Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Mieszkanie w stylu klasycznym – inspiracje

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Ciekawym sposobem na aranżację mieszkania jest styl klasyczny. Wyróżnia się on ponadczasowością, która sprawia, że mieszkanie urządzone w ten sposób będzie atrakcyjne przez wiele lat. Dodatkowo styl klasyczny czerpie z różnych epok i stylów, dzięki czemu daje większe możliwości aranżacyjne. Sprawdź, co dokładnie wyróżnia ten styl i jak zgodnie z nim urządzić poszczególne pomieszczenia w mieszkaniu.

Mieszkanie w stylu klasycznym – inspiracje

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule podpowiemy, czym charakteryzuje się styl klasyczny i kto najlepiej odnajdzie się we wnętrzu urządzonym w taki sposób. Przedstawimy także pomysły na aranżacje w stylu klasycznym.

Przejdź do akapitów:

Mieszkanie w stylu klasycznym – dla kogo?

Mieszkanie w stylu klasycznym powinno spodobać się tak naprawdę każdemu. A to ze względu na jego ponadczasowość, która sprawia, że pomieszczenia urządzone w stylu klasycznym będą modne zarówno teraz, jak i za kilkanaście lat.

Dodatkowo mieszkanie w stylu klasycznym będzie się zmieniało pod wpływem trendów. Styl klasyczny czerpie często z innych sposobów aranżacji, dlatego można się spotkać z połączeniem klasyki ze stylem takim jak boho, glamour czy minimalizm. Wpływa to na liczne możliwość interpretacji stylu klasycznego w zgodzie ze swoimi upodobaniami.

I tak, bogato zdobione pomieszczenia można zrównoważyć dzięki wprowadzeniu elementów minimalistycznych lub skandynawskich. Natomiast mieszkanie urządzone w stonowany sposób można ożywić za pomocą elementów ze stylu boho czy glamour.

Styl minimalistyczny połączony ze stylem klasycznym - dokładne wykończenie i naturalne kolory

Styl klasyczny w mieszkaniu – co go wyróżnia?

Styl klasyczny to przede wszystkim przestronność, jasność, uniwersalność i stonowane barwy – głównie odcienie beżu, brązu, bieli i szarości. Dzięki takim połączeniom można uzyskać pożądany efekt harmonii, prostoty i spokoju. Czasem w wystroju można się spotkać z elementami w kolorze złotym lub srebrnym.

Styl, jak sama nazwa wskazuje, nawiązuje przede wszystkim do klasycyzmu, czerpiącego z kultury Rzymu i Starożytnej Grecji. W stylu klasycznym widać również odwołania do innych epok, takich jak oświecenie, barok, renesans czy średniowiecze. Można zauważyć tu również elementy antyczne i eklektyczne.

Bardzo ważne jest, aby meble wyróżniały się dobrymi proporcjami i były ustawione symetrycznie, bez naruszania naturalnej równowagi pomieszczeń. Mieszkanie w stylu klasycznym cechuje się solidnym wykonaniem, dlatego koniecznie zwróć uwagę na obszerne szafy i stoły, duże kanapy, fotele i krzesła, okazałe komody z lustrami czy bogato zdobione, eleganckie lampy. W klasycznym wnętrzu dobrze sprawdzą się meble antyczne oraz ornamenty.

Salon w stylu klasycznym

Salon w stylu klasycznym, podobnie jak pozostałe pomieszczenia, stanowi połączenie tradycji z nowoczesnością. Dlatego też styl ten, dzięki swojej ponadczasowości, cieszy się tak dużą popularnością. Jest on uznawany za piękny i funkcjonalny, taki, który przypadnie do gustu wszystkim pokoleniom.

Salon w stylu klasycznym może mieć formę standardową, a może też łączyć w sobie awangardowe i designerskie rozwiązania, jednak nie powinien przy tym zatracić wytworności i elegancji. Często w projektach salonu można się spotkać z połączeniem stylu klasycznego ze stylem nowoczesnym – takie zintegrowanie pozwala uzyskać bardzo ciekawe efekty.

Wśród kolorów na największych powierzchniach (ściany, podłogi, meble) stosuje się jasne, stonowane kolory. Jednak już wśród tkanin i pozostałych elementów wystroju można pokusić się o takie odcienie jak niebieski, zielony, złoty czy srebrny. Oczywiście wszystko w granicach smaku, bez doprowadzenia do efektu tandety i jarmarczności. Wybierając materiały wykończeniowe, zwraca się uwagę na skórę, drewno, a także kamień, marmur.

W salonie elementem niezbędnym będzie kanapa, najlepiej skórzana, a także stolik kawowy. W doborze mebli należy stawiać na solidne, wysokiej jakości materiały, dobrym pomysłem będą przeszklone szafki i komody. Na ścianie można powiesić obraz przedstawiający sztukę współczesną, co świetnie zgra się ze stylem klasycznym. Wybierając oświetlenie, warto zwrócić uwagę na oryginalną lampę stojącą lub kryształowy żyrandol.

W przypadku kuchni połączonej z salonem, warto zwrócić uwagę na to, aby kuchnia i salon były ze sobą w miarę spójne i nie stanowiły dwóch całkiem odmiennych światów.

Kuchnia w stylu klasycznym

Kuchnia w stylu klasycznym będzie ozdobą mieszkania. Wyróżnia się ona harmonią i przytulnym charakterem. Meble zazwyczaj posiadają ozdobne fronty (żłobienia czy zagłębienia), a także dekoracyjne uchwyty. Bardzo często sięga się po stylizowane sprzęty AGD, jak np. kuchenka retro, a zamiast klasycznych zlewozmywaków stawia się na te z ozdobną baterią z kurkami.

Kuchnia w mieszkaniu - łączenie stylu klasycznego ze stylem nowoczesnym

Sprzęty zazwyczaj cechują się dość masywną zabudową. Nie muszą one pochodzić z jednego kompletu, jednak całość projektu powinna wykazywać się spójnością i harmonią. Dobrym pomysłem jest postawienie na wyeksponowaną wyspę kuchenną, która będzie stanowiła centralny punkt w pomieszczeniu.

Spośród materiałów wykończeniowych wybiera się te, które cechują się wysoką jakością. Jest to bardzo ważne w przypadku kuchni jako pomieszczenia często eksploatowanego i wystawionego na działanie wody, tłuszczu, a także możliwość stłuczenia podłogi. Sprawdzone rozwiązania to płytki, beton lub drewno. Wśród tekstyliów powinny znaleźć się eleganckie i naturalne materiały, jak jedwab, bawełna czy len.

Kuchnia w stylu klasycznym bez wątpienia przypadnie do gustu tym osobom, które lubią wnętrza w ciepłym klimacie. W kolorystyce będą dominowały bowiem takie kolory jak biel, kość słoniowa, beż lub brąz. Jasne barwy pomogą także w rozświetleniu pomieszczenia i sprawieniu, że stanie się optycznie większe. W kuchniach w stylu bardziej nowoczesnym można spotkać się z kolorami takimi jak np. szary czy czarny. Jednak w tym przypadku trzeba koniecznie postawić na dobre oświetlenie kuchni, które pomoże w uniknięciu sprawienia przytłoczenia.

Łazienka w stylu klasycznym

Łazienka w stylu klasycznym bardzo często jest wykończona w białym kolorze, ale można się spotkać również z odważniejszymi i bardziej wyrazistymi wariantami.

Wśród płytek, zarówno na ścianach, jak i na podłodze, można spotkać się z materiałami o jednolitych odcieniach w jasnych kolorach, ale także bardzo często sięga się po płytki ułożone w szachownicę lub jodełkę. Zamiast płytek można wybrać lamperię lub tapetę.

Wśród materiałów wykończeniowych króluje to, co naturalne. Urządzając łazienkę, zwróć uwagę na drewno, kamień i beton. Ze względu na występującą w łazience wilgoć, dobrym pomysłem będzie też zainwestowanie w materiały imitujące naturalne tworzywa.

Wybranie stylu klasycznego do łazienki pozwala uzyskać wnętrza w królewskim stylu

Meble mogą mieć prostą formę i wyróżniać się minimalizmem i spójnością albo możesz zdecydować się też na bardziej wyraziste warianty z frezowanymi frontami i dekoracyjnymi uchwytami. Wśród lamp najpopularniejsze są te kryształowe lub w formie złoconej.

Łazienka w stylu klasycznym powinna kojarzyć się z królewską komnatę. Idealnym rozwiązaniem – jeśli metraż na to pozwala – będzie ustawienie w centralnym punkcie pomieszczenia dużej wanny stojącej na finezyjnych nóżkach. Po jej bokach można ustawić okazałe rośliny w dużych donicach.

Ciekawym rozwiązaniem, które wpasuje się w styl klasyczny i oprócz funkcji użytecznej będzie miało też funkcję dekoracyjną, będzie zdecydowanie się na baterię łazienkową w stylu retro. Dominują tutaj ozdobne kurki w kolorze złotym, srebrnym lub miedzianym. Dla tych, którzy chcą połączyć klasykę z minimalizmem, świetnie sprawdzą się bezpretensjonalne formy mebli i sprzętów.

Dobrym pomysłem są tutaj podwieszane toalety oraz umywalki z zintegrowaną szafką lub wersje nablatowe z owalnymi misami. Wanna będzie miała tutaj formę standardową, a w przypadku prysznica najlepiej sprawdzi się wersja bez brodzika.

Styl klasyczny wyróżnia się uniwersalnością, dzięki czemu świetnie sprawdzi się m.in. w mieszkaniach pod wynajem. Styl klasyczny czerpie z różnych epok, często jest też łączony z innymi stylami wystroju, dlatego urządzenie pomieszczeń w taki sposób aranżacyjny jest dość proste i daje duże możliwości dopasowania wnętrza do swoich potrzeb.

Sprawdź pozostałe porady.

Kolejny artykuł

Mieszkanie w stylu minimalistycznym – aranżacje
Mieszkanie w stylu minimalistycznym to świetne rozwiązanie zarówno dla osoby prywatnej, jak i inwestora, która urządza mieszkanie pod wynajem. Styl minimalistyczny cechuje się przemyślanymi i harmonijnymi rozwiązaniami. Wyposażenie takiego mieszkania będzie oszczędne, ponieważ najważniejsza jest tutaj przestronność i prostota.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu