Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania – kto za to odpowiada?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Wynajem mieszkań jest bardzo popularnym i dość łatwym sposobem na zarabianie, a chętnych na najem też nie brakuje. Rynek nieruchomości jest zatem bardzo atrakcyjny dla inwestorów. Jednak wynajem wiąże się też z ryzykiem – statystyczny lokator przykłada mniejszą uwagę do mieszkania oraz wyposażenia i przedmiotów, które do niego nie należą i nie jest ich właścicielem. Dlatego tak ważne jest ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania. Jednak tutaj pojawia się pytanie – kto za to odpowiada?

Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania – kto za to odpowiada?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Jeżeli wynajmujesz mieszkanie, powinieneś wiedzieć, czyją odpowiedzialnością jest ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania. W tym artykule podpowiemy także, czy najemca może ubezpieczyć mieszkanie, chociaż nie jest jego właścicielem.

Przejdź do akapitów:

Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania – na kim spoczywa ten obowiązek?

Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania leży przede wszystkim po stronie właściciela lokalu i to on musi podjąć decyzję, czy chce skorzystać z ochrony swojego mienia, w jakim zakresie i od jakich zdarzeń ma zostać nałożone ubezpieczenie.

Całościowe ubezpieczenie mieszkania przez najemcę nie jest możliwe, nie ma też takiej konieczności, bowiem do głównych obowiązków najemcy należy dbanie przede wszystkim o swoje prywatne rzeczy. Jednak jeśli obawiasz się możliwych zniszczeń w mieszkaniu, warto zdecydować się na OC w życiu prywatnym.

Natomiast właściciel mieszkania może skorzystać z ubezpieczenia zarówno swoich rzeczy, jak i rzeczy należących do najemcy – jednak taki wariant ubezpieczenia wiąże się z większymi kosztami, więc taka decyzja zależy od dobrej woli wynajmującego.

Czy najemca może ubezpieczyć mieszkanie?

​Ubezpieczenie mieszkania przez najemcę nie jest możliwe w takim zakresie, w jakim może tego dokonać właściciel lokalu. Najemca zobowiązany jest jednak umową najmu, dlatego odpowiada za straty materialne, które zostały spowodowane z jego winy, nawet jeśli było to niezamierzone działanie.

Najemca może objąć ubezpieczeniem swoje prywatne rzeczy, które będą znajdowały się w wynajmowanym mieszkaniu. Najemca odpowiada również za szkody wyrządzone pozostałym lokatorom bloku, np. przez zalanie innego mieszkania.

Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania - wynajmowane mieszkania musi ubezpieczyć właściciel nieruchomości

​​Tutaj istotne jest rozgraniczenie ponoszonej odpowiedzialności za przykładowe zalanie swojego mieszkania czy mieszkania sąsiada z dołu. W przypadku, jeśli jest to spowodowane nieuwagą najemcy, który zapomniał zakręcić kran, odpowiedzialność za to zdarzenie poniesie właśnie on. Jeśli natomiast problematyczna sytuacja wyniknęła z powodu awarii instalacji, winą za to obarczony zostanie właściciel mieszkania, który jest zobowiązany do dbania o prawidłowe działanie stałych elementów w budynku i lokalu.

Sprawdź, kto płaci za naprawy w wynajmowanym mieszkaniu.

Najemca powinien posiadać OC mieszkaniowe w życiu prywatnym z odpowiednią klauzulą odpowiedzialności za szkody, które wynikają z tytułu najmu mieszkania. Dzięki temu w sytuacji, gdy zostaną wyrządzone szkody w wynajmowanym lokalu albo dojdzie do zalania sąsiada z dołu, zostanie to pokryte przez zakład ubezpieczeń.

Jeśli jako najemca zamontowałeś w wynajmowanym mieszkaniu elementy stałe: meble wbudowane, drzwi, okładziny sufitów, ścian i podłóg, a także instalacje/czujniki sygnalizacji alarmowej i urządzenia sanitarne – powinieneś nałożyć na nie ubezpieczenie. Tak zwane elementy ruchome, które można swobodnie przenosić – czyli ubrania, książki, meble czy sprzęt RTV i AGD – także powinny zostać objęte ochroną.

Ubezpieczenie mieszkania wynajmowanego przez najemcę - polisa mieszkaniowa

​​Najlepszy rozwiązaniem będzie kompletowanie dokumentów, które potwierdzą, że ubezpieczone przedmioty na pewno należą do najemcy, a nie do właściciela.

Ubezpieczenie mieszkania przez wynajmującego

Ubezpieczenie mieszkania przez wynajmującego jest bardzo istotnym elementem, o którym nie należy zapominać. Będąc właścicielem wynajmowanego mieszkania musisz pamiętać, że obowiązują Cię także odpowiednie przepisy prawne. Istotne tutaj będzie zwłaszcza Prawo budowlane, według którego jesteś odpowiedzialny za kontrole stanu technicznego lokalu, w tym instalacji gazowych i elektrycznych, a także, głównie w przypadku domu, przewodów kominowych.

Standardowe warianty polis mieszkaniowych dla właściciela mieszkania przewidują ochronę tylko tych przedmiotów, które należą do wynajmującego, dlatego też ruchomości należące do lokatora nie będą chronione przed zniszczeniem lub kradzieżą. Ubezpieczeniem możesz objąć mury domu lub mieszkania, pomieszczenia gospodarcze i garażowe, a także wyposażenie składające się z elementów stałych i ruchomych, które znajduje się w mieszkaniu, pomieszczeniach gospodarczych lub garażu.

Dzięki polisie jesteś zabezpieczony przed zdarzeniami losowymi (zalanie, pożar), kradzieżami z włamaniem, powodziami, stłuczeniami elementów szklanych, a także przed przepięciami elektrycznymi oraz dewastacją. Dobrym wyborem dla właściciela mieszkania będzie także skorzystanie z usługi home assistance. Polega to na tym, że w przypadku awarii ubezpieczyciel zajmie się znalezieniem odpowiedniego fachowca (hydraulika, elektryka czy ślusarza), a także pokryje koszt jego dojazdu i robocizny.

Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania od zdarzeń losowych i włamań

​​Jeśli jesteś właścicielem mieszkania, możesz wymagać od najemcy, aby wykupił ubezpieczenie OC, które zapewni większą ochronę wynajmowanego mieszkania. Właściciel przed ewentualnymi szkodami w wynajmowanym mieszkaniu zabezpiecza się przede wszystkim za pomocą kaucji wnoszonej przez najemcę, jednak kaucja, nawet ta wysoka, nie zawsze gwarantuje, że wystarczy jej na to, aby pokryć szkody. Natomiast OC będzie dobrym uzupełnieniem kaucji, może też stanowić jej zamiennik, ponieważ tak naprawdę jest to korzystniejsze rozwiązanie dla najemcy.

Ubezpieczenie mieszkania przez wynajmującego opiera się głównie na przedstawieniu w zakładzie ubezpieczeń prawa własności nieruchomości, dzięki czemu ubezpieczyciel będzie miał pewność, do kogo należało zniszczone mienie i komu z tego powodu wypłacić odpowiednie odszkodowanie.

Ubezpieczenie mieszkania przeznaczonego na wynajem jest bardzo ważnym elementem. Standardową polisę mieszkaniową wykupioną przez właściciela warto uzupełnić o OC najemcy. Taki pakiet zapewni pełną ochronę przed zniszczeniami, zdarzeniami losowymi czy kradzieżami.

Przeczytaj także: Najemca a wynajmujący – jakie mają prawa i obowiązki.

Kolejny artykuł

Wynajem mieszkania na pokoje – czy warto?
Wiele osób uważa, że korzystanie z najmu mieszkania wiąże się jedynie ze stratą pieniędzy, ponieważ co miesiąc płacimy za coś, do czego na dłuższą metę nie mamy żadnych praw. Jednak takie rozwiązanie już od kilku lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, dlatego też inwestorzy upatrują w wynajmie mieszkań sposób na pewne zyski. Aczkolwiek kluczowe może być tutaj wybranie odpowiedniego rodzaju wynajmu – inaczej bowiem wygląda kwestia wynajmu całego mieszkania, a inaczej, jeśli chodzi o wynajem mieszkania na pokoje.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu