Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Najpopularniejsze insekty domowe – jak się ich pozbyć?

Ula Olczak
Ula Olczak

Robaki w domu są prawdziwym utrapieniem. Ich obecność budzi w nas awersję oraz pytanie: jak się ich pozbyć? Poniżej przedstawiamy najczęściej występujące insekty domowe i wyjaśniamy, jak sobie z nimi radzić.

Najpopularniejsze insekty domowe – jak się ich pozbyć?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule przedstawimy Ci najczęściej spotykane insekty domowe, czyli: karaluchy, prusaki, faraonki, muszki owocówki, roztocza oraz mole ubraniowe. Dowiesz się, w jakich miejscach lubią najbardziej przebywać oraz jak rozpoznać ich obecność. Poznasz także skuteczne, domowe sposoby na insekty domowe.

Przejdź do akapitów:

Insekty domowe – jak wyprosić owady i robaki ze swojego mieszkania?

Robaki w domu pojawiają się niezależnie od pory roku oraz czystości w Twoim mieszkaniu. Choć faktem jest, że w nienagannych przestrzeniach spotkamy ich mniej, to niestety bardzo łatwo możemy przenieść je ze sklepu, hotelu czy od sąsiada. Najwięcej szkodników znajdziemy w wilgotnych miejscach oraz wszędzie tam, gdzie są resztki jedzenia. Dorosłe osobniki insektów domowych potrafią rozmnażać się w niewiarygodnym tempie, przez co ich wytępienie jest czasami bardzo mozolne i frustrujące.

Mrówki faraona

Mrówki faraona, pieszczotliwe nazywane też faraonkami, to owady domowe, które choć są niewielkich rozmiarów – od 2 do 4 mm – potrafią skutecznie uprzykrzyć domowe życie. Mrówki często pojawiają się nagle i w bardzo szybkim tempie zwiększają swoją populacje. Dzięki swym niewielkim rozmiarom potrafią ukryć się nawet w najmniejszych szczelinach, listwach i zakamarkach.

Mrówki faraona niszczą przede wszystkim jedzenie tworząc w nim dziury oraz skażając zarazkami. Dodatkowo mrówki wędrując po mieszkaniu przenoszą różnego rodzaju mikroorganizmy chorobotwórcze i zarazki oraz mogą wywołać reakcje alergiczne. Poszukując pożywienia znaczą drogę feromonami, co pozwala im na skuteczniejsze działanie oraz komunikację z grupą. Faraonki zawsze znajdą sposób, by dostać się do pożywienia, chyba że zostanie ono zamknięte w bardzo szczelnym pojemniku, lodówce czy zamrażalniku. Najbardziej cenią sobie produkty spożywcze bogate w białko czy cukier.

Dorosłe osobniki mrówek faraona w produktach spożywczych – robaki w domu

Mrówki faraona – jak się ich pozbyć?

Aby ograniczyć szanse na zadomowienie się faraonek w naszym domu, należy przede wszystkim dbać o czystość. Zwróć uwagę, czy w kuchni nie masz pozostawionych resztek jedzenia i pamiętaj, by zawsze produkty spożywcze przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach i lodówce.

Jeśli mrówek nie jest zbyt wiele, warto zacząć od domowych sposobów. Sypkie produkty spożywcze, które odstraszają mrówki to sól lub soda. Należy rozsypać je w miejscach, w których najczęściej widujemy naszych niechcianych gości. Skuteczny w walce jest też rozwodniony ocet i sok z cytryny oraz suszone zioła takie jak mięta bazylia czy lawenda. Jeśli armia jest zbyt duża konieczne będzie wykorzystanie profesjonalnych preparatów lub wynajęcie specjalistycznej firmy.

Muszki owocówki

Muszki owocówki to maleńkie owady domowe, powszechne w polskich domach, supermarketach i innych miejscach, gdzie jedzenie może gnić i fermentować. Muszki choć nie gryzą i nie wywołują reakcji alergicznych, niestety przenoszą groźne dla zdrowia drobnoustroje i zanieczyszczają jedzenie.

Muszki owocówki pojawiają się tam, gdzie są zepsute, dojrzałe lub gnijące owoce, potrawy z nich oraz produkty fermentowane, np. piwo czy wino. Dorosłe osobniki bardzo szybko się rozmnażają.

Muszki owocówki – ich ulubionym pokarmem są gnijące owoce

Muszki owocówki – jak się ich pozbyć?

Aby nie wabić do swojego domu muszek, należy uniemożliwić im dostęp do owocowych przysmaków. Warto wyrzucać na bieżąco przejrzałe produkty, owoce i warzywa trzymać, w miarę możliwości, w lodówce oraz myć owoce i warzywa tuż po wizycie w sklepie, ponieważ mogą znajdować się na nich potencjalne jaja lub larwy. Dbajmy także o nasz kosz na śmieci – powinien być czysty, a śmieci, szczególnie te z resztkami po owocach należy wyrzucać jak najczęściej. Jeśli rozlejesz słodki napój lub sok owocowy, od razu wytrzyj i umyj to miejsce.

Domowe sposoby na walkę z muszkami owocowymi zwykle przynoszą oczekiwane rezultaty. Skutecznym pomysłem jest szklanka z octem jabłkowym, zakryta folią z maleńkimi dziurkami. Muszki można zwabić także do szklanki z octem lub winem i płynem do mycia naczyń. Alternatywnie można użyć także profesjonalnych środków, np. lepów lub pułapki na muszki owocówki.

Prusaki i karaluchy

Karaluchy i prusaki bywają ze sobą mylone, jednak dosyć łatwo można je rozróżnić. Dorosłe osobniki karaluchów są większe od prusaków oraz mają ciemniejsze ubarwienie. Dodatkowo na głowie prusaka znajdują się dwie podłużne plamki. Insekty te bardzo szybko się mnożą, wykluwając od kilku do kilkudziesięciu jaj. Ich obecność może zwiastować choroby i zanieczyszczoną żywność.

Karaluchy i prusaki lgną do wilgotnych miejsc. Przyciąga je też brud i nieporządek oraz łatwy dostęp do pożywienia. Obecność tych szkodników można zauważyć poprzez ich odchody przypominające zmieloną kawę, widoczne jaja, wylinki, martwe osobniki czy ślady żerowania na żywności.

Robaki w domu – karaluch posiada charakterystyczne, długie czułki

Prusaki karaluchy – jak się ich pozbyć?

Na karaluchy i prusaki odstraszająco działają takie domowe środki jak: kocimiętka, liście laurowe czy ocet – mają one intensywne, nieprzyjemne dla nich zapachy. Jeśli widzimy żywe karaluchy, może to oznaczać, że na domowe sposoby jest już za późno, wtedy też należy zakupić profesjonalne środki zwalczające lub skorzystać z pomocy specjalistycznej firmy.

Roztocza

Roztocza to mikroskopijne organizmy, które możemy zobaczyć jedynie używając specjalistycznych narzędzi. Owady te rozmnażają się tam, gdzie panują sprzyjające warunki, głównie w ciepłych i wilgotnych miejscach.

Roztocza żywią się przede wszystkim ludzkim naskórkiem i obecne są tam, gdzie zamieszkuje człowiek. Żyją w kurzu domowym, meblach tapicerowanych, materacach, pościeli, dywanach czy kocach. Roztocza najbardziej uciążliwe są dla alergików. O ich obecności może świadczyć nieżyt nosa, duszności, swędzenie, wysypka, zaczerwienienie skóry czy suchy kaszel.

Czysta sypialnia

Roztocza – jak się ich pozbyć?

Najlepszym sposobem na pozbycie się roztoczy jest częste wietrzenie materaca i pościeli. Naturalne światło i świeże powietrze dobrze radzą sobie z tymi organizmami. Tekstylia warto jak najczęściej odkurzać, to pozwala na usunięcie naskórka będącego pożywką dla roztoczy. Możemy także pozbyć się zbędnych tekstyliów, które są niepotrzebnymi zbieraczami kurzu. Ważne jest również systematyczne zmienianie pościeli oraz sumienne wycieranie kurzu.

Roztocza najlepiej rozmnażają się w ciepłych, wilgotnych miejscach, więc jeśli w Twoim mieszkaniu jest duża wilgotność, dobrą inwestycją będzie osuszacz powietrza. Aby ograniczyć ilość zanieczyszczeń można zakupić także oczyszczacz powietrza oraz cyklicznie dezynfekować materac parownicą. Pomocne w walce z roztoczami mogą być też odpowiednie preparaty, dostępne są głownie w sprayu.

Mole ubraniowe

Zarówno mole spożywcze, jak i ubraniowe to owady domowe przypominające niewielkie ćmy, których obecność budzi w nas duży niepokój. Mole ubraniowe są nieco mniejsze od spożywczych i w odróżnieniu od tych drugich znacznie bardziej cenią sobie bytowanie w garderobach. Najcześciej spotykane gatunki w Polsce to mole kożuszniki, włosienniczaki i ziarniaki. Dorosłe osobniki mogą składać do 200 jaj, a ich larwy żyją od miesiąca do nawet dwóch lat.

Mole ubraniowe żerują we wszelkich tkaninach oraz domowych tekstyliach, jednak najbardziej cenią sobie włókna naturalne pochodzenia zwierzęcego. Mogą pojawić się niespodziewanie, przelatując z sąsiednich mieszkań czy też wracając z nami z zakupów w starych meblach, dywanach czy kocach. Ich występowanie zauważymy przede wszystkim po dziurach w tkaninach, pełzających białych larwach czy latających owadach.

Roztocza – jedne z najczęściej spotykanych robaków domowych

Mole ubraniowe – jak się ich pozbyć?

Gdy zauważymy w swoim mieszkaniu nieproszone owady, pragniemy pozbyć się ich jak najprędzej. Aby proces ten był skuteczny należy zacząć od przeglądu szafy. W pierwszej kolejności warto wyjąć wszystkie rzeczy z szafy i każdą z nich przejrzeć. Odseparowujemy rzeczy zniszczone i odpowiednio je utylizujemy. Pozostałe ubrania należy skrupulatnie uprać, a szafę bardzo dokładnie wyczyścić.

Dopiero po gruntownych porządkach należy sięgnąć po specjalistyczne preparaty czy pułapki na mole. Zapobiegawczo możemy też stosować zawieszki zapachowe do szaf, które nie tylko będą działały na niechcianych lokatorów odstraszająco, ale też wzbogacą szafę o przyjemną woń.

Sok z cytryny to domowy sposób m.in. na dorosłe osobniki pluskwy domowej, mole spożywcze czy mrówki

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o insektach takich jak mole spożywcze, rybiki cukrowe czy pluskwa domowa, przeczytaj artykuł: Szkodniki w mieszkaniu – jak sobie z nimi poradzić?

Kolejny artykuł

Ekspozycja okien w mieszkaniu – co musisz wiedzieć o stronach świata
Ekspozycja okien w mieszkaniu względem stron świata ma kluczowy wpływ na samopoczucie mieszkańców oraz rachunki za ogrzewanie i oświetlenie. Nie wiesz, jak poprawie dobrać ekspozycję mieszkania do swojego stylu życia? Podpowiadamy.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu