Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego – na czym polega i czy jest obowiązkowe?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Zastanawiasz się nad ubezpieczeniem kredytu hipotecznego? W kilku przypadkach może to być naprawdę korzystne rozwiązanie – nie tylko dla banku, ale również dla Ciebie. Wyjaśniamy, jakie korzyści przynosi ubezpieczenie kredytu hipotecznego i czy jest ono obowiązkowe.

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego – na czym polega i czy jest obowiązkowe?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Z tego artykułu dowiesz się, z jakimi rodzajami ubezpieczenia kredytu hipotecznego możesz się spotkać. Oprócz tego znajdziesz informacje na temat tego, jakie korzyści daje ubezpieczenie kredytu hipotecznego oraz czy masz obowiązek z niego skorzystać.

Przejdź do akapitów:

Rodzaje ubezpieczenia kredytu hipotecznego

Wśród najbardziej popularnych rodzajów ubezpieczenia kredytu hipotecznego można wymienić: ubezpieczenie na życie, ubezpieczenie pomostowe, ubezpieczenie niskiego wkładu własnego, ubezpieczenie nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych, a także ubezpieczenie na wypadek utraty wartości nieruchomości.

Ubezpieczenie na życie przy kredycie hipotecznym

Wysokość ubezpieczenia na życie będzie zależna od wysokości kredytu oraz od wykupionego pakietu (polisę możesz skonstruować według swoich potrzeb i zawrzeć w niej tylko to, co jest Ci najbardziej potrzebne). Ubezpieczenie chroni kredytobiorcę w przypadku ciężkich chorób, trwałego inwalidztwa, niezdolności do wykonywania pracy, pobytu w szpitalu, czy śmierci. Kredyt zaciąga się najczęściej na ok. 30 lat – jest to długi okres, w którym wiele rzeczy może się wydarzyć.

Ubezpieczenie pomostowe

Ubezpieczenie pomostowe to rodzaj zabezpieczenia banku w przypadku niewypłacalności kredytobiorcy. Ubezpieczenie pomostowe jest udzielane na czas uzyskania wpisu hipoteki do księgi wieczystej.

Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego

Ten rodzaj ubezpieczenie ma na celu chronić bank w sytuacji, gdy kredytobiorca nie posiada wystarczającego wkładu własnego. Zgodnie z wytycznymi, znajdującymi się w Rekomendacji S, wkład własny powinien wynosić nie mniej niż 20% wartości nieruchomości – dlatego, jeśli kredytobiorca posiada jedynie 10% wkładu, wtedy niezbędne jest ubezpieczenie.

Umowy ubezpieczenia - kredyt hipoteczny

​​Ubezpieczenie nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych

Standardowy zakres ochrony ubezpieczenia nieruchomości obejmuje ubezpieczenie od ognia i innych zdarzeń losowych, najczęściej tych wywołanych przez żywioły (powódź, wichura, huragan). Podstawowy pakiet możesz oczywiście rozszerzyć i dobrać również ochronę wyposażenia mieszkania.

Ubezpieczenie na wypadek utraty wartości nieruchomości

To ubezpieczenie chroni bank przed stratą finansową, spowodowaną utratą wartości nieruchomości, na którą został zaciągnięty kredyt. W przypadku takiej sytuacji ubezpieczenie pozwala na pokrycie różnicy wynikającej z wartości początkowej nieruchomości a jej aktualną ceną rynkową.

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego – jakie przynosi korzyści?

Czym jest ubezpieczenie kredytu hipotecznego, przed czym chroni i kiedy warto się na nie zdecydować? Ubezpieczenie kredytu hipotecznego stanowi zabezpieczenie dla banku w sytuacji, gdy systematyczne i terminowe spłacanie zadłużenia przez kredytobiorcę zostanie z jakiegoś powodu zagrożone.

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego stanowi zabezpieczenie również dla kredytobiorcy. Jeśli w konsekwencji zdarzeń losowych kredytobiorca nie będzie w stanie spłacać kredytu – nie musi się martwić, że wpadnie w długi, ponieważ obecne zobowiązania będzie za niego spłacał ubezpieczyciel.

Ubezpieczenie na życie - istotne ubezpieczenie spłaty kredytu hipotecznego. Wypowiedź eksperta ds. finansów

​​Dodatkowo bardzo często jest tak, że ubezpieczenie kredytu wiąże się z otrzymaniem atrakcyjniejszych warunków kredytowania – dzięki ubezpieczeniu kredytu, bank może obniżyć marżę lub zrezygnować z pobrania prowizji.

Czy ubezpieczenie kredytu jest obowiązkowe?

Czy ubezpieczenie kredytu hipotecznego jest obowiązkowe, a jeśli tak to w jakich sytuacjach?

Kredyt hipoteczny - umowy ubezpieczenia kredytu nie są z reguły obowiązkowe. Wypowiedź eksperta ds. finansów

​​​​​Ubezpieczenie kredytu jest regulowane przez Ustawę o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. Zgodnie z ustawą, kredytodawca nie może dokonywać sprzedaży wiązanej – to znaczy, że udzielenie kredytu klientowi nie może być uzależnione od wykupienia przez niego innego produktu oferowanego przez bank. Oczywiście bank może zaoferować klientowi dokonanie zakupu dodatkowych usług, chociażby dlatego, że dzięki nim klient będzie mógł uzyskać korzystniejsze warunki kredytowania – dodatkowe usługi nie mogą być jednak warunkiem, aby dany kredyt otrzymać.

Co istotne kredytobiorca może zdecydować, gdzie chce dokonać ubezpieczenia – czy będzie to u kredytodawcy, czy u ubezpieczyciela. Jeśli kredytobiorca wybierze ubezpieczenie u ubezpieczyciela, wtedy nie wpłynie to na decyzje banku o przyznaniu kredytu – oczywiście, jeśli oferta ubezpieczyciela będzie zgodna z minimalnym zakresem ubezpieczenia wymaganym przez bank.

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego - umowy ubezpieczenia mogą wpłynąć na atrakcyjniejsze warunki kredytowania

​​Decydując się na ubezpieczenie kredytu, koniecznie sprawdź różne oferty, zarówno te proponowane przez bank, w którym chcesz wziąć kredyt hipoteczny, jak również u ubezpieczycieli. Najważniejsze jest to, abyś dowiedział się, ile kosztuje ubezpieczenie kredytu hipotecznego, aby mieć pewność, że będzie to dla Ciebie opłacalne. Dokładna analiza ofert pozwoli wybrać Ci najlepszą opcję.

Ile kosztuje ubezpieczenie kredytu hipotecznego?

Ile kosztuje ubezpieczenie kredytu hipotecznego i od czego to zależy?

Ubezpieczenie na życie do kredytu hipotecznego wyniesie zazwyczaj do kilku procent wartości pożyczanej kwoty. Na całkowity koszt kredytu hipotecznego będzie składała się marża, wysokość oprocentowania, prowizja oraz koszt ubezpieczenia na życie – mówi Agnieszka Młodkowska z Obido Eksperci Finansowi.

Aby wybrać jak najkorzystniejsze rozwiązanie, musisz wziąć pod uwagę różne oferty proponowane przez bank. Sprawdź, czy koszty ubezpieczenia kredytu są dla Ciebie rzeczywiście korzystne, a jeśli masz wątpliwości – skorzystaj z rady eksperta finansowego.

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego niesie ze sobą wiele korzyści, zarówno dla banku, jak i dla kredytobiorcy – dla obydwu stron jest to zabezpieczenie w przypadku nagłych sytuacji, które uniemożliwiają terminową spłatę miesięcznych rat. Pamiętaj jednak, że ubezpieczenie kredytu nie jest konieczne, aby kredyt otrzymać i żadne przepisy prawne nie regulują takiego obowiązku. Jednak prawda jest taka, że ubezpieczenie kredytu może zapewnić bardziej atrakcyjne warunki kredytowania. Najbardziej popularnymi rodzajami ubezpieczenia jest ubezpieczenie na życie przy kredycie hipotecznym oraz ubezpieczenie kredytu hipotecznego od utraty pracy.

Dowiedz się więcej także o ubezpieczeniu mieszkania.

Kolejny artykuł

Sprzedaż mieszkania z kredytem – wszystko, co musisz wiedzieć
Kupiłeś nowe mieszkanie na kredyt hipoteczny, ale po pewnym czasie przestało ono spełniać Twoje oczekiwania lub sytuacja życiowa sprawiła, że nie jest Ci ono już potrzebne? Pierwsza myśl, jaka się pojawia, to oczywiście sprzedanie mieszkania innej osobie. Jednak co w sytuacji, gdy mieszkanie zostało kupione na kredyt hipoteczny i wciąż istnieje zobowiązanie wobec banku?
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu