Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Wynajem mieszkania na doby ‒ plusy i minusy takiego rozwiązania

Ula Olczak
Ula Olczak

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie często uważany jest za strzał w dziesiątkę. Właściciele utrzymują, że wynajem krótkoterminowy przyniesie im większy zysk finansowy niż w przypadku długoterminowego najmu. Jak jest naprawdę? Czy wynajem mieszkania na doby to biznes pozbawiony ryzyka?

Wynajem mieszkania na doby ‒ plusy i minusy takiego rozwiązania

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Z tego artykułu dowiesz się, na czym polega wynajem mieszkania na doby oraz poznasz plusy i minusy tego rozwiązania. Zrozumiesz także, co wpływa na sukces wynajmu krótkoterminowego i czy jest to opłacalny interes.

Przejdź do akapitów:

Mieszkanie na doby – popularny zamiennik pokoju hotelowego?

Wynajem krótkoterminowy to nic innego jak wynajem mieszkań na niedługi czas – dobę lub parę dni. Wraz z rozwojem turystyki staje się coraz mocniejszą alternatywą dla noclegu w hotelu. Dzięki serwisom umożliwiającym ogłaszanie swojego lokum, w prosty sposób można przedstawić ofertę i znaleźć chętnych gości.

Mieszkanie na doby – plusy

Właściciele mieszkań często decydują się na wynajem krótkoterminowy mając świadomość, że może przynieść im to większy zysk niż wynajem długoterminowy. Atrakcyjna oferta uzupełniona o profesjonalne zdjęcia mieszkania oraz dobre zarządzanie najmem pozwoli zapewnić przychód, który może być wielokrotnością tego, co otrzymalibyśmy z tytułu długoterminowego lokatora. To najistotniejsza wartość dla właściciela. Inne zalety to: większa kontrola nad lokalem niż w wynajmie długoterminowym, zapłata z góry, ponieważ zwykle goście płacą przed przyjazdem oraz elastyczność cen – koszty uzależnione są od decyzji wynajmującego i może je zmienić w dowolnym momencie.

Atrakcyjne mieszkanie z aneksem kuchennym w dobrej lokalizacji

Dlaczego ludzie decydują się na mieszkanie do wynajęcia na doby?

Osoby podróżujące decydują się na wynajem mieszkania na doby, ponieważ takie rozwiązanie zapewnia minimum formalności oraz znacznie większą swobodę i przestrzeń niż pokój hotelowy. Takie mieszkanie to zwykle także kuchnia, balkon czy ogród. Lokal przeznaczony na wynajem posiada podstawowe umeblowanie, sprzęt AGD i wyposażenie (ręczniki, pościel, naczynia, czajnik, odkurzacz, telewizor itp.), a coraz częściej możemy trafić na ogłoszenia, które oferują dodatkowe udogodnienia, np. ekspres do parzenia kawy czy pralko-suszarkę lub przykładowo usługę zapewnienia najemcy dojazdu do nieruchomości. Ilość lokatorów w mieszkaniu to dość elastyczna kwestia, którą można uzgodnić z właścicielem zwykle bez wpływu na cenę.

Apartament inwestycyjny

Apartament inwestycyjny to najlepsza opcja dla osób pragnących inwestować w nieruchomości z własnych środków. Mieszkanie w świetnej lokalizacji o wysokim standardzie przyciągnie prestiżowych klientów. Opcja ta nie jest jednak tak opłacalna w przypadku finansowania lokalu za pomocą kredytu. Apartament inwestycyjny można określić maksymą: aby zarobić, najpierw trzeba wydać.

Mieszkanie na doby – minusy

Wynajem krótkoterminowy kusi właścicieli nieruchomości obietnicą zysku, jednak osoby rozpoczynające przygodę z najmem nie zdają sobie sprawy z tego, że to rozwiązanie niesie ze sobą także minusy i często wiele ukrytych kosztów. Kluczowe kwestie, które trzeba mieć na oku, to:

  • zaangażowanie i czas – utworzenie opłacalnej dla obu stron oferty, dbanie o mieszkanie, pozyskiwanie klientów, to wszystko wymaga czasu! Na początku każdy właściciel zakłada, że wszystkie czynności chce wykonywać sam, aby jak najbardziej zaoszczędzić. Niestety, jeśli nie jest to nasze jedyne źródło przychodu może kolidować z pracą i obowiązkami. Wtedy też najlepszym rozwiązaniem będzie wynajęcie specjalnej firmy do zarządzania najmem;
  • sprzątanie, pranie – decyzja o tym, czy będziemy samodzielnie dbać o czystość mieszkania, czy zatrudnimy do tego odpowiednią osobę należy do nas. Miejmy świadomość, że sprzątanie liczy się także z kosztem i czasem poświęconym na dojazd do lokalu;
  • usterki – mieszkanie narażone jest na usterki związane ze sprzętem, zwłaszcza jeśli jest bardzo intensywnie użytkowane przez często zmieniających się lokatorów. Im większa ilość urządzeń, tym większe prawdopodobieństwo, że coś się zepsuje. Żarówkę możemy wymienić samodzielnie, ale czy równie dobrze pójdzie nam z naprawą pralki? Wizyta specjalisty to kolejne koszty z którymi trzeba się liczyć;
  • odświeżanie – częste zmiany lokatorów wiążą się z liczniejszymi zabrudzeniami. Odmalowywanie ścian to wydatek, który nas nie ominie;
  • podstawowe produkty – kawa, herbata, cukier, papier toaletowy, środki czystości wydają się być produktami o niskiej cenie, jednak częste uzupełnianie nawet tanich produktów to koszty. Podobnie z pościelą i ręcznikami – nawet dobrej jakości produkty prędzej czy później się zużyją;
  • opłaty za media, internet, prowizje dla serwisów – w wynajmie długoterminowym to najemca opłaca rachunki, w tym przypadku to właściciel jest zobowiązany. Zapewnienie internetu to także kwestia, o którą należy zadbać,
  • sąsiedzi – warto utrzymywać dobre relacje z sąsiadami oraz mieć na względzie, że nasz interes nie zawsze będzie dla nich przyjemnością – często krótkoterminowi najemcy nie dbają o ciszę nocną;
  • regulamin – to punkt, którego nie należy wykreślać. Pamiętajmy, że to obustronne zabezpieczenie;
  • ubezpieczenie – wielu wynajmujących pomija tę kwestię, co może narazić ich na wiele problemów w przyszłości. Często goście, przyjeżdżając np. na wakacje, spożywają w mieszkaniu alkohol co motywuje ich do beztroskich działań. Co jeśli nasz gość wyrządzi sobie krzywdę w naszym mieszkaniu? Lepiej zapobiec tak dużej odpowiedzialności!

Wynajem mieszkań na doby wymaga dobrej organizacji i zaangażowania

Legalizować czy liczyć na uprzejmość sąsiadów?

Wynajem krótkoterminowy uznawany jest za działalność gospodarczą, czyli usługę wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły. Tworzenie tajemnicy z wynajmowania mieszkania może przysporzyć nam wrogów zarówno wśród osób odpowiedzialnych za rzetelność wobec państwa, jak i z sąsiadów. Brak „dzień dobry” od sąsiada to jedno, niewielu jednak chce poznać gniew fiskusa.

Mieszkanie do wynajęcia na doby – co wpływa na powodzenie interesu?

Po pierwsze – lokalizacja

Czynnikiem, który ma największy wpływ na powodzenie lub niepowodzenie interesu, jakim jest mieszkanie do wynajęcia na doby, jest położenie nieruchomości. Mieszkanie w mieście turystycznym zlokalizowane w centrum – np. tuż przy Starym Mieście w Krakowie, na Warszawskiej Starówce lub w pobliżu jakiejś atrakcji, przykładowo w bliskim zasięgu morza w Sopocie, ma zdecydowanie większe szanse na powodzenie niż lokum umiejscowione na obrzeżach miasta lub w miasteczku pozbawionym turystycznych atrakcji. Jeśli apartamenty znajdują się blisko komfortowej komunikacji miejskiej, również mogą cieszyć się powodzeniem.

Po drugie – dynamiczne zarządzanie cenami

Jeśli chcemy, aby nasze mieszkanie było atrakcyjne w oczach gości, powinniśmy zadbać o odpowiednie ceny. Decydując się na wynajem trzeba mieć świadomość, że istnieją tzw. miesiące martwe lub mało dochodowe. Obserwacja konkurencji jest niezbędna, aby nie zaniżać i nie zawyżać ceny noclegu. Zbyt niska cena wpłynie na mały przychód, a zbyt duża może nas go zupełnie pozbawić. Obecne serwisy z mieszkaniami na doby ułatwiają nam to zadanie, pozwalając na bieżąco sprawdzać ceny konkurencji oraz obłożenie w danym czasie.

Po trzecie – znaczenie opinii

Nie od dziś wiadomo, że opinia innych osób ma dla nas duże znaczenie. Aby przyciągnąć jak największą grupę gości powinniśmy zadbać o to, by opinie odwiedzających zachęcały do skorzystania z naszej oferty. Jak to zrobić? Niezależnie od tego, czy nasze mieszkanie ma celować w gości budżetowych, czy prestiżowych, powinniśmy dopilnować tego, by lokal był czysty i schludny. Nawet najlepsze udogodnienia okażą się zbędne, gdy narazimy gości na brudne powierzchnie, poplamioną pościel czy nieświeże ręczniki. Jedno z powiedzeń głosi, że jeśli coś może się zepsuć, to się zepsuje, a nikt przecież nie chce, by jego wakacje zamieniły się w pozbawiony komfortu czas wizyt hydraulików czy innych specjalistów. Warto doglądać mieszkanie na bieżąco i kontrolować wszelkie urządzenia narażone na usterkę. Dbanie o komfort gości ma kluczowy wpływ na ich opinie, a bycie osobą komunikatywną i pomocną z pewnością zwiększy szanse na pozytywny odbiór. Duża ilość dobrych ocen wpłynie na pozycjonowanie naszego ogłoszenia, a to przełoży się na lepsze obłożenie mieszkania.

Wynajem mieszkania na doby

Po czwarte – wykorzystywanie potencjału mieszkania

Wielu początkujących w branży mieszkań na doby nie zdaje sobie sprawy jaki potencjał ma jego mieszkanie. Jeśli na przykład posiadasz dwupokojowe mieszkanie, w którym jedno z nich jest dużym pomieszczeniem z kuchnią, zastanów się, czy wstawienie ściany, która pozwoli wydzielić kolejne pomieszczenie nie będzie bardziej opłacalne. Uzyskanie większej ilości osobnych pokoi może znacząco podnieść cenę naszej nieruchomości.

Wynajem mieszkania na doby – czy to się opłaca?

Kiedy zastanawiamy się nad krótkoterminowym wynajmem mieszkań powinniśmy szczegółowo przeliczyć wydatki, poznać wszystkie jasne i ciemne strony tego pomysłu, sporządzić profil klienta oraz poznać jego potrzeby. Licząc dochód należy zakładać pesymistyczny scenariusz, uwzględnić miesiące o niskich dochodach oraz możliwy postój w wynajmie. Mieszkanie na doby jawi się jako interes bez ryzyka o dużym przychodzie, lecz jest to mit, w który nie należy wierzyć. Dobre zarządzanie przyniesie zysk, ale często może kosztować nas dużo czasu i zaangażowania.

Przeczytaj także, dlaczego warto wynajmować mieszkanie na pokoje.

Kolejny artykuł

Wynajem garażu i miejsca parkingowego – czy to dobra inwestycja?
Inwestowanie w nieruchomości dotyczy nie tylko mieszkań, ale też komórek lokatorskich czy garaży – te obarczone są znacznie mniejszym ryzykiem. Wynajem garażu lub miejsca parkingowego to dobry sposób na regularny przypływ gotówki.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu