Czy warto kupić mieszkanie na kredyt pod wynajem?

Czy warto kupić mieszkanie na kredyt pod wynajem?

Wiele osób zastanawia się, czy warto kupić mieszkanie na kredyt pod wynajem – czy aby na pewno jest to odpowiednia forma lokowania kapitału i przychody okażą się opłacalne. Choć wydaje się, że zysk z wynajmu jest łatwy i dostępny dla każdego, to tak naprawdę zakup mieszkania pod wynajem jest inwestycją dużego ryzyka. Żeby sprawdzić, czy sobie poradzimy, trzeba przeanalizować kilka kwestii, które będą miały wpływ na bezpieczeństwo inwestycji oraz jej opłacalność.


Jakie informacje znajdziesz w tym artykule?

Zastanawiasz się, czy wziąć kredyt na mieszkanie pod wynajem? W tym artykule podpowiemy, co musisz wiedzieć, zanim podejmiesz decyzję oraz na co zwrócić uwagę. Podpowiemy także, jakie są najlepsze alternatywy oraz co będzie dla Ciebie najkorzystniejsze.

Jak wynika z danych Narodowego Banku Polskiego, zainteresowanie kupnem nieruchomości w Polsce nie maleje. W analizie danych z ostatniego kwartału 2019 roku zaznaczony jest jednak wyraźny wzrost cen spowodowany popytem budowlanym w całej gospodarce. Utrzymują się również wysokie ceny najmu (w 2019 r. wzrosły 5 proc. w stosunku do roku 2018 – Raport Expandera i Rentier.io – Najem mieszkań, IV kw. 2019), co pozwala zagwarantować właścicielowi stały zysk umożliwiający pokrycie zaciągniętego z tytułu kupna mieszkania kredytu.

Jak zaznaczają na początku autorzy analizy, w związku z tym, że ceny lokali wzrosły, to rentowność inwestycji w mieszkanie na wynajem nieco spadła. Wciąż jednak jest bardzo atrakcyjna – średnio jest to niecałe 7 proc. brutto rocznie. Czy warto kupić mieszkanie na kredyt pod wynajem i o czym pamiętać?

Kredyt na wynajem pod mieszkanie – co musisz wiedzieć?

Każda osoba zainteresowana kupnem mieszkania na kredyt pod wynajem musi wiedzieć, z czym tak naprawdę wiąże się taka inwestycja. Żeby w ogóle kupić mieszkanie, należy pokryć jednorazowe koszty takie jak opłata transakcyjna, opłata za założenie i wpis do księgi wieczystej, opłaty za czynności cywilnoprawne, opłaty około kredytowe, podatek od kupna mieszkania oraz oczywiście urządzenie, wykończenie i wyposażenie mieszkania zakupionego w standardzie deweloperskim.

Z jakimi opłatami musi liczyć się właściciel mieszkania kupionego pod wynajem? Przede wszystkim, będzie trzeba uiszczać podatek od wynajmu mieszkania (od początku do końca najmu). Mogą zdarzyć się miesiące, w których nastąpi brak ciągłości wynajmu – właściciel będzie szukał najemców. To w odpowiedzialności właściciela leży usuwanie nagłych awarii sprzętu i instalacji, ale i odświeżanie wyglądu mieszkania przed zamieszczeniem ogłoszenia, czy wykonaniem generalnego remontu.

Istnieje jednak szereg pozytywnych aspektów wynajmu mieszkania, jak comiesięczne kwoty od najemców, które pokrywają z naddatkiem raty kredytu hipotecznego. W dodatku jest to posiadanie dodatkowej nieruchomości, co zwiększa poczucie stabilnej sytuacji finansowej.

W dodatku dochodowość wynajmu zwiększy jego lokalizacja i wyposażenie – warto o tym pamiętać już na etapie poszukiwań. Czasem odpowiednie mieszkanie możemy szukać przez wiele miesięcy. Atrakcyjna cena zakupu, dobra lokalizacja i stan mieszkania zapewnią nam największe zyski oraz zmniejszą ryzyko inwestycyjne.

Kredyt na wynajem pod mieszkanie – co musisz wiedzieć? Jeśli nie posiadamy odpowiedniej ilości własnej gotówki, musimy kupić mieszkanie na kredyt hipoteczny – żeby jednak do tego doszło, należy posiadać już inną nieruchomość. Na początku powinniśmy porównać różne oferty banków.

Rzetelnej pomocy udzielić nam może pośrednik finansowy, który powinien wskazać najlepsze rozwiązanie. Zanim podpiszemy umowę o kredyt hipoteczny, dokonajmy ponownej symulacji inwestycyjnej i upewnijmy się, że opłacanie rat nie będzie dla nas zbyt dużym obciążeniem. Jeśli nie dokonamy wyliczeń na tym etapie, możemy odczuwać duże konsekwencje inwestycji później.

Czy warto kupić mieszkanie na kredyt pod wynajem?

Jak pisaliśmy wcześniej, wzięcie kredytu na mieszkanie pod wynajem ma bardzo wiele plusów, ale i minusów. Wszystko zależy tak naprawdę od naszego dobrego przygotowania do tematu i zapewnienia bezpieczeństwa inwestycji.

Na początku musimy rozpoznać rynek i zaplanować każdy kolejny etap. Tak naprawdę zakup mieszkania pod wynajem to inwestycja długoterminowa, która zwróci się dopiero po wielu latach, w związku z tym trzeba być przygotowanym na zaskoczenia, które pojawią się na drodze.

Odpowiedzialny inwestor zostawi sobie rezerwę finansową, która pozwoli czuć się bezpiecznie w nieoczekiwanych sytuacjach. Choć inwestycja po czasie zacznie się sama spłacać, to w początki mogą być trudne – nasz bilans może być zerowy, a nawet ujemny. Dlatego brak oszczędności może sprawić, że dojdzie do nieprzyjemnej sytuacji.

Zakup nieruchomości to inwestycja – jej wartość na przestrzeni lat może rosnąć. Kontrolować jednak należy sytuację rynku. Duża konkurencja wynajmu może zmusić nas do zmniejszenia ceny wynajmu i stracimy nieco dochodu, ale zachowamy płynność, na której bardzo nam w tym przypadku zależy.

Zanim ruszymy do banku, spróbujmy oszacować opłacalność zakupu mieszkania – przygotowanie wkładu własnego, dokonanie indywidualnych obliczeń i ocena ryzyka finansowego pozwolą nam rozsądnie i odpowiedzialnie podjąć ostateczną decyzję, czy warto kupić mieszkanie na kredyt pod wynajem.

Kredyt inwestycyjny na mieszkanie pod wynajem – alternatywa dla kredytu hipotecznego?

Zainteresowani kupnem mieszkania mają kilka możliwości. Jedną z nich jest wcześniej wspomniany kredyt hipoteczny, którego zabezpieczenie stanowi nieruchomość. W związku z tym musimy już posiadać lokal, a kredyt można wziąć tylko na określony cel, jak na przykład kupno mieszkania. Pamiętać należy także, że kredyt hipoteczny wiąże się z wkładem własnym. W praktyce oznacza to, że na kupno nieruchomości składamy się razem z bankiem – im więcej oszczędności wniesiemy do kredytu, tym mniej będziemy musieli pożyczyć, a nasz kredyt hipoteczny będzie na lepszych warunkach.

Warta uwagi jest też możliwość wzięcia kredytu inwestycyjnego. Jest to rodzaj pożyczki dla przedsiębiorców, którzy chcą sfinansować planowane inwestycje. Sama inwestycja w tym przypadku może być rozumiana wieloznacznie – mogą to być zarówno nowe maszyny oraz urządzenia, sprzęt biurowy, ale i nieruchomości, które zostaną wykorzystane przez firmę. Choć ich charakter może być różny – mają jeden cel, pomóc rozwijać się biznesowi.

Ponieważ kredyt inwestycyjny jest także celowy, środki muszą zostać przeznaczone na realizację określonej inwestycji. Przedsiębiorca, który chce skorzystać z kredytu inwestycyjnego, musi zatem podać cel oraz posiadać wkład własny (zależy od oferty banku).

Uwagę zwraca fakt, że kredyt inwestycyjny można spłacać w długim okresie, nawet 20 lat. Dzięki temu właściciele firm mają możliwość spłaty korzystnie niskich rat miesięcznych. Warto podkreślić, że taka oferta jest bardzo elastyczna i kredyt inwestycyjny można spłacać także w krótkim czasie, co pozwoli zaoszczędzić na kosztach całej sumy.

Podsumowując kredyt inwestycyjny, w przeciwieństwie do kredytu hipotecznego udzielany jest na konkretny cel, którym może być m.in. mieszkanie. O kredyt hipoteczny starają się osoby, które chcą kupić daną nieruchomość (mieszkanie, dom, działka). Podstawową różnicą jest to, że kredyt inwestycyjny otrzymają przedsiębiorcy, natomiast o hipoteczny starać mogą się osoby fizyczne. Wszystkie te grupy spełniać muszą warunki banku, czyli wykazywać odpowiednią zdolność kredytową i historię zadłużeń.

Osoby, które zastanawiają się, czy kredyt inwestycyjny na mieszkanie pod wynajem, to alternatywa dla kredytu hipotecznego, muszą odpowiedzieć na pytanie, w jakiej sytuacji się znajdują. Jak wynika z porównania, są to dwa różne kredyty, o które mogą starać się inne grupy osób.

Kupować czy nie?

Zakup mieszkania na kredyt pod wynajem wiąże się z dużą odpowiedzialnością finansową. Choć jest to wciąż opłacalna inwestycja, należy dobrze się zastanowić, czy spełniamy warunki banku i jesteśmy gotowi na wzięcie kredytu hipotecznego, bądź inwestycyjnego. Wątpliwości może rozwiać doradca finansowy lub po prostu dokładna analiza rynku i obecnej sytuacji nieruchomości w Polsce. Podjęte ryzyko ostatecznie może się opłacić – lokal po kilku miesiącach sam może na siebie zarabiać, a my będziemy dodatkowo zabezpieczeni finansowo.

Interesujesz się zakupem mieszkania? Czytaj więcej w serii: „Jak jeszcze przygotować się do inwestycji w mieszkanie”.

Źródło danych:

https://www.nbp.pl/publikacje/rynek_nieruchomosci/ceny_mieszkan_12_2019.pdf, https://www.expander.pl/raport-expandera-i-rentier-io-najem-mieszkan-iv-kw-2019/

Kolejny artykuł

Odstąpienie od umowy deweloperskiej – kiedy jest możliwe?
Odstąpienie od umowy deweloperskiej – kiedy jest możliwe?
Kupno mieszkania to bardzo poważna decyzja. Zdarzają się w życiu jednak sytuacje niespodziewane, które zmuszają nas do rezygnacji z transakcji. Nabywcy nieruchomości muszą pamiętać, że mają prawo odstąpić od umowy deweloperskiej i zrezygnować z kupna mieszkania lub domu – chronią ich odpowiednie przepisy, ale tylko w konkretnych przypadkach. Kiedy to jest możliwe? Czy deweloper też może rozwiązać z nami umowę? Ile będziemy musieli zapłacić za odstąpienie od umowy deweloperskiej? Spróbujmy rozwiać wszystkie wątpliwości.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu