Na którym piętrze najlepiej mieszkać? Sprawdź, jak wybierają Polacy

Na którym piętrze najlepiej mieszkać? Sprawdź, jak wybierają Polacy

Kupując nowe mieszkanie na pewno zastanawiasz się, na którym piętrze najlepiej mieszkać. Odpowiedni wybór będzie różnił się na pewno w zależności od tego, ile kondygnacji posiada dana nieruchomość, w jakim miejscu się znajduje, jakie atrakcje mieszczą się, lub są dopiero planowane, na terenie inwestycji. Wybór danego mieszkania to także kwestia indywidualnych upodobań. Poniżej przedstawiamy plusy i minusy różnych wariantów.


Jakie informacje znajdziesz w tym artykule?

Planujesz zakup mieszkania i zastanawiasz się, na którym piętrze najlepiej mieszkać? W tym artykule podpowiemy, co najlepiej wybrać oraz dlaczego.

Przejdź do akapitów:

  1. Na którym piętrze najlepiej mieszkać? Tak wybierają Polacy!
  2. Mieszkanie na parterze – wady i zalety
  3. Mieszkanie na ostatnim piętrze – wady i zalety
  4. Na którym piętrze kupić mieszkanie, jeśli nie na parterze lub na górze?

Na którym piętrze najlepiej mieszkać? Tak wybierają Polacy!

Wiele osób, które szukają nowego miejsca do zamieszkania, nie wie, na którym piętrze kupić mieszkanie, aby było to dla nich jak najbardziej komfortowe. Utarło się przekonanie, że lokale na najwyższych kondygnacjach są najbardziej atrakcyjne i przez to też najdroższe. Za mieszkaniem na ostatnim piętrze bardzo często przemawiają fantastyczne widoki, dostęp do tarasów widokowych, większa prywatność, a także zmniejszone natężenie dźwięków pochodzących od sąsiadów czy dobiegających z ulicy.

Jednak równie wielu zwolenników ma mieszkanie na parterze. Za takim rozwiązaniem przemawia głównie powierzchnia dodatkowa w postaci ogródka, a także to, że mieszkanie jest blisko i nie trzeba się fatygować z wchodzeniem po schodach lub wjeżdżaniem windą na 9. czy 10. piętro.

Na którym piętrze najlepiej mieszkać? Sprawdź, jak wybierają Polacy - 1

Często przy wyborze piętra można zauważyć pewną tendencję. Mieszkanie na parterze najczęściej wybierają rodziny z dziećmi czy osoby starsze (zwłaszcza jeśli w budynku nie ma windy), natomiast mieszkania na ostatnich piętrach najlepiej sprawdzają się dla singla lub pary. Z inwestorami bywa różnie – zależy, na której grupie docelowej najbardziej im zależy.

Mieszkanie na parterze – wady i zalety

Mieszkanie na parterze cieszy się dużym zainteresowaniem. Zaletą, która przemawia za takim wyborem, jest na pewno ogródek. Jest to idealna opcja zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i posiadaczy psów. Własny teren zielony daje możliwość zagospodarowania go na wiele sposobów. Możemy zdecydować się na meble ogrodowe, grilla, a dzieciom zrobić mini plac zabaw. Jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa, wbrew częstym niepokojom, nie ma powodu do strachu. Na terenie nowych mieszkań jest zapewnione ogrodzenie, monitoring 24h/dobę oraz ochrona. Warto także zaznaczyć, że coraz częściej zdarza się tak, że mieszkań na parterze po prostu nie ma i lokale mieszkalne zaczynają się dopiero od pierwszego piętra, na parterze natomiast znajdują się lokale handlowo-usługowe. Dlatego, jeśli interesuje Cię tylko i wyłącznie mieszkanie na parterze, musisz brać pod uwagę także taką ewentualność.

Mieszkanie na ostatnim piętrze – wady i zalety

Na którym piętrze najlepiej mieszkać? Sprawdź, jak wybierają Polacy - 2

Mieszkanie na ostatnim piętrze może wydawać się tym najbardziej pożądanym. Gwarantuje nam na pewno piękne widoki, ale też duże ilości światła. Dodatkowo, kiedy wybierzemy mieszkanie na najwyższej kondygnacji, będziemy mogli cieszyć się otaczającą nas ciszą i spokojem. Nie musimy bowiem martwić się o to, że sąsiad z góry będzie nam stukał nad głową albo, co gorsza, nas „zaleje”. Plusem ostatnich pięter często jest to, że zamiast balkonu posiadają duży taras. Jeśli chodzi o minusy, zdarza się tak, że deweloperzy drożej wyceniają mieszkanie na ostatnim piętrze, jednak nie jest to jakiś stały zwyczaj. Problemem mogłaby być też taka sytuacja, w której popsułaby się widna i pozostaje wchodzić po schodach na 7. czy wyższe piętro. Jednak raczej takie awarie nie zdarzają się często, więc jest to zmartwienie raczej znikome.

Na którym piętrze kupić mieszkanie, jeśli nie na parterze lub na górze?

Jeśli zastanawiasz się, na którym piętrze kupić mieszkanie, ułatwieniem może być najczęstszy wybór Polaków. Największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania pośrodku bloku – czyli ani nie na parterze, ani nie na ostatnim piętrze. Takich mieszkań jest najwięcej w inwestycji (chyba że liczy ona tylko 3 kondygnacje lub mniej), więc są łatwo dostępne. Wiążą się one jednak z największą ilością sąsiadów nie tylko po bokach, ale także z dołu i góry. Może łączyć się to np. z częstszymi hałasami. Jednak duża ilość sąsiadów, która nas otacza, ma także swoje plusy – w mieszkaniach pośrodku inwestycji bywa po prostu cieplej. Dodatkowo mieszkanie na środkowych piętrach może wpłynąć na zwiększenie naszej aktywności fizycznej – bo pomimo możliwości skorzystania z windy, na 3. czy 4. piętro nie jest tak trudno wejść.

Na którym piętrze najlepiej mieszkać? Sprawdź, jak wybierają Polacy - 3

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: na którym piętrze najlepiej mieszkać. Wszystko zależy od naszych preferencji i tego, co jest dla nas najważniejsze. Dodatkowo z racji tego, że na rynku pierwotnym powstaje bardzo dużo nowych inwestycji, każdy deweloper chce, żeby to jego nieruchomość zainteresowała jak najwięcej klientów. Dlatego też nowe mieszkania charakteryzują się bardzo dużym standardem wykończenia – i dotyczy to każdego z pięter. Dlatego warto dobrze rozejrzeć się na rynku i brać pod uwagę różne możliwości mieszkaniowe.

Zapraszamy też do pozostałych artykułów z cyklu: Kącik Inwestora.

Kolejny artykuł

Dom czy mieszkanie – na co częściej decydują się Polacy?
Dom czy mieszkanie – na co częściej decydują się Polacy?
Bardzo wiele osób poszukując nowego miejsca do zamieszkania, ma zdefiniowane, gdzie dokładnie chce mieszkać. Jednak są i tacy, którzy zastanawiają się, co będzie dla nich lepsze: dom czy mieszkanie. Przy wyborze biorą pod uwagę zarówno komfort mieszkania, jak i wiążące się z tym koszty. W naszym artykule pokazujemy wady i zalety mieszkań oraz domów i podpowiadamy, co będzie rozsądniejszym wyborem.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu