Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Styl urban jungle – mieszkanie pełne roślin

Ula Olczak
Ula Olczak

W dzisiejszych czasach, gdy wiele osób tęskni za naturą i bliskością zieleni, styl urban jungle zdobywa coraz większą popularność w świecie wystroju wnętrz. To wyjątkowy trend, który pozwala przenieść naturę bezpośrednio do naszych domów. Odkryj magię miejskiej dżungli w swoim mieszkaniu.

Styl urban jungle – mieszkanie pełne roślin

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule poznasz styl urban jungle oraz dowiesz się, czy wnętrze pełne roślin jest dla Ciebie. Podpowiemy także, jak urządzić mieszkanie w stylu urban jungle oraz na jakie rośliny warto zwrócić uwagę.

Przejdź do akapitów:

Mieszkanie w stylu urban jungle – czy warto?

Obecność roślin działa uspokajająco – zielony kolor działa kojąco na psychikę, a opieka nad roślinami może być formą terapii relaksacyjnej. Rośliny są też naturalnymi oczyszczaczami powietrza – absorbują szkodliwe substancje chemiczne i emitują tlen. Pomagają w redukcji toksyn i poprawiają jakość powietrza. Ponadto, poprawiają wilgotność powietrza w suchych wnętrzach, szczególnie w okresie zimowym lub w pomieszczeniach z klimatyzacją.

Oczywiście, rośliny doniczkowe dodają także uroku, świeżości i naturalnego piękna do wnętrza. Dzięki różnorodności gatunków i kształtów roślin, można stworzyć interesujące kompozycje i aranżacje, które ożywią przestrzeń mieszkalną. Doskonałą propozycją dla osób, które pragną urządzić mieszkanie pełne roślin jest styl urban jungle.

Styl urban jungle – miejsca dżungla w sercu wielkiego miasta

Jak urządzić mieszkanie urban jungle?

Aranżując mieszkanie w stylu miejskiej dżungli powinniśmy pamiętać, że głównym punktem wnętrza powinny być oczywiście rośliny. Dlatego też ściany nie powinny dominować uwagi, a raczej stanowić tło dla wszechobecnej roślinności. Sprawdzą się zatem farby o stonowanych kolorach ziemi, zieleni oraz biele i beże. Alternatywnie możemy też zastosować nowoczesną tapetę z motywem florystycznym.

Naturalne meble kluczem do sukcesu

Aranżacja mieszkania w stylu urban jungle to nie tylko rośliny i zieleń, ale też meble i dodatki z naturalnych materiałów. Tutaj naturę nie tylko powinniśmy widzieć, ale też czuć i doświadczać. Połączenie zieleni z dodatkami wykonanymi z naturalnego drewna, kamienia, wikliny czy rattanu zbliża nas do osiągnięcia egzotycznej scenerii.

Nie muszą to być typowe ciężkie meble z litego drewna. W stylu urban jungle równie doskonale prezentują się siedziska o luźnym splocie. Dodają one wnętrzu lekkości i sznytu. Inną możliwością są tapicerowane meble, na których zastosujemy roślinne motywy. Nie obawiajmy się też mebli z odzysku czy tych samodzielnie wykonanych ze skrzyń czy desek. One z pewnością sprawią, że wnętrze będzie niepowtarzalne.

Wśród tekstylnych naturalnych materiałów króluje len, wełna czy bawełna widoczne w pledach, kocach, poduszkach, dywanach czy zasłonach. Otwórz się na surowe tkaniny, klimatyczne abażury czy gniecione materiały. To one tworzą najbardziej wyjątkowy klimat w aranżacjach.

Element zaskoczenia i niestandardowe dodatki

W każdym wnętrzu warto zastosować element zaskoczenia, dzięki któremu pomieszczenie staje bardziej wielowymiarowe i nieoczywiste. Może być to chociażby hamak usytuowany pośród okazałych roślin – idealny do delektowania się ulubioną książką, nietypowe siedzisko przy oknie, przy którym wypijesz poranna kawę albo niskie pufy zachęcające do spotkań z najbliższymi. A może niestandardowe oświetlenie? Gra świateł zapewni niepowtarzalny klimat a oryginalne lampy czy żyrandole to punkty, na których wzrok rozgości się na dłuższą chwilę.

Urban jungle – mieszkanie w stylu miejskiej dżungli

W aranżacji w stylu urban jungle również dodatki odgrywają niemałą rolę. Plakaty z motywem liścia, obrazy z fakturą kory, a może zdjęcia z wczasów, na których natura gra pierwsze skrzypce? Warto poszukać elementów wystroju, które podkreślą i umocnią estetykę. W miejskiej dżungli są to dodatki egzotyczne, etniczne czy podróżnicze akcenty.

We wnętrzach urban jungle dominuje zieleń, przy czym nie musimy ograniczać się do jednego odcienia – butelkowa zieleń, szałwiowy, szmaragdowy, seledyn a może grynszpan? Tutaj każdy z nich znajdzie swoje miejsce, choćby w postaci małego akcentu.

Doniczki, osłonki, makramy – oprawa to podstawa

Głównym punktem mieszkania w stylu urban jungle są oczywiście rośliny. Nie mniej ważna jest też ich odpowiednia oprawa. Wybierzmy doniczki z gliny czy betonu lub plecione osłonki. Do roślin wiszących niezwykle urokliwie sprawdzą się materiałowe makramy czy drewniane drabinki. A może krata na ścianie, do której przymocujemy kwiaty? Daj się ponieść wyobraźni.

Jakie rośliny doniczkowe wybrać?

W stylu urban jungle nie ma ograniczeń związanych z roślinami. Tutaj sprawdzą się wszelkie gatunki i odmiany roślin doniczkowych – im bardziej urozmaicona przestrzeń, tym lepiej! Rośliny możesz komponować dowolnie. Zwróć uwagę na różne rozmiary roślin, ich kształty czy kontrastowe kolory.

Duże liście – duża radość

Bezsprzeczną królową roślinnych wnętrz jest monstera. Nic dziwnego! Jej liście potrafią osiągać pokaźne rozmiary, a widoczne w nich dziury zachwycają nawet wprawionych rośliniarzy. Wybór jest ogromny, dużym zainteresowaniem cieszy się m.in. Monstera Deliciosa. Co ważne, monstera to roślina dość łatwa w uprawie. Za odpowiednio słoneczne stanowisko odwdzięcza się coraz większymi liśćmi.

Inną propozycją, która bez problemu udekoruje większą przestrzeń, jest strelitzia. To marzenie każdego, kto widział ją choć raz. Strelitzia jest znana ze swojej elegancji i dużych rozmiarów, dodatkowo wyróżnia się imponującymi, barwnymi kwiatami. Dodaje niezwykłego uroku i tropikalnego klimatu, jednak wymaga specyficznych warunków. Nie lubi skoków temperatur, preferuje sporą wilgotność, a przelanie musi odchorować. Dodatkowo wymaga regularnego nawożenia. Osłabiona staje się bardziej narażona na szkodniki.

Urban jungle – duże rośliny, naturalne materiały, naturalny charakter

Niecodzienne kształty

W zielonym mieszkaniu nie powinno zabraknąć roślin o wyjątkowych liściach. W tej kategorii sprawdzi się np.:

  • pilea – niepozorna roślina o okrągłych listkach na długich ogonkach,
  • garanium anginka – wiecznie zielona roślina posiadająca wyprostowane łodygi i delikatne, niemal mgiełkowe liście o cytrynowym, owocowym lub korzennym zapachu,
  • calathea – roślina charakteryzująca się różnorodnymi wzorami, pasmami, plamami i kontrastowymi krawędziami.

Wiszące piękności

Prawdziwa domowa dżungla nie ma racji bytu bez roślin wiszących. To one cudownie zapełniają przestrzeń wysokich półek czy biblioteczek. Są też świetną propozycją do makram, a nawet karniszów – zielona zasłona z roślin doniczkowych? Czemu nie! Trzy najbardziej popularne, a przy tym efektowne i niewymagające gatunki to np.:

  • Epipremnum – piękne pnącze, które w dosyć szybki sposób zazieleni wnętrze,
  • Ceropegia – urokliwe łańcuchy serc o dekoracyjnym ubarwiniu,
  • Starzec – pędy pełne listków o kształcie grubych łez.

Rośliny te mają wiele odmian, dzięki czemu z powodzeniem możemy dopasować je do naszego wnętrza.

Wnętrze w stylu urban jungle – rośliny, naturalne dodatki, meble wykonane z drewna

Zaskakujące akcenty

Czasem wystarczy drobny szczegół, który sprawia, że roślina jest wyjątkowa. I nie muszą to być duże czy kolorowe liście. Przykładem takiej rośliny jest np.:

  • Philodendron squamiferum o włochatych łodygach,
  • Ficus retusa znany również jako drzewko bonsai,
  • Oplątwa, która daje wrażenie sztucznej rośliny – nie wymaga podłoża, więc sprawdza się w uprawie bezdoniczkowej.

Sukulenty

Sukulenty są wartościowymi roślinami doniczkowymi do hodowli w domu. Są łatwe w pielęgnacji, oczyszczają powietrze i dają możliwość kreatywnego zaaranżowania przestrzeni. Piękne i popularne propozycje to:

  • Aloe vera – popularny sukulent o mięsistych, zielonych liściach ze spiczastymi krawędziami. Oprócz swojego estetycznego wyglądu, aloes vera posiada również właściwości lecznicze. Sok z liści aloesu vera ma działanie kojące i jest często stosowany w pielęgnacji skóry,
  • Sansewieria trójbarwna – ma liście w formie mieczyka o charakterystycznych zielonych i żółtych paskach. Jest bardzo łatwa w hodowli i dobrze radzi sobie w warunkach domowych. Sansewieria ma zdolność do oczyszczania powietrza,
  • Crassula ovata wyróżnia się mięsistymi liśćmi w kształcie serca, które są zwykle zielone, ale mogą również mieć czerwone lub brązowe odcienie. Roślina ta jest często hodowana jako symbol bogactwa i pomyślności.

Styl urban jungle – tekstylia z naturalnych materiałów, roślinne wzory

A może mniej popularne okazy?

Prawdziwy entuzjasta roślin nie obędzie się bez kolekcjonerskich odmian. Do wszechobecnej zieleni możemy dobrać rośliny o niespotykanym kolorze, które zwrócą uwagę każdego gościa. Możesz wybrać akcent w postaci np.:

  • białej Caladium Florida Moonligh o nieśmiałym zielonym unerwieniu,
  • Caladium Miss Muffet o jasnożółtych liściach nakrapianych purpurowymi piegami,
  • Alokazji baginda Pink Dragon wyróżniającą się dekoracyjnym, urokliwie różowym ogonkiem liściowym.

Przy aranżacji wnętrz z użyciem kolekcjonerskich roślin, warto pamietać, że zwykle są one nie tylko droższe, ale też bardziej wymagające niż standardowe odmiany. Tym większy będzie więc żal związany z ich utratą.

Czy mieszkani w stylu urban jungle jest dla każdego?

Mieszkanie w stylu urban jungle to idea, która zakłada życie pośród roślin. Tego typu aranżacja wnętrza szczególnie przypadnie do gustu osobom, które lubią zajmować się podlewaniem, pielęgnacją, nawożeniem i przesadzaniem roślin. Żywe rośliny wymagają uwagi i zaangażowania, bez tego mogą dosyć szybko zwiędnąć czy uschnąć. Dodatkowo jedna chora roślina może zainfekować kolejne, przez co nasze wnętrze może przez jakiś czas wyglądać mniej bajkowo.

Styl urban jungle w mieszkaniu – dom pełny roślin

Mieszkanie pełne roślin nie będzie dobrym wyborem dla osób, które preferują surowy minimalizm oraz nie lubią poświęcać swojego wolnego czasu na prace z zielenią lub po prostu nie dysponują owym czasem.

Zobacz też: Trujące rośliny domowe – 10 najpopularniejszych gatunków

Kolejny artykuł

Łazienka marmur złoto – wyrafinowany design
Szlachetne połączenie marmuru i złotych detali od wieków funkcjonowało we wnętrzach jako synonim luksusu i wyrafinowania. Współcześnie płytki o strukturze marmuru w towarzystwie złotych elementów stały się jednym z najbardziej pożądanych trendów w projektowaniu wnętrz, a łazienka w takim wydaniu to prawdziwy hit, który będzie cieszył domowników przez lata.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu