Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Pierwsze mieszkanie bez podatku PCC – nowa perspektywa dla młodych nabywców

Ula Olczak
Ula Olczak

W ostatnich latach zakup własnego mieszkania stał się celem wielu młodych ludzi, marzących o stabilności i niezależności. Jednak bariera finansowa była często jednym z głównych wyzwań na tej drodze. Dobra wiadomość dla przyszłych nabywców: władze państwowe zdecydowały się na zniesienie 2% podatku PCC przy zakupie pierwszego mieszkania, otwierając nową perspektywę dla młodych poszukiwaczy nieruchomości.

Pierwsze mieszkanie bez podatku PCC – nowa perspektywa dla młodych nabywców

Czym jest podatek PCC?

Podatek od czynności cywilnoprawnych, znany jako PCC, to koszt transakcyjny przy zakupie nieruchomości na rynku wtórnym. Dotychczasowa stawka 2% przy zakupie mieszkania była często niespodziewanym, dodatkowym obciążeniem dla wielu osób, zwłaszcza tych dopiero rozpoczynających swoją drogę zawodową.

Do tej pory objęte było nim każde mieszkanie, jednak za sprawą ustawy, osoby zakupujące swoje pierwsze mieszkanie od 31 sierpnia zostaną zwolnione z tych dodatkowych 2%.

Kto nie zapłaci podatku od czynności cywilnoprawnych?

Uprawniona do zwolnienia z podatku PCC jest osoba fizyczna lub grupa osób fizycznych, jeśli żadna z nich w momencie nabycia prawa do mieszkania lub domu nie ma ani nie miała wcześniej prawa ani udziału w takim prawie.

Jednak istnieje wyjątek dla tych, którzy w dniu podpisania umowy sprzedaży posiadają lub wcześniej posiadywali udział w takim prawie. Udział ten nie mogł i nie może przekraczać 50% oraz musiał zostać nabyty przez dziedziczenie. W takim przypadku osoby te nadal mogą skorzystać z tego zwolnienia.

Zwolnienie weszło w życie 31 sierpnia 2023 r. i nie obejmie sprzedaży dokonanych przed tym dniem.

Duże oszczędności dla osób kupujących pierwsze mieszkanie

Zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych pozawala zaoszczędzić niemałe kwoty. Przykładowo singiel zakupujący w małym miasteczku swoje pierwsze, kompaktowe mieszkanie za 300 000 zł zaoszczędzi 6 000 zł, natomiast para decydując się na lokal w mieście wojewódzkim w cenie 450 000 zł zatrzyma w kieszeni nawet 9 000 zł. W przypadku rodziny poszukującej przestronnego, kilkupokojowego mieszkania w kwocie 800 000 zł, oszczędność może wynieść 16 000 zł.

Zniesienie 2% podatku PCC ma na celu wsparcie młodych ludzi w osiągnięciu marzenia o własnym mieszkaniu. Jest to ważny krok, który może przyczynić się do zwiększenia dostępności mieszkań z rynku wtórnego dla tej grupy społecznej.

Zobacz też inne artykuły z działu Prawo i finanse.

Kolejny artykuł

Dodatkowe opłaty przy zakupie mieszkania? Sprawdź
Gdy zorientujemy się już, mniej więcej, jakie ceny dominują na rynku nieruchomości, należy określić jaki jest budżet, którym dysponujemy. Rozeznanie w finansach pozwoli na zawężenie wyboru dostępnych ofert i pomoże w szybszym znalezieniu czterech kątów. Cena za mieszkanie nie jest jedynym kosztem jaki powinniśmy wziąć pod uwagę, określając środki finansowe. Przy zakupie mieszkania pojawia się bowiem sporo dodatkowych kosztów, na które warto się przygotować.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu