Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Moje pierwsze mieszkanie – poradnik aranżacyjny


Urządzenie pierwszego mieszkania to nie lada wyzwanie. Zewsząd dobiegają nas informacje o najnowszych trendach czy oryginalnych stylach aranżacyjnych, lecz jak w tym wszystkim znaleźć najlepsze rozwiązania do swojego mieszkania? Podpowiadamy!

Moje pierwsze mieszkanie – poradnik aranżacyjny

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule wspólnie z Łukaszem Radeckim, architektem Decoroom, podpowiadamy, od czego zacząć urządzanie własnego mieszkania. Dowiesz się, w czym może pomóc Ci architekt wnętrz, jakich błędów unikać podczas pierwszego urządzenia oraz gdzie możesz szukać oszczędności.

Przejdź do akapitów:

Mieszkanie w stanie deweloperskim – od czego zacząć?

Zakup mieszkania w stanie deweloperskim daje inwestorowi duże możliwości w kontekście aranżacji. Przede wszystkim mamy wpływ nie tylko na wiele elementów wykończenia, ale także na sam układ funkcjonalny.

Mieszkania od deweloperów najczęściej oddawane są do użytku w tzw. stanie surowym, a to w uproszczeniu znaczy, że aranżacja wnętrza leży już wyłącznie po naszej stronie i możemy nadać tej przestrzeni indywidualny wygląd.

Mieszkanie w stanie deweloperskim

Stan deweloperski, w zależności od standardu ujętego w umowie, będzie obejmował otynkowane ściany, gotową wylewkę, a także poprowadzone instalacje elektryczne, wodno-kanalizacyjne i grzewcze wraz z kaloryferami. Ponadto mieszkanie wyposażone jest w drzwi wejściowe. Mogą się też pojawić dodatkowe elementy wyposażenia kuchni lub łazienki.

Zmiany lokatorskie receptą na indywidualną przestrzeń

Jeśli jesteśmy na etapie, w którym mamy możliwości wykonania zmian lokatorskich, to warto zasięgnąć porady architekta w celu wprowadzenia ewentualnych korekt do pierwotnego planu deweloperskiego.

W pierwszej kolejności należy wraz z architektem przeanalizować układ wnętrz i stworzyć układ funkcjonalny na podstawie analizy potrzeb domownika lub domowników. Układ funkcjonalny zawiera aranżację meblową dopasowaną do powierzchni poszczególnych pomieszczeń i jest on niezbędną bazą do wprowadzenia zmian lokatorskich już na etapie trwania budowy. Zmiany lokatorskie obejmują ewentualne modyfikacje w aranżacji ścian działowych oraz zmian w instalacjach elektrycznych, sanitarnych lub grzewczych.

Pierwsze mieszkanie – wprowadzanie zmian lokatorskich

Inspiracje i praca z architektem wnętrz

Kiedy już zaplanujemy rozkład pomieszczeń warto pochylić się nad stylem aranżacyjnym i rozwiązaniami, na których nam zależy. Najłatwiej zebrać inspiracje, które przedstawią architektowi kierunek, w jakim chcielibyśmy pójść projektując wymarzone wnętrza. Architekt powinien doradzić jakie dodatki i meble ruchome dobrać oraz które modele oświetlenia sprawdzą się w poszczególnych pomieszczeniach. Do tego zabudowy stolarskie – tu również porada doświadczonego architekta będzie nieoceniona.

Pierwsze mieszkanie – inspiracje

Na bazie szczegółowego wywiadu i zebranych materiałów architekt buduje koncepcję i może zająć się tematem niezbędnych elementów wykończeniowych jak drzwi, gresy, rodzaj posadzki czy armatura. Po dokonaniu wyboru materiałów wykończeniowych z architektem inwestor otrzymuje wizualizacje wnętrz z zastosowaniem materiałów wykończeniowych. Po akcepcie projektu architekt sporządza dokumentację techniczną niezbędna dla wykonawcy oraz obejmującą cały zakres projektowy: rzuty posadzek, widoki ścian, rzuty instalacji, a także zestawienie materiałowe i rekomendacje produktów uzupełniających.

Zobacz też: Trendy wnętrzarskie 2023 – sposoby na modne wnętrza

Jakich błędów unikać podczas pierwszego urządzania?

Niestety jednym z największych wydatków przy urządzaniu pierwszego mieszkania może okazać się… naprawianie błędów! Stąd tym bardziej warto skorzystać z usług profesjonalistów i zdecydować się na pomoc doświadczonego architekta wnętrz lub pracowni architektury wnętrz takiej jak Decoroom, która kompleksowo zajmie się wykończeniem wnętrz zapewniając oszczędność czasu, spokój i 2-letnią gwarancję na usługi.

Chociaż często zatrudnienie specjalistów wydaje się być zbędnym wydatkiem, to z perspektywy czasu może okazać się, że w szerszej perspektywie przyniesie same korzyści i pozwoli uniknąć nadszarpnięcia budżetu.

Pierwsze mieszkanie – praca z architektem wnętrz

Urządzając mieszkanie, zwłaszcza po raz pierwszy, trzeba zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii, które bez pomocy fachowca mogą nam umknąć i przysporzyć problemów w przyszłości:

  • Układ funkcjonalny powinien być faktycznie dopasowany do realnych potrzeb domowników.
  • Ergonomia ma ogromne znaczenie dla komfortu korzystania z poszczególnych stref, zwłaszcza kuchni i łazienek.
  • Balans pomiędzy funkcjonalnością a wyglądem bywa trudny do osiągnięcia, ale architekt potrafi to wyważyć i zaproponować odpowiednie rozwiązania.
  • Spójna stylistyka wnętrz i zastosowana kolorystyka pozwolą stworzyć harmonijną przestrzeń do życia i nie będą przytłaczać wnętrz.
  • Dobrze dobrane meble muszą pasować stylem i gabarytem do wnętrz.
  • Oświetlenie to kreator przestrzeni w zależności od przeznaczenia i warto wykorzystać jego potencjał, a to wymaga odpowiedniego zaplanowania i wiedzy.
  • Podążanie za modą – warto podchodzić do trendów z rozsądkiem i postawić na ponadczasowe rozwiązania.

Tanie urządzanie. Gdzie szukać oszczędności?

Doświadczony architekt wnętrz nie tylko potrafi zadbać o funkcjonalność wnętrz, ale także pomoże zadbać o kwestie budżetu i doradzi, w które elementy warto zainwestować więcej a gdzie możemy nieco odpuścić.

Nie wahajmy się zapłacić więcej za elementy, których wymiana jest skomplikowana, czyli np. wymaga kucia ścian, jak w przypadku armatury łazienkowej czy mebli kuchennych. Wymiana armatury, zwłaszcza tej podtynkowej, bywa bardzo problematyczna i pracochłonna, a przy tym kosztuje to dużo czasu. Zadbajmy, by wszystkie elementy, które ukrywane są pod ścianami, były najwyższej jakości. To pozwoli uniknąć nam niepotrzebnych perturbacji i remontów w przyszłości.

Pierwsze mieszkanie – poszukiwanie najlepszych rozwiązań do swojego wnętrza

Również meble, które będą mocno eksploatowane powinniśmy dobierać z rozsądkiem – wygodne łóżko, porządna sofa czy solidne blaty kuchenne to wyposażenie, w które warto zainwestować. Podobnie rzecz się ma z farbami zmywalnymi na ścianach – oszczędzą nam zachodu z cyklicznym, uciążliwym odmalowywaniem mieszkania.

Gdzie możemy poszukać oszczędności? Zdecydowanie przy dodatkach oraz elementach wyposażenia, które z biegiem czasu się zużywają i nie wpływają na funkcjonalność przestrzeni jak np. krzesła, dywany, zasłony.

Zobacz inne artykuły z działu Porady i aranżacje.


O DECOROOM

Pracownia Architektury Wnętrz Decoroom jest obecna na rynku od 2009 roku i z wieloma sukcesami na koncie pozycjonuje się jako jeden z pionierów usługi kompleksowego wykończenia mieszkania „pod klucz”. Decoroom zaprasza Klientów do dwóch flagowych showroomów połączonych z biurem zlokalizowanych w Warszawie oraz we Wrocławiu. Zespół DECOROOM tworzą doświadczeni architekci, zaufane ekipy wykończeniowe, działy realizacji, pracownicy stolarni oraz dział DECOROOM KITCHEN, który zajmuje się kompleksowym wykończeniem zabudowy kuchennej i meblowej.

Kolejny artykuł

Inteligentny dom – 8 przydatnych rozwiązań smart home
Rozwiązania smart home potrafią bardzo ułatwić życie, wzmocnić bezpieczeństwo i pomóc w obniżeniu rachunków za prąd. Sprawdź zatem, na jakie rozwiązania powinieneś zwrócić uwagę, by stworzyć inteligentny dom dostosowany do Twoich potrzeb.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu