Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Jakie rośliny wybrać, by stworzyć z domu osobistą oazę?

Ula Olczak
Ula Olczak

Rośliny w naturalny sposób poprawiają jakość powietrza w mieszkaniu, wpływają na estetykę oraz pozwalają ożywić przestrzeń. Nie każdy jednak wie, jakie rośliny wybrać, by stworzyć z domu osobistą oazę i jednocześnie nie narazić ich na szybką śmierć z zapomnienia.

Jakie rośliny wybrać, by stworzyć z domu osobistą oazę?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule dowiesz się, jakie rośliny wybrać, by stworzyć z domu osobistą oazę oraz które kwiaty domowe sprawdzą się dla początkujących entuzjastów zieleni. Podpowiemy, jakie kwiaty do sypialni sprawdzą się najlepiej i jakie kwiaty do łazienki wybrać, aby przez wiele lat cieszyły swym dobroczynnym działaniem.

Przejdź do akapitów:

Dlaczego warto hodować rośliny doniczkowe?

Superlatywy, jakie niosą ze sobą kwiaty domowe, często są niedoceniane. Rośliny pozytywnie wpływają na jakość powietrza w mieszkaniu, wytwarzają tlen pochłaniając dwutlenek węgla i poprawiają wilgotność powietrza. Niektóre rośliny doniczkowe dodatkowo minimalizują obecność niebezpiecznych substancji lotnych – uwalnianych np. ze środków chemicznych – pochłaniają kurz, jonizują powietrze. Rośliny wpływają również na samopoczucie, koncentrację i produktywność. Kwiaty w domu, gdy kwitną wytwarzają piękną woń, ta natomiast może pogłębić relaks. Rośliny uczą również odpowiedzialności i cierpliwości, więc sprawdzą się nawet dla najmłodszych.

Patyczak – wymaga odpowiedniej pielęgnacji

Rośliny proste w uprawie, które sprawdzą się nawet dla początkujących

Istnieją rośliny, które wybaczą nam zaniedbania, zapomnienie i przesuszenia. Wymagają minimalnego zainteresowania i lepiej zniosą brak dostępu do wody niż przesadną dbałość o nawilżanie jej podłoża. Warto na początku swojej zielonej drogi postawić na rośliny, których nadrzędną cechą jest łatwość uprawy, aby nie zrazić się niespodziewanym uschnięciem czy chorobą kwiatka.

Wśród roślin „dla opornych” znajduje się kaktus, sansewieria, zamioculcas, aloes, trzykrotka, peperomia, grudniki i epipremnum. Mogą być one postawione w jasnym lub zaciemnionym miejscu, bez przesadnej ekspozycji na słońce. Nie potrzebują wyjątkowych warunków do przetrwania i sprawdzą się nawet w minimalistycznych wnętrzach.

Rośliny, które mają najlepszy wpływ na powietrze i będą idealne dla alergików

Rośliny, które pochłaniają zanieczyszczenia z powietrza zasługują na szczególną uwagę. Aby mieć lepsze powietrze w mieszkaniu, warto nabyć rośliny, które filtrują i oczyszczają powietrze, dzięki czemu nawet alergicy będą z nich czerpać pozytywne właściwości.

Wśród roślin oczyszczających powietrze znajdują się: skrzydłokwiat, paprotka, difenbachia, zroślicha, dracena, zielistka, epipremnum, wężownica czy aloes.

Difenbachia, starzec, ceropegia, epipremnum – bezpośrednie nasłonecznienie wpłynie na wielkość ich liści

Jakie rośliny wybrać, by stworzyć z domu osobistą oazę? Rośliny szybko rosnące

Jeśli szukasz roślin, które w szybki sposób się rozrosną, dzięki czemu dom zostanie wypełniony urokliwą zielenią, zwróć uwagę na wilczomlecz trójżebrowy. Sprawdzi się on szczególnie na widnych stanowiskach. Innym sukulentem zasługującym na uwagę jest patyczak, którego można pięknie wyeksponować w wiszącej makramie.

Niezwykle imponującą rośliną, obok której trudno przejść obojętnie jest ceropegia woodii o dekoracyjnym ulistnieniu. Ceropegia posiada pędy, które przyozdobione są drobnymi liśćmi przypominającymi serca. Najlepiej uprawiać ją na wschodnich i zachodnich stanowiskach.

Szybkim wzrostem może poszczycić się również pilea peperomioides, zwana potocznie pieniążkiem, gdyż jej liście przypominają monety. Pieniążek jest prosty w pielęgnacji i odnajdzie się zarówno w jasnych pomieszczeniach o rozproszonym świetle, jak i w tych nieco zacienionych. Za minimum uwagi pilea odwdzięczy się rozłożystym układem i błyszczącymi, okrągłymi liśćmi.

Zielistka zasługuje na uwagę z wielu powodów, lecz również w szybkim rozroście i zagęszczaniu znajduje się na wysokim miejscu. Bardzo szybko produkuje na łodygach sadzonki, które w prosty sposób można przekształcić w kolejną roślinę.

Bogactwo odmian roślin o dużych liściach: dekoracyjne liście monstery, skórzaste liście alokazji

Wśród kwiatów, które w szybki sposób zazielenią mieszkanie znajdują się także paprocie, trzykrotki, filodendrony pnące, epipremnum, maranta, szczawik czy malanga. Wiele innych gatunków również w szybki sposób pomoże stworzyć z mieszkania zieloną oazę, ale należy pamiętać o tym, by zapewnić im dogodne warunki.

Jakie rośliny wybrać, by stworzyć z domu osobistą oazę? Duże rośliny

Aby w szybki sposób zazielenić przestrzeń, można wybrać rośliny szybkorosnące, ale dobrym pomysłem będzie także wybór roślin, które osiągają duże gabaryty. Duże rośliny zazielenią większe przestrzenie w imponujący sposób i zwrócą uwagę każdego gościa.

Wśród okazałych roślin, idealnych do widnego salonu, znajduje się philodendron goeldii i cudnolist podwójnie pierzasty. Te rośliny posiadają duże, rozkładające się na boki liście i nie są zbyt wymagające w hodowli, dlatego sprawdzą się także dla początkujących entuzjastów zieleni. Inne rośliny do domu, które upiększą większą przestrzeń to m.in. strelicja, fikus sprężysty, monstera dziurawa, filodendron, pachira wodna, kroton.

Jakie kwiaty wstawić do sypialni, by poprawić jakość snu?

Skrzydłokwiat

Wybierając rośliny do sypialni, zwróć uwagę na te, które działają szczególnie dobrze na powietrze. To pozwoli poprawić komfort i higienę snu. Na uwagę zasługuje skrzydłokwiat, który pochłania toksyny, a dzięki dużej masie liściowej skutecznie nawilża powietrze. Jego liście mają nasycony kolor zieleni. Dekoracyjnym elementem tej rośliny są białe kwiaty pięknie akcentujące jej wyjątkowość. Wśród licznych odmian skrzydłokwiatów, występują także wersje mikro, które mogą sprawdzić się w sypialniach dzieci.

Kwiaty doniczkowe to prosty sposób na wprowadzenie do wnętrza kolorystycznego, żywego akcentu

Aloes

Naturalnym procesem roślin, który pozwala im na życie jest fotosynteza. Rośliny w trakcie dnia, gdy towarzyszy im naturalne światło produkują tlen, natomiast w nocy pobierają tlen i wytwarzają dwutlenek węgla. Nie jest to jednak taka ilość, jakiej powinniśmy się obawiać, a tym bardziej powód, dla którego należy zrezygnować z roślin w sypialni. Redukcja zanieczyszczenia z pewnością wynagrodzi nam wszelkie obawy. Rośliny, które zasługują na uwagę w sypialni to z pewnością aloesy, ponieważ przechodzą one proces odwróconej fotosyntezy i w nocy wytwarzają tlen. Aloesy posiadają wiele odmian zarówno o niewielkich rozmiarach, jak i takich, które potrafią osiągać imponujące wysokości. Piękną odmianą, która stanowić będzie wyjątkową dekorację sypialni jest np. snowflake ubarwiony nieregularnymi, ciekawymi zdobieniami.

Sansewieria

Sansewieria to roślina, która oczyszcza i nawilża powietrze oraz jest praktycznie bezproblemowa w uprawie. Posiada dużą tolerancje na suche powietrze oraz sprawdzi się nawet w bardziej zaciemnionych sypialniach, choć rozproszone światło będzie najbardziej odpowiednie dla tej rośliny. Sansewieria posiada wiele odmian, które mogą mieć zróżnicowane kształty liści, dzięki czemu będą współgrać z wieloma aranżacjami wnętrz.

Jakie kwiaty do łazienki sprawdzą się najlepiej

Łazienka to miejsce, w którym temperatura oraz wilgotność powietrza zmienia się wielokrotnie w ciągu dnia. To pomieszczenie jest zwykle również bardzo zaciemnione i nie posiada dostępu do naturalnego światła. Każda roślina potrzebuje przynajmniej minimalnej ilości światła, dlatego jeśli zależy nam na roślinach w łazience, niezbędna będzie lampa doświetlająca.

W widnych łazienkach o rozproszonym świetle sprawdzą się rośliny takie jak storczyki, aloesy, skrzydłokwiaty czy zielistki. Pięknie prezentować się będzie również podwieszany scindapsus lub oplątwa, która nie potrzebuje do życia ziemi. Ciekawą aranżację można stworzyć również umieszczając haworsje w glinianych doniczkach. Te rośliny przetrwają w zmiennej wilgotności oraz nie wymagają wyjątkowo specjalistycznej pielęgnacji. Rośliny o jaśniejszych ubarwieniach potrzebują większej ilości światła niż te ciemnozielone, warto mieć to na uwadze. Ograniczony dostęp do światła wpłynie na intensywność koloru i wielkość liści mniejsze nasłonecznie to często drobne liście.

Łazienka wyposażona w kwiaty – cieniste stanowiska są odpowiednie dla draceny

Rośliny na balkon

Kwiaty balkonowe pozwolą nadać nowy wymiar każdemu balkonowi. Piękne kompozycje, jak i pojedyncze kwiaty ozdobne w wiszących donicach udekorują i ożywią zarówno teras, jak i balkon. Jeśli balkon zlokalizowany jest od strony północnej, można postawić na begonie, lobelie, niecierpki czy żeniszki, natomiast strona południowa będzie sprzyjać kwitnięciu większości kwiatów. Duża ilość światła słonecznego pozwoli na wyhodowanie pięknych kwiatów w szybkim tempie, jednak należy wtedy pamiętać o systematycznym podlewaniu.

Planując kwiaty na balkon, możemy wybrać sadzonki czy odrosty korzeniowe, które w szybkim tempie ozdobią przestrzeń lub wyhodować samodzielnie własne kompozycje od ziarenka. Druga metoda będzie znacznie bardziej satysfakcjonująca, jednak dla osób zabieganych lepiej sprawdzą się wyhodowane już młode kwiaty.

Tworząc kompozycje na balkon czy taras, wato pamiętać, że w jednej doniczce mogą znaleźć się różne rośliny – nie tylko kwitnące, ale również iglaste, liściaste, a nawet owoce i warzywa. Kwiaty balkonowe, które dodadzą zewnętrznej przytulności to np. pelargonie, surfinie, koleusy, stokrotki, bratki czy begonie. Dodatkowo, na balkonie warto wyeksponować iglaki, które będą prezentowały się dobrze w każdą porę roku.

Wybierając zieleń do domu, warto mieć na uwadze, że jedne rośliny wymagają więcej uwagi, a drugie mnie. Możemy więc wybrać takie, które nie będą dla nas obciążające.

Zobacz pozostałe porady aranżacyjne.

Kolejny artykuł

Jak ochłodzić pokój w upalne dni?
W upalne dni frustracja spowodowana zbyt ciepłym powietrzem w mieszkaniu narasta. Klimatyzator kusi, jednak koszty i poczucie ekologicznej odpowiedzialności ochładzają ochotę na nowy sprzęt. Gdy lepkie letnie noce zaburzają komfort snu, a praca w dusznym pomieszczeniu przestaje być efektywna, wtedy pojawia się pytanie: jak ochłodzić pokój w upalne dni?
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu