na jego koszt. Jednym z nich jest wskaźnik LTV, który pozwala określić wymagany wkład własny. LTV – co to, jak go obliczyć i jaki jest jego wpływ na wkład własny?
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu