Kuchnia nowoczesna to oryginalne wnętrze, które kojarzy się z funkcjonalnością i luksusem. Nie ma tu miejsca na zbędne dodatki i niefortunne połączenia, to przestrzeń pełna estetyki i praktyczności zamknięta w klasycznych, ponadczasowych barwach.
W tym artykule wspólnie z Kingą Bartoszyk, architektem wnętrz Decoroom, przedstawimy Ci pomysły na aranżacje nowoczesnej kuchni. Podpowiemy, jakie nowoczesne meble kuchenne sprawdzą się w tym stylu oraz jak wprowadzić do tej przestrzeni elementy drewna. Dowiesz się też czy kuchnia z wyspą to rozwiązanie dla Ciebie.
Przejdź do akapitów:
Nowoczesna kuchnia lubi klasyczne, ponadczasowe barwy takie jak biel, czerń czy szarości. Często całość dopełniana jest dodatkami w kolorze naturalnego drewna czy też niebanalnymi akcesoriami. W nowoczesnej kuchni nie dominujemy wnętrza niepotrzebnymi bibelotami, akcent stanowią tu np. uchwyty, lampy, sprzęt AGD oraz dekoracje na ścianach. Uchwyty, choć mogą w kuchni w stylu nowoczesnym stanowić element dekoracyjny, to równie dobrze ich brak nie jest błędem. Kuchnie z systemem bezuchwytowym prezentują się oryginalnie, dodają tajemniczości, pozwalają zachować jednolitą strukturę.
Projekty kuchni nowoczesnych często wyznaczają strefy, które organizują przestrzeń, tworzą wygodne ciągi komunikacyjne oraz ułatwiają pracę w kuchni. W tym celu wykorzystywane jest funkcjonalne umeblowanie i wyposażenie. Często centralny punkt kuchni to funkcjonalna wyspa kuchenna.
Wyposażenie kuchni nowoczesnej zwykle jest ukryte, to pozwala na pewien oddech – nie jesteśmy zobowiązani do przestrzegania szaleńczej samodyscypliny i porządku, co wymuszałyby na nas szafki otwarte czy przeszklone. W nowoczesnych kuchniach jest miejsce na kompleksowe meble w zabudowie – stanowią one integralną część kuchni, przy tym są bardzo praktyczne. Warto wziąć tu pod uwagę meble zabudowane pod sufit, które maksymalizują dostępne miejsce na przechowywanie i dodatkowo ograniczają możliwość gromadzenia się kurzu i tłuszczu w strategicznych punktach. Kuchnie nowoczesne wzbogacamy o sprzęt AGD ułatwiający codzienne czynności – zwykle pełni on także funkcję dekoracyjną.
Nowoczesną kuchnię charakteryzuje przede wszystkim funkcjonalność i otwarta przestrzeń, a jej atrybutem jest minimalistyczna dekoracyjność z niewielką ilością designerskich sprzętów na blacie roboczym. Stawiamy tutaj zdecydowanie na gładkie fronty meblowe w pełnej zabudowie, a same meble dobieramy pod kryterium prostych i geometrycznych form. Jeśli zależy nam na zdobieniach, to warto wziąć pod uwagę subtelne opcje, takie jak frezowanie lub oryginalne, delikatne uchwyty stanowiące „biżuterię” naszej kuchni.
Biele, szarości, beże i czernie górują w gamie kolorystycznej w myśl coraz popularniejszej zasady „mniej, znaczy lepiej”. Oczywiście można pokusić się także o połączenie barw ziemi z akcentami koloru – obecnie klienci coraz częściej sięgają po odcienie szałwii, rozbielone błękity, a czasem nawet pojawiają się metaliczne detale. Jasne, gładkie blaty wykonane z konglomeratu lub spieku, nierzadko imitujące naturalny kamień, potrafią zaskoczyć swoją delikatnością w odbiorze wizualnym i praktycznym zastosowaniem.
Wprowadzając drewno do nowoczesnej kuchni powinniśmy skupić się na jego wybarwieniu i formie akcentujących i podkreślających założony zamysł estetyczny. Zdecydowanie najlepszym wyborem będzie ciemny lub jasny fornir o delikatnym usłojeniu – z łatwością wpiszemy każdy z nich w dowolny styl wnętrzarski.
Meble z elementami drewna to najczęściej szafki wiszące, szafki dolne, wyspa bądź wysoka zabudowa – nie opierajmy na drewnie pełnej aranżacji, ponieważ bez względu na metraż, stanie się ona wtedy przytłaczająca i ciężka w odbiorze. W nowoczesnej kuchni przeważać powinny jednolite, jasne kolory, a drewniana zabudowa pełni to rolę inspirowanego naturą „spoiwa” nadającego wnętrzu tonu.
Kuchnia biało-czarno-drewniana to popularne rozwiązanie, bardzo praktyczne i gustowne, to również świetne pole do popisu dla projektantów wnętrz.
Biała kuchnia nowoczesna to klasyka, która sprawdzi się zarówno na małych, jak i dużych powierzchniach. Niewielka kuchnia w jasnych kolorach będzie wizualnie jawiła się jako większa i nieprzytłaczająca. Bardzo estetycznie prezentują się też fronty szafek i mebli z połyskiem, takie wykończenie odbija światło, dodają blasku i zapewniają wizualny oddech.
W luksusowej kuchni w nowoczesnym stylu doskonałym akcentem jest wyspa kuchenna z ekskluzywnym blatem kuchennym. Z białą kuchnią doskonale komponować się będzie niemal każdy rodzaj blatu, jednak prawdziwego sznytu doda tu kamień. Choć drogi i masywny, będzie zadziwiać efektem i praktycznością. Dobrej jakości blat kamienny jest odporny na rysy i uszczerbki oraz wyróżnia się prostą pielęgnacją.
Biała kuchnia nowoczesna to także oryginalne sprzęty w jakie warto ją doposażyć. Z bielą świetnie komponuje się srebro, możemy je dodać w formie piekarnika czy lodówki. Również srebrny zlewozmywak to urokliwy akcent. W kuchni nowoczesnej warto zastosować baterie podtynkowe, które nie zdominują pomieszczenia zbędnymi elementami.
Kuchnia otwarta na strefę jadalni i salonu to obecnie jedno z najchętniej wybieranych rozwiązań oferujących jednocześnie funkcjonalność i wygodę. W zamysł takiej nowoczesnej kuchni świetnie wpisuje się wyspa kuchenna, która staje się centrum spotkań i wspólnych aktywności kulinarnych. Może być ona przedłużeniem dolnej zabudowy lub osobną częścią umeblowania z dodatkowym blatem roboczym i miejscem do przechowywania lub eksponowania zastawy czy innych przedmiotów.
Przy aranżacji wyspy kuchennej warto poświęcić nieco więcej uwagi oświetleniu – tu doskonale sprawdzi się oświetlenie ozdobne w postaci dekoracyjnej lampy sufitowej i kilka punktów świetlnych pełniących rolę funkcjonalną. Jasna wyspa kuchenna z blatem i bokiem z białego konglomeratu oraz wyznaczonym miejscem do spożywania posiłków będzie strzałem w dziesiątkę. Podobnie jak wyspa z bokiem wyklejonym drewnianymi lamelami i blatem lastryko!
Nowoczesne kuchnie możemy zaaranżować na wiele różnych sposobów, warto się przy tym skupić przede wszystkim na praktyczności danych rozwiązań. Co zrobić, by meble w kuchni stały się bardziej dekoracyjne?
Z pomocą przychodzą tu uchwyty, które znajdziemy zarówno w prostych, klasycznych kształtach, jak i zdecydowanie designerskich. Warto wykorzystać ich potencjał, może to całkowicie odmienić dany mebel. Inną formą dekoracji są też cokoły pomiędzy podłogą a meblami – możemy zastosować tam np. kolor uchwytów do szafek. W tym samym kolorze możemy wybrać również niewielki element wyposażenia taki jak doniczka czy pojemniki na przyprawy.
Aby kuchnia była jak najbardziej funkcjonalna warto uwzględnić w niej wygodne kosze cargo, które zmaksymalizują dostępną przestrzeń do przechowywania. Natomiast jako element żywej natury możemy wykorzystać zioła w doniczce.
Dekoracje do kuchni nowoczesnej to również oświetlenie zarówno w formie listew ledowych, jak i lamp wiszących. Niejednokrotnie to niebanalna lampa odmienia całą aranżację.
Fot. Decoroom
O DECOROOM
Pracownia Architektury Wnętrz Decoroom jest obecna na rynku od 2009 roku i z wieloma sukcesami na koncie pozycjonuje się jako jeden z pionierów usługi kompleksowego wykończenia mieszkania „pod klucz”. Decoroom zaprasza Klientów do dwóch flagowych showroomów połączonych z biurem zlokalizowanych w Warszawie oraz we Wrocławiu. Zespół DECOROOM tworzą doświadczeni architekci, zaufane ekipy wykończeniowe, działy realizacji, pracownicy stolarni oraz dział DECOROOM KITCHEN, który zajmuje się kompleksowym wykończeniem zabudowy kuchennej i meblowej.