Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Najpiękniejsze parki – Poznań. Przy którym parku warto zamieszkać?

Ula Olczak
Ula Olczak

Tereny zielone – parki, lasy, skwery – są szczególnie ważne przy wyborze miejsca zamieszkania – wynika z najnowszego raportu Otodom „Szczęśliwy dom". W województwie wielkopolskim aż 42% respondentów uznało, że to właśnie zielona okolica najsilniej wpływa na ich poczucie szczęścia. Przedstawiamy listę: najpiękniejsze parki – Poznań. Sprawdź, gdzie warto zamieszkać.

Najpiękniejsze parki – Poznań. Przy którym parku warto zamieszkać?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Idealne miejsce zamieszkania jest tam, gdzie nie brakuje zieleni. To właśnie w parkach czy lasach najchętniej regenerujemy siły i uprawiamy sporty. W tym artykule przedstawiamy najbardziej popularne parki: Park Sołacki, Park Wilsona, Park Cytadela oraz Ogród Botaniczny UAM. Podpowiadamy także, jakie atrakcje kryją się w okolicach Jeziora Maltańskiego.

Przejdź do akapitów:

Mieszkanie przy poznańskim parku

Mieszkanie w bliskim sąsiedztwie parku ma wiele zalet. Przede wszystkim dostęp do zieleni i przestrzeni rekreacyjnej sprzyja zdrowemu stylowi życia. Mieszkańcy parkowych okolic mają możliwość codziennych spacerów, joggingu czy jazdy na rowerze w pięknych okolicznościach, co przyczynia się do poprawy ich kondycji fizycznej i ogólnego samopoczucia. Dodatkowo, otaczająca przyroda sprzyja relaksowi i redukuje stres, co jest szczególnie ważne w dzisiejszym zgiełku miejskiego życia.

Parki stanowią również często tło do spotkań społecznych, gdzie mieszkańcy mogą organizować pikniki, imprezy plenerowe, warsztaty, co wzmacnia więzi społeczne i tworzy przyjazną atmosferę w okolicy. Ponadto parki często wyposażone są w dodatkową infrastrukturę sportową. Bardzo często możemy w nich znaleźć siłownie plenerowe, ścieżki biegowe o specjalnej powierzchni, tory rowerowe czy skateparki. Również dla najmłodszych dostępne są atrakcyjne przestrzenie, zwykle w postaci kreatywnych placów zabaw. Dodatkowo nierzadko i dla tych najmniejszych przyjaciół projektowane są dedykowane miejsca – psie wybiegi, wodopoje czy tory przeszkód.

Nic więc dziwnego, że mieszkanie przy parku pozytywnie wpływa na wartość nieruchomości i jest ogromnym atutem dla osób poszukujących mieszkanie.

Parki – poznań. Gdzie warto zamieszkać?

Poznań to nie tylko miejsce bogate w historię i kulturę, ale także miasto, które zapewnia swoim mieszkańcom zadbane i bogato zagospodarowane przestrzenie. Miasto to może poszczycić się imponującym bogactwem terenów zielonych, które w magiczny sposób wkomponowują się tkankę miejską. Miasto oferuje mieszkańcom i odwiedzającym ponad 50 parków o powierzchni zajmującej łącznie ponad 360 hektarów. To urokliwe oazy zieleni, enklawy spokoju, w których można odpocząć od codzienności. W stolicy wielkopolski nie brakuje też malowniczych miejskich zieleńców, terenów zieleni osiedlowej, terenów leśnych, ZOO i ogrodów dydaktycznych oraz palmiarni.

Poniżej przedstawiamy parki, które w szczególny sposób rozkochały w sobie nie tylko lokalsów, ale też turystów.

Park Sołacki

Między malowniczymi ulicami Małopolską a Litewską rozciąga się jedno z najurokliwszych miejsc w Poznaniu – Park Sołacki. To zielona oaza o imponującej powierzchni wynoszącej 14,6 ha, której korzenie sięgają roku 1908. Wówczas rozpoczęła się jego budowa, a trzy lata później był już chętnie odwiedzany przez ówczesnych mieszkańców. Park Sołacki ma charakter krajobrazowy i kojarzony jest przede wszystkich z łódkami, które urokliwie wędrowały przez wiele lat po parkowym stawie powstałym ze strumienia Bogdanki.

Park Sołacki to wciąż cenione miejsce spotkań. Zachwyca w nim nie tylko historia, ale też bogaty drzewostan, w którym oprócz rodzimych gatunków rosną też egzotyczne drzewa – choina kanadyjska, cypryśnik błotny czy deglezja. Zadbane aleje i mostki zachęcają do spacerów, a ścieżki rowerowe – do sportu na świeżym powietrzu. Również dla najmłodszych przygotowano odpowiednią przestrzeń – plac zabaw.

Park Sołacki w mieście Poznań

Miejsce to poddane jest renowacji, możliwe że w najbliższych latach na terenie parku powstanie bosmanówka czy pomost, a wraz z infrastrukturą wrócą pamiętne i kochane przez odwiedzających, łódki.

Park Wilsona

Najstarszym parkiem publicznym Poznania jest Park Wilsona. który rozpościera się między ulicami Głogowską, Berwińskiego i Matejki. To prawdziwy skarb hisorii o powierzchni 7,2 ha. Jego geneza sięga roku 1834. Wtedy też była to szkółka drzew i krzewów ozdobnych. Projekt przyniósł niesamowite rezultaty, a ze względu na bogactwo roślinności, park zaczęto nazywać Ogrodem Botanicznym. Park składa się z dwóch części – krajobrazowej i geometrycznej. W tej pierwszej goszczą dwa urokliwe stawy, natomiast w drugiej, północnej części powstała pierwsza poznańska Palmiarnia – ikona parku i jeden z głównych punktów orientacyjnych.

Park Wilsona na poznańskim łazarzu

Park Wilsona nadal zachowuje swój niepowtarzalny urok i jest doskonałym miejscem na spacer, relaks czy kontemplacje przyrody. W tym miejscu historia spotyka się z naturą, tworzy doskonałe tło do edukacji najmłodszych pokoleń. Tutaj kolorowe kwiaty i drzewa przeplatają się z mostkami, szumiącymi strumieniami czy fontanną na jeziorku.

Park Cytadela

Park Cytadela to największy park miejski, usytuowany jest na północ od centrum Poznania. Na powierzchni około 100 ha kryje się historia, kultura i natura. Dawniej była to wieś Winiary, którą z biegiem lat przekształcono w potężny fort. W pozostałości twierdzy mieści się Muzeum Uzbrojenia oraz Muzeum Armii Poznań. Na południowo-zachodnich stokach wzgórza kryje się miejsce pamięci – cmentarz żołnierzy poległych podczas I i II wojny światowej.

Park ten jest pożądanym miejscem wypoczynku i rekreacji poznaniaków. Między piękną zielenią i wiekowymi drzewami kryją się m.in. rzeźby polskiej artystki, szerokie aleje i zacienione zakątki przeznaczone do biegania, jazdy na rowerze czy rolkach a także duże, dobrze utrzymane trawniki przeznaczone na rodzinne pikniki. Na terenie parku znajduje się też kilka placów zabaw.

Największy poznański park – Park Cytadela

Ogród Botaniczny UAM

Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza liczy sobie 22 ha i oferuje imponującą kolekcję ponad 7 000 gatunków i odmian roślin występujących niemal na wszystkich strefach klimatyczno-roślinnych. Ogród Botaniczny prezentuje rośliny w różnych działach – to prawdziwa gratka dla miłośników przyrody.

Jednym z największych skarbów ogrodu jest alipinarium, które pozwala zgłębiać nie tylko tajemnice geografii roślin górskich, ale też ekologii i biologii. Tak fantastycznie przedstawiony świat roślin może być doskonałym miejscem dla rodzin z dziećmi.

Rekreacja nie tylko w parku, czyli Jezioro Maltańskie

Poza pięknymi parkami, Poznań oferuje znacznie więcej miejsc do wypoczynku i rekreacji. Nie sposób nie wymienić tu prawdziwej perełki mieszczącej się tuż przy centrum miasta, jaką jest Jezioro Maltańskie. To sztuczny zbiornik powstały ponad 60 lat temu, wokół którego spacer zajmuje ponad godzinę. Przy jeziorze znajdują się też ścieżki, dzięki którym również rolkarze, rowerzyści czy joggerzy mogą pokonywać ten dystans. Przestrzeń wokół jeziora wzbogacają trawniki, trybuna dla kibiców czy piwne i kawiarniane ogródki. Natomiast na samym jeziorze odbywa się wiele regat kajakarskich i wioślarskich. W sezonie letnim dostępne jest także kąpielisko.

Najwięcej atrakcji znajduje się na południowym brzegu. Wśród atrakcji kompleksu Malta Ski wymienić można całoroczny stok narciarski, tor saneczkowy, kolejkę górską i mini golf. Zadbano także o place zabaw, kino letnie i pole piknikowe. W niewielkiej odległości są też parki linowe, aquapark Termy Maltańskie, Nowe Zoo oraz infrastruktura gastronomiczna.

Jezioro Maltańskie – miejsce uwielbiane przez poznaniaków i turystów

Szukasz mieszkania w Krakowie? Sprawdź nasze artykuły, dzięki którym lepiej poznasz poszczególne obszary.

Kolejny artykuł

Ruczaj – sypialnia Krakowa czy inwestycyjny strzał w dziesiątkę?
Ruczaj to obszar, który wchodzi w skład VIII dzielnicy Krakowa – Dębniki. Jest on jednym z najpopularniejszych i najdynamiczniej rozwijających się miejsc. Nie oznacza to jednak tego, że Ruczaj jest uwielbiany przez wszystkich – a nawet wręcz przeciwnie – ma on wielu przeciwników. Zarzuca się mu przede wszystkim gęstą zabudowę, chociaż zwolennicy doceniają bliskość terenów zielonych i dobrą infrastrukturę. A jak jest naprawdę?
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu