Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Sprzedaż mieszkania przed upływem 5 lat


Sprzedaż mieszkania może zostać obciążona podatkiem dochodowym, jeśli od dnia jego nabycia nie minęło 5 lat. Jeśli planujemy w przyszłości taką transakcję, powinniśmy wiedzieć jak uniknąć konieczności zapłaty podatku dochodowego.

Sprzedaż mieszkania przed upływem 5 lat

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule wspólnie z Marcinem Krasoniem, ekspertem obido.pl, wyjaśnimy jakie opłaty należy uregulować, kiedy chcemy sprzedać mieszkanie przed upływem 5 lat od jego nabycia. Podpowiemy również jak obliczyć podatek dochodowy oraz kiedy można go uniknąć.

Przejdź do akapitów:

Sprzedaż nieruchomości przed upływem 5 lat

Sprzedaż nieruchomości przed upływem 5 lat od chwili jego nabycia wiąże się zwykle z koniecznością zapłaty podatku dochodowego. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, stawka ta wynosi 19% od dochodu, czyli zarobku z danej transakcji. Przewidziane są jednak pewne reguły, które pozwalają uniknąć tej opłaty.

Sprzedaż lokalu mieszkalnego przed upływem 5 lat

Sprzedaż mieszkania z darowizny przed upływem 5 lat

Sprzedaż spadku przed upływem 5 lat od jego nabycia również obciążona jest podatkiem dochodowym. Przy mieszkaniu ze spadku wyróżniamy podatek dochodowy przy przyjęciu darowizny lub spadku oraz podatek dochodowy po sprzedaży. To dwie różne transakcje.

Kwestie sprzedaży nieruchomości otrzymanej w spadku objaśniliśmy dokładniej z ekspertem ds. prawnych w artykule: Sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku.

Jak obliczyć podatek od sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat

Podatek od sprzedaży mieszkania wynosi 19% procent. Nie jest to jednak procent od wartości nieruchomości, a dochodu, który nam przynosi. Z pewnością nie jest to mała kwota, tym bardziej, gdy weźmiemy pod uwagę nieustanny wzrost cen mieszkań.

Podatek od sprzedaży nieruchomości wynosi 19% od dochodu, a nie od kwoty transakcji. To oznacza, że płacimy 19% od różnicy pomiędzy kwotą sprzedaży i zakupu nieruchomości (każdej – działki, domu, mieszkania, lokalu użytkowego itd.). Przykładowo, jeśli mieszkanie zostało kupione za 400 tys. zł, a sprzedane za 500 tys. zł, to podatek wyniesie 19 tys. zł (19% od 100 tys. zł). – Marcin Krasoń, ekspert obido.pl.

Co jednak ważne, jest on naliczany tylko jeśli sprzedaż nastąpiła przed upływem pięciu lat podatkowych (a nie kalendarzowych!) od zakupu danej nieruchomości.

Jeśli chcesz szczegółowo zagłębić się w temat podatku od sprzedaży nieruchomości, przeczytaj nasz artykuł: Podatek od sprzedaży mieszkania – co musisz o nim wiedzieć?

Rozliczanie ulgi mieszkaniowej

Sprzedaż mieszkania przed upływem 5 lat, oznacza konieczność powiadomienia i rozliczenia się z urzędem skarbowym, wtedy też możliwe jest skorzystanie z ulgi mieszkaniowej. Odpowiednim do tego formularzem jest PIT-39, który należy złożyć do 30 kwietnia roku podatkowego upływającego po sprzedaży nieruchomości.

Własne cele mieszkaniowe to m.in. nabycie budynku mieszkalnego

Jak uniknąć podatku od sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat?

Uniknięcie podatku dochodowego od sprzedaży mieszkania przed upływem 5 lat jest możliwe tylko w niewielu przypadkach. Jeden z nich wyjaśnia Marcin Krasoń, ekspert obido.pl:

Warto wiedzieć, że istnieją sytuacje, które pozwalają uniknąć daniny, mimo sprzedaży nieruchomości przed upływem pięciu lat. Warunkiem jest, by wszystkie środki ze sprzedaży przeznaczyć na własne cele mieszkaniowe. Może to być zakup nowego mieszkania czy domu, ale także budowa domu (wówczas wszystkie wydatki muszą być udokumentowane fakturami, umowami itd.). Najważniejsze jest, że środki te należy wykorzystać maksymalnie w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym doszło do transakcji sprzedaży.

Nasz ekspert dodaje również, że jeśli ktoś wykorzysta tylko część środków, to od reszty będzie musiał zapłacić podatek dochodowy.

Własny cel mieszkaniowy oznacza wydanie środków na mieszkanie lub dom, w którym będziemy zamieszkiwać, nie powinna być to zatem nieruchomość przeznaczona na wynajem. Warto wiedzieć również, że umowa przedwstępna z deweloperem lub poprzednim właścicielem mieszkania nie jest dokumentem, który daje możliwość skorzystania z ulgi mieszkaniowej, ponieważ działając zgodnie z ustawą, powinniśmy otrzymać akt własności mieszkania, a nie uzyskamy go podpisując jedynie umowę przedwstępną. To oznacza brak spełnionych przesłanek zdefiniowanych jako cele mieszkaniowe.

W przypadku sprzedaży mieszkania po upływie 5 lat, nie obowiązuje nas podatek dochodowy

Innym przypadkiem, który zwalnia z opłaty podatku dochodowego przed upływem 5 lat jest brak dochodu, czyli sprzedaż mieszkania po cenie, w której zostało nabyte lub niższej. Wtedy też nie posiadamy dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości, czyli nie zarabiamy na sprzedaży owej nieruchomości, więc podatek dochodowy nas nie dotyczy.

Sprzedaż mieszkania po upływie 5 lat

Sprzedaż mieszkania po upływie 5 lat od dnia nabycia nieruchomości pozwala uniknąć daniny. Pamiętajmy jednak, że termin 5 lat liczony jest od końca roku kalendarzowego, w którym upłynie 5 lat od jego nabycia. Mieszkanie, które posiadamy już dłuższy okres jest zwolnione z opłaty i bez obaw może zostać sprzedane.

Zobacz też pozostałe porady prawne i finansowe.

Kolejny artykuł

Stopy procentowe ponownie w górę – to już szósta podwyżka z rzędu!
Rada Polityki Pieniężnej nie przestaje zaskakiwać i ponownie podniosła stopy procentowe o 0,75 pkt proc. Kredytobiorcy muszą być gotowi na podwyżkę rat i spadek zdolności kredytowej.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu