Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Parki – Warszawa. Przy którym parku warto zamieszkać?

Ula Olczak
Ula Olczak

Warszawa obfituje w zielone obszary zarówno w centrum, jak i poza nim. Parki w Warszawie są niezwykle cenione przez mieszkańców i turystów w każdym wieku. Przy którym z nich warto zamieszkać?

Parki – Warszawa. Przy którym parku warto zamieszkać?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule przedstawimy Ci najciekawsze Parki w Warszawie – idealne dla rodzin z dziećmi, osób aktywnych oraz miłośników zabytków i kultury. Podpowiemy też, dlaczego warto odwiedzić dane parki.

Przejdź do akapitów:

Warszawa – parki a wybór mieszkania

Park to z pewnością ogromny atut każdej lokalizacji. Liczna zieleń wpływa na lepszą jakość powietrza, pozwala się wyciszyć i zrelaksować. Parki to też świetne miejsca do rekreacji, aktywności na świeżym powietrzu oraz rodzinnych spacerów oddalonych od zgiełku miasta.

Wiele parków ma także wartość historyczną lub uzupełniona jest elementami sztuki, nie sposób przejść obok nich obojętnie. Zielone przestrzenie uwielbiane są również przez właścicieli czworonogów, dla których prawdziwą gratką są przystosowane do psich rozrywek wybiegi. Można więc wnioskować, że park przy mieszkaniu niemal dla każdego będzie uznany za szczególny plus, dla wielu – decyzyjny.

Łazienki Warszawskie – park kultury i sztuki

Park w Warszawie dla rodzin z dziećmi

W stolicy nie brakuje zieleni, w której świetnie odnajdą się rodziny z dziećmi. Wiele parków posiada doskonale zorganizowaną przestrzeń, kreatywnie zajmującą nie tylko dorosłych, ale również dzieci. Parki w Warszawie oferują atrakcyjnie zaaranżowane tereny, pełne placów zabaw, w których poza typowymi elementami takimi jak zjeżdżalnie, huśtawki czy pochylnie znaleźć można nowoczesne pajęczyny czy górki idealne do saneczkowych zjazdów. Ponadto w wielu parkach dostępne są ścieżki dostosowane do dziecięcych wózków.

Plac zabaw dla dzieci w parku

Park Moczydło

Park Moczydło mieści się na Woli. Na jego powierzchni znaleźć można fontanny, mostki, stawy z kamiennymi tarasami widokowymi, nasypy oraz pełne uroku alejki usytuowane pośród pięknej zieleni. Zadbano tu o place rekreacyjne, ścieżki rowerowe, plac zabaw dla dzieci, siłownię plenerową oraz korty do gry w tenisa. Podczas modernizacji park został przystosowany do osób niepełnosprawnych. Park Moczydło jest świetnym miejscem dla rodzin z dziećmi. W sąsiedztwie znajduje się również kompleks sportowo-rekreacyjny, czyli Park Wodny Moczydło, w którym zaplanowano atrakcje zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Park Ujazdowski

Park Ujazdowski to urokliwe miejsce Śródmieścia. Na terenie parku znajdą się pomniki, rzeźby oraz inne obiekty upamiętniające ważne dla Polaków momenty, jednak największym zainteresowaniem cieszy się on nie wśród historyków, a rodzin z dziećmi. W Parku Ujazdowskim powstał plac zabaw, który przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 1 do 14 lat. Przestrzeń została bogato zagospodarowana – są tu tunele, górki, ukryte zjeżdżalnie, trampoliny, huśtawki i miejsca wspinaczkowe. Ponadto dla najmłodszych czeka ścieżka sensoryczna, duża piaskownica i huśtawka dla rodzica z dzieckiem.

Park Praski

Park Praski jest najstarszym publicznym parkiem Pragi, dzięki czemu możemy w nim znaleźć wiekowe drzewa. Zorganizowano tu wiele ścieżek spacerowych oraz tras dostosowanych do jazdy na rowerze czy rolkach. Park Praski oferuje także muszlę koncertową, na której odbywają się koncerty. Najmłodszych spacerowiczów z pewnością zachwyci plac zabaw oraz znajdujący się nieopodal ogród zoologiczny.

Park Praski – muszla koncertowa

Park Henrykowski

Park Henrykowski to świetne miejsce szczególnie dla najmłodszych. Park jest bogato zalesiony oraz posiada zadbane trawniki, które idealnie sprawdzą się pod rodzinny piknik. Wyznaczono tu również strefę dla psów. W Parku Henrykowskim zaprojektowano duże linarium składające się z pajęczyny, mostu linowego oraz dużej trampoliny. Dla młodszych dzieci zorganizowany został plac zabaw z huśtawkami, piaskownicą, zjeżdżalnią, mostem linowym i drabinami. Dla starszych dzieci i dorosłych są też dwa boiska do koszykówki i piłki nożnej, a także park przeszkód i siłownia plenerowa. Sezonowo działa tu wodny plac zabaw oraz kino plenerowe.

Park Picassa

Park Picassa to przestrzeń do spokojnych spacerów, ale też innych aktywności na świeżym powietrzu. W parku mieści się ścieżka rowerowo-spacerowa, siłownia plenerowa czy też boisko. Wygospodarowano tutaj oddzielny plac zabaw z huśtawkami, piaskownicą i karuzelami. Sezonowo można tu również ochłodzić się kurtyną wodną w formie mgiełki czy też zorganizować rodzinny piknik z grillem.

Park Picassa – plac zabaw dla dzieci

Park w Warszawie dla aktywnych

Warszawskie parki dostosowane są również do osób ceniących sobie aktywności na świeżym powietrzu. W parkach bardzo często projektowane są trasy biegowe i rowerowe, siłownie plenerowe, skateparki, a nawet przestrzenie wodne do pływania lub kajakowania.

Park kultury i sztuki

Pole Mokotowskie

Pole Mokotowskie usytuowane jest na terenie trzech dzielnic – Mokotowa, Śródmieścia i Ochoty. Stanowi ono kompleks parkowy, w którym można wypocząć np. przy zbiornikach wodnych oraz podjąć się aktywności na świeżym powietrzu, w tym spacerów czy jazdy na rowerze. Organizowane są tu koncerty, imprezy i spotkania. Pole Mokotowskie przechodzi obecnie modernizację, która przyczyni się do zwiększenia bioróżnorodności. Teren będzie także bardziej zróżnicowany pod względem aktywności fizycznych – powstaną tu m.in. siłownie plenerowe i nowe miejsca rekreacyjne, dla najmłodszych przewidziano rozbudowę placów zabaw.

Park Arkadia

Park Arkadia rozlega się obok Pałacu Królikarnia. Wyróżnia się malowniczym krajobrazem i unikalną przyrodą – na powierzchni ok. 11 ha usytuowano kilka połączonych ze sobą stawów, wzdłuż których rosną wiekowe wierzby. Park Arkadia to skarbnica rzadkich gatunków zwierząt i roślin, dlatego część parku została objęta ochroną jako zespół przyrodniczo-krajobrazowy Arkadia. To doskonałe miejsce do wypoczynku i małych aktywności.

Las Kabacki

Las Kabacki to cenny rezerwat przyrody w południowej części dzielnicy Ursynów. Mieszkańcy chętnie odwiedzają ten kompleks leśny. Mieszczą się tu szerokie aleje spacerowe oraz świetne, wielokilometrowe ścieżki rowerowe. Wygospodarowano też wiaty turystyczne, ławki, place zabaw oraz polany rekreacyjne, które są przystosowane do palenia ognisk.

Las Kabacki – polana rekreacyjna

Park Szczęśliwicki

Park Szczęśliwicki uznawany jest za zielone serce Ochoty. Park jest przystosowany do rekreacji – mieszkańcy chętnie promują tu bieganie, jazdę na rowerze, jogę, nordic walking czy wędkarstwo przy Jeziorku Szczęśliwickim. Park Szczęśliwicki wzbogacony jest również o plac zabaw, basen, boisko do siatkówki, siłownię plenerową i kolejkę górską, która ułatwia podróż na stok narciarski. Można tu też z powodzeniem odpoczywać wśród zadbanej zieleni.

Park Szymańskiego

Park im. Edwarda Szymańskiego znajduje się w dzielnicy Wola. Na jego terenie znajdziemy kaskady wodne, fontanny czy staw – przebywanie w nim to czysta przyjemność. Park Szymańskiego obfituje w udogodnienia dla entuzjastów zróżnicowanych sportów, jest tu m.in. siłownia, skatepark, place zabaw, ścieżki do jazdy na rolkach, aleje spacerowe oraz trasy rowerowe. Odbywają się tu różne imprezy kulturalne, w tym Wolskie Lato Filmowe.

Park Edwarda Szymańskiego – plac zabaw

Kępa Potocka

Kępa Potocka to obszar zielony usytuowany na Żoliborzu. Park jest świetnie zagospodarowany, dzięki czemu można w nim zarówno odpocząć, udać się na spacer z pupilem, jak i aktywnie spędzić czas. Liczna zieleń zachęca do pikników. Kępa Potocka oferuje trasy dla biegaczy, ścieżki rowerowe oraz przestrzeń na kajaki. Zorganizowane zostały tu również dwa, świetnie zagospodarowane place zabaw dla dzieci.

Park Kępa Potocka – mnóstwo ciekawych miejsc dla biegaczy i rowerzystów

Park Górczewska

Park Górczewska znajduje się na warszawskim Bemowie i obejmuje trawiastą przestrzeń porośniętą drzewami, pagórki oraz małą architekturę, która umożliwia wypoczynek na świeżym powietrzu. Znaleźć tu można boiska z naturalną nawierzchnią, siłownię plenerową, amfiteatr, plac zabaw, tężnię solankową oraz linarium. Możliwe są tu komfortowe spacery z psami, ponieważ na terenie parku dostępny jest wybieg dla psów.

Park Górczewska – plac zabaw

Park Młociński

Park Młociński jest parkiem leśnym zlokalizowanym w dzielnicy Bielany. Teren parku wyróżnia się zróżnicowaną rzeźbą powierzchni terenu oraz bogatą roślinnością. W Parku Młocińskim znaleźć można ścieżki z malowniczymi widokami, trasy rekreacyjne zarówno dla biegaczy, jak i rowerzystów, liczne jeziorka oraz ławeczki. Rozlega się tu też polana przystosowana do piknikowania oraz duże place zabaw.

Park w Warszawie dla miłośników zabytków i kultury

Stolica obfituje w miejsca dla entuzjastów sztuki. Popularne są tu kompleksy parkowo-pałacowe, które poza typowym, pełnym dzieł obiektem muzealnym, pozwalają podziwiać sztukę i zabytki na świeżym powietrzu.

Łazienki Królewskie

Łazienki Królewskie to miejsce niemal obowiązkowe do odwiedzenia przez każdą osobę, która zawita w stolicy. Zachwyca, wzrusza, ciekawi i edukuje. Łazienki Królewskie składają się przede wszystkim z budynków, pawilonów, rzeźb oraz pięknych ogrodów, wśród których wyróżnić można Ogród Królewski, Romantyczny, Modernistyczny i Chiński.

Łazienki Warszawskie – najpiękniejszy park Warszawy

Warszawskie Łazienki oferują atrakcje zarówno dla pasjonatów sztuki, jak i osób poszukujących miejsca do wypoczynku w cieniu pięknych, wiekowych drzew. Krajobraz parku wzbogacany jest kolorowymi ogonami pawi czy też rudym futerkiem wiewiórek czekających na orzechy. Nie brakuje tu łabędzi czy kaczek dumnie pływających po taflach wód. To z pewnością bardzo wartościowe miejsce, w którym dzieci mogą z bliska poznawać świat przyrody. Zadbano tu też o miejsca w pełni dedykowane najmłodszym, w tym bezpieczne i kreatywne place zabaw. Po sąsiedzku znaleźć można również Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego, na który również warto wygospodarować czas.

Park Skaryszewski

Park Skaryszewski zlokalizowany jest w dzielnicy Praga-Południe i nazywany jest zabytkowym parkiem krajobrazowym. Park Skaryszewski obejmuje rozległy obszar o bogatej szacie roślinnej, sztuczne jeziorka, nasypane wzgórza, a nawet sztuczny wodospad i rozarium. Miejsce to jest doskonałym przykładem bioróżnorodności. Nie brakuje w nim licznych rzeźb i pomników, dzięki czemu spacer po Parku Skaryszewskim to świetny pomysł zarówno dla entuzjastów przyrody, jak i amatorów sztuki. Na terenie parku usytuowana jest muszla koncertowa oraz stadion. Nie brakuje tu licznych ścieżek dostosowanych do rekreacji. Dla najmłodszych przewidziano świetnie zorganizowany plac zabaw.

Park Skaryszewski – ścieżka spacerowa i rabaty kwiatów

Ogród Saski

Ogród Saski mieści się w śródmieściu Warszawy, a jego powierzchnia liczy 15,5 ha. Mieszczą się w nim barokowe rzeźby z piaskowca, zegar słoneczny, wodozbiór w kształcie świątyni, a także okazała fontanna ogrodowa. Nie brakuje tu zróżnicowanej roślinności – latem park barwiony jest przez kolorowe kwiaty. Ogród Saski przyciąga licznych spacerowiczów. Dostępne są ścieżki spacerowe, ławki oraz plac zabaw dla najmłodszych. Największym zainteresowaniem Ogród Saski cieszy się podczas koncertów orkiestr wojskowych i uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza. W reprezentacyjnej części eksponowane są kompozycje kwiatowe w barwach narodowych.

Królikarnia

Królikarnia to budynek klasycystyczny mieszący się przy ulicy Puławskiej. Jego nazwa wywodzi od zwierzyńca, w którym hodowano króliki w czasach saskich. Obecnie organizowane są w nim m.in. wystawy, spektakle, spotkania, konferencje oraz imprezy plenerowe. Królikarnia obejmuje również ogród o tej samej nazwie, pełen drzew i krzewów, pośród których mieści się Park Rzeźb. Prezentowane są tam prace z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie.

Park Krasińskich

Park Krasińskich to zabytkowy park miejski w Śródmieściu usytuowany przy Pałacu Krasińskich. Ogród Krasińskich charakteryzuje się bogatą roślinnością, urokliwym stawem oraz bramą i pomnikami upamiętniającymi historię. To lubiany przez mieszkańców park, w którym organizowane są pikniki, rozgrywki w badmintona czy siatkówkę. Mała architektura umożliwia wypoczynek w cieniu drzew oraz bezpieczne spacery. Park Krasińskich oferuje też place zabaw dla młodszych i starszych dzieci oraz dwa boiska do gry w bulę i siłownię plenerową.

Park Krasińskich – najładniejsze parki Warszawy

Największy park w Warszawie

Jako największy park w Warszawie często wymieniany jest niezwykle zadbany Park Natolin. To czarujący zespół pałacowo-parkowy z zachwycającą fauną i florą. W parku znajduje się historyczny pałac powstały w latach 1780-1782 oraz inne obiekty zabytkowe. Dostęp do tego parku jest bardzo ograniczony, głównie przez funkcję jaką pełni. Park Natoliński uznany jest bowiem za rezerwat leśny – obszar Natura 2000. Wstęp do niego możliwy jest tylko w określonych godzinach, z przewodnikiem, w grupach liczących do 30 osób.

Pozostałe parki – Warszawa

W Warszawie zachowano wiele parków. Liczne źródła donoszą, że może ich być nawet 90, z powierzchnią łączną około 930 ha. Poza wyżej wymienionymi parkami, dużą popularnością wśród mieszkańców cieszy się też Park Morskie Oko zwany Promenadą czy też Park Wilanowski uznawany za jeden z najpiękniejszych. Warty uwagi jest również Park Fosa czy wpisany do rejestru zabytków Park Stefana Żeromskiego. Dla fanów rozrywki na świeżym powietrzu dedykowany jest niewielki Park Sowińskiego z amfiteatrem. Trudno nie wspomnieć tu także o parku usytuowanym na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej, który poza cudowną roślinnością proponuje też piękny widok na Warszawę.

Ogród na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Najlepsze parki Warszawy

Warszawa kryje w sobie mnóstwo bogato zagospodarowanych, pełnych zieleni i sztuki parków. Ponadto stolica proponuje też rezerwaty przyrody, skwery czy ogrody botaniczne. Poszukiwanie najlepszego parku nie jest więc prostym zadaniem, ponieważ każdy dysponuje inną estetyką, wizją piękna czy potrzebą. Dla rodzin z dziećmi miejsca wypełnione atrakcjami dla najmłodszych mogą zostać uznane za najlepsze parki Warszawy, natomiast entuzjaści sztuki pozostaną ze wzruszeniem serca przy Królewskich Łazienkach.

Warszawa – staw, wokół mnóstwo terenów zielonych

Zobacz również pozostałe artykuły.

Kolejny artykuł

Osiedle mieszkaniowe zamknięte czy otwarte? Plusy i minusy obu rozwiązań
Nowoczesne osiedle mieszkaniowe powinno być przede wszystkim bezpieczne i funkcjonalne – czy warunki te spełniają tylko zamknięte osiedla? Niekoniecznie. Również otwarte osiedla mieszkaniowe mogą cechować się komfortem i bezpieczeństwem. Poznaj zalety i wady obu rozwiązań.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu