Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Pokój dziecięcy – jak kolory mogą wpłynąć na malucha?

Pokój dziecięcy to przestrzeń, w której młody człowiek nabywa umiejętności, bawi się, uczy i odpoczywa. Pomieszczenie to powinno być zatem wielofunkcyjne. W pokoju dziecięcym niezwykle istotne są także zastosowane barwy, dlatego warto wiedzieć, jak kolory mogą wpłynąć na malucha.

Pokój dziecięcy – jak kolory mogą wpłynąć na malucha?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule, wspólnie z Ewą Matyśkiewicz, architektem wnętrz Decoroom, podpowiemy, jak zaaranżować pokój dziecięcy, by był on w pełni przystosowany do małego domownika. Dowiesz się jakie kolory zastosować w pokoju dla dziewczynki i chłopca oraz jakie oświetlenie i meble wybrać do pokoju dziecięcego.

Przejdź do akapitu:

Jak zaaranżować pokój dziecięcy?

Pokój dziecka pełni szczególną funkcję, dlatego powinien być projektowany z uwzględnieniem wszystkich potrzeb użytkownika. To właśnie tam młody człowiek uczy się, bawi i odkrywa świat. Należy jednak pamiętać, że w zależności od wieku dziecka jego pokój pełni inne funkcje, dlatego również kolorystyka powinna być odpowiednio dobrana. Kolor ma ogromne znaczenie, może działać kojąco, uspokajająco, optymistycznie nastrajać, a nawet pobudzać kreatywnie.

Pokój dziecięcy powinien być miejscem inspiracji i zabawy

Pokój dla dziecka do lat 3

Noworodki oraz dzieci do lat 3 nie widzą jasnych pastelowych kolorów, dlatego w ich pokojach rekomendowane jest wykorzystywanie żywych, kontrastujących zestawień kolorystycznych np. bieli i czerni – najlepiej w postaci wzoru, który przykuje ich uwagę oraz zaciekawi.

Pokój dla dziecka w wieku przedszkolnym i szkolnym

Z dzieckiem w wieku przedszkolnym i wieku szkolnym warto wspólnie wybrać kolor. W tym wieku dzieci zazwyczaj mają już swoje upodobania kolorystyczne. W pokoju dla dziewczynek zazwyczaj króluje róż, mięta, fiolet, natomiast w pokoju dla chłopca odcienie niebieskiego i zieleni. Problem może pojawić się, kiedy w pokoju mieszka rodzeństwo np. chłopiec i dziewczynka, wtedy rekomendowane jest użycie neutralnej kolorystyki np. odcieni szarości, bieli czy beżu oraz dopełnienia kolorystycznego w postaci dodatków, które wyznaczą przestrzeń każdego z nich. Może to być nieregularna linia na ścianie, geometryczne wzory lub tapeta.

Pokój nastolatka

Pokój nastolatka to przestrzeń, która musi się wpisywać w jego indywidualny charakter i styl. W takim wieku wybory często ulegają zmianie, dlatego rekomendowane jest utrzymanie pokoju o kolorystyce neutralnej: bieli, szarości czy beżu i postawienie na mocne akcenty kolorystyczne np. pomalowanie jednej ze ścian na intensywny pomarańcz lub zastosowanie wyrazistych dodatków, które ewentualnie można szybko wymienić na inny kolor czy styl.

Pokój dziecięcy – kolor ma znaczenie

Przy doborze koloru warto kierować się tym, jak dana barwa może wpływać na dziecko np. kolor niebieski działa kojąco i uspokajająco, dodatkowo kojarzy się z niebem lub wodą, jest lekki i nieprzytłaczający. Kolor różowy, dominujący w pokoju dziewczynek, wzmacnia serdeczność i troskę o drugą osobę. Oddziałuje pozytywnie, ale ma też negatywne strony, ponieważ może powodować izolowanie się oraz brak poczucia bezpieczeństwa. Bardzo modny w tym sezonie to odcień pudrowego lub tzw. brudnego różu. Zieleń przede wszystkim uspokaja i relaksuje, przy tym kolorze odpoczywają oczy, kojarzy się on z naturą i wprowadza poczucie bezpieczeństwa. Ciepłe słoneczne barwy koją nerwy i sprzyjają koncentracji, dlatego świetną alternatywą w pomieszczeniu dziecka będzie żółty, który świetnie sprawdzi się zarówno w pokoju dziewczynki, jak i chłopca. Ten kolor nastraja życzliwie, dodaje pozytywnej energii, ale ma też swoje ciemne strony np. może się szybko opatrzeć i stać się męczący, a także sprzyja złości i kłótliwości.

Pamiętaj, aby pokoje dla dzieci były bezpieczne

Kolory neutralne, takie jak szarości czy beże wprowadzają równowagę i wyciszenie, ale dla młodego domownika mogą być po prostu nudne, dlatego warto przełamać je ciekawa formą, fakturą, światłem lub akcentem kolorystycznym. Pamiętajmy, że puste ściany wyglądają nudno i smutno szczególnie w pokoju dziecięcym.

Pokój dla dziewczynki

Pokój dziecka niezależnie od płci musi spełniać szereg wymagań. W przypadku dziewczynek musimy pamiętać, że mała domowniczka będzie przyjmować koleżanki w swoim pokoju, dlatego ważnym elementem jest wygodne łóżko. Rekomendowane są modele z dodatkowym wysuwanym materacem lub z antresolą, które dodatkowo pozwolą nam wygospodarować miejsce w małych pomieszczeniach. Możemy stworzyć tam przestrzeń do pracy, wstawiając biurko lub kącik do zabawy z niewielką zabudową. Charakter pokoju nadadzą dodatki np. tkaniny z nadrukiem ulubionego bajkowego bohatera, kolorowe doniczki, girlandy, dywany, zasłony. W pokoju dziewczynek warto, aby pojawiły się skrzynie oraz kuferki na niezliczoną ilość zabawek, książek i ubranek. Pozwoli to utrzymać porządek i uczy samodzielności oraz dbania o czystość w pokoju. Częstym motywem w pokoju dziewczynki są kwiaty, rośliny albo zwierzęta.

Pokój dla chłopca

Pokój dla małych chłopców powinien stanowić pewnego rodzaju wyzwanie, dlatego coraz częściej montuje się w nich ścianki wspinaczkowe, huśtawki, liny do wspinania, drabinki oraz materace. Również w tej wersji świetnie sprawdzi się łóżko z antresolą lub podwójnym materacem. Wybierając biurko pamiętajmy, że mebel powinien mieć co najmniej 120 cm szerokości – taka przestrzeń pozwoli swobodnie odrabiać lekcje, rysować lub kolorować obrazki. Dobrze, jeśli powierzchnia robocza blatu będzie oświetlona naturalnym dziennym światłem. Częstymi motywami wykorzystywanymi w pokojach dla chłopców są: statek piracki, dżungla, piłka nożna, samochody, dinozaury i kosmos.

Meble do pokoju dziecięcego

W pokoju dziecięcym nie może zabraknąć miejsca do przechowywania, czyli przestrzeni na książki, przybory, zabawki czy ubrania. W tym celu odpowiednim rozwiązaniem mogą być pojemne zabudowy, półki, szafki i szuflady. Gładkie fronty zabudów możemy udekorować naklejkami lub kolorowymi uchwytami. Mogą to być linie, motywy roślinne, wzory geometryczne lub np. kolor wyszczególniający jeden front. W pokojach dla dzieci rekomendowane są szafki zamknięte, które pozwalają na utrzymanie większego porządku wizualnego i estetycznego. Warto jednak zaplanować kilka szafek otwartych i umieścić w nich najczęściej używane zabawki, które będą pod ręką. Myśląc o pomieszczeniu dla dziecka, spróbujmy spojrzeć na przestrzeń jego oczami – w jakim wnętrzu my chcielibyśmy mieszkać mając zaledwie kilka lat? Dla małych domowników liczy się przede wszystkim zabawa, dlatego postarajmy się na tych kilku metrach wyczarować prawdziwe królestwo fantazji i skarbów, nie zapominając o funkcjonalności wnętrza – w końcu tutaj nasza pociecha będzie też odrabiała lekcje i uczyła się nowych rzeczy. Musi być ładnie, ale i praktycznie.

Pokoje dziecięce powinny mieć bezpieczne meble, szafy i miejsca, w których można przechowywać zabawki

Lampa do pokoju dziecięcego

W pokoju dziecięcym liczy się nie tylko wystrój, ale też oświetlenie, które będzie umożliwiało odrabianie lekcji, naukę i zabawę. Miejsce do zdobywania wiedzy to najczęściej biurko, dlatego warto wybrać tam oświetlenie, które sprzyja skupieniu i koncentracji. Żarówka nie powinna być zbyt intensywna, by nie razić oczu ani zbyt delikatna, ponieważ mogłaby niewystarczająco doświetlać daną przestrzeń. Do nauki polecane są żarówki o białej barwie. Lampkę należy zlokalizować w taki sposób, by dziecko podczas pisania i czytania nie zasłaniało sobie światła.

Lampka nocna do pokoju dziecięcego powinna znajdować się w zasięgu dziecka, aby mogło ono kontrolować dostęp do światła w każdej sytuacji. Mnogość dostępnych wzorów, kolorów czy figur lamp nocnych pozwoli dobrać odpowiednie oświetlenie do każdego malucha. Warto pozwolić dziecku wybrać lampkę samodzielnie. Żarówka w lampce nocnej powinna mieć mniejszą moc i wydzielać ciepłe światło, które pozwoli dziecku wyciszyć się oraz zasnąć.

Pokój dziecięcy powinien mieć delikatne kolory, ale jedną ścianę można zaakcentować mocnym kolorem

W pokoju dziecięcym nie można zapomnieć również o głównych źródłach oświetlenia, do czego przysłuży się lampa sufitowa, którą należy zamontować w centralnej części pomieszczenia oraz lampy wiszące. Lampy te mogą przybrać różne kształty, warte zainteresowania są także kolorowe abażury. Podczas doboru oświetlenia należy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo danego produktu oraz odpowiednie zabezpieczenie gniazdek kontaktowych

Pokój dziecięcy – dodatki

Pokój dziecięcy nie powinien być nudny i ponury. Aby ożywić aranżację warto zastosować odpowiednie dekoracje. Wśród akcesoriów znajdziemy rozwiązania takie jak plakaty do pokoju dziecięcego. Z pewnością dodadzą one uroku, szczególnie, gdy zastosujemy ilustracje z delikatnym motywem. Dla najmłodszych można wybrać pastelowe plakaty z uroczymi lub zabawnymi zwierzątkami lub postaciami z bajek. Obraz do pokoju dziecięcego może być także pełen inspiracji. Dla starszych dzieci dobrym pomysłem będą ilustracje nawiązujące do ich pasji i zainteresowań.

Pokój dziecięcy może mieć świetny design, niezbędne do tego są odpowiednie dekoracje i elementy, które wspierają pasje dziecka

Zobacz też pozostałe artykuły.

Fot. Decoroom


O DECOROOM

Pracownia Architektury Wnętrz Decoroom jest obecna na rynku od 2009 roku i z wieloma sukcesami na koncie pozycjonuje się jako jeden z pionierów usługi kompleksowego wykończenia mieszkania „pod klucz”. Decoroom zaprasza Klientów do dwóch flagowych showroomów połączonych z biurem zlokalizowanych w Warszawie oraz we Wrocławiu. Zespół DECOROOM tworzą doświadczeni architekci, zaufane ekipy wykończeniowe, działy realizacji, pracownicy stolarni oraz dział DECOROOM KITCHEN, który zajmuje się kompleksowym wykończeniem zabudowy kuchennej i meblowej.

Kolejny artykuł

Dywan – jaki wybrać i jak go pielęgnować?
Dywan to świetna dekoracja, doskonały akcent wnętrza oraz funkcjonalny element każdego pomieszczenia. Dostępny jest w wielu wydaniach i dopełni każdy styl aranżacyjny. Dywan – jaki wybrać i jak go pielęgnować?
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu