Jesteś na etapie urządzania mieszkania i szukasz ciekawego stylu aranżacyjnego? W tym artykule przedstawimy Ci mieszkanie w stylu francuskim – dowiesz się, czym wyróżnia się ta aranżacja oraz w jaki sposób zastosować ją w poszczególnych pomieszczeniach.
W tym artykule zdradzimy, dla kogo będzie najlepsze mieszkanie w stylu francuskim oraz zaprezentujemy nasze pomysły na aranżację łazienki, kuchni oraz salonu w tym stylu.
Przejdź do akapitów:
Styl francuski w mieszkaniu to przede wszystkim elegancja, ale także uniwersalność. Styl ten sprawdzi się zwłaszcza w dużych, nasłonecznionych przestrzeniach.
Mieszkanie w stylu francuskim powinno spodobać się osobom, które cenią sobie klasę, elegancję, jasne, przestronne pomieszczenia oraz lekki przepych i bogactwo.
Styl francuski swoje początki miał w XVII wieku, za panowania Ludwika XVI, który cenił sobie sztukę i design. W stylu francuskim można spotkać się z eklektyzmem, czyli łączeniem elementów pochodzących z różnych nurtów artystycznych i epok.
Styl francuski w mieszkaniu może mieć dwa oblicza – i łączyć w sobie elegancję oraz klasę lub nowoczesność i swobodę. Pierwsze zestawienie cechuje typowe paryskie wnętrza, natomiast drugie utrzymanego jest w stylu prowansalskim.
W stylu francuskim charakterystyczne są wysokie sufity, duża, otwarta przestrzeń, a także dobre doświetlenie wnętrza – w czym pomagają okna typu porte-fenêtre, czyli od podłogi do sufitu, a także liczne oświetlenie. Wśród kolorów dominuje biel, eleganckie szarości oraz przydymione pastele (róż, fiolet, błękit).
Wśród oświetlenia królują raczej lampy stołowe, podłogowe oraz kinkiety ścienne, chociaż w niektórych paryskich mieszkaniach można zobaczyć bogate kryształowe żyrandole. Niezbędnym elementem będzie także niebanalnie oprawione lustro zawieszone zazwyczaj nad kominkiem, a jeśli takowego nie posiadamy, to oparte o ścianę.
Salon w stylu francuskim to przede wszystkim odpowiednio dobrane meble. Charakterystyczne dla paryskich mieszkań są tzw. ludwiki, czyli sofy, szafy, krzesła i stoły na giętych nogach. Francuzi chętnie eksponują zabytkową architekturę np. w postaci XIX-wiecznych zdobień, w taki sposób stylizują również meble. Uwidaczniają również drewniane okna i drzwi oraz dębowe parkiety.
Pomieszczenia w stylu francuskim wyróżniają się przestronnością i odpowiednio dobranymi kolorami, które wpływają na optyczne powiększenie i estetyczny wygląd mieszkania. Dlatego jeśli nawet zdecydujesz się na masywną kanapę ułożoną w centralnym punkcie salonu, nie powinna ona sprawić efektu przytłoczenia, za to nada wrażenia niewymuszonej elegancji.
Salon w stylu francuskim to także dodatki. Ważna jest tutaj odpowiednia ilość światła oraz blask, więc dobrze sprawdzą się złote elementy – ramy luster, ramy obrazów, klamki i uchwyty czy lampy. Ładnie będą też wyglądały świeże kwiaty w szklanym wazonie ustawione na stoliku kawowym lub komodzie. Na ścianach oprócz wysokich luster, wiszą liczne obrazy i grafiki. Na podłodze pod ścianą stoją rzeźby lub stosy gazet i książek.
Popularnym elementem wystroju paryskiego mieszkania jest marmurowy kominek. Na półkach i szafkach stoją poustawiane różne bibeloty i ozdoby, często w stylu vintage lub stylizowane na stare, np. budzik, wazon, świecznik.
Kuchnia w stylu francuskim wyróżnia się jasnymi, pastelowymi kolorami oraz wysokogatunkowymi meblami o subtelnej, łagodnej formie. Dobrze sprawdzą się tutaj jasne, drewniane meble o lekko zdobionych frontach. Meble powinny czerpać z pałacowej estetyki, jednak ważny jest też umiar i uniknięcie otrzymania barokowego przepychu.
Jeśli metraż na to pozwala, zdecyduj się na komplet jadalniany składający się ze stołu na toczonych nóżkach i takich samych krzeseł, które mogą być ozdobione eleganckim pikowaniem.
Kuchnia w stylu francuskim powinna składać się ze stylowych dodatków. Dobrze sprawdzą się tutaj antyki oraz elementy w stylu vintage. Warto zdecydować się na kryształowe ozdoby w postaci żyrandolu, gałek do mebli, wazonów lub cukiernic i kieliszków. W kuchni w stylu francuskim świetnie sprawdzą się aromatyczne zioła, w tym oczywiście niezbędna lawenda, umieszczone w stylowych doniczkach.
Styl francuski opiera się często na symetrii, dlatego dobrym pomysłem jest zastosowanie lustrzanego odbicia. Na przeciwległych krańcach kuchni mogą znaleźć się dwa krzesła lub taborety, dwie misy czy dwie przeszklone komody.
Łazienka w stylu francuskim powinna być elegancka i luksusowa. Głównym elementem jest wanna wolnostojąca, która – podobnie jak umywalka – powinna mieć bogato zdobioną armaturę. Dobrze sprawdzi się tutaj kolor złoty lub srebrny. Pamiętaj jednak, że jeśli zdecydujesz się już na któryś z tych wariantów jak np. wanna na giętych nóżkach, a dodatki w kolorach złotych, to nie mieszkaj tego z szafkami na prostych nogach i ze srebrnymi zdobieniami.
Meble, akcesoria i sanitaria łazienkowe często występują parami w symetrycznym ułożeniu. Meble powinny mieć klasyczne kształty – w styl francuski dobrze wpisują się antyki lub komody i szafki stylizowane na stare meble.
Płytki ceramiczne znajdują się jedynie na podłodze, natomiast na ścianach stosuje się boazerię, tapetę lub farbę. Najbardziej popularnymi kolorami w takiej łazience będą biele oraz delikatne pastele. Na suficie często znajdują się ozdobne sztukaterie, które nadają pomieszczeniu pałacowego charakteru.
Łazienka w stylu francuskim wyróżnia się również dodatkami. Niezbędne będzie tutaj lustro w zdobionej złotej lub białej ramie o opływowych kształtach. Odpowiednie oświetlenie odgrywa kluczową rolę, dlatego lustro powinno być oświetlenie po bokach np. za pomocą kinkietów na ścianie. U sufitu powinna znaleźć się lampa, spójna z pozostałym oświetleniem. W łazience w stylu francuskim pięknie będzie wyglądał kryształowy żyrandol.
Mieszkanie w stylu francuskim jest pełne klasy i elegancji. Odnajdą się w nim osoby, które stronią od chłodnego minimalizmu i dobrze odnajdują się w bogatych wnętrzach. Styl francuski może posiadać dwa warianty – szykowny paryski lub idylliczny prowansalski, a dodatkowo czerpie on z innych epok i nurtów, co daje duże możliwości aranżacyjne i sprawia, że styl francuski jest uniwersalny i trafia w gusta większości odbiorców.
Przeczytaj także: Mieszkanie w stylu angielskim – inspiracje.