Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Dom bez pozwolenia 70m2. Co musisz wiedzieć?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Polski Ład wprowadził w ostatnim czasie sporo ważnych zmian. Nie wszystkie z nich zostały odebrane jako potrzebne czy pomocne, jednak kilka rozwiązań spotkało się ze sporym zainteresowaniem ze strony odbiorców. Wśród zaproponowanych usprawnień znajduje się m.in. budowa domu do 70m2 bez pozwolenia. Jak taka budowa wygląda w praktyce?

Dom bez pozwolenia 70m2. Co musisz wiedzieć?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule wyjaśnimy, jakie budynki do 70m2 można wybudować bez pozwolenia i czym one powinny się wyróżniać, aby można było skorzystać z uproszczonej procedury zaproponowanej przez Polski Ład.

Przejdź do akapitów:

Dom 70m2 bez pozwolenia – Polski Ład

Budowa domu do 70m2 bez pozwolenia to jeden z elementów programu społeczno-gospodarczego jakim jest Polski Ład. Program obejmuje wiele zmian, a jedną z nich jest możliwość wybudowania domu do 70m2 bez pozwolenia, jedynie na podstawie zgłoszenia. Nie ma tutaj konieczności prowadzenia dziennika budowy z dokumentacją robót budowlanych oraz zatrudniania kierownika budowy, który będzie kontrolował przebieg prac.

Dom do 70 m2 powierzchni zabudowy bez kierownika budowy i obowiązku prowadzenia dziennika budowy

Na działce budowlanej można postawić dom do celów mieszkaniowych lub dom do celów rekreacyjnych. Obydwa budynki muszą wyróżniać się konkretnymi parametrami, aby można było je wybudować bez pozwolenia na budowę.

Dom bez pozwolenia 70m2 – przepisy

Założenia Polskiego Ładu o uproszczonej budowie domów zostały zamieszczone w Ustawie z dnia 17 września 2021 roku o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Dom 70m2 bez pozwolenia, czyli jaki?

Bez formalności można wybudować zarówno dom mieszkalny, jak i rekreacyjny. Czym dokładnie muszą wyróżniać się te budynki?

Dom mieszkalny

  • jednorodzinny, wolnostojący budynek mieszkalny,
  • dom, który posiada maksymalnie dwie kondygnacje,
  • dom, który cały mieści się na działce lub działkach, na których został zaprojektowany,
  • dom wybudowany do własnych celów mieszkaniowych.

Dom rekreacyjny

  • budynek parterowy przeznaczony do rekreacji indywidualnej,
  • dom, w którym rozpiętość elementów konstrukcyjnych wynosi do 6 metrów, natomiast wysięg wsporników do 2 metrów.

Istnieje także możliwość wybudowania domu z poddaszem i tarasem o łącznej powierzchni użytkowej do 90m2 (ponieważ 70m2 odnosi się do powierzchni zabudowy).

Dom bez pozwolenia 70m2 – na jakiej działce?

Na stronie gov.pl można przeczytać, że „w przypadku domu mieszkalnego nie ma żadnych ograniczeń. Musisz tylko zapewnić, że dom w całości zmieści się na Twojej działce. Inaczej jest z budynkami rekreacyjnymi. Na 500 mkw. działki możesz wybudować jeden taki budynek”.

Aby wybudować dom do 70m2 bez pozwolenia na danym terenie musisz posiadać prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Wtedy też – jeśli obszar, na którym planowane jest rozpoczęcie budowy nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego – można otrzymać od urzędu decyzję o warunkach zabudowy w terminie 21 dni.

Dom całoroczny bez pozwolenia 70m2w odpowiednich warunkach zabudowy i z dobrym projektem budowlanym

Należy jednak pamiętać, że dom bez pozwolenia musi być budowany zgodnie z prawem i spełniać warunki techniczne, które odnoszą się do samego budynku i jego usytuowania (jak np. minimalne odległości od działki sąsiedniej).

Przyjrzyjmy się dokładnie wszystkim formalnościom, które wiążą się z budową domu do 70m2 bez pozwolenia.

Dom do 70 m2 bez pozwolenia – formalności

Aby skorzystać z programu trzeba zebrać wszystkie potrzebne dokumenty. Ważne będzie przede wszystkim oświadczenie, które potwierdzi, że posiadasz prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Dodatkowo musisz posiadać projekt zagospodarowania działki lub terenu i projekt architektoniczno-budowlany. Istotny będzie również wspomniany plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Musisz potwierdzić również, że budowa domu związana jest z Twoimi własnymi potrzebami mieszkaniowymi i – w przypadku braku kierownika budowy – bierzesz na siebie odpowiedzialność za kierowanie budową i nadzór robót budowlanych. Zwieńczeniem wszystkich formalności, które trzeba przygotować na początku całej procedury, będzie oświadczenie, potwierdzające, że skompletowałeś wszystkie wymagane dokumenty.

Budowę domów jednorodzinnych bez uzyskania pozwolenia można przeprowadzić w celu zaspokojenia własnych potrzeb

Kolejnym krokiem będzie złożenie dokumentów organowi administracji architektoniczno-budowlanej, którym może być starosta lub prezydent miasta. Można to zrobić osobiście, drogą pocztową lub przez stronę internetową.

Na końcu trzeba zgłosić Powiatowemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego, w jakim terminie planowane jest rozpoczęcie budowy. Można tego dokonać przez powyższą stronę internetową.

Nie musisz czekać na odpowiedź z urzędu i od razu możesz rozpocząć budowę domu.

O zakończeniu budowy także musisz poinformować Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego – i jeśli w ciągu 14 dni od dnia zgłoszenia nie otrzymasz odmowy, możesz spokojnie zamieszkać swoim domu.

Dodatkowo, jeśli interesuje Cię tylko budowa domu rekreacyjnego do 70m2, możesz liczyć na mniej formalności. Projekt budowlany nie musi być przygotowany przez uprawnionego architekta i wystarczy złożyć sam szkic lub rysunek planowanej zabudowy.

Dom bez pozwolenia 70m2 – projekty

W internecie można znaleźć wiele stron, które oferują gotowe projekty domów. Wśród nich są liczne oferty, gdzie powierzchnia domu nie przekracza 70m2, a więc można taki dom postawić bez pozwolenia.

Koszt takiego projektu wyniesie ok. 1,5-4 tys. zł, a koszt budowy domu o powierzchni do 70m2 może zamknąć się w kwocie 150 tys. zł za stan surowy. Wszystko oczywiście zależy od dokładnej powierzchni domu, wybranych materiałów budowlanych i robocizny. Koszty mogą być wyższe, gdy budynek posiada skomplikowaną konstrukcję lub duże przeszklenia.

Więcej zapłacimy też za projekt indywidualny – ok. 5-15 tys. zł.

Projekt domu 70m2 bez pozwolenia - planowana budowa bez obowiązku ustanowienia kierownika budowy

Dodatkowo od II kwartału 2022 roku będzie można korzystać z bezpłatnych projektów budowlanych, które znajdą się na stronie GUNB (Główny Urząd Nadzoru Budowlanego).

Dom bez pozwolenia 70m2 pod klucz

Jeśli zależy Ci na oszczędności czasu, możesz zdecydować się na wykończenie domu pod klucz. Oczywiście będzie wiązało się to z większą ceną niż realizacja domu tylko do stanu surowego, ale tak naprawdę sam też musiałbyś urządzić taki dom i wydać na to niemało pieniędzy. Dlatego też – jeśli tylko zależy Ci na tym, by jak najszybciej dom był gotowy do zamieszkania – warto zdecydować się na dom bez pozwolenia 70m2 pod klucz.

Dodatkowo, dzięki gotowym projektom aranżacyjnym możesz być pewny, że wszystkie pomieszczenia będą urządzone w przemyślany i spójny ze sobą sposób, tak, by maksymalnie dopasować dostępną przestrzeń do Twoich indywidualnych potrzeb.

Dom bez pozwolenia 70m2 – od kiedy?

Dom do 70m2 bez pozwolenia można wybudować w uproszczonej procedurze od 3 stycznia 2022 roku.

Wiele osób zastanawia się, czy taki dom można sprzedać lub wynająć. Na stronie gov.pl można przeczytać, że istnieje taka opcja, mimo że w ustawie nie zostały określone warunki takich czynności.

„Pomimo że ustawa nie określa warunków sprzedaży lub wynajmu domu do 70m2, możesz go sprzedać lub wynająć, jeśli zmieni się twoja sytuacja osobista lub majątkowa. Oświadczenie, że budowa ma na celu zaspokoić własne potrzeby mieszkaniowe, potwierdza stan faktyczny i prawny na dzień, w którym składasz oświadczenie. Oświadczenie to składasz pod rygorem odpowiedzialności prawnej. Ma ono przeciwdziałać nadużyciom rynkowym.” – komunikat na stronie gov.pl

Można znaleźć też taką informację, że własność takiego domu można przenieść np. na swoje dzieci.

Zobacz pozostałe artykuły.

Kolejny artykuł

Działka rekreacyjna – co warto wiedzieć przed jej zakupem?
Działka rekreacyjna to świetne rozwiązanie dla osób mieszkających w bloku i korzystna inwestycja dla tych, którzy planują zainwestować w domki pod wynajem. Sprawdź, czym charakteryzuje się działka rekreacyjna i co ją różni od działki budowlanej i działki ROD.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu