Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Rodzinny kredyt mieszkaniowy, czyli lepsza wersja Mieszkania bez wkładu własnego

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

1 marca 2023 r. weszły w życie przepisy, które wprowadzają kilka istotnych modyfikacji w programie Mieszkanie bez wkładu własnego. Jedną ze zmian jest nowa nazwa programu: Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy.

Rodzinny kredyt mieszkaniowy, czyli lepsza wersja Mieszkania bez wkładu własnego

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Z tego artykułu dowiesz się, jakie zmiany zostały wprowadzone do programu Mieszkanie bez wkładu własnego oraz w jaki sposób mają wpłynąć na większą dostępność kredytów hipotecznych i łatwiejszy zakup mieszkania.

Przejdź do akapitów:

Nowa odsłona programu: Rodzinny kredyt mieszkaniowy

Z racji tego, że program Mieszkanie bez wkładu własnego spotkał się z niewielkim zainteresowaniem – na co wpływ miały m.in. wprowadzone ograniczenia w cenach mieszkań, ale też problemy ze zdolnością kredytową – postanowiono ulepszyć program, by stał się dostępny dla większej liczby klientów i lepiej odpowiadał na potrzeby rynkowe.

Rodzinny kredyt mieszkaniowy to następca gwarantowanego kredytu mieszkaniowego. Program obsługiwany jest przez BGK przy współpracy z bankami kredytującymi. Kredytobiorca z pomocą banku, w którym ubiega się o kredyt może ubiegać się również o uwzględnienie w nim opcji spłaty rodzinnej. Jesteśmy gotowi do obsługi zmian w programie. Lista banków, które podpisały umowy z BGK o współpracy w zakresie rodzinnych kredytów mieszkaniowych, udzielania gwarancji wkładu własnego i dokonywania spłat rodzinnych dostępna jest na stronie BGK Przemysław Osuch, Dyrektor Programu Mieszkalnictwo, Bank Gospodarstwa Krajowego

Jedną z mniej istotnych zmian jest nowa nazwa programu – „Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy”, która ma jeszcze lepiej podkreślić, że jest to program przystępny dla rodzin starających się o kredyt, jednak nie posiadających wystarczającego wkładu własnego. Co jeszcze się zmieniło?

Możliwość wniesienia większego wkładu własnego

Z programu mogą skorzystać osoby, które albo nie posiadają wkładu własnego, albo mają swój wkład własny, ale na poziomie nie wyższym niż 200 tys. zł i nieprzekraczającym:

  • 20% wartości nieruchomości, na którą udzielany jest kredyt (w przypadku kredytów o zmiennej stopie procentowej)
  • 30% wartości nieruchomości, na którą udzielany jest kredyt (w przypadku kredytów o stałej lub okresowo stałej stopie procentowej).

Mieszkanie bez wkładu własnego, Rodzinny kredyt mieszkaniowy

Ograniczeń dotyczących wkładu własnego nie ma w sytuacji, gdy wkład własny będzie stanowiła nieruchomość gruntowa. Przy czym łączna suma wkładu własnego i kredytu nie będzie mogła przekroczyć 1 mln zł.

W pierwotnej wersji programu Mieszkanie bez wkładu własnego wymagany był wkład własny na poziomie nie mniejszym niż 10% i nie większym niż 20%, który dodatkowo nie mógł przekroczyć 100 tys. zł.

Zniesienie przepisu o minimalnej wysokości gwarancji

Wcześniej, przy programie Mieszkanie bez wkładu własnego było wymagane, aby wysokość części kredytu objętej gwarancją wynosiła nie mniej niż 10%. Teraz nie będzie takiego wymogu, dzięki czemu kredytobiorca, który posiada przykładowo 15% wkładu własnego będzie mógł skorzystać z gwarancji na pozostałe 5%.

Podniesienie limitu ceny metra kwadratowego

Podniesiono limit ceny metra kwadratowego, dzięki czemu zwiększy się dostępność mieszkań. Mnożniki wynoszą: 1,4 dla mieszkań z rynku pierwotnego i 1,3 dla mieszkań z rynku wtórnego. Oznacza to, że więcej mieszkań spełni wymagania programu i ich zakup stanie się łatwiejszy. Limity zależą od lokalizacji nieruchomości.

Wcześniej limity dotyczące ceny/mkw. mieszkania wynosiły 1,3 dla nowych lokali i 1,2 dla mieszkań z rynku wtórnego.

Sprawdź: Zestawienie limitów cen lokali mieszkalnych i całkowitych kosztów nabycia spółdzielczego prawa w przeliczeniu na 1 m² powierzchni użytkowej obowiązujących w 1 kwartale 2024 r.

Rodzinny kredyt mieszkaniowy – które warunki pozostały bez zmian?

Niektóre warunki udzielenia kredytu w Rodzinnym kredycie mieszkaniowym pozostały takie same jak przy Mieszkaniu bez wkładu własnego. Co zatem się nie zmieniło?

Wkład własny - część kredytu objęta gwarancją bez wymaganej minimalnej wysokości

– Waluta kredytu

Kredyt, który zostanie objęty gwarancją musi być udzielony w złotówkach.

– Okres kredytowania

Okres kredytowania jest wciąż taki sam jak przy programie Mieszkanie bez wkładu własnego i musi wynosić minimum 15 lat.

– Cel kredytowania

Rodzinny kredyt mieszkaniowy może zostać udzielony na pokrycie całości lub części wydatków związanych m.in. z budową i wykończeniem domu jednorodzinnego oraz nabyciem prawa własności lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.

– Kwota dopłaty dla rodzin (spłata rodzinna)

Nie zmieniły się zasady spłaty rodzinnej – wysokość dopłaty do kredytu dla rodzin jest nadal zależna od liczby posiadanych dzieci. Przy dwójce dzieci można otrzymać 20 tys. zł, natomiast przy trójce i więcej dopłata wynosi 60 tys. zł.

– Wymagania dotyczące prowadzonego gospodarstwa domowego

Kredyt może zostać udzielony temu kredytobiorcy, który prowadzi gospodarstwo domowe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub poza jego granicami, ale tylko wtedy jeśli posiada on obywatelstwo polskie albo prowadzi gospodarstwo domowe wspólnie z osobą, która takie obywatelstwo posiada, a kredyt mają otrzymać wspólnie.

Dodatkowo kredyt może zostać udzielony wtedy, jeśli obie osoby wchodzące w skład gospodarstwa domowego kredytobiorcy nie posiadają prawa własności lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego i w ciągu pięciu lat od złożenia wniosku kredytowego nie dokonały zbycia takiego prawa w drodze darowizny. Nie może im przysługiwać też spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego lub domu.

Mieszkanie bez wkładu własnego - wymogi takie same w Rodzinny kredyt mieszkaniowy

Wyjątek stanowią rodziny, które posiadają dwoje lub więcej dzieci i zaciągają kredyt z wkładem własnym nie wyższym niż 10% całkowitej kwoty wydatków, na które udzielany jest kredyt. Takie rodziny mogą posiadać prawo własności albo spółdzielcze prawo dotyczące maksymalnie jednego mieszkania lub domu, ale o określonej powierzchni co najwyżej: 50 mkw. (przy dwójce dzieci), 75 mkw. (przy trójce) i 90 mkw. (przy czwórce). Przy większej liczbie dzieci nie ma narzuconego limitu powierzchni.

Zobacz pozostałe artykuły.

Szukasz mieszkania bez wkładu własnego, które bierze udział w programie Rodzinny kredyt mieszkaniowy? Sprawdź dostępne oferty:

Kolejny artykuł

Bezpieczny kredyt 2% – co warto wiedzieć?
Bezpieczny kredyt 2%, przeznaczony dla osób, które chcą kupić pierwsze mieszkanie, ma ruszyć już 1 lipca 2023 r. Na czym dokładnie polega program i jakie warunki należy spełnić, by móc do niego przystąpić? Podpowiadamy.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu