Górce to część Bemowa i dawna wieś znana między innymi z Ogrodów Urlychów. Dała ona nazwę jeden z ważniejszych ulic Woli i Bemowa – Górczewskiej.
Szukasz nowego mieszkania? W tym artykule prezentujemy zalety obszaru Górce. Sprawdź, dlaczego warto zamieszkać właśnie w tej lokalizacji.
Przejdź do akapitów:
Historia obszaru jest dość ciekawa i długa, bo sięga aż XV wieku, kiedy to wieś rycerska Górce należała do Piotra Pielgrzyma, a następnie jego syna Andrzeja Pielgrzymowicza Górczewskiego de Górcze. Była to bogata i wpływowa mieszczańska rodzina. Później wieś należała m.in. do Mikołaja Kazuba, od którego wzięła się nazwa ulicy Kazubów.
W XIX w. Górce weszły częściowo w skład gminy Młociny, a znaczną ich część przyłączono do Powązek. Również w XIX w. sprowadził się tu ród Ulrychów, a Jan Krystian Ulrich założył tu szkółki krzewów ozdobnych i drzew owocowych. Zajął się również organizacją kursów, które ukończyło około stu ogrodników, zanim władze carskie zabroniły mu tej działalności. Za przykładem Ulricha w okolicy powstało więcej ogrodów, a produkcja sadowniczo-warzywna zaspokajała popyt rynku warszawskiego.
Górce zostały przyłączone do Warszawy w 1951 r. Na Górcach pierwsze bloki powstały na początku lat 80. XX w. Obecnie obszar Górc to ogromny plac budowy, gdzie starsza zabudowa przeplata się z nowymi inwestycjami.
Przy ul. Górczewskiej znajduje się Bemowskie Centrum Kultury, które organizuje m.in. warsztaty muzyczne i teatralne, a także prowadzi rozmowy o najważniejszych problemach mieszkańców.
Parafią dzielnicy jest kościół pw. św. Łukasza Ewangelisty znajdujący się przy ul. Górczewskiej. Z dzielnicowy kościołem jest związana ciekawa historia – drewniany kościół został wzniesiony w 1991 r. przez górali, na bazie przeniesionego tutaj obiektu z okolic Radomia. Kościół miał około 40 lat. Niestety w 2004 r. spłonął, a z pogorzeliska ocalały m.in. relikwie ojca Pio, które to dzień wcześniej sprowadzono z Włoch. Po pożarze wybudowano nową świątynię.
Wschodnią część obszaru Górce zajmują ogród działkowe, nie ma wydzielonego parku, choć między budynkami nie brakuje drzew i zieleni. Miłym punktem spacerowym jest Staw Jeziorzec, pełniący funkcję odbiornika wód opadowych z terenów pobliskich osiedli. Nadmiar wody spływa do Fosy Groty Fortu III Twierdzy Warszawa, która jest połączona ze stawem podziemnym kolektorem.
Sportowcy poćwiczą w plenerze – w takich miejscu jak np. Aleja Sportów Miejskich (gdzie znajdują się boiska, skatepark, siłownia plenerowa, plac zabaw), jak również w zadaszonych centrach sportowych (Fitness Klub ZDROFIT Bemowo – Dywizjonu 303). W dzielnicy działa klub piłkarski dla dzieci – Akademia Talentów Piłkarskich oraz Szkółka Piłkarska Warszawa Bemowo– Football Kids. Interesująca jest również oferta klubu sportowego specjalizującego się w karate – Bushido. Natomiast miłośnicy tenisa poćwiczą w klubie tenisowym Lech-Kort.
Jeśli zależy nam na dobrej komunikacji i szybkim wyjeździe z Warszawy, to Górce są dobrym wyborem – przecina je trasa S8, a tramwaje i autobusy rozjeżdżają się z ulicy Powstańców Śląskich i Lazurowej do wielu innych dzielnic Warszawy. Na granicy z Jelonkami jest planowana stacja metra Bemowo.
Na terenie Górc jest wiele przedszkoli prywatnych i jedno publiczne, przy Górczewskiej znajduje się także szkoła podstawowa.
Zakupy można zrobić zarówno w dużym całodobowym Tesco, jak i mniejszych osiedlowych sklepach. W Górcach jest Media Markt, Jysk, są banki i sklepy specjalistyczne różnego rodzaju.
Zaplecze medyczne dzielnicy zaspokoi pierwsze potrzeby opieki zdrowotnej, w okolicy można wykonać także badania diagnostyczne.
Miłośnicy dobrego jedzenia na mieście znajdą zarówno restauracje, jak i kawiarnie oraz miejsca przyjazne dzieciom.
Każdy mieszkaniec Górc w ramach obszaru będzie mógł załatwić wszystkie codzienne sprawy i zakupy.
Szukasz mieszkania w innej części Warszawy? Sprawdź pozostałe obszary.