Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Ekspozycja okien w mieszkaniu – co musisz wiedzieć o stronach świata


Ekspozycja okien w mieszkaniu względem stron świata ma kluczowy wpływ na samopoczucie mieszkańców oraz rachunki za ogrzewanie i oświetlenie. Nie wiesz, jak poprawie dobrać ekspozycję mieszkania do swojego stylu życia? Podpowiadamy.

Ekspozycja okien w mieszkaniu – co musisz wiedzieć o stronach świata

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule wspólnie z Ewą Czopko, architektem Decoroom, podpowiadamy, co musisz wiedzieć o ekspozycji okien w mieszkaniu. Dowiesz się, jaka ekspozycja okien rekomendowana jest do sypialni, salonu czy kuchni oraz na co zwrócić uwagę planując ogródek lub balkon.

Przejdź do akapitów:

Wschód, południe, a może zachód? Dlaczego naturalne oświetlenie jest tak ważne?

Wybierając mieszkanie musisz wziąć pod uwagę ekspozycję okien względem stron świata, ponieważ to właśnie ilość naturalnego światła słonecznego znacząco wpływa na jakość życia mieszkańców oraz koszty związane z ogrzewaniem i oświetleniem. Analizując ekspozycję okien należy zwrócić uwagę również na odległości między budynkami, wielkość okien oraz obecność słupów czy drzew przed nieruchomością.

Nasłonecznienie nieruchomości regulowane jest przez "Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r., w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie". Zgodnie z przepisami, do pomieszczeń musi wpadać światło słoneczne przez co najmniej 3 godziny w dniach równonocy.

Wybór mieszkania – jaka ekspozycja okien będzie najlepsza?

Ekspozycja południowa i zachodnia to najbardziej pożądane opcje, bowiem zapewniają najwięcej naturalnego światła i ciepła przez większą część dnia. Mieszkania o oknach usytuowanych w ten sposób pozwalają mieszkańcom zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną i ogrzewanie.

Południowo-zachodnia ekspozycja jest idealna dla miłośników domowej roślinności – zapewnia domowej zieleni odpowiednią ilość światła, co przyczynia się do zdrowego wzrostu. I chociaż zdarza się, że ekspozycja na południe może powodować przegrzanie wnętrza domu w upalne dni, to nowoczesne rozwiązania dostępne na rynku pozwalają zniwelować tą wadę bez dużego wysiłku.

Salon – ekspozycja zachodnia, promienie słoneczne obecne są przez większą część dnia

Z uwagi na najmniejszą ilość naturalnego światła i ciepła docierające do mieszkania w ciągu dnia zdecydowania rzadziej rekomendowana jest ekspozycja północna. Takie wnętrza domów i mieszkań są zwykle chłodne i ciemne, co może być problematyczne, zwłaszcza, gdy spędzamy w domu więcej czasu, ponieważ brak naturalnego światła znacząco wpływa na samopoczucie. Ekspozycja na północ jest polecana osobom wrażliwym na światło i ostre promienie słoneczne, a także tym lubiącym ciszę i spokój. Oferuje zwykle mniejsze natężenie hałasu niż ekspozycja południowa. Ponadto, północna ekspozycja jest idealna dla osób lubiących sztuczne oświetlenie.

Sypialnia z ekspozycją okien na wschód

Ekspozycja wschodnia to gratka dla rannych ptaszków kochających słońce. W godzinach porannych zapewnia dużo naturalnego światła i ciepła, co ułatwia aktywne rozpoczęcie dnia i generuje porządek dnia zgodnie z naturalnym cyklem.

Ekspozycja okien a układ mieszkania – jak rozplanować poszczególne pomieszczenia?

Jeśli zależy nam, aby sypialnia była ciepła i przytulna, to warto ją zaplanować od strony wschodniej. W ten sposób będziemy mieć pewność, że o poranku obudzi nas naturalne światło słoneczne i wypełni całe pomieszczenie pozytywną energią. Jednocześnie unikniemy tu zbyt mocnego nasłonecznienia w godzinach popołudniowych, kiedy temperatura zaczyna rosnąć.

Okna wychodzą na wschód – w przypadku sypialni to preferowana ekspozycja okien

Salon to miejsce, w którym spędzamy najwięcej czasu, dlatego zadbajmy mądrze o jego odpowiednią ekspozycję. W przypadku, gdy salon ma okna od strony południowej musimy zaopatrzyć się w wysokiej jakości zasłony lub żaluzje, które będą chronić domowników przed nadmiernym nasłonecznieniem i przegrzaniem. Jeżeli okna salonu wychodzą na stronę północną, należy przemyśleć kwestię dodatkowych źródeł światła, co pozwoli uniknąć ciemnej, smutnej aury i wprowadzi pożądaną przytulność.

Kuchnia najlepiej sprawdzi się w pomieszczeniu, które ma okna wychodzące na wschód lub południe. W takim układzie będziemy mieć pewność, że w ciągu dnia mamy dużo naturalnego światła, co uprzyjemni i ułatwi gotowanie i spożywanie posiłków.

Salon z aneksem kuchennym – okna wychodzą na południe

Łazienka bez problemu może być ulokowana od strony północnej – tu i tak będziemy posiłkować się dobrze dobranym oświetleniem. W przypadku projektowania pokoju kąpielowego, który będzie pełnił również funkcje domowego spa najkorzystniejszym ustawieniem będzie pomieszczenie zwrócone w stronę zachodnią.

Łazienka bez dostępu do naturalnego oświetlenia

Ekspozycja tarasu, balkonu i ogródka – na co zwrócić uwagę?

Ekspozycja tarasu, balkonu i ogródka będzie miała kluczowe znaczenie nie tylko dla domowników, ale także dla roślin i żyjących z nami zwierząt. Przy planowaniu balkonu i ogródka niezbędnym krokiem będzie analiza potrzeb roślin, które chcemy uprawiać. Rośliny mają różne preferencje, jedne wolą cieniste stanowisko, inne uwielbiają smażyć się w słońcu. Większość gatunków wymaga co najmniej 6 godzin dziennego światła słonecznego, aby rosnąć i prawidłowo kwitnąć czy owocować.

Sypialnia z ekspozycją okien od strony południowej

Zatem ogródki skierowane na południe lub zachód są najlepszym wyborem dla miłośników roślin, w tym także i mini warzywniaków. Ogród na balkonie w bloku to nie tylko kwiaty – w doniczkach możesz hodować również zioła, a także niektóre gatunki warzyw i owoców. W przypadku roślin wrażliwych na nadmiar światła np. paproci, należy zwrócić uwagę, aby miejsce, w którym chcemy je postawić miało nikłe nasłonecznienie.

Ekspozycja okien w salonie – okna skierowane na południe

Zwierzęta domowe korzystają z ogródków i tarasów zwykle w większym zakresie niż ich właściciele. Warto zatem pomyśleć o ich bezpieczeństwie i komforcie. Balkon powinien być dobrze zabezpieczony przez możliwą ucieczką czy upadkiem z wysokości. Przy ekspozycji zachodniej lub południowej dobrze jest zaplanować dla naszego pupila odpowiednio zacienienie miejsca odpoczynku oraz stały dostęp do świeżej wody.

Zobacz inne artykuły z działu Porady i aranżacje.


O DECOROOM

Pracownia Architektury Wnętrz Decoroom jest obecna na rynku od 2009 roku i z wieloma sukcesami na koncie pozycjonuje się jako jeden z pionierów usługi kompleksowego wykończenia mieszkania „pod klucz”. Decoroom zaprasza Klientów do dwóch flagowych showroomów połączonych z biurem zlokalizowanych w Warszawie oraz we Wrocławiu. Zespół DECOROOM tworzą doświadczeni architekci, zaufane ekipy wykończeniowe, działy realizacji, pracownicy stolarni oraz dział DECOROOM KITCHEN, który zajmuje się kompleksowym wykończeniem zabudowy kuchennej i meblowej.

Kolejny artykuł

Współczesny pawlacz pod sufitem – jak zaoszczędzić miejsce w garderobie?
Współczesny pawlacz nie przypomina estetyką tych, które kojarzymy z czasów PRL-u, jednak niezmiennie jest synonimem funkcjonalności. Nie zaskakuje więc fakt, że pawlacze w nowoczesnym wydaniu wracają do łask!
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu