Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Inteligentny dom – 8 przydatnych rozwiązań smart home

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Rozwiązania smart home potrafią bardzo ułatwić życie, wzmocnić bezpieczeństwo i pomóc w obniżeniu rachunków za prąd. Sprawdź zatem, na jakie rozwiązania powinieneś zwrócić uwagę, by stworzyć inteligentny dom dostosowany do Twoich potrzeb.

Inteligentny dom – 8 przydatnych rozwiązań smart home

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Z tego artykułu dowiesz się, w jaki sposób rozwiązania smart home pomogą Ci zmniejszyć rachunki za prąd i zadbać o Twój komfort i bezpieczeństwo.

Przejdź do akapitów:

Inteligentny dom – co to?

Inteligentny dom (smart home) to system automatyki domowej, który podnosi komfort domowników, dba o bezpieczeństwo i umożliwia przemyślane zarządzanie energią, dzięki czemu można zatroszczyć się o środowisko i zmniejszyć rachunki.

Elementy inteligentnego domu niezbędne do komfortowego zarządzania inteligentnym domem

Elementy inteligentnego domu obejmują m.in. urządzenia sterujące, komponenty funkcjonalne (czujniki, gniazdka, oświetlenie) oraz jednostkę centralną. Dzięki temu, że wszystko jest ze sobą połączone, system może samodzielnie zarządzać domem i dostosowywać się do potrzeb mieszkańców, np. poprzez dopasowanie oświetlenia lub temperatury do cyklu ich dnia.

Inteligentne domy – mniejsze rachunki, większe bezpieczeństwo

Jedną z głównych zalet systemu smart home jest możliwość ograniczenia zużycia energii i obniżenia rachunków za ogrzewanie, wszystko dzięki przemyślanemu zarządzaniu mieszkaniem. Inteligentne rozwiązania pozwalają m.in. na zaprogramowanie urządzeń i źródeł światła w taki sposób, aby wyłączały się o określonej godzinie lub wtedy, gdy nikogo nie ma w pomieszczeniu/domu.

Inteligentne rozwiązania pomogą też zadbać o bezpieczeństwo mieszkania i domowników – oczywiście przydatny będzie monitoring, wideodomofon czy system alarmowy, ale można też zaprogramować system w taki sposób, aby – poprzez włączanie światła, telewizora lub muzyki – imitował obecność domowników, gdy tak naprawdę przebywają np. na długim urlopie.

Sprawdź też: Jak oszczędzać wodę?

Na które inteligentne rozwiązania warto zwrócić uwagę?

Do wyboru jest wiele ciekawych i przydatnych rozwiązań, które mogą ułatwić codzienne życie oraz przemyślane zarządzanie energią.

Dom inteligentny - zaprogramowanie domowych urządzeń w inteligentnym domu

Co można zautomatyzować za pomocą systemu smart home?

1. Oświetlenie

Zastosowanie inteligentnego oświetlenia pozwoli kontrolować światło w otoczeniu i dopasować je do potrzeb i nastroju. Aby stworzyć taki system trzeba zadbać o inteligentne źródła światła, np. smart żarówki lub taśmy LED.

Posiadając inteligentne oświetlenie, za pomocą smartfona można włączyć lub zgasić światło oraz zmienić jego natężenie, barwę i temperaturę. Takie ustawienia pomogą dopasować światło do pory dnia oraz czynności, np. wieczorem można postawić na nastrojowe światło, idealne do relaksu przy filmie, lub wybrać właściwe oświetlenie do czytania książki.

2. Czujniki

Z inteligentnym oświetleniem mogą współdziałać czujniki ruchu lub obecności, które zadbają o to, by światło włączało się po wykryciu ruchu/obecności i zostało wyłączone, gdy nikogo nie ma w pomieszczeniu. Można też ustawić harmonogram, który określi dzień i godzinę, gdy światło ma się włączać i wyłączać.

Przydatne są też czujniki otwarcia, które w trakcie nieoczekiwanego otwarcia lub zamknięcia drzwi lub okien automatycznie uruchomią alarm.

3. Ogrzewanie

Odpowiednio zautomatyzowane inteligentne ogrzewanie pomaga kontrolować temperaturę w pomieszczeniach oraz analizować temperaturę na zewnętrz i dostosowywać poziom ciepła do indywidualnych potrzeb mieszkańców.

Inteligentne domy - zastosowanie smart ogrzewania w swoim domu

Dzięki temu, że sterowanie ogrzewaniem może odbywać się z dowolnego miejsca, można np. jeszcze przed powrotem włączyć ogrzewanie i ustawić pożądaną temperaturę, tak by od razu po przyjściu mieszkanie było odpowiednio nagrzane.

4. Gniazdka

Inteligentne gniazdka (smart plug), oprócz umożliwiania zdalnego włączania i wyłączania, pomagają kontrolować zużycie energii i monitorować stan podłączonych urządzeń. Zaletą jest też montaż takiego gniazdka – zazwyczaj wystarczy je tylko wpiąć do tego już istniejącego.

5. Rolety

Inteligentne rolety można ustawić w taki sposób, by zasuwały i rozsuwały się w zależności od pory dnia. Rolety mogą zasuwać się o zmierzchu, gdy temperatura na zewnątrz się obniża, dzięki czemu pomieszczenia będą chronione przed wychłodzeniem, a rozsuwać się nad ranem, wpuszczając do wnętrza promienie słoneczne i zapewniając tym samym darmowe ciepło.

Zobacz: Czym zasłonić okno?

6. System alarmowy

Czujniki otwarcia można połączyć z inteligentnym systemem alarmowym (np. kamera, alarm), zyskując tym samym kompleksową ochronę mieszkania. Takie rozwiązanie będzie przydatne zwłaszcza podczas dłuższych nieobecności – świadomość wdrożonych zabezpieczeń i możliwość „zajrzenia” do mieszkania o dowolnej porze pozwolą spędzić urlop bez zbędnego stresu o stan swojego dobytku.

Dom inteligentny - możliwość sterowania alarmem z dowolnego miejsca

Kontrolę bezpieczeństwa wzmocnią natychmiastowe alerty w czasie rzeczywistym.

7. Wideodomofony

Domofon wyposażony w kamerę podniesie poziom bezpieczeństwa i pozwoli zdalnie sprawdzić, kto dzwoni do drzwi. Inteligentny wideodomofon działa podobnie jak monitoring wizyjny i zapewnia całodobowe nagrywanie obrazu przy drzwiach wejściowych.

8. Bramy wjazdowe

Otwieranie bramy wjazdowej odbywa się zazwyczaj ręcznie lub za pomocą pilota. Zastosowanie inteligentnej bramy wjazdowej pozwoli przede wszystkim na zdalne otwieranie bramy nawet wtedy, gdy nikogo nie będzie w domu. Uzupełnieniem tego rozwiązania może być zastosowanie czytnika numerów tablic rejestracyjnych.

Smart home w standardzie mieszkań z rynku pierwotnego

Warto wspomnieć, że często przy zakupie nowego mieszkania można otrzymać system smart home za darmo. Z racji tego, że system działa bezprzewodowo i potrzebny jest tylko dostęp do internetu, to montaż odbywa się bezinwazyjnie. Wystarczy pobrać aplikację mobilną, która umożliwi zdalne sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem i różnymi urządzeniami.

Jest to bardzo korzystna opcja, tym bardziej, że nie tak łatwo samemu oszacować, ile kosztuje inteligentny dom – zależy to m.in. od liczby zastosowanych rozwiązań, jakości i montażu. Kupując mieszkanie od dewelopera można taki system otrzymać w standardzie i nie martwić się dodatkowymi kosztami.

Zobacz pozostałe artykuły.

Kolejny artykuł

Butelkowa zieleń we wnętrzach – proste sposoby na modne aranżacje
Butelkowa zieleń od lat cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Wykorzystywana jest zarówno jako barwa dominująca w całym domu, jak i subtelny akcent kolorystyczny. Butelkowa zieleń wspaniale komponuje się z innymi kolorami i pasuje do wielu stylów aranżacyjnych. Podpowiadamy, jak wprowadzić ją do swojego domu.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu