Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione zapytanie do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Najemca nie płaci czynszu – co zrobić?

Najemca nie płaci czynszu – co zrobić?

Wynajmowanie mieszkania może dostarczyć kilka problemów, zwłaszcza jeśli trafi się na nieuczciwych i nieodpowiedzialnych lokatorów. Najczęściej wynajmujący muszą mierzyć się z niepłaceniem czynszu przez najemców albo też nieszanowaniem cudzej własności i dewastowaniem mieszkania lub części wspólnych w budynku. W tym artykule podpowiemy, co zrobić w sytuacji, gdy najemca nie płaci czynszu. Jest na to kilka sposobów.


Jakie informacje znajdziesz w tym artykule?

Kiedy najemca nie płaci czynszu, wynajmujący może podjąć odpowiednie kroki. W takich sytuacjach należy zapoznać się dokładnie z przepisami zawartymi w Kodeksie Cywilnym oraz Ustawie o ochronie praw lokatorów. Dokładne uregulowania prawne oraz wynikające z nich prawa i obowiązki opisujemy poniżej.

Przejdź do akapitów:

Co zrobić, gdy najemca nie płaci czynszu? Postanowienia w umowie

Decydując się na rozpoczęcie wynajmowania mieszkania, koniecznie musisz poświęcić odpowiednią ilość czasu na kwestie związane z formalnościami. Umowa najmu mieszkania może zostać zawarta w dowolnej formie – nie jest tutaj zatem konieczne, aby została sporządzona formalnie i podpisana. Można też ją zawrzeć w sposób dorozumiany, m.in. na zasadzie umożliwienia innej osobie, aby korzystała z Twojego mieszkania w zamian za uiszczenie comiesięcznej kwoty.

Oczywiście warto, aby taka umowa została sporządzona w formie pisemnej, dzięki czemu będzie można w jasny sposób ustalić prawa i obowiązki zarówno wynajmującego, jak i najemcy. Warto tutaj pamiętać jeszcze o dwóch istotnych kwestiach To, że umowa nie zostanie sporządzona w formie dokumentu, nie oznacza, że przestają obowiązywać przepisy z Ustawy o ochronie praw lokatorów. Dodatkowo przy sporządzaniu umowy najmu należy pamiętać o tym, aby określić czas, na który została ona zawarta. Jeśli dokument nie został sporządzony w formie pisemnej, a umowa została zawarta na okres przekraczający rok, będzie to oznaczało, że została zawarta na czas nieoznaczony (art. 660 Kodeksy Cywilnego) – a wypowiedzenie takiej umowy ze strony wynajmującego może być dość problematyczne.

Sporządzając dokument, warto pamiętać o tym, aby umowa była poprawna i zawierała wszystkie niezbędne punkty – zwłaszcza te odnoszące się do czasu trwania najmu oraz warunków wypowiedzenia. Celem umowy jest jasne określenie praw i obowiązków obydwu ze stron: wynajmującego i najemcy. Trzeba tutaj też załączyć protokół zdawczo-odbiorczy, który pomoże w weryfikacji stanu mieszkania, aby sprawdzić, czy nie pogorszył się on podczas wynajmu.

Najemca nie płaci czynszu? Sprawdź regulacje Kodeksu Cywilnego

Kodeks Cywilny określa m.in. prawa i obowiązki wynajmującego i lokatora. Jednak decydując się na wynajem mieszkania, warto wiedzieć, że umowa najmu nie jest regulowana jedynie za pomocą przepisów Kodeksu Cywilnego – tak naprawdę Kodeks pełni tutaj rolę pomocniczą. Najważniejsza przy wynajmie mieszkania jest Ustawa o ochronie praw lokatorów, o czym nie możesz zapominać. Tych przepisów nie da się też wykluczyć – nawet jeśli nie zawrzesz ich w umowie i oprzesz wszystko na Kodeksie Cywilnym – ustawa nadal będzie obowiązywała i musisz się do niej stosować.

Najważniejszym przepisem, który odnosi się do kwestii niepłacenia czynszu, jest Art. 672 Kodeksu Cywilnego, który mówi, że jeśli najemca spóźnia się z zapłatą czynszu za co najmniej 2 pełne okresy płatności, wtedy wynajmujący ma prawo wypowiedzieć umowę najmu bez zachowania terminów wypowiedzenia. Oczywiście należy pamiętać o tym, by takie wypowiedzenie poprzedzić wezwaniem do zapłaty – takie wezwanie musi mieć koniecznie formę pisemną.

Dodatkowo według Art. 685 Kodeksu Cywilnego wynajmujący ma prawo rozwiązać umowę bez zachowania terminów wypowiedzenia, jeżeli najemca korzysta z lokalu w niewłaściwy sposób, niezgodny z obowiązującym porządkiem domowym albo sprawia, że korzystanie z innych lokali w budynku staje się uciążliwie.

Jak pozbyć się lokatora, który nie płaci?

Jeszcze zanim zdecydujesz się na wynajem mieszkania, musisz pamiętać o tym, że najemców chroni prawo lokatorów, a co za tym idzie w razie problemów z najemcą nie tak łatwo się go pozbyć. Tak naprawdę, jeśli najemca sprzeciwia się opuszczeniu najmowanego mieszkania pomimo zastosowanych kroków, jedynym sposobem rozwiązanie tego problemu jest wyrok sądowy i eksmisja. Wyjściem z tej sytuacji może być zrezygnowanie ze standardowego najmu i zdecydowanie się na najem okazjonalny, który ma na celu ochronę praw właścicieli mieszkań, dzięki czemu taką umowę z nieuczciwym najemcą łatwiej rozwiązać, ponieważ najemców w takim przypadku nie chroni prawo lokatorów.

Jesteś inwestorem, wynajmujesz mieszkanie, a najemca nie płaci czynszu i żadne rozmowy ani żadne wezwanie do zapłaty czynszu nie przynoszą rezultatów? Podpowiadamy, jak pozbyć się lokatora, który nie płaci swoich zobowiązań a łączy was standardowa umowa najmu.

Co zrobić, gdy najemca nie płaci czynszu? Wśród sposobów, które chronią właścicieli przed niepłacącymi lokatorami, można wymienić:

  • żądanie odsetek,
  • wypowiedzenie umowy,
  • wytoczenie sprawy w sądzie.

Przepisy Kodeksu Cywilnego dają właścicielowi mieszkania prawo do żądania odsetek od lokatora za czas opóźnienia w płaceniu czynszu. Odsetki mogą zostać naliczone od kwoty czynszu albo od czynszu i pozostałych opłat. To jaka będzie wysokość odsetek, zależy od stopy procentowej, która jest ustalona przez Narodowy Bank Polski – od 18 marca 2020 r. jest to 6,5% w skali roku.

W sytuacji, gdy lokator nie opłaca czynszu przez pełne 2 okresy, wynajmujący ma prawo, aby wypowiedzieć umowę z najemcą. Jedyne, o czym należy pamiętać, będąc właścicielem to, że przed wypowiedzeniem umowy należy o takim zamiarze najemcę poinformować na piśmie i wysłać wezwanie do zapłaty czynszu, a także wyznaczyć mu dodatkowy miesiąc, aby spłacił zaległości oraz bieżące opłaty.

Jak pozbyć się lokatora, który nie płaci czynszu pomimo wprowadzenia dwóch powyższych sposobów? W ostateczności, jeśli dwa poprzednie rozwiązania nie przyniosły oczekiwanego efektu, można zdecydować się na załatwienie sprawy w sądzie. Jeśli zadłużenie najemcy nie przekracza 20 000 złotych, sprawa zostanie załatwiona w postępowaniu uproszczonym, dlatego ważne jest, aby na dochodzenie swoich praw drogą sądową zdecydować się, zanim zadłużenie przekroczy tę kwotę. Jeśli nawet po wydaniu wyroku przez sąd najemca nadal nie spłaci swoich zaległości, wtedy właściciel może uzyskać tytuł wykonawczy i dokonać egzekucji. W toku egzekucji możliwe są dwie opcje: zajęcie wynagrodzenia najemcy za pracę albo zastaw rzeczy ruchomych należących do najemcy.

Należy tutaj pamiętać, że niektórych osób nie da się eksmitować, niezależnie od wyżej podjętych kroków. Wśród nich znajdują się kobiety w ciąży, osoby niepełnosprawne, obłożnie chore, osoby posiadające status bezrobotnego, a także osoby małoletnie. Tych lokatorów można eksmitować, dopiero gdy zostanie im przyznany lokal socjalny, do którego będą mogły się przeprowadzić.

Dobrym sposobem na to, co zrobić, gdy najemca nie płaci czynszu będzie – jeszcze zanim zaczniesz wynajmować swoje mieszkanie – skorzystanie z pomocy agencji nieruchomości i zlecenie jej zajęcia się sprawami związanymi z wynajmem mieszkania. Takie rozwiązanie może być także zabezpieczeniem przed nie do końca uczciwymi lokatorami. Agencja bardzo zwraca uwagę na osoby, które mają zacząć najmować mieszkanie – weryfikuje je i sprawdza ich możliwości finansowe, aby mieć pewność, że sprostają zobowiązaniom finansowym. Nieuczciwi lokatorzy mają mniejsze skrupuły wobec samego właściciela niż agencji nieruchomości.

Jeśli zastanawiasz się, co zrobić, gdy najemca nie płaci czynszu, warto abyś dobrze poznał Ustawę o ochronie praw lokatorów, która zabezpiecza najemców, także tych nieuczciwych. Niestety pozbycie się problematycznego lokatora może sprawić niemałe kłopoty, dlatego musisz być świadomy tego, w jaki sposób możesz sobie poradzić w takiej sytuacji. Dobrym wyborem, by ustrzec się przed nieuczciwymi najemcami i móc w szybszy sposób pozbyć się ich z mieszkania jest zawarcie najmu okazjonalnego.

Sprawdź także jakie prawa i obowiązki ma wynajmujący, a jakie najemca.

Kolejny artykuł

Mieszkanie w stylu prowansalskim – aranżacje
Styl prowansalski swoją nazwę zawdzięcza południowemu regionowi Francji – Prowansji. To miejsce, gdzie lato jest gorące, a zima łagodna, króluje tam lawenda i lazurowe wody. Mieszkanie w stylu prowansalskim to przede wszystkim sielska i pełna luzu atmosfera. Jak stworzyć taki efekt w swoich czterech kątach w bloku? Podpowiadamy.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu