Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Czerniaków – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ula Olczak
Ula Olczak

Czerniaków to obszar w warszawskiej dzielnicy Mokotów. Przedzielony jest na linii północ-południe al. Józefa Becka, tu opisujemy północną część. Czerniaków graniczy z Ujazdowem, Siekierkami oraz Sielcami. Główną arterią jest ulica Czerniakowska na wschodniej granicy obszaru.

Czerniaków – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule poznasz obszar Czerniaków wchodzący w skład dzielnicy Mokotów. Opowiemy Ci jego historię oraz przedstawimy dostępne na tym terenie atrakcje. Dowiesz się też, dlaczego warto zamieszkać w Czerniakowie.

Przejdź do akapitów:

Czerniaków – historia

Historia Czerniakowa sięga średniowiecza, kiedy znajdowała się na tych terenach wieś należąca do parafii soleckiej, a następnie jazdowskiej. Prawdopodobnie obszar ten stanowił całość z Siekierkami i Sielcami. Czerniaków na przestrzeni wieków zmieniał granice i właścicieli. W południowej części obszaru znajduje się Jeziorko Czerniakowskie, które niegdyś było ważny akwenem hodowlano-łowieckim. Czerniaków został częścią Warszawy w 1916 r.

Warszawa Mokotów Czerniaków – przestronne mieszkanie zlokalizowane w nowoczesnym bloku

Czerniaków bardzo ucierpiał w czasie II wojny światowej. Podczas powstania warszawskiego toczyły się tu najcięższe walki.

Czerniaków – atrakcje dla mieszkańców i turystów

Miejscem rekreacji i odpoczynku mieszkańców obszaru Czerniaków jest Park Akcji Burza oraz znajdujący się w nim Kopiec Powstania Warszawskiego, należący do sześciu wzgórz Korony Warszawy. Wszystkie wzgórza usypane są ze śmieci oraz z gruzów Warszawy, które zostały tu zwiezione po powojennej odbudowie. Na szczyt Kopca Powstańców Warszawy prowadzą schody, u których szczytu znajduje się monument – znak Polski Walczącej zaprojektowany przez żołnierza AK, ppłk. inż. architekta Eugeniusza Ajewskiego.

Wokół wzgórza wiedzie również ścieżka, która jest fantastycznym terenem rekreacyjnym. Jest szczególnie atrakcyjna śnieżną zimą. Ze szczytu rozpościera się piękny widok na okolice.

Wyremontowana kawalerka na parterze dziesięciopiętrowego budynku – Czerniaków

Mieszkania – Czerniaków

Charakter zabudowy Czerniakowa jest zróżnicowany – znajdują się tu zarówno jednorodzinne domy i wille, jednak dominuje zabudowa lat 90. XX w. i pierwszej dekady XXI. Wciąż powstają nowe osiedla. Sporą część obszaru zajmują ogródki działkowe zlokalizowane pomiędzy Trasą Siekierkowską a al. Polski Walczącej.

Warszawa Mokotów Czerniaków – funkcjonalne mieszkanie przy zielonym dziedzińcu

Komunikacja w obszarze Czerniaków skupia się wzdłuż ulicy Czerniakowskiej, skąd dojedziemy do innych dzielnic Warszawy zarówno samochodem, jak i autobusami. Po mniejszych ulicach Czerniakowa jeżdżą autobusy. Linie 108 i 167 mają bardzo długie trasy i bywają opóźnione z powodu korków.

Na terenie Czerniakowa znajdują się rejonowe przedszkola (dwa, przy ulicy Czerniakowskiej) i szkoła podstawowa (na ul. Zwierzynieckiej).

Warszawa Mokotów Czerniaków – inwestycja ze świeżo odnowionymi klatkami schodowymi

Miłośnicy sportu mieszkający w obszarze Czerniaków mają możliwości trenowania biegów i podbiegów na Kopcu Powstania Warszawskiego. Tuż za Portem Czerniakowskim zaczyna się ścieżka rowerowa wzdłuż Wisły, którą można dojechać aż za Łomianki. Przy Melomanów znajduje się boisko do piłki nożnej, oraz kort tenisowy. Kluby fitness znajdują się w sąsiednich obszarach, najbliższa pływalnia znajduje się na Warszawiance.

Mieszkanie na warszawskim Mokotowie położone w nowoczesnej inwestycji

W obszarze Czerniaków zrobimy zakupy w osiedlowych sklepach i popularnych dyskontach, ale prawdziwym potencjałem obszaru jest budowlanka. Przy ulicy Bartyckiej znajduje się kilkadziesiąt sklepów i hurtowni z materiałami remontowo-budowlanymi.

Warszawa Mokotów Czerniaków – mieszkanie słoneczne tuż nad lokalem usługowym

Rejonowa poradnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej znajduje się przy ul. Czerniakowskiej, już na terenie sąsiednich Sielców. W obszarze Czerniaków nie ma gabinetów lekarskich i dostępu do opieki medycznej.

Mapa gastronomiczna Czerniakowa Północnego też jest właściwie pusta. Powoli obszar zaczyna się rozwijać na pograniczu z Siekierkami w nowych inwestycjach.

Warszawa Mokotów Czerniaków – zielony dziedziniec z boiskiem do gry w koszykówkę

Wierni mieszkający na Czerniakowie przynależą do parafii przy kościele św. Stefana Króla, gdzie służą siostry Nazaretanki. Tu znajduje się również żeńska szkoła z internatem.

Czerniaków to ciekawa opcja do zamieszkania dla ludzi, którzy chcą żyć na uboczu i mieć blisko do centrum.

Zobacz również inne obszary Warszawy.

Kolejny artykuł

Ksawerów – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Ksawerów to obszar w warszawskiej dzielnicy Mokotów. Granice Ksawerowa wyznaczają aleja Jana Pawła, ulice Woronicza i Wołoska, aleja Wilanowska oraz skarpa wiślana.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu