Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Budowlane ABC

„Budowlane ABC” to zbiór informacji związanych z budową domu. Poznasz tutaj m.in. różne rodzaje dachów, ich zalety i wady oraz główne etapy konstrukcji. Wytłumaczymy także czym wyróżniają się domy pasywne oraz domy energooszczędne i dlaczego warto zdecydować się na ekologiczne budownictwo.

Odrolnienie działki – na czym polega i kiedy jest za darmo?
Aby wybudować dom na gruntach rolnych konieczne jest odrolnienie działki i wyłączenie gruntów z produkcji rolnej. Podpowiadamy, jak przejść przez ten proces i ile to wszystko kosztuje.
Adaptacja projektu gotowego – na czym polega i ile kosztuje?
Adaptacja projektu gotowego umożliwia przeniesienie uniwersalnego projektu na naszą indywidualną działkę. Adaptacja jest obowiązkowa niezależnie od tego, czy wprowadzimy do projektu jakiekolwiek zmiany.
Jednorodzinne domy bez pozwolenia na budowę – od 2023 roku
Od 3 stycznia 2022 roku funkcjonuje uproszczona procedura budowy domu. W 2023 roku zapowiadane są kolejne zmiany – zniesienie limitu dotyczącego powierzchni zabudowy. Jakim wytycznym podlegać będą domy bez pozwolenia w 2023 roku?
Działka rekreacyjna – co warto wiedzieć przed jej zakupem?
Działka rekreacyjna to świetne rozwiązanie dla osób mieszkających w bloku i korzystna inwestycja dla tych, którzy planują zainwestować w domki pod wynajem. Sprawdź, czym charakteryzuje się działka rekreacyjna i co ją różni od działki budowlanej i działki ROD.
Dom bez pozwolenia 70m2. Co musisz wiedzieć?
Polski Ład wprowadził w ostatnim czasie sporo ważnych zmian. Nie wszystkie z nich zostały odebrane jako potrzebne czy pomocne, jednak kilka rozwiązań spotkało się ze sporym zainteresowaniem ze strony odbiorców. Wśród zaproponowanych usprawnień znajduje się m.in. budowa domu do 70m2 bez pozwolenia. Jak taka budowa wygląda w praktyce?
Plan zagospodarowania przestrzennego – co to?
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego pozwala uzyskać wiele istotnych informacji niezbędnych do realizacji wymarzonej inwestycji. Co zatem powinien zawierać i jak go uzyskać?
Ceny materiałów budowlanych
Ceny materiałów budowlanych przysparzają o zawrót głowy każdego kto planuje remont mieszkania czy budowę domu. Z czego wynika wzrost cen materiałów budowlanych i czy warto czekać na obniżki?
Dom z kontenerów – czy warto?
Jedną z alternatyw tradycyjnego budownictwa są domy z kontenera. Zwolennicy zachęcają do tego rozwiązania argumentując je eko ideą, oponenci natomiast wytykają wady tej konstrukcji. Czym tak naprawdę jest dom z kontenerów i czy warto się na niego zdecydować?
Poddasze użytkowe – co warto o nim wiedzieć?
Poddasze użytkowe to przestrzeń, z której coraz rzadziej rezygnujemy podczas budowy domu. Nie bez przyczyny! Poddasze to świetny sposób na to, by powiększyć powierzchnię użytkową domu. Jak stworzyć funkcjonalne poddasze użytkowe?
Rekuperacja – innowacyjny system wentylacji
Rekuperacja to innowacyjny system wentylacji, który coraz częściej zastępuje wentylację grawitacyjną. Nowoczesne rekuperatory zapewniają wysoką sprawność odzysku ciepła, dzięki czemu wpływają na niższe rachunki za ogrzewanie. Rekuperacja – co warto o niej wiedzieć?