Kredyt hipoteczny konsolidacyjny – kiedy warto się na niego zdecydować?

Kredyt hipoteczny konsolidacyjny – kiedy warto się na niego zdecydować?

Masz na głowie kilka kredytów i pożyczek, a każde zobowiązanie jest związane z innym bankiem i innym terminem spłaty? Jeśli marzysz o oszczędności czasu i braku konieczności pilnowania, by wszystkie wpłaty były realizowane na czas, warto, abyś zastanowił się nad kredytem konsolidacyjnym. Takie rozwiązanie może okazać się dla Ciebie bardzo atrakcyjne i komfortowe. W tym artykule tłumaczymy, czym dokładnie jest i jak działa kredyt hipoteczny konsolidacyjny.


Czego dowiesz się z tego artykułu?

Z tego artykułu dowiesz się, czym jest kredyt hipoteczny konsolidacyjny oraz kiedy warto zdecydować się na takie rozwiązanie. Znajdziesz również informacje na temat tego, w jaki sposób starać się o kredyt hipoteczny konsolidacyjny i jakie warunki musisz spełnić, by bank przychylił się do Twojego wniosku.

Przejdź do akapitów:

Co to jest kredyt hipoteczny konsolidacyjny?

Co to jest kredyt konsolidacyjny? Kredyt konsolidacyjny polega na połączeniu kilku zobowiązań w jeden kredyt – pozwala to na to, aby wszystkie zobowiązania finansowe kredytobiorcy, jak kredyty i pożyczki, zostały spłacone z kapitału uzyskanego od wierzyciela.

co-to-jest-kredyt-konsolidacyjny-1

W ramach kredytu konsolidacyjnego można połączyć w jeden kredyt kilka zobowiązań:

 • kredyt gotówkowy,
 • kredyt ratalny,
 • kredyt na rachunku bieżącym,
 • kredyt z karty kredytowej,
 • kredyt hipoteczny (w niektórych przypadkach),
 • kredyt samochodowy,
 • chwilówka pozabankowa.

co-to-jest-kredyt-konsolidacyjny-2

Jeśli szukasz najlepszej oferty konsolidacyjnej, warto złożyć zapytanie do kilku banków, dzięki czemu będziesz miał większy wybór i większą szansę, że któraś oferta będzie spełniała Twoje oczekiwania. Przy wybieraniu oferty zwróć uwagę na:

 • całkowitą kwotę do spłaty,
 • wysokość raty po konsolidacji,
 • nowy okres spłaty,
 • stopę oprocentowania,
 • prowizję za udzielenie kredytu,
 • konsekwencje w przypadku opóźnień w spłacie,
 • wymagane zabezpieczenie, np. w postaci hipoteki.

Konsolidacja kredytu hipotecznego – kiedy warto się zdecydować na takie rozwiązanie?

Kiedy najlepszym wyjściem będzie konsolidacja kredytu hipotecznego? Kredyt konsolidacyjny warto wziąć wtedy, kiedy istotna jest dla nas płynność finansowa oraz ustrzeżenie się przed zaległościami w spłacie rat, co zostałoby uwzględnione w Biurze Informacji Kredytowej. Takie rozwiązanie będzie korzystne również w sytuacji, gdy zaciągnęliśmy już kredyt, podczas gdy obowiązywały wysokie stopy procentowe. Z racji tego, że obecnie oprocentowanie jest niskie, warto spróbować wynegocjować w banku korzystniejsze warunki. W przypadku kredytu konsolidacyjnego oprocentowania i prowizje są niższe niż w standardowych ofertach, dlatego istnieje możliwość, aby zamienić droższy kredyt na jeden tańszy.

co-to-jest-kredyt-konsolidacyjny-3

Kredyt hipoteczny połączony z konsolidacją wiąże się ze spłatą obecnie zaciągniętych kredytów i pożyczek przed terminem określonym w umowie. Dlatego też, decydując się na konsolidację kredytu, warto zwrócić uwagę na to, czy w umowie została uwzględniona rekompensata dla banku w sytuacji, gdy kredytobiorca zdecyduje się na wcześniejszą spłatę kredytu. Jeśli tak, to warto dobrze sprawdzić, czy taka suma rekompensat nie przekroczy korzyści, które kredytobiorca może osiągnąć dzięki konsolidacji.

Kiedy można ubiegać się o kredyt hipoteczny konsolidacyjny?

Jakie warunki należy spełnić, aby ubiegać się o kredyt hipoteczny konsolidacyjny? Przede wszystkim, aby uzyskać kredyt hipoteczny konsolidacyjny, należy posiadać zabezpieczenie hipoteczne. Podstawą do udzielenia kredytu będzie także zdolność kredytowa oraz wiarygodność kredytowa. Kredytobiorca musi mieć polskie obywatelstwo i stałe miejsce zamieszkania na terenie Polski.

Kredyt hipoteczny konsolidacyjny otrzyma osoba, która jest właścicielem nieruchomości. W sytuacji, gdy kredytobiorca nie posiada żadnej nieruchomości, może otrzymać od banku kredyt konsolidacyjny gotówkowy, gdzie nie jest konieczne posiadanie zabezpieczenia w formie hipoteki – mówi Agnieszka Młodkowska z Obido Eksperci Finansowi.

Aby zaciągnąć kredyt hipoteczny połączony z konsolidacją, będziesz potrzebował kilku dokumentów. Będzie to:

 • dowód tożsamości,
 • zaświadczenie o zarobkach,
 • dokumenty, które potwierdzą posiadanie i rzetelne spłacanie zobowiązań,
 • numer konta bankowego,
 • wyciąg z konta bankowego za ostatnie 3 miesiące,
 • akt własności nieruchomości, zaświadczenie mówiące o prawie do lokalu lub umowę dzierżawy,
 • odpis z księgi wieczystej,
 • dokument z wyceną nieruchomości,
 • wpis hipoteki do księgi wieczystej.

co-to-jes-kredyt-konsolidacyjny-4

Przystępując do konsolidacji kredytu, warto już wcześniej skompletować wszystkie potrzebne dokumentu, dzięki czemu będzie można otrzymać kredyt o wiele szybciej i być może już w kolejnym miesiącu przystąpić do spłat rat na nowych, korzystniejszych warunkach.

Pamiętaj, że w razie wątpliwości, czy kredyt konsolidacyjny będzie dobrym rozwiązaniem w Twoim przypadku, zawsze możesz poprosić o pomoc eksperta finansowego.

Jeśli chciałbyś połączyć swoje wszystkie kredyty i pożyczki w jeden kredyt, to warto, abyś wiedział, co to jest kredyt konsolidacyjny. Kredyt hipoteczny konsolidacyjny pozwala bowiem na uzyskanie kredytu tylko w jednym banku, płacąc co miesiąc tylko jedną ratę, zazwyczaj niższą niż dotychczas, ze względu na dłuższy okres spłaty. Konsolidacja to wygodne rozwiązanie, jeśli zależy Ci na oszczędności czasu i nie chcesz musieć pamiętać o kilku różnych terminach zobowiązań.

Sprawdź także, czy można przenieść kredyt hipoteczny do innego banku.

Kolejny artykuł

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego – na czym polega i czy jest obowiązkowe?
Ubezpieczenie kredytu hipotecznego – na czym polega i czy jest obowiązkowe?
Zastanawiasz się nad ubezpieczeniem kredytu hipotecznego? W kilku przypadkach może to być naprawdę korzystne rozwiązanie – nie tylko dla banku, ale również dla Ciebie. Wyjaśniamy, jakie korzyści przynosi ubezpieczenie kredytu hipotecznego oraz czy ubezpieczenie kredytu hipotecznego jest obowiązkowe.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu