Aleksandrów to obszar w warszawskiej dzielnicy Wawer, sąsiadujący z takimi terenami jak: Marysin Wawerski, Sadul, Międzylesie i Stara Miłosna.
Z tego artykułu dowiesz się, jakie przydatne miejsca znajdują się w obszarze Aleksandrów i czy warto tu zamieszkać.
Przejdź do akapitów:
Aleksandrów powstał ok. 1797 r. na gruntach majątku Wiązowna i znajdował się przy Trakcie Napoleońskim. Do Wawra, wchodzącego w skład Warszawy, został włączony dopiero w 1992 r.
Obszar w większości jest zalesiony, z lewej strony po części zabudowany, znajdują się tu również tereny przeznaczone pod budowę. Charakter zabudowy jest raczej jednorodzinny, mniejszy procent stanowią osiedla wielorodzinne.
Lubianym terenem rekreacyjnym obszaru Aleksandrów jest Jezioro Morskie Oko. Jego okolica została poddana rewitalizacji, dzięki której wybudowano tu drewniany pomost i plac zabaw oraz wytyczono ścieżki otoczone przez łąki.
Znajduje się tu również niewielka piaszczysta plaża.
Po obszarze kursują linie autobusowe, a w sąsiadującym obszarze znajduje się stacja kolejowa Warszawa Falenica. Zdecydowanie wygodniej jest przemieszczać się samochodem niż komunikacją miejską – Aleksandrów sąsiaduje z trasą S2, najbliższy węzeł wjazdowy mieści się w sąsiadującym obszarze.
Nie ma tu placówek edukacyjnych, ale szkoły podstawowe i przedszkola znajdują się w sąsiednich obszarach.
Wolny czas można spędzać w Mazowieckim Parku Krajobrazowym, w którym są wytyczone ścieżki spacerowe, biegowe i rowerowe.
Zakupy można zrobić w sklepach osiedlowych, nie ma ich jednak zbyt wielu. Dobrym zapleczem handlowym, ale także gastronomicznym i medycznym, jest obszar Falenica.
Wierni mieszkający na obszarze Aleksandrów przynależą do parafii przy kościele Wieczerzy Pańskiej na ulicy Księdza Sylwestra Szulczyka.
Aleksandrów to typowa podmiejska osada z niską zabudową i niestety bardzo słabą infrastrukturą potrzebną do życia.