Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Górce – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Górce to część Bemowa i dawna wieś znana między innymi z Ogrodów Urlychów. Dała ona nazwę jeden z ważniejszych ulic Woli i Bemowa – Górczewskiej.

Górce – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Szukasz nowego mieszkania? W tym artykule prezentujemy zalety obszaru Górce. Sprawdź, dlaczego warto zamieszkać właśnie w tej lokalizacji.

Przejdź do akapitów:

Górce – historia

Historia obszaru jest dość ciekawa i długa, bo sięga aż XV wieku, kiedy to wieś rycerska Górce należała do Piotra Pielgrzyma, a następnie jego syna Andrzeja Pielgrzymowicza Górczewskiego de Górcze. Była to bogata i wpływowa mieszczańska rodzina. Później wieś należała m.in. do Mikołaja Kazuba, od którego wzięła się nazwa ulicy Kazubów.

Warszawa Bemowo Górce - mieszkania w dobrej lokalizacji

W XIX w. Górce weszły częściowo w skład gminy Młociny, a znaczną ich część przyłączono do Powązek. Również w XIX w. sprowadził się tu ród Ulrychów, a Jan Krystian Ulrich założył tu szkółki krzewów ozdobnych i drzew owocowych. Zajął się również organizacją kursów, które ukończyło około stu ogrodników, zanim władze carskie zabroniły mu tej działalności. Za przykładem Ulricha w okolicy powstało więcej ogrodów, a produkcja sadowniczo-warzywna zaspokajała popyt rynku warszawskiego.

Górce zostały przyłączone do Warszawy w 1951 r. Na Górcach pierwsze bloki powstały na początku lat 80. XX w. Obecnie obszar Górc to ogromny plac budowy, gdzie starsza zabudowa przeplata się z nowymi inwestycjami.

Górce – zabytki i instytucje kulturowe

Przy ul. Górczewskiej znajduje się Bemowskie Centrum Kultury, które organizuje m.in. warsztaty muzyczne i teatralne, a także prowadzi rozmowy o najważniejszych problemach mieszkańców.

Parafią dzielnicy jest kościół pw. św. Łukasza Ewangelisty znajdujący się przy ul. Górczewskiej. Z dzielnicowy kościołem jest związana ciekawa historia – drewniany kościół został wzniesiony w 1991 r. przez górali, na bazie przeniesionego tutaj obiektu z okolic Radomia. Kościół miał około 40 lat. Niestety w 2004 r. spłonął, a z pogorzeliska ocalały m.in. relikwie ojca Pio, które to dzień wcześniej sprowadzono z Włoch. Po pożarze wybudowano nową świątynię.

Górce – atrakcje dla mieszkańców i turystów

Wschodnią część obszaru Górce zajmują ogród działkowe, nie ma wydzielonego parku, choć między budynkami nie brakuje drzew i zieleni. Miłym punktem spacerowym jest Staw Jeziorzec, pełniący funkcję odbiornika wód opadowych z terenów pobliskich osiedli. Nadmiar wody spływa do Fosy Groty Fortu III Twierdzy Warszawa, która jest połączona ze stawem podziemnym kolektorem.

Boisko do gry w siatkówkę obok osiedla mieszkaniowego

Sportowcy poćwiczą w plenerze – w takich miejscu jak np. Aleja Sportów Miejskich (gdzie znajdują się boiska, skatepark, siłownia plenerowa, plac zabaw), jak również w zadaszonych centrach sportowych (Fitness Klub ZDROFIT Bemowo – Dywizjonu 303). W dzielnicy działa klub piłkarski dla dzieci – Akademia Talentów Piłkarskich oraz Szkółka Piłkarska Warszawa Bemowo– Football Kids. Interesująca jest również oferta klubu sportowego specjalizującego się w karate – Bushido. Natomiast miłośnicy tenisa poćwiczą w klubie tenisowym Lech-Kort.

Mieszkania – Górce

Jeśli zależy nam na dobrej komunikacji i szybkim wyjeździe z Warszawy, to Górce są dobrym wyborem – przecina je trasa S8, a tramwaje i autobusy rozjeżdżają się z ulicy Powstańców Śląskich i Lazurowej do wielu innych dzielnic Warszawy. Na granicy z Jelonkami jest planowana stacja metra Bemowo.

Na terenie Górc jest wiele przedszkoli prywatnych i jedno publiczne, przy Górczewskiej znajduje się także szkoła podstawowa.

Prezentowane mieszkanie mieści się w wysokim bloku przy placu zabaw dla dzieci

Zakupy można zrobić zarówno w dużym całodobowym Tesco, jak i mniejszych osiedlowych sklepach. W Górcach jest Media Markt, Jysk, są banki i sklepy specjalistyczne różnego rodzaju.

Mieszkanie znajduje się w zielonej okolicy obok boiska; Warszawa Bemowo Górce

Zaplecze medyczne dzielnicy zaspokoi pierwsze potrzeby opieki zdrowotnej, w okolicy można wykonać także badania diagnostyczne.

Mieszkanie zlokalizowane na kameralnym osiedlu w niskim budynku apartamentowym - Warszawa Górce

Miłośnicy dobrego jedzenia na mieście znajdą zarówno restauracje, jak i kawiarnie oraz miejsca przyjazne dzieciom.

Wyjątkowe mieszkanie na niedużym osiedlu Górce Bemowo Warszawa

Każdy mieszkaniec Górc w ramach obszaru będzie mógł załatwić wszystkie codzienne sprawy i zakupy.

Mieszkanie w budynku położonym w zielonej okolicy obok boiska do piłki nożnej

Szukasz mieszkania w innej części Warszawy? Sprawdź pozostałe obszary.

Kolejny artykuł

Falenica – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Falenica to obszar w warszawskiej dzielnicy Wawer, przy trasie podmiejskiej kolejki linii otwockiej. Graniczy na północy z Miedzeszynem, na południu z Józefowem. Jej zachodnią granicę stanowi Wisła. Falenica jest położona w otulinie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu